Книги Українською Мовою » 💙 Зарубіжна література » Тихий Дін. Книга друга, Шолохов Михайло 📚 - Українською

Читати книгу - "Тихий Дін. Книга друга, Шолохов Михайло"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Тихий Дін. Книга друга" автора Шолохов Михайло. Жанр книги: 💙 Зарубіжна література. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 43 44 45 ... 68
Перейти на сторінку:

— Дай їм . справу* а вони — чи то воюватимуть, чи то ні. А нехай би зайшла справа про землю, — руки простягнуть.

— Знаємо ми цю шерсть! — басив третій.

Бахмачов роздумливо подзвенів чайною ложкою .об шклянку, стукаючи нею в .такт своїм словам, роздільно казав:

— Ні, не годиться так. Більшовики для всього народу йдуть на поступки, а ми — хрінові більшовики. Аби Кале-діна скинути, а там притиснемо...

— Та ж, голубе мій,—переконуючи викликував чийсь ламкий, майже хлоп'ячий альт:—зрозумій, що нам давати ні з чого. Ґрунту годящого на пай випадає півтори десятини, а то — суглинок, балки,. толока. Чого давати?

— В тебе й не беруть, а є такі, що багаті на землю.

— А військові землі?

— Красненько дякуємо! Свою віддай, а в дядька випрохуй?.. Чи ти ба, розсудив!

— Військові самим потрібні будуть.

— Авжеж!

— Жада заїла!

— Яка там жада!

— Мо, доведеться своїх козаків верхівських переселити. Знаємо ми їхні землі — жовтопіски самі.

— Тож бо й є!

— Не нам краяти, не нам і шити.

— Тут без горілки не розберешся.

— Ех, хлопці! Недавно громили тут винний склеп. Один утоп у спирті, захлинувся.

— А зараз би випив. Так, щоб по ребрах пройшлася.

Григорій у півсні чув, як козаки стелилися на підлозі, позіхали, чухалися, тягнули ті самі розмови про землю-, про переділи.

Удосвіта під вікном бацнув постріл. Козаки посхоплювалися. Натягуючи гімнастівку, Григорій не потрапляв у рукава. На бігу взувся, схопив шинелю. За вікном лузгою сипалися і горіли постріли. Протарабанила підвода. Хтось заливисто кричав коло дверей.

— До зброї!.. До зброї!., вашу мать!..

Чернецівські розстрільні, відтісняючи застави, входили до Глибокої. В сірій хмарній темряві металися вершники. Бігли, дрібно тупотячи чобітьми, піхотинці. На перехресній вулиці встановлювали кулемет. Ланцюжком простяглися впоперек чоловіка з ЗО козаків. Ще один рій перебігав завулок. Клацали засувки, засилаючи набої.

В сусідньму кварталі підвищено дзвінкий командний голос виголошував:

— Третя сотня, мерщій! Хто ламає лави?.. Струнко! Кулеметники— на правий фланг! Готово? Со-о-тня...

Прогуркотіла батарейна чота. Коні бігли галопом. їздові вимахували батогами... Брязк гарматних ладівниць,. гуркіт колес, деренчання лафетів мішалися з стріляниною на передмісті.

Враз десь поблизу ревнули кулемети. На сусідньому розі, зачепившись за вкопаний коло палісадника стовп, перекинулася, скакавши не знать куди, польова кухня.

п— Дцявол сліпий!.-. Не бачиш?! Повилазило тобі? — надсадно ревів звідти чийсь на смерть переляканий голос.

Григорій насилу зібрав сотню, ристю повів її на край станиці. Звідти вже сунули, відступаючи козаки.

— 'Куди?..—Григорій схопив переднього за рушницю.

— Пу-у-сти!.. — рванувся козак. — Пусти, сволота!.. Чого хапаєш? Не бачиш—відступають?..

— Сила його!..

— Пре дуром...

— Куди нам?.. В який бік—Міллерська?—лунали захекані голоси.

Григорій спробував край селища, коло якоїсь довгої комори розгорнути свою сотню в розстрільню, але новий натовп тікачів змив їх. Козаки Григорієвої сотні, перемішавшись з зустрічними, сунули назад—у вулиці.

— Стій!.. Не тікай!.. Стріляю!..—тремтячи від лютости, горлав Григорій.

Його не слухали. Струмень кулеметного вогню сікнув вздовж вулиці; козаки на мить' купками припали до землі, підплазували ближче до стін і подалися до поперечних вулиць.

—— Тепер не звладаєш, Мелехбв! — крикнув, пробігаючи 'повз нього і близько заглядаючи у вічі, чотовий Бахмачов.

Григорій пішов слідом, скриплячи зубами, розмахуючи Гвинтівкою.

Паніка, охопивши частини, закінчилася безладною втечею з Глибокої. Відступили, залишивши мало не всю матеріальну частину загону. Тільки на світанку пощастило зібрати сотні і кинути їх у контр-наступ. '

Багровий, спітнілий Голубов, в розхрістаному кожусі, перебігав уздовж розстрілень свого 27-го полку, металевим напруженим голосом, кричав:

— Крок дай!.. Не лягай!.. Марш, марш!..

14-та батарея виїхала на позиції, знімалася з передків; старший офіцер батареї, стоячи на ладівниці, дивився у бінокль.

Бій почався о шостій годині. Змішані розстрільні козаків і червоноґвардійців з Воронізького загону Петрова ринули густо, облямували сніжне тло чорною мережкою постатів.

Зі сходу віяв холоднуватий вітер; Під заголеною вітром хмарою кровотічний край показувала зоря.

Григорій відвів половину отаманської сотні на прикриття 14-ї батареї, з рештою пішов у наступ.

Перший пристрільний гарматень ліг далеко спереду розстрільні Чернєцівців.' '

Скуйовджений жовтогарячо-синій прапор вибуху вики-кинувс.я вгору. Соковито луснув другий постріл. Пристрілювалися по-гарматно.

"Взі-взі-взі!.." — віддаляючись, понісся гарматень.

Мить напруженої тиші, підкресленої рушничними випа-ламй, — І далекий, лункий ох вибуху. Після перельоту гарматні один по одному почали лягати поблизу розстрільні. Мружачись від вітру, Григорій з почуттям задоволення подумав: "Намацали".

На правому крилі йшли сотні 44-го полку. Голубов вів свій полк у центрі. Григорій був ліворуч від нього. За ним, замикаючи лівий флянг, ішли червоноґвардійські загони. До сотень Григорія було додано три кулемети. Командир їх, невеличкий червоноґвардієць, з похмурим обличчям і густо-волохатими широкими руками,, майстерно провадив стрілянину,— паралізуючи наступальні маневри ворога. Він увесь час був коло кулемета, що посувався з розстрільнею отаман-пів. При ньому була кремезна, одягнена в шинелю жінка-червоноґвардієць. Григорій, проходячи вздовж розстрільні злобливо подумав: Бабій! На позиції йде — і то з бабою не розлучається. З таким навоюєш!.. Дітей би вже заодно забрав з периною і з усіма манатками..." Начальник кулеметної команди підійшов до Григорія, поправив на грудях шнур нагана.

— Ви командуєте цим загоном?

— Так, я.

— Я розпочну заслонний вогонь на ділянці отаманської півсотні. Ви бачите — нам не дають ходу.

— Смаліть, — погодився Григорій і повернувся на крик від замовклого кулемета.

Бородатий,' здоровий кулеметник люто кричав:

— Бунчук!.. Розтопимо машинку!.. Диявольська подоба, хіба можна так?

Коло нього на колінах стояла жінка в ширелі. Чорні очі її світячись під пуховою хусткою, нагадали Григорієві Оксану і він мить, затуживши очима, дивився на неї не моргаючи, стримуючи подих.

Опівдні до Григорія прискакав від Голубова ординарець з запискою.

— На нерівно відірваному аркушику польової книжки коря-чилися розмашні літери:

"Наказую вам ім'ям Донського ревкому з двома до-рученимц під вашу оруду сотнями знятися з позицій і спішним алюром іти на обмах правого флангу ворога, беручи напрямок на дільницю, котру видно звідси, трохи ліворуч від вітряка, балкою... Маскуйте рух (кілька нерозбірних слів...-). Вдарте з флангу, скоро ми перейдемо в рішучий натиск.

Г о л у б о в".

Григорій відвів і посадовив на коні дві сотні, відійшов назад, пильнуючи, щоб ворог не визначив його напрямку.

Дванадцять верстов накинули кругу. Коні йшли, провалюючись у глибокому снігові. Балка, йкою йшли в. обхід, була засипана снігом. Подекуди доходив він коням до черева. Григорій, прислухаючись до вибухів гарматного гуркоту, тривожно поглядав на годинника, знятого з руки забитого в Румунії німецького офіцера, — боявся спізнитися. Він звіряв за компасом напрямок—і все ж ухилився ліворуч трошки більше, ніж треба. Широкою відножиною вибралися на чисте. Коні курились пітною парою, мокріли в пахах. Скомандувавши спішитися, Григорій перший вискочив на горб. Коні лишились у балці з коноводами. За Григорієм полізли положистим схилом козаки. Він оглянувся, побачив за собою понад сотню спішених, що рідко розсипалися по сніжному схилі балки, бійців і почув себе певніше, міцніше. В бою за-всігди опановувало його, як і кожного, табунне почутя. Поглядом охопивши обстанову, Григорій зрозумів, що спізнився, не врахувавши важкої дороги, щонайменше на півгодини. ,

Голубов сміливим стратегічним ходом майже відрізав чер-нєцівцям шлях до відступу, з боків виставив заслони, і фронтальним ударом ішов'на напівзамкненого ворога. Гуркотіли батарейні випали. Рокотали рушничні постріли, мов би по залізній сковороді котився— шріт, крила шрапнель зім'яті роз-стрільні чернєцівців, густо лягали гарматні.

— В роз-стріль-ню!..

Григорій із своїми сотнями вдарив з флянгу. Пішли спочатку як на муштрову стрілянину, — не лягаючи та якийсь митець-чернєцівець, працюючи на "максимі", так здорово черканув по розстрільні, що козаки з (великою охотою лягли, трьох утративши в лавах.

О. третій годині після полудня приголубилась до Григорія куля. Розпечена грудочка олива, одягнена ніклевою оболонкою, діравлячи, пропалила м'ясну тканину в нозі, вище коліна. Григорій, відчувши гарячий удар і знайому нудливу втрату крови, скрипнув зубами. Виповз з розстрільні, згарячу скочив, різко мотнув головою, контуженою кулею. Біль у нозі збільшувало те, що куля не вийшла. Кінчала вона літ свій, коли вп'ялася в Григорія і, пробивши шинелю, шаравари і ЩКФУ> залишилася вистигати в жмутку м'язів. Гаряча різь заважала рухатися. Лежачи, Григорій згадав наступ 12-г.о полку в Трансильванських горах, у Румунії, жоли дістав рану в РУКУ* В очах його яскраво відновилася сцена тієї атаки: Чубатий, зім'яте гнівом обличчя Михася Кошового, Омелян Грошев біжить з пораненим сотником з гори...

Командування сотнями перебрав Любішкін Павло, помічник Григорія. З його наказу двоє козаків відвели Григорія до коноводів. Козаки, гіідсажуючи Григорія на коня, співчутливо радили:

— Перев'яжіть рану.

— Бинт є? —

Григорій уже сів на сідло та, подумавши, зліз і, спустивши шаравари, морщачись від остуди, що заливала пітну спину, живіт і ноги, похапки перев'язав обпалену, кровотічну ранку, зроблену наче надрізом цизорика.

В супроводі свого ординарця він поїхав тим самим кружним шляхом до місця, звідки почали контр-настур. Дивився на густий засів у снігу кінських слідів, на знайомі обриси балки, якою кілька годин тому вів він свої сотні. Його знемагав сон і вже чомусь далеким і непотрібним здавалося те, що діялося на горбі.

А там метушливо і розкидано курилися рушничні постріли, вигримляла важка батарея ворога, визволяючи своїх, та кулемети, інколи порикуючи, точкували пунктиром, немов підводячи невидиму рису для підсумків бою.

Верстви зо три Григорій їхав балкою.

1 ... 43 44 45 ... 68
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тихий Дін. Книга друга, Шолохов Михайло», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тихий Дін. Книга друга, Шолохов Михайло"