Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Поміж двох орлів 📚 - Українською

Читати книгу - "Поміж двох орлів"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Поміж двох орлів" автора Петро Михайлович Лущик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 58 59 60 ... 68
Перейти на сторінку:
величність короля, — сказав він після привітань. — На відміну від нас, його величність думає про всю Вітчизну. Ми ж повинні з повагою ставитися до волі короля.

— Я хочу зрозуміти, але не вдається, — відповів Жолкевський.

Серед всього королівського оточення гетьман виділяв саме Лева Сапігу. Зрештою, ці стосунки були взаємними. Саме той факт, що Ян Петро Сапіга був кузеном канцлера, і послугував тому, що до нього Жолкевський відправив лише лист, а не військо. Вже під’їжджаючи до Смоленська, Станіслав Жолкевський отримав повідомлення, що жовніри старости усвятського покинули Царика, залишивши того одного зі збродом — непередбачуваним і небезпечним.

— Скажіть, вашмость, як можна було вимагати від мене відмовитися від присяги, даної мені на Святому Письмі? Життя я готовий до останньої краплі крові віддати за Вітчизну; моя душа від самого народження належить Богові. Але честь я не віддам нікому! Ні Вітчизні, ні королю!

— Його величність знає про це і поважає вас за це! — відказав Лев Сапіга. — Але своїм небажанням прийняти його послання ви підставили короля.

— Лист його королівської величності прийшов надто пізно, — мовив Жолкевський.

— Його величність король вважає інакше.

— Тобто?

— Король вважає, що саме ви поспішили з прийняттям московитами присяги.

Жолкевський гмикнув. Що ж, можна і так поставити питання.

— Тому його величність дійсно зараз у незручному становищі, — продовжував Сапіга. — Він не може пристати на всі пункти схваленого вами договору, але й не бажає показати себе невдячним і таким, що не дотримує слова.

— Тому він цього вимагав від мене? Знаєте, вашмость, в Москві я поцікавився у запорізького полковника Хвалибога, чому козаки пішли зі мною? Адже не пам’ятати про мою війну із Наливайком вони не могли! Тоді на Солониці я пообіцяв козакам, якщо вони здадуться, їх ніхто не чіпатиме. Тоді я не зміг дотримати свого слова. На що Хвалибог відповів: «Ми знаємо: у тому, що сталося, немає вашої вини. Ваші жовніри не послухали свого командира, і саме у цьому ви винні». У Москві я не пішов проти совісті.

— І тим не менше, його величність король більше не бачить вас воєводою його війська, — говорив Сапіга. — Звичайно, розуміючи, що наближається зима, враховуючи ваш вік і ту далеку дорогу, котру вам довелося подолати, король дозволяє вашій милості залишитися до весни і бути свідком його взяття смоленської фортеці.

— Що буде з московським посольством? — поцікавився гетьман.

— Його король прийме завтра. Там перед посольством поставлять вимогу присягнути не лише королевичу Владиславу, але й королю. Це єдина поступка, на що пішов Сигізмунд III.

— Філарет не піде на це! — впевнено сказав Жолкевський. — Варто нагадати його величності, що питання віри у московитів переважають всі інші.

— Його величність так не вважає! — повторив Сапіга.

— А якщо Філарет не пристане на це?

— Нічого страшного. Не пристане — його проблеми. Невдовзі король хоче відправити Шуйських до Польщі. Гадаю, місця в обозі вистачить для всіх.

Станіслав Жолкевський похитав головою. Те, що робив король Сигізмунд, не вкладалося ні в які рамки і вело Корону до провалля. Гетьман припускав, що навіть вдасться здобути смоленську фортецю, звичайно, не взимку і не весною, але все можливе. Дорогою до Смоленська гетьман прокручував у голові всі можливі варіанти, як примусити воєводу Шеїна здати фортецю. І варіант із Царевим Займищем підходив якнайкраще. Якби до оточених вийшов той же митрополит Філарет і повідомив їм про те, що вся Московія присягнула Владиславу, то смоленцям нічого не залишалося б, як здатися. А Філарет не скаже такого.

— Це даремно! — впевнено повторив гетьман. — Боюся, його величність чекає жорстоке розчарування.

— Король впевнений у собі і не боїться тимчасових незручностей.

«Але не постійних невдач!» — про себе закінчив Жолкевський. Він вирішив змінити тему.

— Ваша милосте, ще від учора хотів запитати вас, але ніяк не випадало нагоди.

— Я вас слухаю! — з готовністю озвався Лев Сапіга.

— А де «грицьки»?

— Перепрошую?

— Де запорожці? Невже вони у такий скрутний час відступили, залишивши короля сам на сам із неприступною фортецею?

Канцлер усміхнувся.

— Тут не зовсім вірно, — пояснив він. — Військо запорізького гетьмана Олевченка ніколи постійно не залишалося у Смоленську. Олевченко увесь час забирав його частину і відправлявся на захоплення навколишніх земель. Дивлячись, що успіхи «грицьків», як ви висловились, можуть затьмарити його славу під фортецею, і не бажаючи ділити лаври перемоги з українською черню, його величність король відправив Богдана Олевченка назад у Запоріжжя.

— І вони так просто пішли? — здивувався Жолкевський. — Ніколи не думав, що можна так легко їх позбутися. Що пообіцяв козакам король?

— Нічого.

— Як це?

— Нічого. Король сказав, що, враховуючи скруту у Речі Посполитій і невизначеність у термінах закінчення війни, сейм не бачить можливості розплатитися з козаками.

Станіслав Жолкевський скривився в усмішці.

— Так, на місці Олевченка я також пішов би, — тільки й сказав він.

Лев Сапіга підвівся.

— Я вже піду. Завтра московити присягають його королівській величності, тому маю підготуватися. Насамкінець мушу повідомити вашу милість, що з волі короля вам не дозволено бути присутнім на завтрашньому тріумфі, — сказав канцлер.

— Я вас розумію. Найбільше, чого я прагну — просто відпочити.

Лев Сапіга, схиливши на знак поваги голову, залишив приміщення. А гетьман знову сів за стіл і тихо сказав:

— Тріумф... Аякже!

Польний гетьман Станіслав Жолкевський виконав вимогу короля не з’являтися на церемонії прийняття московитами присяги. Мало того, він навіть не покинув своєї кімнати у монастирі. Але коли після

1 ... 58 59 60 ... 68
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Поміж двох орлів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Поміж двох орлів"