Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр. 📚 - Українською

Читати книгу - "Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр." автора Микола Романович Литвин. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 53 54 55 ... 104
Перейти на сторінку:
західних кордонах Радянської Росії і УНР продовжувалася конфронтація з Польщею, яка з окремих сутичок у будь-який момент могла перерости у велику війну.

Як бачимо, Директорія у цю кам’янецьку добу переживала далеко не найкращі часи. По суті, вона вже розпадалася. Після проголошення Є. Петрушевича диктатором, його з Директорії усунули. Покинули її О. Андрієвський, А. Макаренко і Ф. Швець. Властиво, господарем Директорії був сам С. Петлюра. Він опирався на уряд, більшість якого складали соціал-демократи на чолі з прем’єром Борисом Мартосом. Були в ньому, правда, і галичани-міністри Осип Безпалко, Володимир Темницький, Семен Вітик, товариш (заступник) міністра Володимир Старосольський.

Між іншим, Є. Петрушевич сприйняв як особисту образу утворення міністерства у справах Галичини і призначення його керівником соціал-демократа С. Вітика. Ця акція уряду УНР була здійснена у відповідь на проголошення галичанами 9 червня диктатури, якої Петлюра не схвалював. З проголошенням Петрушевича диктатором державний секретаріат був ліквідований, його замінив центральний виконавчий орган – Рада уповноважених диктатора в Галичині. Петрушевич, як і раніше, опирався на трудову і радикальну партії. Опозицію йому склали галицькі соціал-демократи і Селянсько-робітничий союз. Проти політики ЗУНР виступила й нелегальна компартія Східної Галичини.

Так склалася дивна ситуація: в УНР при владі були ліві партії, а праві в опозиції. В ЗУНР же, навпаки, керували праві на чолі з Є. Петрушевичем, який вважав політику соціал-демократів і С. Петлюри майже більшовицькою, а ліві партії були в опозиції[363]. Усе це давалося взнаки з перших днів перебування уряду і армії ЗУНР на Поділлі і позначалося на взаєминах між Петрушевичем і Петлюрою. Диктатор і його уряд із прохолодою ставилися до Директорії і Петлюри особисто, вважаючи його революціонером і навіть більшовиком. У свою чергу Головний Отаман звинуватив галицьке керівництво в підтримці отаманів Оскілка і Болбачана, які намагалися поставити головою Директорії Є. Петрушевича.

Крім цього, трапився конфлікт з сотником Іваном Сіяком. Коли Є. Петрушевич був оголошений диктатором, сотник, який при відступі з Тернополя сформував і очолив залізничний робітничий загін, заявив, що поведе свою частину і усуне диктатора. Є. Петрушевич наказав заарештувати непокірного сотника і віддати його під суд. У відповідь І. Сіяк перейшов на службу до Дієвої армії.

3 серпня Є. Петрушевич провів інспекцію галицьких частин, які вишикувалися на площі перед залізничною станцією Кам’янця. Потім відбувся парад, яким командував отаман Осип Тушкований. За дефілядою уважно спостерігали міщани, а також галицькі біженці (наприкінці липня за Збручем їх було понад 5,5 тис. цивільних, з них у Кам’янці – не більше 900 осіб. За сприяння уряду диктатора (розмістився у Єпископському палаці) у тимчасовій столиці УНР діяли «Союз Українок», Комітет по справах галицьких народних учителів-виселенців, «Студентська громада», осередки народно-трудової і радикальної партій, редакції часописів «Вісник Українського Війська», «Стрілець», «Каменяр», «Галицький Голос»[364].

Слід сказати, що уряд УНР не завжди виконував свої обіцянки, особливо щодо матеріального забезпечення Галицької армії. «Ніхто з тих, до кого це належало, не дбав про загальне осмотрення армії в обуву, а стрілецтво галицької армії було буквально босе, – згадував О. Левицький. – Перший раз на Україні довелося мені після дванайдцятилітньої військової та воєнної практики видіти на стійці узброєного стрільця, який повнив службу босий»[365].

Після переходу УГА за Збруч уряд УНР прийняв рішення щомісячно виділяти їй 300 млн карбованців. Але у липні грошей не виділено. У серпні – всього 120 млн, а у вересні лише 80. Головний інтендант армії сотник Ілько Цьокан майже нічого не міг вибити з Б. Мартоса і його чиновників. Отоді Галицька армія самостійно робітничими сотнями зібрала на полях 700 тис. пудів збіжжя, а коли в липневих боях із більшовиками відбила цукрові заводи – поповнила свої склади цукром. Не обійшлось, щоправда, і без реквізицій. Це викликало протест уряду УНР, особливо Б. Мартоса. За вимогою Петрушевича, Б. Мартос подав у відставку. Прем’єром став Ісаак Мазепа, який включив до свого уряду кількох галичан.

А все починалося добре. Головний Отаман з неприхованим задоволенням приймав під опіку урядовців ЗУНР, а головно – сорокатисячну загартовану в жорстоких боях армію, і надіявся за допомогою галичан виправити своє майже безнадійне становище, і найперше – визволити Київ. «На допомогу нам прийшли брати-галичани, – писав він у наказі по Дієвій армії УНР 22 липня 1919 р. – Вони залишили свої оселі, відходячи під переважною силою ворога; але прийшли на наш терен, як то належить дисциплінованій армії й свідомій у правоті свого діла і своїх змагань». Тоді ж у міському театрі відбувся урочистий вечір на честь старшин і стрільців Галицької армії. З великим піднесенням артисти Нового львівського театру при Начальній команді Галицької армії давали виставу – історичну драму М. Старицького «Гетьман Дорошенко». На сцені в ті дні сяяли галицькі зірки – Катерина та Іван Рубчакови, Амвросій Бучма, Гнат Юра, Мар’ян Крушельницький, Осип Гірняк, Микола Бенцаль. Літературно-репертуарну частину очолював поет Юрій Шкрумеляк[366].

Після вистави на сцену вийшов тепло зустрінутий стрільцями Симон Петлюра. «Наш шлях зараз на Київ і до Чорного моря, – піднесено промовляв Головний Отаман, відверто викладаючи свої плани і намагаючись привернути до себе стрілецтво. – Вас, брати, ми чекали два роки і сподіваємось, що у спільній боротьбі ми дійдемо до бажаної мети». Опісля виступив Є. Петрушевич. Але, мабуть, не всі звернули увагу на більш стриману його заяву: «Я певний, що ми переможемо і здобудемо Галичину». Справа в тому, що далеко не всі діячі ЗУНР та військові однозначно сприйняли плани Петлюри. Особливо значну опозицію склала армія. «Вона не мала великого бажання битися з більшовиками, – писав В. Винниченко, – в той час, коли всі хотіли битися з поляками»[367].

Напередодні цих подій на вимогу С. Петлюри був усунутий з посади командувача УГА генерал О. Греков. «Став кого хочеш, Тарнавського, або Микитку, або когось ще, але Грекова щоб не було», – ультимативно заявив Головний Отаман Петрушевичу. Причину такого відношення до здібного воєначальника пояснив генерал М. Капустянський: «Блискучий наступ Галицької армії (Чортківська офензива. – Авт.) відбився несприятливо на операціях Наддніпрянської армії. Поляки, заатаковані генералом Грековим, очистили лінію Збруча, почали евакуацію Тернополя, Збаража і цілком припинили свій натиск на большевиків з боку Радзивилова на Дубно – Кременець. Большевики використали цей момент і, спокійні за свій правий фланг, повели наступ з північного заходу на Волинську групу»[368].

Нове командування УГА на чолі з генералом М. Тарнавським розробило три варіанти дальших дій:

1. Відновити бойові дії з метою визволити Галичину. Планувалося відбити коридор Чортків – Бучач – Станиславів – Калуш

1 ... 53 54 55 ... 104
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проект «Україна». Галичина в Українській революції 1917–1921 рр."