Читати книгу - "Нічний будинок, Ю. Несбе"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— У чому ти винен, Річарде?
— У всьому. — Я сховав обличчя у долонях. — Я знаю, що усе це їхнє полювання на мене — це класична параноя, але ж хіба це не нормально, бути трохи параноїком, коли бачиш сни?
Я досить впевнений, що десь у своєму зошиті вона написала слова параноїдальна шизофренія, таким був мій початковий діагноз.
— Авжеж, — сказала Карен. — Більшість із нас час від часу має параноїдальні сновидіння.
— І ви?
Вона коротко усміхнулась, зняла свої окуляри для читання й протерла їх.
— Подивимось на твої травматичні спогади, Річарде?
— Гаразд.
— Ми не будемо копати надто глибоко, не будемо оживляти їх, але просто перевіримо, чи останньому сеансу ЕКТ вдалося стерти їх ще трохи.
— Добре.
— Отож, що ти пам’ятаєш про пожежу? Дуже коротко.
Пожежа. Мені довелося замислитись. Вочевидь, я пам’ятав, що йшлося про пожежу, але усе було на диво порожнім якусь мить. А тоді спогади повернулись.
— Ми підпалили будинок, — мовив я.
— Ми?
— Я та близнюки. А тоді ми почали тікати. Корені дуба намагалися спіймати нас. Мене врятувало те, що ворота були під напругою, тож мені вдалося втриматись. Але тоді я втратив контакт із землею, і мене потягнули до дерева. На щастя, з’явилися Френк та агент Дейл і врятували мене.
— Френк та Дейл? — запитала Карен, роблячи нотатки.
— Так.
— І це все?
— Ви сказали, що хочете коротку версію.
— Так, гаразд, цього досить, — мовила вона, але я помітив занепокоєння, яке вона, на її думку, добре приховувала. — Утім я думала не про цю пожежу.
— Ні? Ох, ви маєте на увазі ту пожежу на полі, яку я влаштував поруч зі сміттєзвалищем, неподалік від місця, де я жив із Френком та Дженні?
— Френк та Дженні, — спокійно повторила вона, і лише майже непомітний порух її плечей видав те, що її знервували мої останні слова.
— Розслабтесь, Карен. — сказав я. — Ніяких марень. Я просто розповідаю вам про свої сновидіння. Вони — єдине пов’язане з пожежами, що я пам’ятаю.
Її ручка з тихим глухим звуком упала на паркетну підлогу, але вона, здається, цього не помітила.
— Це правда, Річарде?
— Нащо мені брехати? — відповідь на це питання була настільки ж очевидною, наскільки вона була правдивою. Аби догодити вам, Карен Тейлор. Бо я зроблю що завгодно, аби лише побачити вашу усмішку.
Я нахилився, підняв ручку і передав їй. Її плечі поволі розслабились, а усмішка... ну, майже щаслива усмішка розпливлася її обличчям.
— Знаєш що, Річарде? Схоже, що все добре. Я думаю, навіть дуже добре. Ти не проти почекати, поки я піду і приведу інших?
Я кивнув. «Інші» — це команда психотерапевтів, психіатрів та психологів, які близько співпрацювали з пацієнтами. Тому що людський мозок — так вони казали — занадто складний, аби одна людина могла самостійно дійти до всіх висновків.
Поки її кроки віддалялись у коридорі за дверима, я подивився на зошит, який вона лишила на своєму стільці. Раніше вона ніколи його не залишала. Ну, вона ніколи раніше не залишала мене під час нашого сеансу протягом усіх чотирьох років. Одне тільки це говорило мені про те, що сьогодні особливий день. Звичайно ж, мені було цікаво, що станеться далі, але ще цікавіше мені було дізнатися, що протягом усіх цих років писала у своєму зошиті Карен. Бо зошит був той самий, я впізнавав кожну складочку та кожну деталь коричневої шкіряної палітурки. Скільки разів я фантазував про те, що вона писала в ньому про мене? Звіти, які вона друкувала і здавала після кожного сеансу, — то одне, вони, звісно ж, були виключно професійними. Але цей зошит був чимось іншим, у ньому, мабуть, містилися її миттєві, особисті, приватні думки та роздуми про пацієнта. Хіба ні? Чи розкрила вона щось про себе саму у тих записах?
Якусь мить я вагався.
А тоді схилився вперед, взяв зошит зі стільця, витягнув рожеву шпильку для волосся та почав його гортати. Не те щоб я очікував, що на мене щось із нього вистрибне, ніби напис Я люблю Курта Кобейна із пеналу юної дівчинки чи щось таке. Але зі свого досвіду я знав, що якщо ти сидиш і щось пишеш, оті напівпродумані думки, що опиняються на папері, часто відкривають більше, ніж уважно сформульовані реченні. Саме тому я і відчув розчарування, коли зрозумів, що нотатки її написані в тому ж професійному стилі, що і завершені звіти, які вона дозволяла мені читати, коли я просив.
Поточний стан: Р. Й. у гарному стані, йому добре вдаються формальні й неформальні взаємодії. Орієнтується в часі, місці та ситуації. Не виявляє ознак дефіциту реальності чи галюцинацій. Нормальний спектр настрою. Добрі вербальні навички.
Я прочитав іще кілька сторінок. Усе було знайоме, я ніби тримав власне фото:
11 квітня, 11:15 — Р. Й. розслаблений, смішний та чарівний, коли говорить про свої пробіжки. Коли ми підхопили вчорашню розмову та знову заговорили про його дитинство, Р. Й. повторював, що до батькової хвороби мав гармонійні та люблячі стосунки як із батьком, так і з матір’ю. Мова тіла та настрій Р. Й. нейтральні та стримані, але це, як і завше, змінюється, коли мова заходить про пожежу. Утім це покращення від моменту початку психотерапії (раптові косі погляди, довгі періоди мовчання, очевидні ознаки галюцинації). Мова тіла та голос досі виказують ознаки стресу, більше у моменти опису того, що сталося з його батьками, ніж під час обговорення небезпеки, в якій перебував він сам. Я
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Нічний будинок, Ю. Несбе», після закриття браузера.