Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 61 62 63 ... 86
Перейти на сторінку:
ним, і слу­чай нев­да­чі сього ді­ла йо­му по­ка­зу­вав­ся рів­ноз­на­чу­чим з йо­го влас­ною смер­тю. Не ди­во за­тим, що ко­ли те­пер, при ви­по­в­нен­ні йо­го за­мис­лів, чим­раз но­ві труд­нос­ті по­ча­ли на­су­ва­ти­ся, Бе­недьо дня­ми і но­ча­ми об од­нім тільки й ду­мав - як їх по­бо­ро­ти або об­ми­ну­ти, по­зе­ле­нів і по­ху­дів до реш­ти і не раз дов­го-дов­го но­ча­ми, мов сно­ви­да, хо­див по Бо­рис­ла­ві, сум­ний, по­ну­рий, мов­чаз­ли­вий, і тільки час від ча­су важ­ко зіт­хав, по­зи­ра­ючи в тем­не, неп­ри­віт­не не­бо. А труд­нос­ті бов­ду­ри­ли­ся чим­раз ви­ще, і Бе­недьо чув, що йо­му по­чи­нає нес­та­ва­ти си­ли, що го­ло­ва йо­го мов довб­нею при­би­та, мо­зок мов омерт­ві­лий, не зду­жав вже з давньою силою пра­цю­ва­ти, не мо­же на­пас­ти на ні­який щас­ли­вий слід.

Отак дож­дав­ся Бе­недьо знов то­го ве­чо­ра, ко­ли в Ма­тіє­вій ха­ти­ні зій­шли­ся поб­ра­ти­ми на на­ра­ду. Що ді­яти? На­род не­тер­питься. Чо­му не да­ють зна­ку, чо­му не за­чи­на­ють, чо­му ні­чо­го не роб­лять? Лю­ди по­чи­на­ють опус­ка­ти ру­ки. Вклад­ки по­чи­на­ють впли­ва­ти слаб­ше, жи­ди знов вмен­ши­ли пла­ту ще й про­ти давнього. Го­лод по се­лах тро­хи пе­рес­тав, але жни­ва та­кі вбо­гі, яких ще не тя­ми­ли лю­ди від тіс­них ро­ків: рід­ко ко­му вис­та­чить сво­го на про­жи­ток до ве­ли­ко­го пос­ту, більша по­ло­ви­на лед­ве до­тяг­не й до пок­ро­ви. На­род швид­ко ще дуж­че поч­не пер­ти­ся до Бо­рис­ла­ва, ніж до­сі. Ко­ли б що за­чи­на­ти, то те­пер най­ліп­ше, бо те­пер ще най­лег­ше стри­ма­ти лю­дей по се­лах, щоб не йшли до Бо­рис­ла­ва, ба на­віть мож­на би більшу по­ло­ви­ну з Бо­рис­ла­ва вип­ра­ви­ти на се­ла на яких два-три тиж­ні, що­би тут тим лег­ше бу­ло дер­жа­ти­ся без ро­бо­ти. А тут гро­шей не­ма на тілько,- в тім бі­да! Ко­ли поб­ра­ти­ми до­го­во­ри­ли­ся до то­го «су­ка», то всі ста­ли і по­ну­ри­ли го­ло­ви, не зна­ючи, що на то по­ра­ди­ти. Мерт­вецька ти­ша за­ляг­ла ха­ти­ну, тільки не­рів­ний, три­вож­ний від­дих тих два­над­ця­ти лю­дей роз­да­вав­ся між низьки­ми, пок­рив­ле­ни­ми сті­на­ми ха­ти­ни. Дов­го три­ва­ла мов­чан­ка.

- Га, дій­ся во­ля бо­жа,- скрик­нув на­раз Сень Ба­са­раб,- не жу­ріться, я то­му за­рад­жу!

Той го­лос, то­та наг­ла рі­шу­чість се­ред за­гальної ти­ші і без­сильнос­ті вра­зи­ли всіх поб­ра­ти­мів, мов наг­лий вист­ріл з руш­ни­ці. Всі зір­ва­ли­ся і обер­ну­ли­ся до Се­ня, що си­дів, як зви­чай­но, на стільчи­ку ко­ло по­ро­га з люлькою в зу­бах.

- Ти за­ра­диш? - за­пи­та­ли всі в один го­лос.

- Я за­рад­жу.

- Але як?

- То моє ді­ло. Не до­пи­туй­те ні­чо­го, тілько роз­хо­діться. А за­вт­ра о тім ча­сі будьте тут­ка, бу­де­те ви­ді­ти!

І більше не ска­зав ні­чо­го, і ніх­то йо­го не до­пи­ту­вав бі­ль­ше, хоть у всіх, а особ­ли­во у Бе­не­дя, на сер­ці за­ляг­ла якась три­во­га, якась хо­лод­на біль. Але ніх­то не ска­зав ні­чо­го, і поб­ра­ти­ми ро­зій­шли­ся.

Сень Ба­са­раб, ко­ли вий­шли на ву­ли­цю, взяв за ру­ку При­й­де­во­лю і шеп­нув до нього:

- Підеш зо мною?

- Піду,- ска­зав па­ру­бок, хоть ру­ка йо­го, не зна­ти чо­го, тре­м­ті­ла.

- Будеш ро­би­ти, що я ска­жу?

- Буду,- ска­зав знов па­ру­бок, але не­пев­ним, мов не­доб­ро­вільним го­ло­сом.

- Ні, ти не ля­кай­ся,- вва­жав ко­неч­ним ус­по­коїти йо­го Сень,- страш­но­го ні­чо не­ма в тім, що я за­ду­мав. Тілько смі­ло і жи­во, а все бу­де доб­ре!

- Не пен­дич, а ка­жи, що ро­би­ти,- пе­ре­бив йо­му Прий­де­во­ля.- Ад­же знаєш, що ме­ні все од­но!

Ніч бу­ла вже до­сить піз­ня. Май­же у всіх ха­тах, ок­рім ши­н­ків, світ­ло не сві­ти­ло­ся, і ву­ли­ця бо­рис­лавська бу­ла зов­сім тем­на. На­ші оба поб­ра­ти­ми йшли мовч­ки го­рі ули­цею. Сень пильно гля­дів по вік­нах. Дій­шли вже на се­ре­ди­ну Бо­рис­ла­ва, де до­ми бу­ли тро­хи ог­ляд­ні­ші, по­мальова­ні то жов­тою, то синьою, то зе­ле­ною крас­кою, з зас­ло­на­ми на ши­ро­ких вік­нах і з мо­сяж­ни­ми клям­ка­ми при ду­бо­вих две­рях, з га­ноч­ка­ми або й без га­ноч­ків, а пе­ред кілько­ма бу­ли на­віть ма­ле­сенькі за шта­хе­та­ми ого­род­ці з нуж­ден­ни­ми цві­та­ми. Тут жи­ли бо­рис­лавські «го­ло­ва­чі» та «ту­зи» - го­ло­в­ні предп­риємці. На­се­ре­ди­ні, най­кра­щий з усіх, сто­яв до­мок Гер­ма­на Гольдкре­ме­ра, кри­тий бля­хою і ни­ні зов­сім пус­тий, бо Гер­ман рід­ко ко­ли но­чу­вав у Бо­рис­ла­ві. По­біч нього, тро­хи від­да­лік від реш­ти, сто­яв дру­гий, не та­кий гар­ний і да­ле­ко не та­кий ог­ряд­ний до­мок - Іц­ка Ба­уха. В од­нім йо­го вік­ні бу­ло ще світ­ло,- оче­вид­но, що Іцик му­сив ще не спа­ти, бо вік­но бу­ло імен­но з йо­го ка­бі­не­ту.

Сень Ба­са­раб знав сей до­мок. Він дов­гий час ро­бив в Іц­ко­вих ямах і не раз тут при­хо­див за вип­ла­тою. Він знав, що, крім од­ної ста­рої жи­дів­ки-с­луж­ни­ці і Іц­ка са­мо­го, не бу­ло ні­ко­го в тім до­мі і що жи­дів­ка, пев­но, вже спить в кух­ні. Сього тільки йо­му й тре­ба бу­ло. Він шарп­нув за со­бою Прий­де­во­лю, і ко­ло най­ближ­чої ями оба об­мас­ти­ли со­бі ли­ця чор­ною кип’ячкою так, що їх лиць зов­сім не мож­на бу­ло піз­на­ти.

- Ходи за мною і не ка­жи ані сло­ва, а ро­би, що я ска­жу,- шеп­нув Сень, і во­ни піш­ли. Ос­то­рож­но під­повз­ли во­ни до од­них, да­лі до дру­гих две­рей до­му, але две­рі бу­ли по­за­ми­ка­ні. Се зов­сім не зне­охо­ти­ло Се­ня, і він по­чав ос­мот­рю­ва­ти вік­на. Ти­хе псик­нен­ня да­ло зна­ти Прий­де­во­лі, що він най­шов, чо­го шу­кав. Справ­ді, од­на ква­тир­ка в ку­хон­нім ві­к­ні бу­ла не­за­щеп­ле­на і лег­ко да­ла­ся ство­ри­ти. Сень встро­мив че­рез неї ру­ку, по­від­су­вав за­сув­ки і от­во­рив вік­но. Вліз­ли до кух­ні. Кру­гом ти­хо бу­ло, як в гро­бі, тільки сон­не са­пан­ня служ­ни­ці чу­ти бу­ло з-за пе­чі. Поб­ра­ти­ми на па­льцях піш­ли до две­рей. Ку­хон­ні две­рі бу­ли не­за­пер­ті, і во­ни вий­шли до сі­ней. Сень на­ма­цав две­рі до Іц­ко­во­го ка­бі­не­ту і хо­тів пог­ля­ну­ти в дір­ку від клю­ча, але по­ба­чив, що в дір­ці був ключ. Пот­рі­бу­вав ти­хенько пок­ру­ти­ти клям­ку і пе­ре­ко­нав­ся, що две­рі бу­ли замк­не­ні. Але Сень і тут не­дов­го на­ду­му­вав­ся. Шеп­нув­ши кілька слів Прий­де­во­лі, він го­лос­но по­тер­мо­сив клям­кою і за­пи­щав хрип­лим, бабським го­ло­сом, по­діб­ним до го­ло­су ста­рої служ­ни­ці:

- Herr, Herr, öffnen Sie! 8

- Wus is? 9 - дав­ся чу­ти внут­рі гру­бий го­лос Іц­ка, за­тим ва­ж­кий скрип че­ре­ви­ків, а вкін­ці брязк клю­ча, що від­чи­нив зам­ко­ву пру­жи­ну. Две­рі ти­хо від­чи­ни­ли­ся, по­тік світ­ла ли­нув з ка­бі­не­ту до тем­них сі­ней, і в тій хви­лі два хло­пи, за­чор­не­ні, як чор­ти, ки­ну­ли­ся на Іц­ка і зат­ка­ли йо­му рот, за­ким ще встиг крик­ну­ти. Впро­чім, хто знає, чи сього й бу­ло тре­ба. Нес­по­ді­ва­ний на­пад так на­ля­кав Іц­ка, що той як був з прос­тяг­ну­ти­ми ру­ка­ми і за­пи­ту­ючим, глу­пим ви­ра­зом ли­ця, так-та­ки в тім по­ло­жен­ні і за­де­ре­вів, а тільки клі­пан­ня ви­ба­лу­ше­них

1 ... 61 62 63 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."