Читати книгу - "Нічний будинок, Ю. Несбе"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Подумай про те, як далеко ти зайшов, — мовила вона. — Пам’ятаєш, з чого ми починали?
Я кивнув. Звісно, на шляху було кілька невдач, але прогрес був беззаперечний. Навіть якщо мені й доведеться пити ліки до кінця свого життя, зараз мені вистачало таких маленьких доз, що побічні ефекти були незначними. Поспілкувавшись зі старшим консультантом, Карен виснувала: якщо їм вдасться стерти травмуючий спогад, який формує підґрунтя мого ПТСР, це зменшить ризики того, що у мене повторяться психотичні епізоди. Коротше кажучи: мене можна виписати.
Чи цього я хотів?
Дилема була очевидна. Я жив тут ще зі своїх підліткових років, ніколи не працював, не мав кваліфікації, не мав дівчини та не вивчив правил соціальної взаємодії ззовні. Я успадкував трохи грошей від татової сторони родини і разом із доходом від квартири, яку здавав, міг лишатися у приватній лікарні на кшталт «Баллантайну». То яка від мене користь ззовні? Я почав вважати роль пацієнта моєю роботою, моїм внеском до суспільства. Я надавав робочі місця та був доступний для тестування нових методів боротьби з більш неприємними аспектами шизофренії. До того ж, якщо вірити тому, що якість суспільства визначається тим, як воно ставиться до найслабших його членів, то хтось же точно — аби це могли визначити — мусив погодитись бути найслабшим?
Так, я, звісно ж, раціоналізував, конструював реальність, у якій жити мало сенс, мало сенс прокидатися вранці, їсти їжу, яку ставили переді мною, проживати ще один день. Байдуже. Коли я побачив, що не зможу принести там ніякої користі, то подумав, чи ж не краще мені лишитися тут, аби мене використовували для такого: дати психіатрам більше інформації про те, як поєднання психотерапії та ЕКТ можна використовувати задля стирання травматичних спогадів, викликаних психозом? Дуже спрощено: спочатку я детально описував свою травму, а вже незабаром опинявся під наркозом і отримував кілька електричних розрядів. Так, цій техніці справді було вже десять років, але ще й досі було багато аспектів, яких вони не знали чи не розуміли.
— Ми сиділи тут сьогодні вранці, перш ніж ти пішов на ЕКТ, — сказала Карен. — Ти це пам’ятаєш?
— Ні, — відповів я. — Але я бачив це в календарі у моїй кімнаті, тож я знаю, що це було. Але я пам’ятаю усе, що трапилося вчора, минулого тижня і минулого року. Принаймні думаю, що пам’ятаю.
— Ти пам’ятаєш хоч щось, що трапилося сьогодні до того, як ти прокинувся від наркозу?
— Так, — мовив я. — Багато.
— Багато? Наприклад?
— Я був на зустрічі випускників у школі, в яку ходив після пожежі.
— Ти пам’ятаєш, що був частиною класу після пожежі?
— Ні, мені просто приснилося це.
— Ти так кажеш, аби я не подумала, що повернулися твої марення?
— Те, що я шизофренік, не означає, що мені не сняться сни, так само як і всім іншим.
Карен м’яко засміялась.
— Гаразд, продовжуй. — Я знаю, що тепер вона довіряє мені, бо ж з часом я показав їй, що не брешу, що я запросив її всередину і відкрив себе. Вона сказала, що самообман — це спосіб захистити себе від болю, і що моя чесність була знаком, що я стаю сильнішим, здоровішим, що можу витримати більше.
— Спочатку мені приснилося, що я живу в маленькому містечку, до якого мене відправили після того, як мої батьки загинули в пожежі. Тоді одного мого однокласника зжер телефон, а інший перетворився на комаху. І всі — окрім дівчини, в яку я закоханий, — думають, що я відповідальний за це. І... — я ковтнув. — Вони мають рацію. Це моя провина. Але тоді, наприкінці, я рятую дівчину.
Я бачив, як Карен щось записує. Подумав, що то були слова «моя провина».
— І це весь сон? — запитала вона.
— Ні. Зненацька минуло п’ятнадцять років, і я виявився письменником, який просто вигадав усю ту історію про телефон та зникнення людей, і перетворив це на надзвичайно успішний підлітковий роман-жахастик. Мені немовби снилося, що мені сниться сон, розумієте?
— Сон уві сні. Едґар Алан По.
Я усміхнувся. Вона любила книжки, це було однією з речей, які нас поєднували.
— Саме так. Хай там як, минуло п’ятнадцять років, і я повернувся на зустріч випускників. Вечір почався нормально, але з часом почали траплятися дивні речі, і я зрозумів, що моя вигадка, зрештою, була правдою. Чи я у всякому разі сприймав її як правду. А всі інші, абсолютно всі, полюють на мене. Вони хочуть мене з’їсти.
— Це сон уві сні чи тобі сниться психоз, як гадаєш?
— Я не знаю, бо я бачу це зсередини, і усе це здається реальним. Колись ви казали, що сни можуть навчити інших людей як це — страждати від марень.
— Частково так. У снах, як і в мареннях, ми приймаємо порушення законів фізики, неможливі парадокси, внутрішні суперечності.
— Саме так усе і було. Але воно однаково якось трималося купи. У тому всьому був якийсь сенс, розумієте, про що я?
— Який сенс?
— Що... — я замовк.
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Нічний будинок, Ю. Несбе», після закриття браузера.