Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"

218
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Князь Єремія Вишневецький" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 57 58 59 ... 87
Перейти на сторінку:
пос­та­ви­ти на око­пах ко­ло ца­ри­ни.

- Тепер за­ко­чуй­те ру­ка­ви та хва­тай­те по де­сят­ку отих гультяїв та бун­тарів, - крик­нув Єремія.


Жовніри од­лу­чи­ли од стов­пи­ща де­сять чо­ловіка. Єремія звелів розп'яти їх на де­ся­ти стов­пах. Не­щас­ли­вим міща­нам підня­ли ру­ки вго­ру, поп­ри­би­ва­ли кілка­ми та цвяш­ка­ми до­лоні до ко­ло­док і по­за­ко­пу­ва­ли ко­лод­ки в зем­лю ряд­ком. Чо­ловіки зак­ри­ча­ли й зас­тог­на­ли.


Князь звелів прив'яза­ти дру­гий де­ся­ток міщан до стовпів і лу­пи­ти з їх жив­цем шку­ру сму­га­ми. Жовніри по­за­ко­чу­ва­ли ру­ка­ви й по­ча­ли чер­ка­ти но­жа­ми по спи­нах та од­ди­ра­ти шку­ру сму­га­ми. Му­че­ни­ки за Ук­раїну кри­ча­ли та стог­на­ли. Се­ред на­тов­пу по­чу­лись кри­ки й плач. Бо­язкі жид­ки вей­ка­ли од стра­ху, виг­ля­да­ючи з вікна. Жидівки й мо­ло­диці мліли й па­да­ли на зем­лю.


- Мучте їх! Ріжте! Ка­туй­те! щоб во­ни по­чу­ва­ли, як їх му­чать, - кри­чав Єремія і все кру­тив­ся ко­нем поміж ряд­ка­ми стовпів, де кор­чи­лись в му­ках без­та­ланні не­мирівці.


Кров дзюр­ча­ла, стіка­ла патьока­ми на зем­лю. На землі чер­воніли цілі ка­люжі людської крові. Жовніри баб­ля­лись в крові, не­на­че різни­ки, навк­ру­ги об­ля­пані кров'ю, за­ма­зані й за­баг­нені чер­во­ни­ми бриз­ка­ми. Єремія зну­щавсь над не­мирівця­ми і оче­ви­дяч­ки ми­лу­вав­ся тією кар­ти­ною, зга­ня­ючи злість. Очі горіли й світи­лись яко­юсь ди­кою ве­селістю, радісною помс­тою, не­на­че він ба­вив­ся на пиш­но­му бен­кеті, се­ред ве­се­лих гос­тей за куб­ком вен­герсько­го ви­на в ру­ках. Якась са­та­ня­ча радість бриз­ка­ла бриз­ка­ми з йо­го здо­ро­вих чор­них очей, як він ог­ля­дав ряд­ки пок­ри­вав­ле­них, поріза­них своїх жертв, во­див очи­ма по об­дер­тих спи­нах, по кри­ва­вих сму­гах, що висіли струж­ка­ми та стьожка­ми і до­ся­га­ли до землі.


- Так вам і тре­ба, бун­та­рям, схиз­ма­ти­кам! Ото слу­хай­те ме­не й панів. Це вам за те, що не ко­ри­лись мені! Муч­те їх гірше! Ха­пай­те й штри­кай­те й тніть но­жа­ми глиб­ше! - кри­чав не­са­мо­ви­то Єремія і все кру­тив­ся ко­нем то на­зад, то на­пе­ред.


Кінь прих­кав, ста­вав гоп­ки, од­вер­тав­ся од стовпів, од кри­ва­вих тіл, не­на­че стра­хав­ся то­го страш­но­го ви­до­ви­ща. Єремія лед­ве здер­жу­вав бас­ко­го ко­ня за по­во­ди. Вітер гой­дав чер­воні струж­ки та пок­ри­вав­лені сму­ги шку­ри на жи­вих лю­дях. За­баг­нені кров'ю ру­ки в жовнірів лисніли на сонці. Кінь, оче­ви­дяч­ки, ха­ра­пу­див­ся од та­кої страш­ної кар­ти­ни, а князь Єремія з ди­ки­ми очи­ма не ля­кав­ся, а ще гірше злос­ту­вав на міщан.


Облуплених міщан по­ки­ну­ли, поп­рив'язу­ва­них до стовпів, щоб во­ни ко­на­ли в му­ках. Князь Єремія гук­нув на жовнірів, щоб во­ни вхо­пи­ли ще один де­ся­ток міщан. Од­них по­наст­ром­лю­ва­ли на залізні палі, дру­гих повіша­ли на ши­бе­ни­цях. Кільки чо­ловіків роз­пи­ля­ли пил­ка­ми, по­роз­ру­бу­ва­ли со­ки­ра­ми по­по­ло­вині. Се­ред май­да­ну вже доб­ре роз­горілось ба­гат­тя. Ка­за­ни з во­дою за­кипіли і окріп вже вби­вав­ся в ключі.


- Тепер ведіть до ка­занів най­пер­ших при­водців. Роз­дя­гай­те їх, позв'язуй­те їм но­ги та по­ли­вай­те ок­ро­пом! Не­хай зна­ють, як бун­ту­ватнсь про­ти Польщі, про­ти кня­зя Виш­не­вецько­го, - кри­чав Єремія.


Нещасливих міщан по­роз­дя­га­ли, пов'яза­ли їм ру­ки, за­би­ли но­ги в ди­би. Жовніри заб­ра­ли довгі чер­па­ки і по­ча­ли чер­па­ти з ка­занів окріп та по­ли­ва­ти їх звер­ху кип'ятком. Підняв­ся страш­ний крик по­пе­че­них, що про­ни­кав до сер­ця тих лю­дей та жидів, котрі ди­ви­лись на ту страш­ну смерть. Без­та­ланні му­че­ни­ки кор­чи­лись, по­би­ва­лись, а жовніри чер­па­ли окріп і все по­ли­ва­ли їх звер­ху по всьому тілі од ніг до го­ло­ви. Усі гля­дачі, міща­ни й жи­ди зак­ри­ча­ли й зас­тог­на­ли, не­на­че й їх са­мих хто по­ли­вав ок­ро­пом. Де­котрі про­би­лись поміж ря­да­ми жовнірів і ки­ну­лись нав­те­ки. Жовніри ха­па­ли їх, би­ли й штур­ха­ли спи­са­ми і гна­ли на се­ре­ди­ну май­да­ну. Ба­гацько жидів впа­ло на зем­лю в кор­чах. А князь Єремія не­на­че ска­зивсь, га­няв ко­нем та все кри­чав:


- Поливайте їх частіше! Не шко­дуй­те ок­ро­пу! Муч­те їх гірше, щоб по­чу­ва­ли, як їх ка­ту­ють.



Сонце звер­ну­ло з півдня й шква­ри­ло не­ми­ло­серд­но. Од здо­ро­во­го ба­гат­тя лив­ся жар по усьому май­дані. Усей май­дан був за­ли­тий кров'ю. Зем­ля чер­воніла, не­на­че після ве­ли­ко­го бой­ови­ща або ко­ло здо­ро­вих різниць. Свіжа кров сто­яла ка­лю­жа­ми і па­ру­ва­ла на га­ря­чо­му сонці. Увесь май­дан не­на­че стог­нав і кри­чав в страш­них му­ках, не­на­че стог­на­ла са­ма зем­ля, про­ми­ну­та кров'ю та му­ка­ми. Гус­тий дим од ба­гат­тя ви­со­ко гнав­ся в синє не­бо. Май­дан став схо­жий на страш­ний жер­тов­ник вавілонських богів. Зда­ва­лось, ніби Єремія вер­нув­ся в ті давні вар­варські ча­си і при­но­сив страшні жерт­ви Ва­алові та Мо­ло­хові: то бу­ли й справді жерт­ви - польським па­нам. Вже самі ка­ти по­то­ми­лись, вже со­ки­ри і пил­ки по­щер­би­лись та по­ви­зуб­лю­ва­лись. Жовніри ку­па­лись в своєму поті та га­рячій людській крові. Май­дан став пек­лом. Вто­мив­ся й сам пер­ший кат князь Єремія і пішов од­по­чи­ва­ти.


Другого дня вранці він нак­ли­кав міщан ї про­мо­вив до їх:


- Бачили му­ки ва­ших схиз­ма­тиків при­водців, що підби­ва­ли вас вста­ти на Польщу та на ме­не? От­так я вчи­ню й вам усім, як ви прис­та­не­те до Хмельницько­го або до Кри­во­но­са. Те­пер я вам да­рую про­ви­ну і про­щаю. Ви­дай­те моїм дра­гу­нам харчі. Ідіть до­до­му і за­ка­зуй­те й де­ся­то­му прис­та­ва­ти до но­ваків.


Міщани пок­ло­ни­лись кня­зеві, але не по­дя­ку­ва­ли йо­му за лас­ку. Кож­ний з їх ниш­ком прок­ли­нав кня­зя Єремію і тільки й мав на думці як­най­швид­ше прис­та­ти до ко­заків на згу­бу Єремії й усім польським па­нам. Кож­ний тільки й мав на думці помс­ти­тись.


Виїхав Єремія з міста, заб­рав­ши провіант. Він по­ки­нув у Не­ми­рові дві сотні своїх дра­гунів, щоб во­ни сте­рег­ли місто од ко­заків.


Тільки що Єремія вис­ту­пив з міста, міща­ни ки­ну­лись на май­дан. Одні впізна­ва­ли між му­че­ни­ка­ми своїх батьків, другі шу­ка­ли своїх синів та братів. Мо­ло­диці й дівча­та го­ло­си­ли. Не од­на ма­ти при­па­да­ла до ніг розп'ято­го си­на, не од­на дівчи­на про­ли­ва­ла сльози, при­па­да­ючи до ніг по­сад­же­но­го на па­лю ми­ло­го. Зап­ла­кав, за­го­ло­сив усей май­дан, не­на­че він став кла­до­ви­щем, де ра­зом хо­ва­ли де­сят­ки й сотні мерців.


Чоловіки здійма­ли за­му­че­них з хрестів, з ши­бе­ниць, з залізних паль і зно­си­ли на кла­до­ви­ще. Не бу­ло ко­му одп­рав­ля­ти по­хо­рон. Єремія про­май­нув над Не­ми­ро­вом, не­на­че страш­на чор­на по­шесть, і, не­на­че чу­ма, повійнув смер­тю над без­щас­ним містом, по­ки­нув­ши за со­бою сльози та го­лосіння та ка­люжі людської крові.


Поховавши й оп­ла­кав­ши му­че­ників, не­мирівці за­раз пос­ла­ли по­таєнці од жовнірів своїх пос­ланців до Брац­ла­ва, де сто­яли ко­за­ки, і зак­ли­ка­ли їх до Не­ми­ро­ва. Ко­за­ки й не­дов­го га­ялись і прий­шли не­за­ба­ром. Міща­ни од­чи­ни­ли їм во­ро­та і вкупі з ко­за­ка­ми ки­ну­лись на польських дра­гунів. Дра­гу­ни би­лись на од­чай і усі по­ляг­ли го­ло­ва­ми. Спас­ся якось тільки один дра­гун, вис­ко­чив з Не­ми­ро­ва й дав звістку кня­зеві Єремії. Єремія тоді вже був на­по­го­тові вис­ту­пи­ти з військом на Кри­во­но­со­ву ва­та­гу.


- Ну те­пер не­хай на­чу­ва­ються не­мирівці! - крик­нув Єремія. - Я по­ка­раю їх так, що й світ ще не заз­нав і не ба­чив та­кої ка­ри!


Він вис­ту­пив з

1 ... 57 58 59 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"