Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Політ ворона. Доля отамана 📚 - Українською

Читати книгу - "Політ ворона. Доля отамана"

253
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Політ ворона. Доля отамана" автора Ганна Ткаченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 44 45 46 ... 100
Перейти на сторінку:
що німецький генерал не дозволяє нашому гетьманові створювати своє українське військо, погодився з тією думкою, що німці просто знахабніли. Як швидко підтримали вихід України зі складу Російської імперії, погодившись надати військову допомогу самостійній Українській Державі, так само швидко стали на шлях таємної зради – окупації. Носив Григорій камінь за пазухою і на гетьманський уряд, який в умовах нестійкого миру та чужого війська в Україні вдався ще й до репресій. Скрізь, де він знав, в’язниці були переповнені представниками опозиційних партій і просто тих людей, які не сплатили податків, у той час як пани й паненята безкарно чинили безчинства. Люди знову стали похмурими та неговіркими, біда зігнула спини навіть сильних, а бідових змусила опустити руки.

Нікого в той час не цікавило, як працювалося коменданту Цареборисова, а тим паче, що було в нього на душі. «Гришка викрутиться, по гострому лезу ножа пройде і не впаде, – так думали про нього старі й молоді. – Знову бандитів ловить, якими тепер називають і тих, хто більшовикам допомагає». Не поменшало й озброєних дезертирів-фронтовиків, які не хочуть воювати. Їм би додому дістатися, але бояться, бо й там на них в’язниця чатує. Козаки теж у ватаги збираються та в лісах переховуються; поки що ні з ким не воюють, але і цій владі підкорятися не збираються. Не всіх Григорій вважає ворогами, тому й ходить по тому гострому лезу, аби відтягнути час. Головне: не має жодного бажання роззброювати селян, позбавляти їх останньої надії – за потреби дістати рушницю зі схрону і піти на ворога. Григорій знав свій люд, серед якого виріс – він мирний і терплячий, тільки б не заважали йому трудитися; але вже коли урветься терпець, тоді стережіться всі: цей сільський чоловік, мов танк – із вилами й на кулемет полізе.

Що ж далі робити? Як тепер бути? Від цих питань накручувався гнів у ще більший чорний клубок, розмотаний кінець якого вже тлів. Ще день-другий – і спалахне, підпалить порох, яким засипано його груди. А що саме так станеться, давно відчуває. Ще на фронті зрозумів: кожна напруга має свою розв’язку, тільки якою саме вона буде, не завжди можна вгадати. На мирну чомусь не розраховував, адже людські страждання що не день, то все збільшуються. Вони й були тим детонатором, який кожної миті міг спричинити величезний вибух. І так йому хотілося піти світ за очі, або й свою зброю повернути проти нових окупантів та панів, із якими ще до війни починав боротися, що й терпіння вже не вистачало.

Та не лише в його душі такий фронт народжувався. Багато було таких у рідному Цареборисові, хто з війни привіз не лише нагороди, а й люту ненависть до пихатих поміщиків, упевненої в собі буржуазії та непідступних чиновників. Тепер вони вели таємні перемови про загони самозахисту як від своїх панів, так і від німецьких окупантів, от тільки зброю діставати ще не наважувались. Потрібний був поштовх і сміливий ватажок – отаман. Чи довго думали, чи хто порадив, але кращої кандидатури, ніж Григорій Савонов, не знайшли. Одні стверджували, що він переконаний петлюрівець, другі вважали його українським самостійником, треті – соціалістом-боротьбістом, але всі знали, що він за самостійну Україну, якщо й радянську, то незалежну від Совєтської Росії.

Так і народилася Студенецька робітнича демократична партія. Чи так хотілося своєї – адже пізніше люди називали її партією Савонова, чи від того, що вже не вірили жодній, – але й вона була підпорядкована Українській партії соціалістів-революціонерів. Багато що вдалося тим відважним чоловікам, а їхній конспірації позаздрив би й найкращий спеціаліст таємної поліції. Ось лише в материній голові з’явилися сумніви.

– Ти нічого не знаєш про групу народних месників, які почали панів убивати? – спитала вона одного ранку. – Біднота радіє, а багаті дуже стурбовані, усі замки міняють та до старости бігають. Якщо варта не справляється, просять дати комендантові ще один озброєний загін, аби й він до цього діла долучився, – вона вже й про таке чула.

– Убивають ті, кому вони не один фунт смальцю за шкіру залили, – відказав коротко. – Тож нехай на себе й нарікають, – завжди любив добре поснідати, а почавши сьогодні, одразу й ложку на стіл поклав.

Марно вдавав, що дуже поспішає – мати встигла дещо помітити. Головне: зрозуміла, що без нього таке діло ніхто б не організував. Та як би там не було, вона б ніколи не порадила синові проміняти посаду коменданта на боротьбу. Проте вказувати йому не збиралася, була впевнена – він усе одно зробить по-своєму.

«Нас багато, а ви, мамо, кажете про якусь групу народних месників, – дорогою продовжував подумки розмовляти з нею. – Наші спецзагони навчених бойовиків готові до боротьби. Працює як розвідка, так і контррозвідка, вони швидко виявляють ворогів, провокаторів та шпигунів, яких негайно знищують. Невдовзі розгалуженою розвідувальною мережею буде обплутаний весь повіт – навіть ті, хто зі мною поряд, не можуть повірити, що я, ніде не навчаючись, маю до того неабиякий хист. І просяться до вашого сина, мамо, старі й молоді, вони вірять йому, – від того, що не може щиро про все їй розказати, аж відчув, де саме у грудях його серце. – І це не лише парубки та чоловіки, а й жінки та дівчата, навіть не всі з бідних родин, серед них і дворянки є. – Що вони тут роблять? – і таким питанням мати його не здивувала. – Передруковують прокламації, переправляють зброю і багато чого ще, але про це потім, – усе ж збирався пізніше їй розказати. – Бач, як я все організував! – хотів, щоб і вона його похвалила, бо щось хлоп’яче й гордовите інколи аж вилазило з нього. – Ці різні люди, мамо, за справедливе і краще життя готові своє віддати. Тільки не все одразу, поки що треба землю звільнити від окупантів, – навіть не сумнівався в успіху. – Чим воювати, питаєте? – не тільки уявляв її здивовані очі, а й чув, як вона зітхає. – Не з вилами ж, – навіть усміхнувся. – Кожен свою зброю приніс, – і про це він правдиво. – Крім того, в населення скуповували, вимінювали, у декого й силою відбирали, але більшу частину нелегально отримали – за рознарядкою з ізюмських складів ще царської армії, – про останнє говорив з великою гордістю, адже цією частиною операції „Зброя“ він особисто опікувався, і в

1 ... 44 45 46 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Політ ворона. Доля отамана», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Політ ворона. Доля отамана"