Читати книгу - "Мідний король"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Розвіяр піднявся на лікті:
— Слухай, Луксе… А як у вас? У тебе? З жінками? У тебе хтось був?
Лукс заходився чистити кігті на передніх лапах — він завжди так робив, коли соромився. Чудно було дивитись, як він копирсає гострою паличкою, вибираючи піщинки з-під загнутих кістяних лез.
— У мене могло бути, тільки коли брат мій ожениться. І віддасть мені другу ніч.
— Дивно. Я от ні з ким не одружився, а…
— Так ти ж дикий! — вирвалось у Лукса. — Тобто я хотів сказати, що ваші звичаї дикі. Ну… не такі, як наші.
Розвіяр не образився. Він ділив своїх жінок із купою вартівників, і всім це здавалося звичним і природним. А комусь могло здатися диким. Світ широкий.
— Як же ти тепер? — спитав він у Лукса.
Той почервонів — смаглява шкіра зробилася ще темнішою.
— Якщо я одружуся, — уголос подумав Розвіяр, — виходить, я повинен віддати свою дружину тобі?
— Нічого ти не повинен.
— Ні, ну чому. — Розвіяр усміхнувся від усвідомлення власної щедрості. — Прошу… Коли побачиш дівчину, яка тобі сподобається, скажи мені.
Лукс засміявся. Розвіяр не зрозумів, чого було більше в його сміху — ніяковості чи вдячності.
* * *
Виголодавшись, зате надивившись удосталь на повсякденне життя імперських доріг і поселень, вони прибули в перше насправді значне місто на їхньому шляху. Біля міської брами стояла не просто застава — камінна споруда — чи то казарма, чи то в’язниця, чи то контора. Вистоявши довгу чергу, Лукс і Розвіяр увійшли в прохолодне вогкувате приміщення і стали перед старим, зморшкуватим, одноруким чиновником.
— Хто такі?
— Нагори, — звикло повідомив Розвіяр. — Я вершник. А це мій брат. Ідемо з наших земель, дивимось Імперію, набираємось розуму…
Чиновник коротко поглянув на нього з-під лисих надбрівних дуг:
— Набиратися розуму — це правильно, це добре, маленький гекса… Ти правду кажеш, оця тваринка — твій рідний брат?
— Я не тварин… — почав Лукс і замовк. У камінному приміщенні зробилось тихо, тільки чути було, як гуде, чекаючи допусту, черга.
— Документів не маєте, звісно, — сказав чиновник. Його єдина рука перебирала папери на столі.
— Ми йдемо з земель нагорів, — сказав Розвіяр, намагаючись, щоб голос його звучав спокійно. — Там ні в кого нема…
— Патруль, — негучно сказав вартівник.
З’явилась трійка хлопаків при зброї. Розвіяр згадав, як переходили міст на кордоні: так легко перейшли, що зовсім утратили пильність…
— Відведіть цих двох для подальшого розгляду, — звелів однорукий вартовим. — Тільки в різні камери. У різні.
* * *
Уночі браму не закрили, як можна було гадати. У справжньому імперському місті життя кипіло за світла сонця й за світла зірок. Сидячи в смердючій комірці, наполовину під землею, Розвіяр чув, як гуде черга, різко сурмлять сигнальні труби, гуркочуть колеса й кричать в’ючні тварини. З нудьги і щоб заспокоїтись, він став згадувати всіх їздових тварин, яких побачив за останні дні на дорозі. Рогачі з горбами — це раз, їх запрягають у повозки. Мушляки — тварини з роговим панциром на спині, на кшталт нерівної чаші, куди так зручно навантажувати тюки — це два. Їздові саможерки… На них їздять, здається, тільки старші чиновники, і тільки ті, кому поспішати нема куди. Під днищем такого повозу ховаються чорні панцирні гусениці, втягуються самі в себе й самі з себе виходять, та й гидота ж! Тому й називаються саможерки. А зовні здається, що повіз їде сам…
Він лежав на кам’яній підлозі, заклавши руки за голову. Страху майже не було. Він бачив у житті багато чого, і скрипучий трюм «Луски», і рабський караван, і Східну темницю в замку. І яму, куди його кинули після розбитого яйця вогнянки, після перших смертей звіруїнів. Там, у темряві, він віддав єдину свічку в жертву Мідному королю і дістав натомість… що він дістав?
Розвіяр сів. Похитав головою, ніби витрушуючи зайву думку. Знову це невиразне почуття; він чогось дуже потребує, і тільки Мідний король може дати оце потрібне. Тільки нема під рукою нічого цінного, щоб принести в жертву. І головне — чи не він, Розвіяр, обіцяв собі, що більше ніколи не скаже ці слова — «Мідний королю, Мідний королю»?
Без скрипу відчинилися двері. Увійшов однорукий чиновник, слідом двоє вартівників занесли стіл і високе барило. Однорукий усівся на барило, поклав лікоть на порізаний, залитий чорнилом стіл. Прошмигнувши в уже майже зачинені двері, улаштувався на підлозі в кутку, раз у раз гучно зітхаючи, писар — хворобливо-худий, лискучо-лисий. Розгорнув сувій білої деревної кори і взяв напоготів перо.
Розвіяр, подумавши, встав.
— Гекса? — негучно спитав чиновник.
— Наполовину. За матір’ю.
Писар зітхнув. Допитувач осміхнувся:
— Де ж такі водяться?
— Поселення в лісі. Народ називається «пригірці», — сказав Розвіяр, і перед очима в нього стала стіна лісу з мерехтливими вогниками в коронах. — Випалюють у лісі галяви… сіють, жнуть. Там я виріс.
Писар знову зітхнув. Його перо було самописним — із чорнильним жучком, насадженим на залізний стрижень. Розвіяр уже бачив такі пера, але не тримав у руках; жучок слабко ворушив лапами. Скоро засохне.
— А справжніх гекса я ніколи не бачив, — Розвіяр дивився на жучка. — Навіть не знаю, де вони живуть.
— Цікаво, — сказав допитувач. — Товаришок твій хвостатий розповідає зовсім інше.
У Розвіяра замлоїло серце. Що встигнув вибалакати Лукс? Чи міг він збрехати «на користь справи»?
— Він не може розповідати інше, — повідомив Розвіяр повільно. — Він не знає… ми з ним познайомилися зовсім недавно.
Допитувач задоволено кивнув:
— Значить, ти визнаєш, що надав хибні свідчення на заставі при в’їзді до міста?
Розвіяр мовчав. Писар підняв голову й знову зітхнув — довго, несамовито, так що вітер пройшовся по камері.
— Якщо ти збрехав тоді, як я можу знати, що тепер ти кажеш правду? — допитувач примружився. — Може, ти шпигун гекса в Імперії? Вони спеціально відшукали напівкровку? Спеціально ніс тобі зламали, морду на сонечку підсмажили, щоб чорніший був? І звіруїна приставили, щоб ти й сам згодився за нагірського вершника… Ловко, еге. І скільки ж застав ти пройшов — ніхто не приглядівся. Забувати стали гекса в Імперії, а є такі, що й зовсім про вас не чули.
— Та хто такі ці гекса, — спитав Розвіяр, раптом розлютившись, — що можуть в Імперію засилати шпигуна? Чим вони можуть грозити Імператору?
Писар кивнув, поворушив жучка, щоб краще йшло чорнило, і застрочив далі. Перо ледь чутно дряпало писальну деревну кору.
Допитувач дивно всміхнувся:
— Ач ти, як забалакав… Імператору ніхто зі смертних грозити не може. Але Шуу, проклята тварюка, не проминає нагоду збурити заколот на кордоні, хвилювання в провінції, лихі заміри проти чесних громадян. І не дарма в
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мідний король», після закриття браузера.