Читати книгу - "Вибрані твори в двох томах. Том II"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Ви лишаєтесь надворі, ледь що — відкривайте вогонь. А ви — за мною у вікна!
Одночасно в обох вікнах тріснули рами, дзенькнули і посипались шибки.
Відомо, що фашисти над усе боялися наших моряків, називали їх «чорними дияволами», «смугастими дияволами». Зараз моряки, справді як дияволи, несподівано й навально вдерлися до кімнати. Поліцаї заклякли в різних позах.
— Лягай! — скомандував Приходько. — Грудьми на землю!
Один поліцай шарпнувся вбік, потягся рукою до зброї, але тут же упав, пришитий до землі короткою автоматною чергою. Пристрелили і тих двох, що спали, бо, схопившись, вони теж намагались чинити опір. Решта поліцаїв лягла грудьми на землю, їм швидко позв'язували руки й ноги.
— Ключі від підвалів! — наказав Приходько.
— Ось у мене в кишені, — сказав один поліцай захриплим від переляку голосом. — Тільки не вбивайте, благаю вас…
— Благай не благай, а на тебе, зраднику, куля вже відлита! — сказав матрос, витягаючи з кишені ключі. — Не зараз, так пізніше, а вона тебе наздожене.
Миттю кинулися в підвали. Було відомо, що саме там фашисти тримають наших моряків, які три дні тому висадилися в Євпаторії на шлюпці і яких схопили вороги.
Матросів знайшли у глибокому вогкому підвалі. Побиті, скривавлені, вони лежали й сиділи просто на цементовій холодній підлозі.
Вздрівши своїх, матроси один за одним звелися на ноги.
— Братики!.. Рідні!.. Невже це ви?..
Морякам одразу ж дали пістолети, автомати, гранати. Привели їх у кімнату, де лежали поліцаї. Звільнені з полону одразу ж накинулись на них:
— А, гади!.. Це ж вони нас били, товаришу мічман! По-звірячому били. Ось цей, і цей, і цей!.. Розпеченим залізом пекли, пальці дверима ламали, за ноги підвішували!
— Іменем народу! — сказали в один голос десантники. © http://kompas.co.ua
— Іменем народу! — повторив мічман Приходько. Застрочили автомати…
Тим часом друга група десантників уже захопила документи в кабінеті начальника поліції, вогнетривкий переносний сейф і навіть друкарську машинку.
— А це навіщо? — запитав Приходько.
— Пригодиться, товаришу мічмане, — сказав один матрос. — Вона ж з німецьким шрифтом.
— І то правда, — погодився Приходько. — Забирай…?У поліційному управлінні робити більше не було чого.
Але тільки вийшли з приміщення, як почули гуркіт мотоцикла. Десантники заховалися, причаїлись. У двір в'їхав мотоцикліст. Він зупинився і почав озиратись довкола та дослухатись. Може, його увагу привернули постріли в приміщенні поліційного управління, а може, просто заїхав, чергуючи по гарнізону.
Приходько подав знак рукою, і на мотоцикліста кинулося одразу кілька моряків. Він не встиг навіть крикнути, як уже лежав на землі із зв'язаними назад руками, з ганчіркою в роті. Так його й повели до катера.
Ішли знову найглухішими дворами та провулками.
Ось і причал. Тут усе тихо. Тільки ледь видніється в темряві силует катера.
А ще за якусь хвилину запрацював мотор, і катер ліг курсом на свою базу.
З добрими трофеями поверталися десантники! Секретні документи Євпаторійського гарнізону, вогнетривкий сейф начальника поліції, два «язики» — солдат і офіцер, який справді виявився черговим по гарнізону. А крім усього, десантники визволили з фашистських лап радянських матросів, яким загрожувала неминуча смерть. Серед наших же бійців не було навіть жодного пораненого…
— А тепер, як я й обіцяв вам, скажу, чому саме про цю бойову операцію я згадав, — промовив дядя Влас, закінчивши роз повідь, — Є серед вас учень шостого класу Левко Лебідь…
Я похолов увесь. Чого це він мене згадав? Всі загули, зашуміли, почали підводитися з своїх місць та шукати. мене очима. Я став центром уваги. Я навіть голову втяг в плечі.
— … Левкові ще тільки тринадцять років, і, звісно, він не ходив зі мною в десантні операції. Але ми з ним — великі друзі… Так от, коли я був у морі, мій друг Левко зняв зі стіни оцю фінку… — тут дядя Влас підняв фінку так, щоб її побачили всі, і став розказувати далі. — Взяв оцю фінку і приніс її в школу. Ми вже говорили з Левком і знаємо, навіщо він приніс. Просто, щоб показати товаришам. А тут вийшла неприємність. Левкові перепало добряче. Він і сам розуміє, що перепало йому цілком заслужено… Але я хочу сказати про інше. Саме оцю фінку подарував мені командир дивізіону наших катерів за ту десантну вилазку, про яку я вам тільки; що розповів…
У залі здійнявся неймовірний шум. А я сидів, низько опустивши голову.
— З цією фінкою, — сказав далі дядя Влас, — я потім пройшов усю війну. Отже, це не іграшка і не просто прикраса, а моя бойова зброя, яка завжди нагадує мені про ті грізні часи, коли ми захищали нашу країну від фашистської навали. Це — дуже дорога для мене річ…
А після збору дядю Власа оточили учні, учителі і ще довго не хотіли відпускати. Тільки Марія Степанівна трималась трохи осторонь. Їй, мабуть, було соромно за свою нечемність до дяді Власа — такого героя і такої чудової людини.
Потім дядю Власа запросив до себе директор, а ми з татом і мамою пішли додому. Тато був мовчазний і задуманий, тільки часом повторював:
— Та-а-к… Живе людина поряд з тобою, а хто вона, й не знаєш.
А мама всю дорогу додому повчала мене:
— Ось бач, Левко, який
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вибрані твори в двох томах. Том II», після закриття браузера.