Книги Українською Мовою » 💙 Зарубіжна література » Тихий Дін. Книга третя, Шолохов Михайло 📚 - Українською

Читати книгу - "Тихий Дін. Книга третя, Шолохов Михайло"

307
0
03.06.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Тихий Дін. Книга третя" автора Шолохов Михайло. Жанр книги: 💙 Зарубіжна література. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 74
Перейти на сторінку:

Хочеш, зараз геть З тебе душу випущу? Ух, ти!.. — Григорій скреготнув зубами, підпустив Кудінова, що тихо посміхався. — Чого скалишся ?

Кудінов поправив пояс, взяв Григорія під руку.

— Ходім до мене. І чого ти скипів ? Ти б на себе зараз поглянув: на чорта схожий... Ми, голубе, за тобою тут скучили. А щодо тюрми — це дурниці... Ну, випустив, яка ж біда ?.. Я скажу хлопцям, щоб вони справді притихли. А то тягнуть усіх молодичок іногородніх, в яких чоловіки в червоних... Але нащо ось ти наш авторитет підриваєш?

Ах, Григорій! До чого ти шалений! Приїхав би, сказав би: "Так і так, мовляв, треба тюрму розвантажити, випустити таких і отаких". Ми б за списками розглянули й декого випустили. А ти — всіх гамузом! Це ж добре, що в нас важливі злочинці окремо сидять, а якби ти їх випустив? Гарячка ти! — Кудінов поляскав Григорія по плечі, засміявсь:

— А ти ж, при такій нагоді наперекір скажи тобі — і вб'фп. Або, чого доброго, козаків збунтуєш.

Григорій висмикнув свою руку з руки Кудінова, спинився коло штабного будинку.

— Ви тут усі хоробрі стали за нашими спинами! Повнісіньку тюрму понасажали людей... Ти б свої здібності там показав, на позиціях!

— Я їх, Гришо, свого часу не згірш від тебе показував. Та й зараз і сідай ти на мо$ місце, а твою дивизію візьму...

— Ні вже, спасибочки!

— Тож бо й §!

— Ну, мені з тобою дуже довго нема про що гомоніти. Я зараз їду додому, відпочити тиждень. Я захворів чогось ... А тут плече мені трошки поранили.

— Чим захворів?

— Смутком,—криво посміхнувсь Григорій. — Серце збентежилось ...

— Ні, без жартів, що в тебе ? У нас $ такий лікар, що, може, навіть і професор. Полонений. Захопили його наші за Шумилінською. З матросами їздив. Важний такий, в чорних окулярах. Може, він оглянув би тебе?

— Ну його к чорту!

— Так що ж, їдь, відпочинь. Дивізію кому здав!

— Рябчикову.

— Та ти почекай, куди ти поспішаєш? Розкажи, які там справи? Ти, кажуть, рубонув таки? Мені вчора вночі переказував хтось, ніби ти матросів під Климівкою порубав без числа" Справді?

— Прощай 1

Григорій пішов, але, відійшовши кілька кроків, став напівповернувшись, окликнув Кудінова:

— Ей! Якщо матиму чутку, що знов сажаете...

— Та ні, ні! Будь ласка, не турбуйсь! Відпочивай І День спливав на захід, услід сонцеві. З Дону, з розливу

потягло холодом. Із свистом пронеслась над головою Григорія зграя чирків. Він уже входив у двір, коли зверху, униз Доном, звідкись з Казанського юрту за водою доплила октава гарматного залпу.

Прохір швиденько засідлав коні; ведучи їх за повіддя, спитав:

— Додому махнемо ? До Татарського ?

Григорій мовчки прийняв повід, мовчки кивнув головою.

ХІЛЛ

У Татарському було порожньо й нудно без козаків. Піша сотня татарців тимчасово була додана до одного

3 полків 5 дивізії, перекинута на лівий бік Дону.

Один час червоні частини, поповнені підкріпленнями, що надійшли з Балашова та Поворина, повели інтенсивний наступ з північного сходу, зайняли ряд хуторів Уланської станиці й підійшли до самої станиці Уланської. В запеклому бою, що зав'язався на підступах до станиці, перемогу здобули повстанці. І здобули тому, що на допомогу Уланському та Буканівському полкам, які відступали під натиском Московського червоноармійського полку та двох ескадронів кавалерії, були кинуті сильні підкріплення. Лівим боком Дону з Вешенської підійшли до Уланської

4 повстанський полк 1 дивізії (в складі його — і сотня татарців), тригарматна батарея та |ві резервні кінні сотні. Крім цього, на правобережжі були стягнуті значні підкріплення до хуторів Плешакова та Матвіївського, розташованих від станиці Уланської — через Дін — за три-п'ять верстов. На Кривському бугрі був установлений гарматний взвод. Один з націлювачів, козак з хутора Кривського,

уславлений як нехибний стрілець, з найпершого ж пострілу розбив червоноармійське кулеметне гніздо й кількома чергами шрапнелі, що вкрила залеглий у шелюзі червоноармійський цеп, підвів його на ноги. Бій кінчився на користь повстанців. Насідаючи на червоні частини, що відступали, повстанці витіснили їх за річку фланку, випустили в переслідування одинадцять сотень кінноти, і та на горбі, недалечко від хутора Затоловського, настигла й порубала цілком ескадрон червоноармійців.

чилася проміж козаків розмова. Ішли вони невеселі, та зате ситі, пообпирані. Перед святом жінки й матері нагріли їм води, обмили прирослий до тіла бруд, вичесали лютих на кров служивських вошей. Чом би не жити дома, не кохатись ? А ось треба йти назустріч смерті... І йдуть. Молоді, років по шістнадцять — сімнадцять парубійки, допіру призвані в повстанські лави, ступають по теплому піску, скинувши чоботи й чиричишки. їм невідомо чому радісно, проміж них і весела балачка спалахне і пісню затягнуть ламкими, недійшлими голосами. їм війна —

З того часу татарські "пластуни" мотались десь на лівобережжі, по піщаних бурунах. Із сотні майже не приходили у відпустку козаки. Лише на Великдень, наче змовившись, відразу явилась на хутір майже половина сотні. Козаки пожили на хуторі день, розговілись і, перемінивши білизну, набравши з дому сала, сухарів та іншого харчу, переправились на той бік Дону, юрбою, як прочани (тільки З гвинтівками замість костурів;, потягли в напрямку (уланської. З пригорка в Татарському, з Наддінської гори проводили їх поглядами дружини, матері, сестрички. Жінки ревли, витирали заплакані очі, ріжками головних хусток та шаликів, сякались у подоли спідниць... А на тім боці Дону, за лісом, затопленим повіддю, по піщаних бурунах ішли козаки: Христоня, Анікуціка, Пантелей Прокопович, Степан Астахов та інші. На пригвинчених багнетах гвинтівок метлялись полотняні торбинки з харчами, за вітром віялись сумні, як запах чебреця, степові пісні, в'яла то-

новина, мовби дитяча іграшка. Вони в перші дні й до посвисту куль прислухаються, підводячи голову від сирого горбка землі, що прикривав окопчик. "Куга зелена!" — зневажливо звуть їх фронтові козаки, навчаючи на практиці, як копати шанці, як стріляти, як носити на поході слуяшвське майно, як вибрати прикриття кращеньке, і навіть уміння випарювати на вогні вошей та обгортати ноги онучами так, щоб нога втоми не чула і "гуляла" в обувці, — вчать нетямущий молодняк. І доти "щеня" дивиться на околишній світ війни здивованим, пташиним поглядом, доти цідводить голову й виглядаю з окопчика, Згораючи від цікавості, намагаючись роздивитись "червоних", доки не клацне його червоноармійська куля. Якщо — насмерть, випростаються такий шістнадцятирічний "воїн", і нізащо не даси йому його коротеньких шістнадцяти років. Лежить ото велика дитина з по хлоп'ячому великими руками, з відстобурченими вухами та зачатками кадика на тонкій, незмужнілій шиї. Відвезуть його на рідний хутір поховати на могилах, де його діди й прадіди зітліли, зустріне його мати, сплеснувши руками, і довго голоситиме "по мертвому", дертиме на сивій голові косми волосся. А потім, коли поховають, і засохне глина на могильці, почне, постаріла, пригнута до землі материнським невгавущим горем, ходити до церкви, поминати свого "убіюнного Ванюшку" або "Сьомушку".

Станеться ж так, що не до смерті —кусне куля котрогось Ванюшку або Сьомушку, — тут тільки пізнаю він нещадну суворість війни. Тіпнуться в нього обметані темним пухом губи, скривляться... Крикне "воїн" зай-чачим, схожим на дитячий, криком: "Ріднесенька моя ма-мусенько!"—і дрібні сльози сипнуть в нього з очей. Буде санітарна бричка потрясувати .його на бездоріжних вибоїнах, ятрити рани. Буде бувалий сотенний фельдшер промивати кулевий чи уламковий надріз і, посміюючись, потішати, як дитину: "У кішки боли, у сороки боли, а у Ванюшки загойся". А "воїн" Ванюшка плакатиме, проситиметься додому, кликатиме матір. Та якщо загоїться рана і знову попаде він до сотні, то вже тоді навчиться остаточно розуміти війну. Тиждень-два пробуде у лавах, в боях і сутичках, зачерствів серцем і потім, диви, стоятиме якось перед полоненим червоноармійцем і, відставивши ногу, спльовуючи набік, наслідуючи якогось зві-ряку— вахмістра, почне цідити крізь зуби, питатись ламким баском:

— Ну що, мужик, в кровину твою мать, попався ? Га-а-а ! Землі закортіло ? Рівності ? Ти ж, мабуть, комуняка ? Признавайся, гад! — і, бажаючи, показати молодецтво, "козацьке завзяття", підійме гвинтівку, вб'д того, хто жив і смерть прийняв на дінській землі, воюючи за радянську владу, за комунізм, за те, щоб ніколи в світі на землі не було во§н.

І десь у Московській або Вятській губерні, в якомусь загубленому селі великої Радянської Росії мати червоно-армійця, одержавши повідомлення про те, що син "загинув у боротьбі з білогвардійщиною за визволення трудового народа з ярма поміщиків та капіталістів" ... — заголосить, заплаче... Пекучим смутком візьметься материнське серце, сльозами зійдуть тьмяні очі, і щоденно, завжди, до смерті згадуватиме того, що колись його носила в утробі, породила в крові та жіночих муках, який пав від ворожої руки десь на безвісній Донщині...

Ішла півсотня татарської піхоти, що дезертувала з фронту. Ішла піщаними розливами бурунів, сяючою малиновою шелюгою. Молоді — весело, бездумно, старики, на сміх прозвані "гайдамаками", — зітхаючи, із затаєною сльозою ; заходив час орати, волочити, сіяти ; земля кликала до себе, кликала неугавно вдень і вночі, а тут треба було воювати, гинути на чужих хуторах від вимушеного безділля, страху, скрути, нудьги. Через це й кипіла сльоза в бороданів, через це саме і йшли вони похмурі. Кожен згадував сво$ покинуте господарство, худобу, інвентар. Все ' потребувало чоловічих рук, все плакало без

хазяйського ока. А з жіноцтва що вимагати ? Висхне земля, не управиться з посівом, голодом жахне наступний рік. Адже недурно ж говориться в народонму прислів'ї, що "у хазяйстві й дідок згодиться краще, ніж молодиця".

Пісками йшли старики мовчки. Пожвавішали, тільки коли один з молодих вистрелив на зайця. 3а витрачений марно патрон (що суворо заборонялось наказом командувача повстанськими силами) вирішили старики винного покарати. Зігнали на парубійкові серце, відшмагали.

— Сорок різок йому! — запропонував було Пантелей Прокопович.

— Дуже багато!

— Він не дійде тоді!

— Шіш — над — цять ! — ревнув Христоня.

Погодрілись на шістнадцяти, на паристому числі.

1 ... 48 49 50 ... 74
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тихий Дін. Книга третя, Шолохов Михайло», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тихий Дін. Книга третя, Шолохов Михайло"