Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Чорна рада, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорна рада" автора Куліш П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 50 51 52 ... 56
Перейти на сторінку:
турбуйсь. Перед світом приснивсь тобі сон, перед світом і справдиться.

Пішов Кирило Тур, похилившись, у своїй відлозі з гор­бом. Ніхто б не пізнав тепер його молодецької ходи, ні ви­со­кого ста­ну. Так собі, наче горбатий дід. Уже надворі сте­м­ніло. Ось добирається він до Сомкової глибки. Зараз у на­дві­рніх две­рей стоїть козак із ратищем. Наставив супро­тив Кирила Ту­ра ратище:


- Геть!


- А се що? - каже йому потиху Кирило Тур, показуючи на ру­ці перстень.


Скоро вздрів сторож гетьманський знак, зараз і одчинив двері.


За тими дверима ще двері. Ізнов коло дверей козак... Ка­га­н­чик стоїть у стіні на віконці. І той пропустив мовчки, як по­бачив перстень. За тими дверми ще треті двері і третій ко­зак при дверях сторожем. Узяв Кирило Тур у його кага­нчик і ключ од глибки.


- Іди, - каже, - до свого товариша. Я буду сповідати в'язня, дак, може, таке почуєш, що лучче б тобі на сей час позакла­дало.


А той йому:


- Та я й сам рад звідси заздалегідь убратися. Знаю добре, на яку прийшов ти сповідь.


- Ну, коли знаєш, то й лучче, - каже запорожець. - Гляди ж, не входь сюди до самого ранку. Він після сповіді засне.


- Засне після твоєї сповіді всякий! - бурчав, зачиняючи две­рі, сторож.


Він же виходить у одні двері, а Кирило Тур входить у дру­гі. Увійшов і зараз запер двері. Гляне, посвічуючи по глибці ка­га­нцем, аж у кутку сидить на голому ослоні Со­мко. Одним за­лізом за поперек його взято і до стіни ла­н­цю­гом прико­ва­но, а другі кайдани на ногах замкнуті. У старій подраній сі­ря­чині, без пояса і без сап'янців. Усе ха­рцизяки поздирали, як узяли до в'язення; тілько виши­ваної сріблом да золотом сорочки посовістились ізнімати. Вишивала ту сорочку не­бо­га Леся; і по ковніру, і по пазусі, і по ляхівках широких рука­вів повиписовала голубонька сріблом, золо­том і блакитним шовком усякі квітки й мере­жки; а Череваниха подаровала її безталанному гетьманові на па­м'ятку гостювання в Хмари­щі. Так отся тілько сороч­ка зо всього багатства йому оста­ла­сь; і чудно, і жалісно бу­ло б уся­кому дивитись, як вона у тій мізерний глибці із-під старої сі­рячини на гетьманові сіяла!


Постановив Кирило Тур на вікні каганчик, а сам збли­зивсь до понурого в'язня. Той дивиться на його мовч­ки. До­став за­по­рожець із-за халяви ножаку і показує Со­мкові. Той ізвів до не­ба очі, охрестивсь:


- Що ж? - каже. - Роби, що тобі сказано робити.


А Кирило Тур сипким, гугнивим голосом:


- Хіба ж тобі не страшно вмирати?


- Може б, мені, - каже Сомко, - й страшно було, якби не бу­ло на­писано: «Не убойтесь от убивающих тіло, душі же не мо­гущих убити…»


А Тур каже:


- Та се ти так мізкуєш, поки не почув заліза за шкурою. Ось ке лиш, я трошки різону по грудині...


- Адова утробо! - крикне тоді Сомко. - Невже тобі мало моєї крові? Ти ще хочеш навтішатись моїми муками! Бачу по тво­йо­му голосу, що ти, як паскудний черв'як, живучи під зе­м­лею, звик іссати кров християнську! Так упивайся ж, га­дино, у моє тіло! Не почуєш ти, пакосний, як Сомко стогне!


- Добре, єй-богу, добре! - каже тодi Кирило Тур своїм го­лосом, ховаючи нiж на халяву. - Й-богу! - каже. - Менi здає­ться, що я смик, а всi люде скрипки: як поведу, так вони й грають! Не життє я на свiтi коротаю, а весiллє справляю.


- Що се! - каже Сомко. - Невже я од нудьги починаю з ма­рою розмовляти? Скажи, на ім'я боже, чи справді ти Кири­ло Тур, чи се вже моя голова починає з печалі туманіти?


Запорожець зареготав.


- Ще й питає! А яка б же шельма, опріч Кирила Тура, про­бра­лась до тебе через три сторожі? Тілько він один зача­рує всякого так, що й сам не тямить, що робить.


- Що ж ти мені скажеш?


- А от що я тобі скажу. Давай лишень мінька на одежу та виходь із сієї пакосної ямки. Тут тілько б гадині жити, а не чо­ловікові. Уподобав же чорт знає що! Там тебе під Бугає­вим Дубом жде такий же дурень, як і я: паволоцький піп із попеням. Уже вертавсь у Паволоч, думав, що ти попавсь на­ві­ки чорту в зуби, так їхав рятувати паволочан. Тетеря, бач, про­нюхав, що тут коїть супротив його Шрам, да, про­ню­­хав­ши, і давай тиснуть паволочан - притьмом хоче зру­й­новати мі­с­то; так їхав Шрам рятувати. А я послав козака на­в­пе­ре­й­ми. «Постривай, - кажу, - попе, ще, може, вернемо сокола з клі­тки!» А тут і поміж миром пустив таку поголо­ску, що Сомко вже на волі, так куптесь та ждіте га­сла. Ти, мо­же, не знаєш, сидючи тут, що вже розжовав усяк хар­цизяку Іванця. Тепер тілько гукнеш по Вкраїні, дак ти­сяча тисячу попи­ха­ти­ме та до тебе бігтиме. Піднімуться й тії, що не були на ра­ді, бо на раду позлазилась до Іванця ті­льки сама погань з Ук­ра­їни, а добрі люде не пойняли го­льтяпакам віри. Тим-то Іва­нець із поганцями таке лихо і вкоїв! А з Запорожжє теж тілько самі паливоди на Вкраїну вийшли, а що зосталось до­бро­го, те все тепер за тебе, ті­лько озвешся, руку потягне і до­помогу дасть. Що ж ти мо­вчки слухаєш, мов я тобі казку кажу?


- Того слухаю мовчки, - одвітує Сомко, - що з сеї бучі пут­тя не буде. Багато розлив християнської крові Виговський за те нещасне панство да гетьманство; багато й Юрусь по­губив земляків, добиваючись того права, щоб над обома бере­гами гетьмановати; невже ж не уйметься плисти по Вкраїні кров християнська ні на часину? Отеє я ще почну одного су­про­тив другого ставити і за своє право людську кров точи­ти! Бо Іванець з козаками стоїть тепер міцно; щоб його зби­ти, тре­ба хіба усю Вкраїну надполовинити; а навіщо? Щоб не Брю­хо­вецький, а Сомко гетьмановав!


- От же ні, коли хочеш знати! - каже Кирило Тур. - Не на те, щоб Сомко гетьмановав, а на те, щоб правда узяла верх над кривдою!


- Візьме вона верх і без нас, брате Кирило. Може, се ті­лько на науку мирові і пустив господь Україну в руки ха­рцизякам. Не можна, мабуть, інше, як тілько горем да бі­дою, довести людей до розуму.


- Так оце ти зрікаєшся свого гетьманського права? - пи­тає Кирило Тур.


- А що ж би ти робив? Уже коли в мене були

1 ... 50 51 52 ... 56
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорна рада, Куліш П."