Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Покора 📚 - Українською

Читати книгу - "Покора"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Покора" автора Мішель Уельбек. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 44 45 46 ... 51
Перейти на сторінку:
це йому було просто не властиво.

У статті для журналу «Умма» Редіже замислювався, чи іслам покликаний панувати у світі, і, зрештою, ствердно відповідав. Про західні цивілізації він заледве згадував – настільки очевидною видавалась йому їхня приреченість (наскільки ліберальний індивідуалізм був приречений на тріумф, бо він задовольнявся відмовою від таких проміжних понять та структур, як вітчизна, корпорації й касти, настільки ж, коли він виступив проти родини – останнього форпосту, – а отже, і проти демографії, став очевидним його занепад; і тоді, природно, настав час ісламу). Значно більше уваги Редіже приділив Індії та Китаю: якби цим країнам вдалося зберегти свої традиційні цивілізації, – писав він, – то вони змогли б (зважаючи на їхню нехіть до монотеїзму), уникнути впливу ісламу; проте вони дозволили отруїти себе західними цінностями – а відтак також були приречені; Редіже детально змальовував процес розкладу і навіть давав прогноз із датами. Просто написана, щедро документована стаття ясно свідчила про вплив ідей Ґенона – ґрунтовне розрізнення загалу традиційних цивілізацій та сучасної цивілізації.

В іншій статті Редіже відверто підтримував вельми нерівний поділ багатств. Якщо в самобутньому мусульманському суспільстві злидні в чистому вигляді повністю виключалися (адже обов’язкова милостиня була одним із п’яти стовпів ісламу), все ж у ньому спостерігалася чимала відстань між переважною більшістю населення, що животіло в прийнятному убозтві, та малочисельною меншістю казково заможних людей, які могли собі дозволити надмірні, навіть божевільні витрати, що забезпечувало процвітання індустрії розкошів та митцям. Цю аристократичну точку зору автор запозичив безпосередньо у Ніцше; зрештою, Редіже не зраджував філософам, якими захоплювався в юні роки.

Ніцшеанським було й його саркастичне і вельми неприємне вороже ставлення до християнства, що ґрунтувалося винятково на декадентській, маргінальній особистості Ісуса. Засновник християнства добре почувався в компанії жінок, і, – писав Редіже, – це було легко помітити. «Якщо іслам зневажає християнство, – вів він слідом за автором „Антихриста“, – то має на це безліч підстав; в ісламі чоловіки – на першому місці…». Думка про божественність Христа, – продовжував Редіже, – була фундаментальною помилкою, що прямо вела до гуманізму та «прав людини». Це також ми вже чули від Ніцше, і висловлювався він жорсткіше, але філософ, без сумніву, погодився б із думкою, що іслам був покликаний очистити світ, позбавивши його смертоносного вчення про втілення.

З віком я відчував, що Ніцше стає мені ближчим, – цього не уникнути, коли у вас проблеми з сексом. А ще мене більше цікавив Елогім – вправний володар сузір’їв, – ніж його надокучливий виплодок. Ісус занадто любив людей – ось у чому була проблема; дозволити розіп’ясти себе за них свідчило як мінімум про брак смаку. Решта вчинків також ставили під сумнів його мудрість – скажімо, прощення гріхів повії з наведенням аргументів на кшталт «хто без гріха» і т. д. Проте що могло б бути простішим – покликати семирічне дитя, і воно б кинуло перший камінь у шльондру!

Писав Редіже пречудово, мав прозорий і вишуканий стиль, де часом проблискував гумор – скажімо, коли він кепкував з одного зі своїх побратимів (певно, мусульманського інтелектуала-конкурента), який у своїй статті ввів поняття «імами другого рівня» – малися на увазі священики, які вважали своєю місією навертати французьку молодь з мусульманської імміграції. А тепер, – виправляв його Редіже, – варто було вживати термін «імами третього рівня», тобто ті, хто навертав до ісламу корінних юних французів; проте гумор у його текстах ніколи не забирав багато часу та місця – йому на зміну відразу приходили серйозні міркування. Але найсаркастичніше він висловлювався про ісламістів-ліваків: Редіже зазначав, що «лівий іслам» був відчайдушною спробою розбещених, гнилих марксистів, які перебували в стані клінічної смерті, уникнути смітника історії, зачепившись за потугу ісламу, яка стрімко зростала. Їхні міркування, – вів далі він, – заслуговували хіба на зневажливу посмішку, достоту ідеї «лівих ніцшеанців». Вочевидь Ніцше був його кумиром; а втім, я швидко втомився від його статей у ніцшеанському дусі – я й сам забагато читав Ніцше, добре знав його тексти і чудово його розумів, тож заворожити мене він не міг. І все ж, як не дивно, мене вабили нотки Ґенона – доволі нікчемного автора, чесно кажучи, якщо прочитати все писане ним; проте Редіже подавав доступну версію його ідей, скажімо так, light версію. Найбільше мені сподобалася стаття «Геометрія зв’язку», надрукована в «Журналі традиційних студій». Там знову йшлося про поразку комунізму – який, зрештою, був першою спробою бунту проти ліберального індивідуалізму; Редіже наголошував, що Троцький, врешті-решт, мав рацію, а Сталін помилявся: комунізм міг перемогти тільки у всесвітніх масштабах. Те саме, – запевняв він, – справедливо і щодо ісламу: він або пошириться всім світом, або зникне. Проте більша частина статті являла собою дивні міркування (не позбавлені кічу в дусі Спінози зі схоліями[61] та іншим мотлохом) щодо теорії графів. Лише одна релігія, – намагався довести він у статті, – була здатна створити абсолютний зв’язок між окремими людьми. Якщо уявити графік зв’язку, тобто графік з індивідів (точок), пов’язаних персональними стосунками, то буде неможливо накреслити площинний графік, який об’єднував би всіх людей. Єдиним рішенням було б перейти на вищий рівень з єдиною точкою – Богом, з яким були б пов’язані решта індивідів; і цей посередник об’єднував би їх усіх.

Читати це було надзвичайно приємно; проте приклад із геометрії видався мені штучним; і все ж це відволікало мене від проблем із сексом. Незважаючи на це, моє інтелектуальне життя знаходилося на мертвій точці: з примітками я просувався, але гальмував із передмовою. Дивно, до слова, але саме під час пошуку в мережі всього, що стосувалося Гюїсманса, я натрапив на одну з найцікавіших статей Редіже – цього разу в «Європейському журналі». Гюїсманс там згадувався лише побіжно – як автор, у творах якого з найбільшою очевидністю виявилася безвихідь натуралізму й матеріалізму; проте решта статті була ніби потужним стусаном колишнім колегам традиціоналістам та ідентичникам. Трагічно, – завзято доводив автор, – що ірраціональна ворожість до ісламу заважала їм визнати очевидне: в основному їхні погляди цілком збігалися з поглядами мусульман. Відмова від атеїзму і гуманізму, необхідність підкорення жінок і повернення до патріархату – з усіх точок зору їхні позиції були дуже схожі. А боротьба за встановлення нової природної фази цивілізації вже не могла вестися під прапором християнства; лише іслам, релігія-посестра, молодша, простіша і справедливіша (бо чому, скажімо, Ґенон прийняв іслам? адже він був передусім науковцем, тож підійшов до питання з позиції науки й прийняв іслам заради економії – а також, щоб уникнути деяких малозрозумілих маргінальних забобонів на кшталт реальної присутності Бога під час Євхаристії) – отже, тільки іслам міг сьогодні вести за собою. Завдяки своїм манірності та м’якості, а також негідному заграванню з прибічниками прогресу,

1 ... 44 45 46 ... 51
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Покора», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Покора"