Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Світова гібридна війна: український фронт 📚 - Українською

Читати книгу - "Світова гібридна війна: український фронт"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Світова гібридна війна: український фронт" автора Володимир Павлович Горбулін. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 153
Перейти на сторінку:
структурних реформ, а також комплексного бачення модернізації краї­ни у середньо-­ і довгостроковій перспективі залишає без управлінської відповіді низку ключових внутрішніх і зовнішніх викликів для існуючої економічної моделі розвитку РФ.

До внутрішніх викликів належать такі.

Вичерпування внутрішніх ресурсів стійкості економіки. Понад два роки триває стагнація у промисловості[30]. Майже зупинилися і зовнішні, і внутрішні інвестиції в реальний сектор економіки[31]. Націо­нальне господарство втрачає здатність генерувати ресурси, зокрема, більшість націо­нальних компаній інтенсивно вичерпує джерела самоінвестування.

При цьому фіксуються рекордні для краї­ни з 1987—1990 рр. дані щодо видобутку сирої нафти[32]. У вартісному вираженні і внутрішній, і зовнішній попит на російські продукти, передусім експортну сировину, продовжує знижуватися.

На цей час, за оцінками експертів, рентабельність промисловості РФ у середньому не перевищує 5 %. Зростає загроза масового закриття чи призупинення діяльності промислових підприємств. У суспільстві наростають побоювання масових звільнень[33], особливо серед працівників промислових підприємств, будівельної сфери, сільського господарства і транспорту, як правило, у приватному секторі економіки.

Поступово зростає безробіття[34],[35], переважно у різних прихованих формах (неповна зайнятість, відпустки за власний рахунок, зростання заборгованості з оплати праці тощо)[36].

Загалом найближчим часом втратити роботу через скорочення штатів чи ліквідацію роботодавця побоюються до двох третин працюючих громадян. У краї­ні виникають окремі «точки» соціально-­економічного напруження. Тиск соціальних зобов’язань на державу зростає.

Критичне загострення проб­леми дефіциту федерального бюджету. Унаслідок зміни зовнішньої ринкової кон’юнктури надходження до краї­ни валюти від експортних операції з нафтою знизилися у понад 5 разів порівняно з 2014 р., митні платежі — у 4 рази (з понад 100 дол. США/тонна у 2014 р. до 23—25 дол. США/тонна цього року)[37]. Стрімко скорочується наповнення федерального бюджету[38],[39].

Дефіцит федерального бюджету у 2016 р. перевищив 3,7 % ВВП краї­ни (а без урахування доходів від приватизації — сягнув 4,5 % ВВП)[40]. Це на 0,4 п. п. більше запланованого дефіциту (3,3 % ВВП). Водночас здійснення зовнішніх запозичень для РФ залишається обмеженим, бо потенційні іноземні учасники урядових запозичень побоюються дії міжнародних санкцій.

За цих умов уряд краї­ни використовував власний резервний фонд і проводив низку заходів з пошуку джерел наповнення бюджету, зокрема було збільшено податковий тиск на непаливні сектори економіки[41]. Також зросли вилучення у нафтогазових державних корпорацій тощо. Проте ці заходи не дієві. Швидкими темпами «тануть» федеральні резерви і золотовалютний запас краї­ни. За два роки сукупні кошти Резервного фонду і Фонду націо­нального добробуту РФ використано на 40,1 % (або 70,64 млрд дол. США)[42].

Мінфін РФ планує у 2017 р. витратити весь наявний Резервний фонд уряду[43] і понад 17 % Фонду націо­нального добробуту[44]. За попередніми оцінками урядовців[45], у 2017—2019 рр. буде витрачено, крім резервного фонду, до 60 % фонду нацдобробуту. За прогнозами, на кінець 2019 р. залишиться до 21 млрд дол. США або у випадку успішної приватизації та зовнішніх запозичень — 45,2 млрд дол. США (до 10 % всіх накопичених раніше резервів). Ситуація з наповненням бюджету залишається складною.

Загалом швидке використання резервів посилює інфляційний тиск. Постають ризики виникнення бюджетної та фінансової кризи у краї­ні.

Прискорене зубожіння і загострення нерівності у суспільстві. Уперше з 2012 р. у РФ зафіксовано зростання соціальної нерівності[46]. У 2015—2016 рр. 20 % найбіднішого населення отримують 5,6 % сукупного доходу суспільства, а 20 % заможного — 45,9 %. За дослідженнями Російської академії народного господарства і державної служби, зростання нерівності — характерна риса нинішньої кризи у РФ.

На відміну від кризи 2008 р., уряд не здійснює достатніх додаткових видатків для вирівнювання соціального становища бюджетників, у т. ч. працівників корпорацій оборонно-­промислового комплексу. Проіндексовані реальні зарплати громадян зростають переважно у комерційній сфері та в окремих державних корпораціях[47].

На початок 2016 р. 15,7 % населення краї­ни (22,7 млн осіб) перебували за межею бідності[48]. Чисельність збіднілих громадян постійно зростає[49]. «Суб’єктивна бідність»[50] на кінець року досягла 18,5 % (26,7 млн осіб). Зокрема, матеріальні труднощі з придбанням їжі та одягу виникають у 41,4 % громадян. Критично бідні (не мають грошей на харчування) — 10 % мешканців Росії.

При цьому понад 50 % громадян у 2016 р. відчули зниження власного життєвого рівня, до 77 % — болісно сприймають будь-­яке зростання цін у краї­ні[51]. Переважно збідніли пенсіонери, сім’ї без дітей та одинокі громадяни. У зоні ризику перебувають сім’ї з двома і більше дітьми. Так, лише чисельність малозабезпечених пенсіонерів зросла за півроку на 1,2 млн осіб. А загалом таких до 4 млн, або до 10 % всіх пенсіонерів у краї­ні[52].

Також відбулося знецінення та зниження всіх заощаджень громадян і скорочення числа тих, хто такі заощадження має. Мешканці РФ витрачають власні заощадження на поточні видатки. До 43 % громадян РФ не мають заощаджень взагалі.

За даними російських дослідників, реальні видатки росіян скотилися до рівня січня 2012 р. Причому своє повсякденне споживання скорочують не лише бідні, а й ті, хто має вищі за середні в РФ доходи [53]. Це відбувається паралельно з прискоренням загального падіння реальних доходів громадян[54]. Знижується споживчий попит домогосподарств і зростає кількість «безнадійних» боргових зобов’язань населення[55], що стримує економічне зростання та не сприяє формуванню соціальної впевненості у краї­ні.

Зростання фінансових диспропорцій між суб’єктами РФ. Розрив між бідними і багатими суб’єктами федерації збільшується[56]. Так, 20 % «багатих» регіонів мають надходження до дохідної частини бюджету у 6,8 раза вищі, ніж у 20 % «бідних». При цьому основний розрив у добробуті мешканців різних регіонів виник через зменшення безповоротних трансфертів вирівнювання із федерального бюджету[57].

Це перекладає всі соціальні зобов’язання на фактично фінансово неспроможні місцеві бюджети. Однак, за висновками російських аналітиків, можливості для розширення податкової бази в регіонах у 2016 р. вичерпано, додаткових податкових джерел за існуючої бюджетної моделі вони не мають.

Посилення боргового навантаження на місцеві бюджети провокує виникнення перманентних і значних дефіцитів бюджету в більшості регіонів. За даними міністерства фінансів РФ, комерційні боргові зобов’язання регіональних бюджетів становлять до 49 % всіх боргів. 60 % регіонів застосовують систему перекредитування за рахунок погашення комерційних кредитів державними. Дефіцит коштів відчувають понад 90 % регіональних бюджетів[58].

Брак резервів і внутрішніх ресурсів у поєднанні зі значними кредитними зобов’язаннями перед приватними фінансовими установами може спровокувати значну хвилю неплатежів та порушити рівновагу на фінансовому ринку РФ, а також загострити соціально-­економічні суперечності між регіонами і Центром, посилити соціальну напруженість у низці суб’єктів федерації.

Зовнішні виклики для існуючої економічної моделі розвитку РФ полягають у такому.

Уразливість перед потрясіннями на сировинних ринках. Значне падіння цін на сировинні товари спроможне подвоїти існуючий негативний ефект для російської економіки, зокрема, у разі нехтування домовленостями між основними виробниками нафти на тлі загострення конкуренції на сировинних ринках (між США, Іраном і Саудівською Аравією).

У 2016—2017 рр. очікується зростання попиту на сиру нафту у світі на рівні зростання щоденного видобутку на 1,3 % від нинішнього стану та зростання запасів[59]. Передусім це стосується нафти країн ОПЕК. Тобто зберігатиметься тиск на пониження

1 ... 48 49 50 ... 153
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Світова гібридна війна: український фронт», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Світова гібридна війна: український фронт"