Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда 📚 - Українською

Читати книгу - "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"

499
0
09.03.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Люлька, шабля - вся родина" автора Олег Говда. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 51 52 53 ... 108
Перейти на сторінку:
Розділ 23

— Що ж, Іване... — похитав головою Полупуд. — Козак з тебе, скажу відверто, не найгірший… і з самопала в стіну куреня з п'яти кроків поцілиш. І шаблю в руці міцно тримаєш, вітер не видме... Зате язиком молоти вмієш не пара іншим. Слова, як картеч з гаківниці, вилітають.

— Ось тобі святий хрест, — розмашисто перехрестився Корсак. — Жодного слова не збрехав. Як на сповіді. Чиста правда...

— Та я вірю, вірю... — заспокоїв давнього приятеля Василь. — Хотів би збрехати, придумав би щось правдивіше. Кажи, що далі було.

— Далі... — Іван набив люльку, розкурив неквапливо і заплющив очі. Повертаючись думками в минуле. — Не знаю, скільки я пролежав без пам'яті, але коли прийшов до тями від міцного стусана, небо вже сіріло. Харцизи бродили люті, як шершні довкола розореного гнізда. Тільки й знали, що лаятися. З їх гумору і почутого я зрозумів: Лавріна зловити не вдалося. Втік... Ця звістка і мені сил додала. Був упевнений — побратим не покине в біді. Щось та вигадає...

— Так, — погодився Полупуд. — Лаврін був мастак на різні штуки... Курінний часто примовляв, що Капуста в окропі не тільки не звариться, а ще й сухим з ​​казана вибереться.

— А я про що?.. Та, мабуть, десь ми нагрішили занадто, от везіння наше і закінчилося. Земля тобі пухом, братику...

 

* * *

 

На цей раз Корсака навіть з землі піднімати не стали, а довго і люто били лежачого, здебільшого намагаючись потрапити чоботом в обличчя. На щастя, руки у козака були зв'язані спереду, і він примудрявся хоч трохи але прикривати голову. Зате спині дісталося, як снопам на току. Кілька разів хруснули ребра, і тіло обпекло гострим болем, рот наповнився кров'ю. Іван вже зовсім попрощався з життям і став шепотіти розбитими губами «Вірую», вирішив, що харцизи так і заб'ють до смерті. Але в отамана були інші види на бранця. Давши розбійникам зірвати злість за безсонну ніч, він зупинив побиття.

— Досить... Охолонь, Лушня! Uzak dur, Махмуд! Я хочу почути його скавчання!.. Ведмедю! Де паля?

— Дай собі спокій, Тусь... — пробурчав у відповідь, той самий здоровань, що хотів ремені з плечей нарізати. — Не забув, що ми в Дикому Полі, а не в лісі? Тут чорнобиль і лобода найвищі дерева. Тож, якщо неодмінно на палю посадити козака бажаєш, доведеться його з собою забрати. Поки хоч на якийсь гайок не натрапимо. Думаю, до вечора, щось підходяще зустрінеться. Якщо на північ рушимо.

— Що?! — отаман харцизів спересердя тупнув ногою. — Ні. До завтра чекати не будемо. Сьогодні стратимо, пса запорізького. Зараз же. Збирайте все що горить... Підсмажимо, покидька. Це навіть веселіше... А поки киньте його на старе вугілля, нехай гріється.

Харцизам повторювати не довелося. Вони і самі любили такі забави. Відразу кілька підхопили Корсака і жбурнули в ледь тліюче багаття. Те саме, на якому Іван готував вечерю. Від зайця давно і кісток не залишилося, зате і жар пригас. Ледве-ледве жеврів. Навіть рук не зігріти...

Отаман подивився на це мовчки і роздратовано сплюнув.

— Дідько... Як не лайно, то обгаджена тріска! Там мабуть зола одна, а я вже уявив собі, як ця сволота запікається, що навіть гаром війнуло. Ну, нічого, зараз роздмухаємо вогонь. Швидше ворушіться!

 

* * *

 

Знайомий мій не втримався і голосно ойкнув. Схоже, для водяної нежиті смерть у вогні була у стократ гірша за будь-яку іншу погибель.

Корсак і Василь миттєво повернулися в той бік, але побачити водяника не змогли. А той уже завмер нерухомо, розпластавшись на напівзатопленому корчі і притиснувши передню ласту до уст. Мовляв, все-все, продовжуйте. Мовчу і більше заважати не буду.

— Що це? Риба скинулася? — здивувався Іван. — Для птиці чи видри запізно.

— Ондатра... — подумавши, відповів Василь. — Вони ж сліпі. Їм що день, що ніч. Не відволікайся, розповідай далі...

— Та я майже закінчив вже...

 

* * *

 

Вогонь харцизи таки роздули... Сухі стебла багаторічних трав спалахнуло весело і хоч жару від них майже не було, але все ж припекло Івана добряче. Особливо в тих місцях, де крізь діри в одязі світило голе тіло. Козак не стримався і застогнав.

— Що подобається?! — зареготав отаман Тусь. — Зачекай трохи... небавом не так заспіваєш і затанцюєш... В’юном витися будеш. Ще вогню! Ще! — закричав харцизам. — Тягніть сюди все що горить!

Розуміючи, що остання година зовсім близько, Іван подивився в небо і сказав:

— Господи, ти все бачиш! На тебе одного уповаю. Якщо судилося мені нині померти — прийми душу без покаяння...

— А ти кайся... — реготав, мов божевільний, отаман. — Може, він і змилується. Пошле тобі на виручку ангела з мечем... або зливу вогненну. Нам на погибель. Давай, давай. Розкажи, Господу, скількох бідолах особисто вбив? Дюжину, дві? А, може, ще більше?

Але заглиблений у молитву Іван вже не слухав харциза. Бо ніхто зараз не міг встати між його душею і Спасителем. Він навіть не почув перших тривожних криків і метушні, що зчинилася в таборі. Як і не звернув уваги, що вперше на його пам’яті ранкова зоря займалася не на сході.

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 ... 51 52 53 ... 108
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Люлька, шабля - вся родина, Олег Говда"