Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Сині етюди, Микола Хвильовий 📚 - Українською

Читати книгу - "Сині етюди, Микола Хвильовий"

328
0
14.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сині етюди" автора Микола Хвильовий. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 51 52 53 ... 141
Перейти на сторінку:
лісу побрели парочки і купували квитки «на користь». Через годину зал був повен й не було квитків, але вже нікому було виступати. Студенти викидали хлоп'ят: дати місця дорослим, і тут узнали, що спектаклеві finis, і побігли на сцену. Авдиторія захвилювалась.

Мадмуазель Арйон підійшла до учасників:


- Я ж казала - скандал буде!


Учасники дивувались, чому вона радіє, а вона раділа тому, що її не одурило передчуття.


Іще один скандал: контролер не впускав фігуру. Фігура кричала:


- Як смієте! Непманів понаводили, комуністи на задвірках!


Авдиторія ще більше захвилювалась. Хтось закричав з авдиторії:


- Спитайте в нього партійного квитка. Студент-розпорядник підійшов до воріт.


- Товаришу, ваш партійний квиток!


Фігура раптом знизила тон і ласкаво сказала:


- Знаєте, товариш студент, у мене партійного квитка нема, у мене дядя, і папаша, і сестра - комуністи і брат страдал на фронті.


Тоді хтось закричав:


- Геть комуністів! - І тихо додав: - Таких!


Фігура змовкла. Нарешті договорились і з авдиторією. Договорились так: виступить мадмуазель Арйон і тип Букетов-Розін. Тип на цей раз хотів здивувати публіку єврейськими анекдотами, але авдиторія його освистала. Тоді він заграв на балабайку імітацію. Його ще раз освистали. Тип скочив на лаву й закричав:


- Нєвєжди!


Тоді його зняли із сцени й виштовхали під оплески з театру.


Мадмуазель Арйон казала:


- От. Вийшло по-моєму. Хіба не скандал?


Спектакль скінчився все-таки нічого: мадмуазель Арйон проспівала «душещипательний» романс, який подобався авдиторії. Навіть більше: Букетов-Розін зійшов на кін і попросив у присутніх пробачення за свою нервовість. Йому «пробачили» - і він зіграв свою імітацію.


Потім виходили з натовпу одиниці й нарешті цілі групи імпровізувати: декламували, співали, а наприкінці хтось ударив по клавішах розбитого рояля, і явились танцори.


Іще хтось крикнув:


- «Інтернаціонал»!


Але голос його не найшов відгуку й поринув в аматорськім шумі.


Розходились. І тоді повернувся Григорій із повною торбинкою качок.


Витягав важких крижнів і побідно держав їх над головою. Біля його вертівся й показував зуби Марчик.


Небо поринуло в зеленій перебіжці зір. Зорі казково жевріли над віллами, над лісом: бавились, перелітали, сковзались над ставком.


Дерева таємно відступали в темряву і, як велетні невідомих країн, тяглися до синіх верховин, до синьої прекрасної безодні. З села на віллу залітали неясні звуки й танули на темних ріжах.



IV



Глуха ніч. На віллі, на віллах, за віллами - темно-зелена тиша. Причаїлась, слухає. Тільки де-не-де прошелестить торішнє листя, трісне гілка: то закохані юнаки й коханки пізнали в урочистій задумі дерев радість великого таїнства.


Після шумного вечора не спалось. Лежали на свіжім запашнім сіні біля театру й дивилися в надмрійну безодню неба. Тип - із мадмуазель Арйон в кутку. Студент із Тонею за стіжком. Тільки окремо; до Сайрона фатально тулився пес. Хотів його потихеньку відштовхнути, але пудель не рухався. Нарешті Сайгор не витерпів і спитав:


- У вас він завше такий нав'язливий?


- Ви до мене?


- Так.


- Уявіть собі, сеньйоре: Дружок ніколи не забуває своїх друзів. Ви йому дали тільки три конфети, а він і досі охороняє вас... Поки образите.


- Да, цікавий пес.


Мадмуазель Арйон це подобалось - і вона ще розказувала про талановитого пуделя. Сайгор мовчав. Вдарити ж собаку він не рішався, бо це б значило викликати ще один «скандал».


Хотів заснути й не міг: комарі дзижчали над вухом і палили руки й обличчя. Стихло. За стіжками важко дихала Тоня і щось незв'язно говорила. Студент мовчав. Зрідка верещала мадмуазель Арйон, і тоді незв'язно говорив тип.


- ...Ви не спите?


Сайгор повернувся. Сказала баришня Татьяна. Іще раз:


- Вам не холодно?


- Ні.


- Я думаю,- і засміялась.


- Що думаєте?


- Думаю - не холодно.


Несподівано фаркнуло: «ідіотка». Потім рахував до сотні: заснути. Хотів, щоб було байдуже, але дратувала баришня Татьяна, і інші баришні, що безцеремонними рухами в сіні чимсь щось тривожили. Просковзнула мисль - мабуть, від нуди - як клапоть туману: підлізти до Татьяни й навалитись, облапати її - один чорт, натякає ж сміхом!


Мадмуазель Арйон раптом стихла й важко задихала.


Тоді Сайгор не витримав: підвівся й пішов повз стіжки. Але не пройшов і десяти-п'ятнадцяти кроків - почув голоси. Потім знайомий мотив: тихо співав Григорій. Зупинився.


Будьонновець на коні,


Комісар в кареті,


А бідненькі партизани


Сидять в очереті,-


вивів Григорій і стих. Сказав жіночий голос:


- Бач, і сам співаєш! Чого ж ти так за комісарів?


- Дурна! - відповів Григорій,- сам я і комісар, і камуніст.


- І камуніст?


- І камуніст,- роздратовано сказав Григорій і враз іще випалив: - Хіба агітнуть тебе? Га? Ну от говори: ти знаєш, що таке «чон»? Не знаєш? Ну й мовчи!.. Відкіля ти? З вілли? Видно, що від бариньки... Ех! Щоб бариня вгарєла... много сахара поєла... Держись! Ще раз агітну!


- Хі! Хі! Куди поліз? Ач, який! Спершу полапай як слід!


- Що там лапать? Не кадетка ж? Ні?


Далі Сайгор не чув. Прийшов і ліг на своє місце.


Зареготала мадмуазель Арйон і голосно сказала:


- Сеньйоре, не спите?


Відповіли: студент, Тоня, Татьяна - не спали. Сказав тип:


- Майне кляйне медхен, у нас чудова фантазія. Сеньоре, айда на ставок купатися. Це ж прелість: купатись уночі.


Тільки Сайгор мовчав. Тоді підійшла до нього баришня Татьяна:


- Хіба ви не підете?


..Не думав, підвівся і взяв її під руку, потім інстинктивно нахабно прижав їй лікоть. Татьяна тягнула його: бігом! Побігли.


Зайшли всі в одну, здається, жіночу купальню. Тип роздягався поволі. Тоня прикривалася спідницею. Сайгор не купався. Мадмуазель Арйон звернулася до типа:


- Вам подобається моє тіло? Ви бачите?


Тип іще сказав якусь банальність, а мадмуазель Арйон спитала:


- Парле ву франсе? - і з розльоту полетіла у воду.


Говорив тип:


- У вас, Татьяно, чудове тіло!


Студент захіхікав. Татьяна мовчала. Сайгор уп'явся очима в темряву, в тіло. І в ту ж хвилину відвернувся, мов спіймав себе на якомусь злочині. Потім і Татьяна з розльоту полетіла у воду. Купались: і студент, і Тоня, і тип.


Через півгодини вийшли з купальні. Сайгор взяв знову під руку Татьяну. Від неї пахло свіжим тілом, тому ще більше дурманило голову. Всі побігли вперед. Татьяна й Сайгор пішли через кручу.


Простори закутав темний серпанок ночі. Далеко за ставком лунало перепелине поле. Поверхня сріблясте сковзалася до

1 ... 51 52 53 ... 141
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сині етюди, Микола Хвильовий», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сині етюди, Микола Хвильовий"