Книги Українською Мовою » 💙 Драматургія » На Кожумʼяках, Іван Семенович Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "На Кожумʼяках, Іван Семенович Левицький"

38
0
12.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "На Кожумʼяках" автора Іван Семенович Левицький. Жанр книги: 💙 Драматургія. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 4 5 6 ... 20
Перейти на сторінку:
би i в де­ся­то­му ко­лi­нi, хоч би во­ни й яб­лу­ка­ми та ме­дя­ни­ка­ми тор­гу­ва­ли.

Євфросина (ти­хо), Ат… прос­тенька со­бi дiв­чи­на… Зов­сiм не нам рiв­ня.

Гострохвостий. (до Олен­ки). Сви­рид Iва­но­вич Гострохвостий з своєю осо­бою! (По­дає Олен­цi ру­ку; Олен­ка не бе­ре й со­ро­миться.) Не со­ром­тесь-бо, по­дай­те ме­нi свою бi­лу руч­ку.

Оленка од­вер­тає ли­це i лед­ве прос­тя­гає йо­му ру­ку.

Будьте ж смi­ли­вi­шi!

Оленка. От i знай­шли бi­лу ру­ку. Не­ма моїм ру­кам од чо­го бi­лi­ти.

Гострохвостий. То ку­пiть ру­ка­вич­ки.

Оленка. Я зро­ду не но­си­ла ру­ка­ви­чок. Да­ла­ся я вам на смiх!

Євфросина i при­ятельки ос­мi­ха­ються.

Гострохвостий. (ти­хо). Яка ж гар­на ця мi­ща­ноч­ка! Якi в неї оч­ки, брiв­ки, як шну­роч­ки, щiч­ки, як па­ля­нич­ки. Як­би до­вi­да­тись, хоч де во­на жи­ве.

Оленка. Як вас чуд­но про­зи­ва­ють.

Гострохвостий. Мо­же, й чуд­но. Вся­ко­во бу­ває. Бу­ває й чуд­нi­ше.

ВИХIД 18

Ті самі й Євдокія Корніївна.

Євдокія Корніївна (ви­хо­дить з пе­кар­нi). Доб­ри­ве­чiр вам, Сви­ри­де Йва­но­ви­чу! Оце я по­чу­ла ваш го­лос, та й не ви­дер­жа­ла: прий­шла пос­лу­ха­ти вас, хоч у ме­не дi­ла, аж го­ло­ва бi­ла. Сi­дай­те, будьте лас­ка­вi, i я хоч на час ся­ду та пос­лу­хаю вас. Оце шко­да, що не­ма мо­го ста­ро­го. Вiн вас усе зга­дує. От би нас­лу­хав­ся. (Сi­дає.) Ото моя Євфро­си­на та й мiй ста­рий все ка­жуть, що не­ма в свi­тi нi­чо­го кра­що­го й луч­чо­го, як ро­зум­нi i вче­нi лю­ди.

Гострохвостий. Ав­жеж так; що прав­да, то прав­да. Як чо­ло­вiк пi­дiй­меться ро­зу­мом вго­ру аж ви­ще од лаврської дзвi­ни­цi та гля­не звiд­тiль на лю­дей, то лю­ди зда­ються та­кi ма­ленькi, та­кi ма­ленькi, як па­цю­ки. А вже ва­шi Ко­жум'яки зда­ються звiд­тi­ля смер­дя­чим бо­ло­том, в кот­ро­му по­ви­вер­та­ли бо­ки про­ти сон­ця товс­тi сви­нi.

Євфросина. О, що прав­да, то прав­да! Як я вий­шла з пан­сi­ону, то ме­нi здається, що я стою на Ще­ка­ви­цi або на Анд­рiївськiй го­рi та все див­люсь на лю­дей звер­ху.

Євдокія Корніївна. Ото ска­жiть! Страх, та й го­дi! Ото шко­да, що не­ма мо­го ста­ро­го; от нас­лу­хав­ся б.

ВИХIД 19.

Ті самі й Сидір Свиридович.

Сидір Свиридович (ви­хо­дить). Е! Та се в ме­не гос­тi! Доб­ри­ве­чiр вам! Спа­си­бi, спа­си­бi, що ме­не не за­бу­ваєте.

Гості. Доб­ро­го здо­ров'я, Си­до­ре Сви­ри­до­ви­чу!

Сидір Свиридович. Та ще й ви, Сви­ри­де Йва­но­ви­чу, в ме­не в гос­тях. (Цi­лується з Гост­рох­вос­тим.) Оце шко­да, що я за­га­яв­ся з дя­ком. Але ж у дя­ка та­ба­ка! Що за та­ба­ка! (Ню­хає пуч­ки.) Ще й до­сi пуч­ка пах­не. Сi­дай­те ж, гос­тi, в ме­не та й не про­сiть сiс­ти, бо я оце вто­мив­ся. (Сi­дає; Всi сi­да­ють.)

Євфросина. Ма­мо, чи швид­ко в нас бу­де го­то­ва ве­че­ря? Час би да­ва­ти що-не­будь на за­кус­ку.

Євдокія Корніївна. За­раз, за­раз, моє сер­це! Що за ро­зум­ну доч­ку маю! (Ви­хо­дить.)

Сидір Свиридович. Ска­жiть же нам, Сви­ри­де Йва­но­ви­чу, що-не­будь ро­зум­не. Ви ж там ве­де­те кум­па­нiю з уче­ни­ми людьми на тих ро­зум­них кут­ках на­шо­го Києва. Ска­жiть ви ме­нi, чи не чу­ли ви там од вче­них лю­дей, чо­го-то те­пер на свi­тi ста­ла та­ка до­рож­не­ча?

Євфросина. А тим усе до­ро­ге, що те­пер лю­ди ста­ли ба­га­то їсти. На­ша Хим­ка як поч­не лу­пи­ти, то за один раз ук­ла­де в ко­пи з бор­щем цi­лий хлiб. Як­би пак усi вчи­лись в пан­сi­онi та їли так, як на­ша ма­дам їла i як нас го­ду­ва­ла - всього по кри­шеч­цi, щоб тiльки язич­ком лиз­ну­ти, то­дi бу­ло б усе де­ше­во.

Сидір Свиридович. Та як же йо­го грiш­ним лю­дям од­ним ду­хом жи­ти, ко­ли не наїстись або й не ви­пи­ти га­разд.

Гострохвостий. Од­но те, як ка­жуть Євфро­си­на Си­до­ров­на, а дру­ге те, що лю­дей ста­ло на свi­тi ду­же ба­га­то. Те­пер хоч би й на­шо­го бра­та ци­люр­ни­ка так розп­ло­ди­лось, що й не по­тов­пиш­ся. Як­би по­ло­ви­на лю­дей ви­мер­ла, то знов би на свi­тi все по­де­шев­ша­ло.

Сидір Свиридович. Чи вже ж? Ста­ра! Де це во­на пiш­ла! Кинь там своє ку­хо­варст­во та йди слу­ха­ти!

Євфросина здiй­має ру­ки i знов на­дi­ва брас­лет; грається ним i по­ка­зує Гост­рох­вос­то­му.

Гострохвостий. (ти­хо). Чи не ба­га­та ж оця Євфро­си­на! Грається зо­ло­том, не­на­че я брит­ва­ми. (Го­лос­но.) Що то доб­ре бу­ти вче­ним! Я вче­них лю­дей i вас, Євфро­си­но Си­до­ров­но, став­лю без мi­ри ви­со­ко. (Ти­хо.) Євфро­си­на, од­на Євфро­си­на дос­той­на бу­ти моєю жiн­кою; Євфро­си­на, а бiльше нiх­то! Але ж ота Олен­ка! Що за ця­ця, що за кра­са! То ж квiт­ка, а не дiв­чи­на! Ко­ли б з нею хоч по­ба­ла­ка­ти на са­мо­тi, хоч зблизька на­ди­ви­тись на тi пиш­нi очi! Тре­ба її десь пiдс­те­рег­ти. Але сва­та­ти бу­ду Євфро­си­ну. Ста­рий i ста­ра дер­жа­ти­муть ру­ку за мною. На­пус­тив я їм в вi­чi ту­ма­ну.

Завiса па­дає.

ДIЯ ДРУГА

По обид­ва бо­ки сце­ни го­ри: Ки­си­лiв­ка i Ста­ро­го­родська. На Ки­си­лiв­цi си­дить по­дольський хор шев­цiв, на дру­гiй го­рi си­дять ста­ро­го­родськi шевці i спi­ва­ють.

Вечiр. Мi­сяць ви­со­ко на не­бi.

ВИХIД 1

Подольський i ста­ро­го­родський хор міщан.

Подольський шевський хор (спi­ває).

Не ще­бе­чи, со­ло­вей­ку,

На зо­рi ра­ненько.

Не ще­бе­чи, ма­ле­сенький,

Пiд вiк­ном бли­зенько.

Старгородський хор (хо­че пе­рек­ри­ча­ти i по­чи­нає на по­ло­ви­нi куп­ле­та, як пер­ший хор ще не скiн­чує).

Твоя пiс­ня ду­же гар­на,

Ти гар­но спi­ваєш;

Ти щас­ли­во спа­ру­вав­ся,

Ще й гнiз­деч­ко маєш.

Подольський хор (ще го­лос­нi­ше, аж де­реться).

А я бiд­ний, без­та­лан­ний,

Без па­ри, без ха­ти!

Не дос­та­лось ме­нi в свi­тi

Весело спi­ва­ти.

Старгородський хор (ще го­лос­нi­ше).

Менi пу­гач зна­до­бив­ся;

Стогне, не спi­ває…

Нехай стог­не, не­хай стог­не

I смерть воз­вi­щає.

голос з 1-го хору. А в нас ба­си кра­щi; а в вас ба­си, як по­би­тi горш­ки.

голос з 2-го хору. Бре­ше­те! В нас кра­щi ба­си!

голос з 1-го хору. Бре­шiть са­мi, ста­ро­го­родськi шев­цi. В нас на По­до­лi у ко­ров кра­щi ба­си, нiж у вас.

голос з 2-го хору. Бре­ше­те, як ми шев­цi! Мiж на­ми не­ма нi од­нi­сiнько­го шев­ця. Ви са­мi шев­цi!

голос з 1-го хору. У вас ба­си, як ста­рi ци­ганськi ре­ше­та. У фло­ровських чер­ниць ба­га­то кра­щi ба­си, нiж у вас!

голос з 2-го хору. У нас ко­ро­ви спi­ва­ють та­ки­ми ба­са­ми, як ви, ко­жум'яцькi шев­цi.

голос з 1-го хору. Бий їх, ста­ро­го­родських шев­цiв! (Ки­да­ють груд­ка­ми. З дру­го­го хо­ру ки­да­ються так са­мо.) Бий їх, щоб i не наб­ли­жа­лись до нас. (Збi­га­ють з го­ри i на­па­да­ють. Б'ються i пха­ються. 2-й хор роз­бi­гається.)

1 ... 4 5 6 ... 20
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На Кожумʼяках, Іван Семенович Левицький», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «На Кожумʼяках, Іван Семенович Левицький» жанру - 💙 Драматургія:


Коментарі та відгуки (0) до книги "На Кожумʼяках, Іван Семенович Левицький"