Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

223
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 52 53 54 ... 97
Перейти на сторінку:
пер­ших днях сво­го приїзду. Повз­держ­ли­вий, не­довірчи­вий, хо­лод­ний і уни­кав мо­го пог­ля­ду.

До сьогоднішньої дни­ни не знаю, з якої при­чи­ни змінив­ся, але знаю, що моє сер­це дри­жа­ло, мов по­ра­не­не, то­го ве­чо­ра, і що відхо­дя­чи до своєї кімна­ти на спо­чи­нок, не мог­ла я йо­му, як зви­чай­но, по­да­ти ру­ки, і ус­та мої ви­мов­ля­ли май­же на­си­лу і лед­ве чут­но сло­во «доб­раніч!». Він сто­яв на ве­ранді, прис­лу­ха­ючись при­ка­зам пані Мар­ко ста­ро­му ого­род­ни­кові, і при моїм го­лосі про­ки­нувсь, мов спо­ло­ха­ний.


- Добраніч! - відповів ско­ро, і в тім йо­го го­лосі при­чу­ло­ся мені ви­раз­но ду­шев­не зво­ру­шен­ня і якась ура­за.


«Що йо­му? Що йо­му?» - пи­та­ла я се­бе раз по раз, і жаль і гордість стис­ка­ли моє сер­це і про­га­ня­ли сон з очей.


А по­ра­нок сього ж дня який же був гар­ний, яс­ний! Який пе­рет­ка­ний світлом і за­повіда­ючий пре­пиш­ну кра­су! Так, ра­но був ве­се­лий, по­ма­гав мені сти­на­ти рожі, ка­зав, хоч, ро­зуміється, ли­ше жар­том, що я цвіт ло­то­су, а те­пер… Ні, ні, для ме­не не світить сон­це, я вже пе­ре­ко­на­ла­ся об тім сот­ню разів…


Другого і третього дня був знов та­кий са­мий, а я ста­ла та­ка, як він ме­не наст­роїв, - і між нас не­мов щось ус­ту­пи­ло.


Четвертого дня за­не­ду­жа­ла пані Мар­ко і бу­ла ду­же розд­раз­не­на. Сва­ри­ла на ку­хар­ку, кот­рої не бу­ла би від се­бе відда­ли­ла за ніяку ціну в світі, що зле ва­рить; на ста­ро­го ого­род­ни­ка, що стеж­ки в са­ду за­нед­бані; на си­на, що поп­су­вав її робітників і що си­дить вічно в чу­жині, а во­на опу­ще­на на лас­ку і не­лас­ку най­митів; а на ме­не гніва­ла­ся най­більше. Відка­зу­ва­ла, що в ме­не не­ма сер­ця, а для її осо­би то ані крих­ти. Що я на її жа­дан­ня бай­дуж­на і не­уваж­на; що хоч як їй жаль, але бу­де му­си­ти обг­ля­ну­ти­ся за дру­гою то­ва­риш­кою. Що в ме­не не­ма для неї ча­су, а на умі все лиш «літе­ратст­во» і свої цілі, «бог знає які ви­сокі цілі». Що пхаю її на­си­лу в постіль, що­би ма­ла для се­бе більше ча­су; що во­на пе­ре­ко­на­ла­ся вже про щирість то­ва­ри­шок і бу­ла би щас­ли­ва, як­би бог заб­рав уже раз її зі світу, і во­на не за­ва­жа­ла ніко­му, і т. п.


Двері від йо­го кімна­ти сто­яли ши­ро­ко ство­рені, і він чув кож­де її сло­во. Сидів на кріслі при бюр­ку, [90] підпер­ши го­ло­ву ру­ка­ми, і мов­би ло­вив кож­дий звук. Во­на не слу­ха­ла і йо­го просьб та упімнень, що­би вти­хо­ми­ри­ла­ся, а на її за­кид, що си­дить «вічно» в чу­жині, а во­на опу­ще­на на лас­ку і не­лас­ку дру­гих, відповів лагідно, що й то­му бу­де раз кінець, не­хай ус­по­коїться! Він прецінь не за­ду­му­вав ніко­ли ос­та­ти­ся на­завсігди при ма­ри­нарці, во­на це знає.


Я слу­ха­ла мовч­ки її несп­ра­вед­ли­вих до­корів, веш­та­ючись без­ше­лес­не ко­ло неї, як це во­на лю­би­ла, ко­ли ле­жа­ла в пос­телі, а відтак, по­обк­ла­дав­ши її зви­чай­но зу­жи­ва­ни­ми ліка­ми, вий­шла зі своєї кімна­ти, за­чи­ня­ючи за со­бою двері, що­би за який­сь час піти в місто зад­ля якихсь не­важ­них, од­нак не­ду­жою уп­ря­мо жа­да­них ору­док.


Надворі лляв дощ ціле по­по­луднє, а як­раз те­пер цідив, мов із ко­нов­ки. Я сто­яла при вікні, зво­ру­ше­на, по­ни­же­на, і ди­ви­ла­ся ту­по вог­ки­ми очи­ма на ве­ликі краплі до­щу, що би­ли­ся об віконні ши­би і спли­ва­ли су­мо­ви­то вниз. Чувст­во огірчен­ня і опу­щен­ня об­гор­ну­ло ме­не, і я ми­мо­волі зга­да­ла знов Оря­ди­на. Вже як бу­ло, так бу­ло, од­нак він не по­ви­нен був цу­ра­тись ме­не. Не­хай би йо­го хоч то­ва­ри­шем ма­ла, не бу­ла та­ка опу­ще­на, мов со­ба­ка, та ма­ла пе­ред ким хоч по­жа­лу­ва­ти­ся!… А то і він… о, всі, всі! - зой­кну­ло на­раз болісно сер­це, і мов у фізичнім бо­лю при­тис­ну­ла я грізно змор­ще­не чо­ло до ши­би, си­лу­ючись здер­жа­ти сльози, що тис­ну­ли­ся до­кон­че до очей.


У хаті втих­ло…


Голосне ти­кан­ня ве­ли­ко­го стінно­го го­дин­ни­ка роз­хо­ди­ло­ся по сусідній кімнаті, мов да­ва­ло такт не­ус­тан­но го­лос­но па­да­ючо­му до­щеві. В са­ду зе­леніли мов­би віднов­лені кущі і де­ре­ва, пот­ря­су­вані хви­ле­вим не­ми­лим вітром, а ву­зеньки­ми, піском ви­си­па­ни­ми сте­жеч­ка­ми лисніла во­да. Десь-не-десь стріпу­ва­ла­ся за­хо­ва­на між лис­тям де­рев, наїже­на, змок­ла пта­ши­на, розг­ля­да­ючись сум­но то вдо­ли­ну, то вго­ру. З рин­ви цюр­котіла од­нос­тай­ним то­ном во­да і спли­ва­ла цілим потічком на ши­ро­ку стеж­ку ко­ло ве­ран­ди.


До две­рей моєї кімна­ти зас­ту­ка­но злег­ка, і я про­ки­ну­лась із жа­хом зі своєї ту­пої за­ду­ми.


«Це він, - блис­ну­ла в мені дум­ка, а сер­це за­би­ло­ся сильніше, - лиш він», - і зво­ру­ше­ним го­ло­сом поп­ро­си­ла я всту­пи­ти.


Це був дійсно він. Був одяг­не­ний до ви­хо­ду.


- Даруйте, що при­ход­жу до вас і пе­ре­би­ваю, мо­же, в якім за­нятті, од­нак я йду в місто і хотів спи­та­ти, чи у вас не­ма та­кож яких ору­док; за­ла­го­див би їх, мо­же, при тій на­годі. - Го­во­рив півго­ло­сом, мов бо­яв­ся збу­ди­ти не­ду­жу в не­да­лекій кімнаті, і по нім бу­ло вид­но лег­ке змішан­ня, кот­ре хотів так за­таїти, що уни­кав стріну­ти­ся з пов­ним моїм пог­ля­дом.


Збентежена йо­го при­хо­дом (досі не був ще в моїй кімнаті), не зна­ла я в першій хвилі, що відповісти. Але опісля по­дя­ку­ва­ла йо­го за йо­го ввічливість і ска­за­ла, що в ме­не є справді діло до міста, але за тим му­шу йти са­ма. То­го ба­жає собі хо­ра, а я би не хотіла в нічім їй про­ти­ви­ти­ся, то­му що тим зво­ру­шується во­на, а вся­ке зво­ру­шен­ня шко­дить їй сильно.


Впрочім, він сам те знає, бо ро­зуміє її не­ду­гу най­ліпше.


- Вона дійсно ду­же сла­ба, - ска­зав він і, прис­ту­па­ючи ближ­че до ме­не, взяв мою ру­ку між свої до­лоні.


- Ви не гніваєте­ся на неї за її несп­ра­вед­ливі сло­ва; прав­да, що ні? - спи­тав.


При тих сло­вах звер­нув­ся пов­ним щи­рим пог­ля­дом до ме­не і хотів із ли­ця мо­го ви­чи­та­ти пот­верд­жен­ня на свої сло­ва.


- Ні, па­не док­тор! - відповіла я, усміха­ючись сум­ним пе­рельотним усміхом. - Я ду­же тер­пе­ли­ва. Впрочім, як ви при­хо­ди­те на та­ку дум­ку?


Він ди­вив­ся на ме­не все ще тим са­мим пог­ля­дом.


- Сам не знаю, як, - ска­зав. - Я влас­ти­во прий­шов… по­дя­ку­ва­ти вам за ва­ше доб­ре сер­це, а не пи­та­ти про це. Пізнав­ши вас, ба­чу, що ви не спосібні ме­та­ти­ся на кім-не­будь. Моя ма­ти справді ду­же хо­ра, да­ле­ко більше, чим я ду­мав. Я не надіявся, що її не­ду­га так побільшає. Ко­ли би ви хотіли при ній і далі ос­та­ти­ся (при тих сло­вах спи­ни­ли­ся йо­го очі до­пит­ли­во на мені) - то му­си­ли би при­го­то­ви­ти­ся до ду­же прик­рих хвиль і бу­ти як ан­гел тер­пе­ливі. Я не мо­жу до­до­му час­то приїжджа­ти, ви ж знаєте. Моє за­нят­тя не поз­во­ляє мені відда­лю­ва­ти­ся

1 ... 52 53 54 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"