Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Сині етюди, Микола Хвильовий 📚 - Українською

Читати книгу - "Сині етюди, Микола Хвильовий"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сині етюди" автора Микола Хвильовий. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 52 53 54 ... 141
Перейти на сторінку:
верболозів.

Коли звернули з доріжки, шелестіло листя. Обходили столітні дуби. Пролетів кажан, і обізвалась птиця над ставком. Проходила глуха, густа, післяпетропавлівська темрява.


Сайгор подумав: що сказати в цей момент? Що кажуть у цей момент? І інстинктивно давив Татьянину руку - пухку, вище ліктя. Ішли до стіжків.


І тоді несподівано сказала Татьяна - і несподівано, ніби не вона, з легким відтінком болю:


- Думаю от про що: жила-була дівчина - це казка-бувальщина - росла, підросла, ходила в гімназію, училась, училась і ще училась. Нарешті вийшла з гімназії з золотою медаллю. І нарешті - стала машиністкою. Щаслива доля? Як ви гадаєте?


- Це ви про себе? - здивовано спитав, ніби машиністка не могла мати такого доступного минулого.


- Так. Ну, як ви гадаєте: щаслива доля? - І поспішно сказала: - Проте не треба. Це важке запитання - важко відповісти.


І тут же інстинктивно, як притискав, залишив її руку. Помовчали.


Заверещала мадмуазель Арйон.


Проходив тихий тепловій. І він, як дзвін, легко ступаючи оксамитною лапкою. Невідомо росла ніч, росли нічні звуки, і невідомо ріс запашний дуб. Збігалися зорі на тайну вечерю, і нечутно зідхав зелений Оріон на голубиних гонах.


Росла ніч.


Хотілось упасти на землю, крикнути збентежений крик, потім надхнеyно молитися в тайну вечерю зір. І ріс невідомо запашний дуб. І хотілося взяти запашного дубового листя, приложити його до чола й зойкати радісним зойком і положити в дуб шматок живого серця й струмок - від нього - диму, і знову впасти на землю, і крикнути збентежений крик.


За півверстви кричали сичі.


Од ставка запахло осокою.


Баришня Татьяна говорила просто, не так, як баришні з кавалерами, спеціально підготовляючи розмову про кохання.


І Сайгор не міг не відчути це.


- От, скажімо, небо,- і Татьяна зідхнула.- Це ж дивне явище в житті людини. Але ми його ніколи не бачимо. Правда? Думаю зараз: загубилися сотні, тисячі, мільйони в темряві, і загубились сотні, тисячі, мільйони в стосах паперу, і думаю: хіба вони помічають це надзвичайне, дивне явище в житті людини - небо?


Татьяна «дивне» вимовляла надто тепло й чітко.


А густа темрява вже непевно брела між дерев: незабаром із загірних гін фаркне перламутровий ранок. Задумається за ставком - рожевий чуйний, як сентиментальний юнак, і здивовано подивиться на світ повноросими очима.


- І от десь у стосах паперу загубилась людина. Просто - людина,- Татьяна зупинилась.- Як ви гадаєте: банальне це слово? Я думаю, ні. І думаю, що мислі на тему «людина», поки існує земля, завжди будуть свіжі, як наливне яблуко на яблуні... Так от: загубилась людина в стосах паперу, і ніхто не бачить її, бо видно тільки машиністку. Це я, звичайно, не про себе - взагалі.


Потім Татьяна скинулась.


- Проте, може, вам не цікаво? Воно й так: і справді, все це тільки інтелігентщина. Може. Не знаю. Знаєте, всього не пізнаєш: життя коротке, а Маркса пробувала читати, та якось не дочитувала: ніколи й дуже нудно.


Сайгор був здивований. І більше за все дивував цей тон - надто впевнений. І тут же відчув себе - не перед Татьяною, перед кимсь - не то винним за те, що досі не давив на сіні цю баришню, як тип мадмуазель Арйон, не то винним за щось інше.


І знову пізнав той надзвичайний біль, коли радість і жура сплітаються в єдину гармонію.


- Що ж ви мовчите?


Підходили до стіжка.


- Знаєте, по правді, ви мене трохи здивували,- просто несподівано для себе сказав Сайгор.


- Я цього не хотіла,- засміялась баришня Татьяна і, хутко лягаючи, не то жартома, не то серйозно сказала:


- Ну, ідіть до мене.


Потім розкидала біля себе сіно, очевидно готуючи для нього місце.


Мовчала.


Сайгор стояв і дивився на Татьяну.


Мовчала.


Тоді, не думаючи, ліг на своє попереднє місце.


Компанія рішила, мабуть, не спати всю ніч. Мадмуазель Арйон верещала, і по черзі запитували:


- Ви самотня? Ха! Ха!


- Я - самотня,- напівжартуючи, зідхала Татьяна. Тоді ж Сайгор знову примітив пуделя, який і тепер лежав біля його ніг. І тоді ж раптом рознервувався.


Від компанії кричали:


- Ви самотня?


- Я - самотня! - зідхала Татьяна.


Іще кричали сичі. Десь загавкав Марчик - дзвінко, як дзвоник. Зірвався метеор, помчав і в розпуці розбив собі голову об дерево. Сайгор даремно гадав заснути - не міг. Знову важко задихала мадмуазель Арйон.


- Чорт!


Сайгор якось похапцем підвівся й пішов скорим кроком від стіжків далі на дорогу.


Хто чорт - невідомо. І інстинктивно оглянувся. Побачив: за ним, як примара, брів пес.


- П'шов!


Пудель подивився розумно й холодно й помахав хвостом.


Цей ідіотський випадок із собакою підносив матеріаліста Сайгора тут, на порожній дорозі, в темну даль, на верхів'я фаталізму.


І це, звичайно, дратувало, і дратували згадки про сьогоднішній день; і резиденція юнаків, і порнографічні малюнки з купальні, і тип, і мадмуазель Айрон, і Татьяна, і запах жіночого тіла.


- П'шов!


Але пудель не відставав на крок. Сайгор засунув руку в кишеню - нічого не було. Згадав - щось забув дома, в городі.


На сході невідомо ріс день. Починався світлими стежками. Запахло ранком.


Ріс невідомо ранок. І впали на обрій бліді червінці. Кричали з сіл півні, і тремтіла, горіла буйна земля. Скоро зійде сонце, зазгучить проміння, і хтось упаде на землю, і хтось крикне збентежений крик. Назустріч пливли буйні трави й зелений океан дерев.


На другій верстві пудель нарешті відстав і повернувся на віллу. Сайгор подивився йому вслід: до болю хотілось розмозжити собачу голову.


І тільки на шостій верстві, коли раптом брякнуло вогняне сонце, згадав день, ніч - там - і почервонів.


Перша вілла на узгір'ї майнула білим крилом і пропала за обрієм.


Сайгор, суворий і блідий, поспішав до города.





«ЛІЛЮЛІ»



Павлові Тичині



І



Вилітає експрес і курить.


Тоді в калейдоскопі:


- жита, степи, гони й північний туман із


осінньої магістралі. Провалюються темні горизонти, оселі, байраки, глухі нетрі. Виростають фабричні поселки, содові заводи, шахти, домни. Експрес перелітає яри, могили, похмурі перевали, і чути далекий надзвичайний гул.


...А за Тайгайським мостом,


де починається робітничий поселок:


- реальні результати капебеу.


То заводський квартал, що вже не мовчить - вийшов із німого мертвого кола й шпурляє в блакитні межі крицевий і грізний клекіт.


Це знає

1 ... 52 53 54 ... 141
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сині етюди, Микола Хвильовий», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сині етюди, Микола Хвильовий"