Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 4 5 6 ... 97
Перейти на сторінку:
тітці.

- Що це зно­ву за по­етич­на за­ява? - спи­та­ла во­на з зим­ним, інквізи­торським пог­ля­дом. - Те­пер дівчині годі ви­би­ра­ти, жда­ти на са­мих док­торів і про­фе­сорів. Не­хай бо­гу дя­кує, ко­ли на­ви­неться й хто-не­будь та по­дасть кус­ник хліба.


Це ти­ка­лось ме­не. Спеціально ме­не. Мов по­бо­ре­на, опус­ти­ла я че­рез хви­лю покірно го­ло­ву, а нес­ка­зан­но гірке по­чут­тя про­ник­ло мою ду­шу.


- Це тобі, ма­буть, не до сма­ку, що я те­пер ка­жу, не прав­да? - го­во­ри­ла тітка з при­тис­ком дальше. - Ти за йо­го не пішла би. Ну, на щас­тя, в такім ви­пад­ку ма­ли би ми рішу­че сло­во ска­за­ти, а не ти. Ти жда­ла би, мо­же, на яко­го за­ча­ро­ва­но­го кня­зя, - шко­да тільки, що їх уже не­ма. Врешті, я й справді не знаю, що тобі дає при­чи­ну гра­ти роль якоїсь «гор­дої». Ти, ма­буть, що­ден­ної бо­ротьби о кус­ник хліба не ба­чиш, не ро­зумієш, ду­маєш, що все, що є, так са­мо со­бою при­хо­дить?


- Я, тітко? Я?! - вир­ва­лось мені май­же ок­ли­ком з уст.


- Ти, ти! Ми не бу­де­мо вічно жи­ти, і ти не бу­деш ма­ти все охо­ро­ну й ро­дин­ну стріху. Нас­ту­пить ще й та­ка хви­ли­на, ко­ли з вдячністю бу­деш ся­га­ти за ру­кою та­ко­го «ду­ра­ка»!


- Ніколи, ніко­ли! - відповіда­ла я зво­ру­ше­но.


- Ха-ха-ха! Ніко­ли! І для чо­го ніко­ли, ко­ли вільно спи­та­ти? Ма­буть, тобі йо­го ста­но­висько запідле?


- Становисько ні, але він сам, як чо­ловік, не має для ме­не нічо­го сим­па­тич­но­го. Він не має ані крихітки, напр., «тон­кості» в собі. Чи ви ніко­ли не га­да­ли, як страш­но му­сить жи­ти­ся при чо­ловіці, кот­ро­му не мож­на відда­ти ні сер­ця, ні по­ва­жан­ня? Тіточ­ко! Я не мог­ла би так жи­ти! Моя на­ту­ра, ціла моя вда­ча такі жадні якоїсь - як би то ска­за­ти? - тон­кої ко­рект­ності, яко­гось ніжно­го чувст­ва… лю­бові… - Тут і ур­ва­ла я.


Це зізнан­ня, кот­ре я, мов тай­ну, бе­рег­ла в серці, ви­хо­пи­ло­ся мені про­ти волі з уст, і я то­го ду­же жа­лу­ва­ла. Я відвер­ну­ла­ся від тітки, що­би не стріну­ти­ся з її хо­лод­ни­ми насмішли­ви­ми пог­ля­да­ми і що­би не поміти­ла, що я спа­леніла…


- І ти не со­ро­миш­ся такі сло­ва го­во­ри­ти? Мені в ли­це і при вуй­ку? Двад­ця­тилітня дівчи­на! А це що знов но­во­го?! Та прав­да: хто го­дується та­ким трійлом, [11] як ро­ма­ни, то­му годі інак­ше го­во­ри­ти. Я не ро­зумію, що та­ке «лю­бов». Я вий­шла заміж, не хо­ру­ючи анітро­хи на ту по­етич­ну не­ду­гу. Я ве­ла по­ряд­но своє гос­по­дарст­во, ви­хо­ву­ва­ла як слід при божій по­мочі діти, дог­ля­да­ла му­жа, але о лю­бові щось ма­ячи­ти, зітха­ти за лю­бов'ю? Мені ви­диться, що я му­си­ла б те­пер то­го й со­ро­ми­ти­ся. Це чис­та фан­тазія. Ко­ли б я не бу­ла вий­шла за тво­го вуй­ка, то бу­ла б вий­шла за дру­го­го. Він був по­ряд­ний, спокійний, со­ром­ли­вий мо­ло­дець, а я та­ка са­ма пан­на. То­му нас і бог злу­чив. В твоїм віку я ви­хо­ву­ва­ла вже Му­неч­ка, про­ва­ди­ла вже са­ма гос­по­дарст­во, а ти… го­во­риш про лю­бов! Та що, як собі хто пос­те­лить, так і вис­питься. Ти вже до­волі до­рос­ла, аби по­ро­зуміти, що доб­ре, а що зле.


- Воно так, тіточ­ко… - відповіла я, усміха­ючись сум­но. А більше і не ска­за­ла я нічо­го.


Якби я й цілу ніч го­во­ри­ла, то все бу­ло би дур­но. Не зро­зуміли би. Ли­ше до Ле­ни по­летів мій пог­ляд, що сиділа не­да­ле­ко тітки. В цій хвилі бу­ли в неї очі спу­щені, а що­ки горіли сильним рум'янцем. Я зна­ла. Пер­ший раз в житті во­на не згод­жу­ва­ла­ся зі своєю матір'ю.



***


По до­машніх ро­бо­тах бу­ло нам, дівча­там, вільно зай­ма­тись, чим кот­ра хотіла. Ле­на пле­ла якусь ве­ли­чез­ну ска­терть «для се­бе», а я чи­та­ла. Во­на й тітка ма­ли див­ний спосіб ди­ви­ти­ся на ме­не, ко­ли я бра­ла­ся за книж­ку. Тітка при­би­ра­ла тоді напівми­ло­серд­ну, напівнасмішли­ву міну, що­би опісля з при­тис­ком ви­мо­ви­ти слівце «знов?» і мій - ска­за­ти б - сумлінний су­покій за­му­ти­ти. Ле­на скрив­ля­ла не до насліду­ван­ня верх­ню гу­бу, розсміявшись ко­рот­ко вго­лос, і пле­ла з та­кою ревністю, з та­ким за­па­лом дальше, мов­би спасіння її душі за­ле­жа­ло від то­го.


Найбільше зай­ма­ло ме­не пи­тан­ня жіно­че. Ніхто не відчу­вав так гли­бо­ко за­ви­си­мо­го, нуж­ден­но­го по­ло­жен­ня жінки, як я. Ніхто, зда­ва­ло­ся мені, не ду­мав стільки над рішен­ням йо­го, як я. Мені сну­ва­ли­ся прорізні дум­ки в го­лові. Я ба­чи­ла «пи­тан­ня жіно­че» май­же при кождій на­годі, ко­ли при­хо­ди­ло­ся жінці терпіти. Тям­лю, що, пе­ре­чи­тав­ши Стю­ар­та Мілля, я пла­ка­ла. З тої по­ри я чи­та­ла з подвійною пильністю. Свідомість моєї низької освіти да­ви­ла й ко­ри­ла ме­не сильно. Я пос­та­но­ви­ла собі будь-що осяг­ну­ти ви­щу освіту. Я бу­ла зав­зя­та, гор­да, чес­то­лю­би­ва і не хотіла ні за що в світі бу­ти тим «нічим», о котрім го­во­рив Муньо з та­кою по­гор­дою. Я не хотіла, що­би мені аж муж­чи­на на­дав смисл і зна­чен­ня. Рівно­час­но ріши­ла­ся я в бу­дуч­ності відда­ти ту здо­бу­ту освіту в ко­ристь за­га­лу. В най­глибшій гли­бині мо­го сер­ця го­во­рив який­сь го­лос «відда­ти жінкам».



***


Світе ши­ро­кий! Який ти для ме­не, мо­ло­дої, не­дос­туп­ний, яким му­ром об­ве­де­ний!…


Та що це я знов? В го­лові дум­ки стрілою мчаться. Що мені з ни­ми самій діяти? Са­ма за­га­да­ла, са­ма за­бу­ла, са­ма, са­ма, са­ма…


Щось з то­го, що ви­чи­та­ла або роз­ду­ма­ла, оповісти і ко­му дру­го­му? Ад­же ж я хи­мер­ни­ця, і висміяли би ме­не. А хо­четься оповісти, по­яс­ни­ти, як все в думці скла­дається, до чо­го дійшла, чо­го би ра­да; як в душі не раз мов сон­це зійде… ні, як в ній мов ме­лодія ук­ла­дається… В серці так і за­во­ру­шиться щось сильне, сміле. І я за­бу­ду все дов­ко­ла се­бе. Гад­ки ле­тять впе­ред, про­вад­жені буй­ною уявою, аж сло­во якесь на­раз вимк­неться впівго­лос з уст. Тоді я з пе­ре­ля­ком при­га­дую собі, хто я й між ким я…



***


Був ти­хий вечір у ве­ресні.


З до­му вий­шли всі на про­гульку, і я лиш са­ма ос­та­ла­ся. Хут­ко нас­та­ла в хаті ти­ши­на. Ко­рис­та­ючи із су­по­кою, як зви­чай­но, я взя­ла­ся пи­са­ти. Вже дав­но по­ча­ла я пи­са­ти ста­тей­ку про по­ло­жен­ня жінок най­ниж­чої й се­редньої верст­ви, а цього ве­чо­ра хотіло­ся більше ніж іншим ра­зом спи­са­ти при­ду­ма­но­го. Ско­ро ук­ла­да­ли­ся ре­чен­ня, здо­га­ня­ла дум­ка дум­ку. Пи­шу­чи зав­зя­то, я по­чу­ла се­бе не­мов іншою. Чу­ла­ся і щас­ли­вою. «Бо­же ве­ли­кий! - по­ду­ма­ла. - Мо­же, я до чо­го й здібна, мо­же, ти да­ру­вав хоч крихітку яко­го та­ла­ну, мо­же, моя ма­ленька, ма­ле­сенька пра­ця по­ру­шить хоч в одній душі од­ну стру­ну! Чей не бу­де так, як ка­за­ла тітка, що з ме­не не вий­де ніко­ли щось по­ряд­не! О, я не дам­ся, я бу­ду пильно пра­цю­ва­ти над

1 ... 4 5 6 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"