Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Дорогою ціною, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Дорогою ціною, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дорогою ціною" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 5 6 7 ... 18
Перейти на сторінку:
но­ги, мок­рi, хо­лод­нi, за­ду­бi­лi, зом­лi­ле тi­ло за­ба­жа­ло ру­хiв, дiй­снiсть роз­вi­яла ча­ри, роз­бу­ди­ла мо­зок.

- А що - вовк доб­ре зас­киг­лив? - шеп­нув дi­док на ву­хо Iва­но­вi i зас­мi­яв­ся.


- А щоб же вас вед­мiдь заг­риз… бо­ро­ни бо­же! - зди­ву­вав­ся той.- А я ж не ка­зав, а я ж не мо­вив…


I в йо­го ше­по­тi чу­ло­ся та­ке зди­ву­ван­ня пе­ред хит­ро­ща­ми дi­да й та­ка наївна вi­ра в те, що вiн зра­зу од­га­дав тi хит­ро­щi, що Ос­тап i Со­ло­мiя ми­мо­хiть ос­мiх­ну­ли­ся.


Потиху й обе­реж­но усi по­су­ну­лись до бе­ре­га. З не­терп­ляч­кою вдив­ля­ли­ся во­ни у тем­ря­ву, та нi­чо­го не ба­чи­ли й не чу­ли. Рiч­ка спа­ла. На за­хо­дi тро­хи ви­яс­ни­лось, i на мут­но­му не­бi ви­рi­за­ли­ся кон­ту­ри чор­них, мов важ­кi хма­ри, гiр. За рiч­кою шу­мi­ли плав­нi.


Незважаючи на дi­до­ву обi­цян­ку, пе­ре­вiз не при­бу­вав. Лю­ди не­тер­пе­ли­ви­лись. Дi­ти змерз­ли, пи­ща­ли, i труд­но бу­ло зас­по­коїти їх. Мiс­це бу­ло не­без­печ­не - тут раз у раз веш­та­лась кор­дон­на сто­ро­жа i кож­ної хви­ли­ни мог­ла зас­ко­чи­ти. Се дра­ту­ва­ло. На­рi­кан­ня си­па­лись на дi­да Ов­сiя, усiх бра­ла хiть ско­рiш по­ки­ну­ти не­без­печ­ний бе­рег та знов за­би­ти­ся в яку но­ру. Там бо­дай мож­на розк­лас­ти во­гонь й зiг­рi­ти­ся. Шхто й не ди­вивсь на рiч­ку.


Коли се - на са­мо­му бе­ре­зi щось плюс­ну­ло. Два чов­ни м'я­ко шурх­ну­ли по при­бе­реж­но­му пiс­ку, i ти­хий го­лос пос­пи­тав:


- Ви усi тут?


На бе­ре­зi зро­бив­ся за­ко­лот. Всi тов­пи­лись ко­ло чов­нiв, ко­ж­дий хо­тiв ско­рiш зай­ня­ти мiс­це, при­мос­ти­ти свої клун­ки. Дi­до­вi Ов­сiєвi не­лег­ко да­ва­ло­ся зро­би­ти лад i спо­кiй. Ко­ти­го­ро­шок од­ним iз пер­ших ско­чив у чо­вен i зав­зя­то на­ма­гав­ся втяг­ти за со­бою який­сь Со­ло­мiїн клу­нок.


- Соломiє… Ос­та­пе… сю­ди… до ме­не! - кли­кав вiн по­шеп­ки, i со­пiв, i крек­тав, i кру­тив го­ло­вою, вов­ту­зя­чись iз не­по­кiр­ли­вим клун­ком.


Раптом зов­сiм зблизька форк­ну­ла ко­ня­ка. Усi ото­ро­пi­ли.


- Сiдай швид­ше,- сик­нув пе­ре­вож­чик. Та бу­ло пiз­но.


- Хто там? - гук­нув iз тем­ря­ви сер­ди­тий го­лос. У ту ж хви­ли­ну кiнська го­ло­ва натк­ну­лась на куп­ку лю­дей, а над нею звiв­ся ко­зак, не­мов шу­кав чо­гось на зем­лi.


- Еге-е! - про­тяг вiн на­че до се­бе, ски­нув iз пле­ча руш­ни­цю i бах­нув над го­ло­ва­ми при­нишк­лих втi­ка­чiв.


Люди опам'ята­ли­ся. Ад­же вiн один, а їх ба­га­то. Смi­ли­вi­шi ки­ну­лись на ко­за­ка, та го­лi­руч не­лег­ко бу­ло йо­го взя­ти.


Тим ча­сом стрiл, пев­не, по­чу­ли, бо з тем­ря­ви нес­лась уже на втi­ка­чiв кiнська ту­пот­ня­ва, брязк зброї i гру­бi людськi го­ло­си.


- Лови їх! В'яжи! - гу­ка­ли ко­за­ки, впа­да­ючи на тих, що не встиг­ли сiс­ти у чо­вен. Во­ни зiс­ка­ку­ва­ли з ко­ней i ки­да­лись на втi­ка­чiв. Усе змi­ша­ло­ся.


Якийсь здо­ро­вен­ний мос­каль ухо­пив Со­ло­мiю впо­пе­рек i по­во­лiк, але Ос­тап на­сiв на нього зза­ду i виз­во­лив Со­ло­мiю.


- Матiнко! Ря­туй­те! - ве­ре­щав про­ни­зу­ва­тий жi­но­чий го­лос, пок­ри­ва­ючи шум бо­ротьби.


А чов­ни тим ча­сом тi­ка­ли. Во­да ки­пi­ла пiд вес­ла­ми, чов­ни трем­тi­ли й ска­ка­ли на во­дi, як жи­вi.


- Стiй! - нес­лось iз бе­ре­га,- бу­де­мо стрi­ля­ти! - Грим­ну­ло кi­лька стрi­лiв i ско­лих­ну­ло по­вiт­ря.


Кулi свис­та­ли над го­ло­ва­ми втi­ка­чiв, але Iва­но­вi бу­ло не до куль: вiн усе ще ма­хав ру­ка­ми i бла­га­ючим, роз­пуч­ли­вим го­ло­сом кли­кав:


- Остапе!.. Со­ло­мiє!.. А якi ж бо ви… сi­дай­те швид­ше… сю­ди, до ме­не…- i не по­мi­чав, що вiд бе­ре­га од­дi­ля­ла йо­го ши­ро­ка сму­га во­ди, а га­лас на бе­ре­зi пок­ри­вав йо­го сла­бий, писк­ли­вий го­лос…



***



Що да­лi бу­ло - нi Ос­тап, нi Со­ло­мiя не мог­ли доб­ре при­га­да­ти. Во­ни лиш пам'ята­ли, що бiг­ли на од­чай, че­рез ко­ми­шi, че­рез во­ду, в безп­рос­вiт­нiй тем­ря­вi, з по­чут­тям звi­ри­ни, за якою же­нуть со­ба­ки. Кiлька ра­зiв Ос­тап вска­ку­вав у во­ду ма­ло не по по­яс, час­то Со­ло­мiя з роз­го­ну на­ти­ка­лась на кущ вер­бо­ло­зу, але ко­жен раз во­ни да­ва­ли со­бi ра­ду i знов мча­ли впе­ред, до­бу­ва­ючи ос­тан­нi си­ли. Вреш­тi щось пе­ре­пи­ни­ло їм до­ро­гу, i во­ни по­па­да­ли. Ся при­го­да бу­ла їм на­вiть на ру­ку. Ле­жа­чи на чо­мусь твер­до­му й хо­лод­но­му, во­ни мог­ли тро­пи од­сап­ну­ти. Но­ги в них трем­тi­ли, гру­ди важ­ко ди­ха­ли. Во­ни ле­жа­ли i слу­ха­ли. Нав­ко­ло бу­ло ти­хо, од бе­ре­ра не до­лi­тав сю­ди жа­ден згук - оче­ви­дяч­ки, там уже все скiн­чи­ло­ся. Сi­яв дрiб­ненький до­щик, тем­ря­ва знов ста­ла гус­тi­шою. Не по­чу­ва­ючи за со­бою по­го­нi, Ос­тап i Со­ло­мiя по­ма­лу опам'ята­ли­ся. Ос­тап обе­реж­но об­ма­цав те, на чо­му ле­жав: то горб, по­рос­лий тра­вою. "Ага! - по­ду­мав вiн.- Ми, вид­но, натк­ну­ли­ся на ви­со­кий бе­рег". Во­ни спо­чи­ли тро­хи, ос­мi­ле­нi ти­шею, зве­ли­ся i обе­реж­но поб­ре­ли вздовж гiр, в на­дiї нат­ра­пи­ти на яру­гу, де мож­на б бу­ло за­хис­ти­ти­ся вiд до­щу й хо­ло­ду. I справ­дi - не­за­ба­ром по­чу­ли пiд но­га­ми роз­ми­ту гли­ну i увiй­шли у чор­ну па­щу про­вал­ля.


Тут во­ни на­ма­ца­ли су­хе, за­тиш­не мiс­це i тiльки то­дi по­чу­ли, що стра­шен­но втом­ле­нi й зог­рi­тi ша­ле­ним бi­гом. Уто­ма бу­ла та­ка сильна, що бра­ла верх над усiм: во­ни - про­с­то впа­ли. Без роз­мов, без ду­мок во­ни пос­ну­ли твер­дим, здо­ро­вим сном.


Прокинулись во­ни не­ра­но: сон­це, ма­буть, бу­ло ви­со­ко, бо жов­тий про­мiнь йо­го повз по стi­нi ур­ви­ща. Вго­рi си­нi­ла сму­жеч­ка по­гiд­но­го не­ба.


Першою дум­кою в Ос­та­па бу­ло до­вi­да­тись, де во­ни. Вiн по­давсь на роз­вiд­ки i ско­ро вер­нув­ся, щоб зас­по­коїти Со­ло­мiю: скрiзь ти­хо, спо­кiй­но, дни­на теп­ла й яс­на. По­ча­ли ра­ди­тись.


Обоє зга­да­ли, що один мi­рош­ник iз-над Пру­ту, од­но­окий Яким, та­кий за­бiг­лий, як i во­ни, тiльки з По­дiл­ля, хва­лив­ся, що знає спо­сiб пе­реп­ра­ви­ти їх у Ту­реч­чи­ну, i во­ни, пев­не б, звер­ну­ли­ся до нього, ко­ли б Ко­ти­го­ро­шок та дiд Ов­сiй не пiд­би­ли їх тi­ка­ти ра­зом iз ни­ми че­рез Ду­най.


Тепер нi­чо­го iн­шо­го не ли­ша­ло­ся, як звер­ну­ти­ся до то­го мi­рош­ни­ка, бо пе­ре­хо­ву­ва­ти­ся да­лi на сьому бо­цi бу­ло не­бе­з­печ­но: їх мог­ли спiй­ма­ти, одiс­ла­ти до па­на або зап­ро­то­ри­ти в тюр­му.


Вони лед­ве ви­лiз­ли з гли­бо­ко­го про­вал­ля i опи­ни­ли­ся на спа­ле­нiй сон­цем сi­рiй по­ло­ни­нi. Ни­зи­на, що прий­ма­ла вно­чi фан­тас­тич­нi, не­пев­нi фор­ми, ви­да­ва­лась удень ду­же гар­ною. Ши­ро­кий i ти­хий Ду­най бли­щав про­ти сон­ця, мов кри­ця, а з-за при­бе­реж­них, зе­ле­них iще верб здiй­ма­лись у не­бо бла­кит­нi шпи­лi да­ле­ких гiр.


Розглянувшись уваж­но, Ос­тап змiр­ку­вав, що звiд­си до Ки­ш­ни­цi, де сто­яв вiт­ряк Яки­ма, бу­де верс­тов iз трид­цять. Ко­ли пос­пi­ши­ти­ся, то до ве­чо­ра мож­на б iще пос­тиг­ну­ти ту­ди.


I во­ни, по­чис­тив­ши тро­хи свою мол­да­ванську, за­бо­ло­че­ну вчо­ра оде­жу, не га­ючись, по­да­лись у до­ро­гу. Во­ни йшли то шля­хом, то стеж­ка­ми навп­рос­тець, на­ма­га­ючись не зве­р­та­ти на се­бе ува­ги.


- Десь те­пер наш Ко­ти­го­ро­шок iз тур­ком бе­сi­дує,- обiз­ва­лась Со­ло­мiя.


- Як не го­дує ра­кiв ду­най­ських,- ки­нув Ос­тап. I їм уяви­ли­ся нiч­нi при­го­ди.


Вони обiг­ну­ли з пра­во­го бо­ку Ре­нi i по­да­лись по­над Пру­том. З до­ро­ги вид­но бу­ло, як вив­ся у ни­зи­нi кри­вулька­ми гли­бо­кий та ка­ла­мут­ний Прут,

1 ... 5 6 7 ... 18
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дорогою ціною, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дорогою ціною, Коцюбинський"