Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

276
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 62 63 64 ... 86
Перейти на сторінку:
сі­рих очей да­ва­ло зна­ти, що се не без­душ­на бри­ла м’яса і тов­щу, але якась жи­ви­на.

- Wie geht’s, Herr, wie geht’s? 10 - пи­щав Сень усе ще баб­сь­ким го­ло­сом.- Не бій­ся, не­бо­же, ми то­бі не хо­че­мо ні­чо­го зло­го зро­би­ти, ні! Ми ще не прав­ди­ві чор­ти, що ма­ють при­й­ти по твою ду­шу, ми тілько прий­шли ви­зи­чи­ти від те­бе тро­ха гро­шей!

Іцик не пру­чав­ся, не кри­чав, не стог­нав, а все ще сто­яв так, як в пер­шій хви­лі, оду­бі­лий, неп­ри­том­ний, з зат­ка­ним шма­тою ро­том, важ­ко ди­шу­чи нізд­ря­ми. То­ва­ри­ші взя­ли йо­го за пле­чі, за­ве­ли до кріс­ла і по­са­ди­ли.

- Держи ж йо­го доб­ре і не дай кри­ча­ти! - про­пи­щав Сень до Прий­де­во­лі.- А ско­ро би що-не­будь, за­ду­си! А я тим ча­сом по­об­зи­раю єго ха­ти­ну!

Але Се­не­ва пог­ро­за бу­ла да­рем­на. Іцик не ру­шав­ся, і, мов безв­лад­ний труп, дав Прий­де­во­лі зв’яза­ти со­бі хуст­кою ру­ки на пле­чах. А Сень між тим, все збо­ку зир­ка­ючи на Іц­ка, по­чав ози­ра­ти­ся по ха­ті. Оче­вид­но, Іцик ро­бив об­ра­хун­ки, бо на бюр­ку пе­ред ним ле­жа­ла ве­ли­ка книж­ка, а по­біч бюр­ка сто­яла отво­ре­на не­ве­лич­ка за­ліз­на ка­са. Сень пок­вап­но сяг­нув до неї і по­чав ви­ні­ма­ти по­ряд­но поск­ла­да­ні пач­ки банк­но­тів. В тій хви­лі з гру­дей Іц­ка пер­ший раз ви­до­був­ся який­сь глу­хий, гли­бо­кий звук, мов пос­ліднє стог­нан­ня під­рі­за­но­го во­ла.

- Мовчи, бо смерть твоя! - писк­нув Сень і по­рав­ся да­лі ко­ло ка­си. Він ро­бив се зов­сім спо­кій­но і шеп­том чис­лив куп­ки банк­но­тів, по­пе­рев’язу­ва­них вузьки­ми па­пір­ця­ми, кот­рі ви­ні­мав з ка­си і клав со­бі за па­зу­ху. Банк­но­ти бу­ли по ринсько­му, а з гру­бос­ті куп­ки Сень до­га­ду­вав­ся, що в од­ній куп­ці му­си­ло бу­ти сто штук. Він на­ра­ху­вав уже трид­цять та­ких ку­пок.

- Досить, по­ра нам іти! - шеп­нув він до Прий­де­во­лі. Оба зир­ну­ли на Іц­ка. Він усе ще ди­хав нізд­ря­ми, але йо­го гру­бе, оду­те ли­це страш­но по­чер­во­ні­ло і ви­ба­лу­ше­ні очі сто­яли на мі­рі з яки­мось глу­пим, за­пи­ту­ючим ви­ра­зом.

- Мовчи, бо смерть твоя! - шеп­нув йо­му до уха Сень, між тим ко­ли Прий­де­во­ля розв’язав йо­го ру­ки. Ру­ки бу­ли хо­лод­ні і звис­ли, мов не­жи­ві; Прий­де­во­ля під­няв їх і опер о бю­р­ко. За тим Сень шеп­нув до Прий­де­во­лі:

- Я пі­ду на­пе­ред, а ко­ли по­чуєш свист на ули­ці, то вий­ми му з ро­та шма­ту і вті­кай!

По тім Сень ос­то­рож­но вий­шов. Прий­де­во­ля ду­мав, що Іцик поч­не пру­ча­ти­ся і кри­ча­ти, і го­тов був у край­нім ра­зі за­да­ви­ти йо­го. Він сто­яв над Іц­ком блі­дий, трем­тя­чий, збу­ре­ний до дна ду­ші,- але Іцик мов і не знав, і не ро­зу­мів ні­чо­го, си­дів на своїм кріс­лі з вит­рі­ще­ни­ми очи­ма та ди­хав, пос­вис­ту­ючи но­со­ви­ми дір­ка­ми. Вже й по­ві­ка­ми не клі­пав.

Аж ось дав­ся чу­ти ле­генький свист під вік­ном. Трем­тя­чою су­до­рож­но ру­кою ви­няв Прий­де­во­ля Іц­ко­ві шма­ту з ро­та, пев­ний, що в тій хви­лі роз­ля­жеться стра­шен­ний крик і роз­бу­дить ці­лий Бо­рис­лав, пев­ний, що в тій хви­лі впа­дуть тов­пи на­ро­да до сеї ти­хої ха­ти, злов­лять йо­го, і зв’яжуть, і поб’ють, і по­ве­дуть ву­ли­ця­ми, і вки­нуть бог зна в яку під­зем­ну яму, і що се пос­лід­ня хви­ля йо­го вольно­го жит­тя. Але ні. Іцик і оком не змиг­нув. Він за­чав ди­ха­ти сво­бід­ні­ше, але й чим­раз по­вільні­ше, та й тільки всього. Прий­де­во­ля сто­яв ще хви­лю над ним, не ро­зу­мі­ючи, що се та­ко­го діється, і ко­ли б не ви­раз­не, го­лос­не са­пан­ня, він був би ду­мав, що Іцик не­жи­вий. Але ко­ли по­чув дру­гий свист під вік­ном, то по­ки­нув Іц­ка і ти­хо вий­шов зо світ­ли­ці. «Та ні,- по­ду­мав со­бі,- тре­ба по­га­си­ти світ­ло!» І ще раз вер­нув­ся, за­пер ка­су, з кот­рої Сень наб­рав гро­шей, під­няв шма­ту, кот­рою був зат­ка­ний Іц­ків рот, по­га­сив світ­ло і, ви­хо­дя­чи, по­за­пи­рав две­рі, за­ще­пив ку­хон­не вік­но, крізь кот­ре ви­ліз над­вір, і свис­нув сти­ха на Се­ня.

- Ну, що? - спи­тав Сень.

- Нічо,- від­ка­зав Прий­де­во­ля.- Си­дить, не ру­шаєсь.

- Може, за­ду­сив­ся?

- Ні, ди­хає.

- Гм, му­сив так ду­же пе­ре­пу­ди­ти­ся. Ну, про ме­не, не­хай му завт­ра від­ли­ва­ють пе­ре­по­лох! А нам по­ра йти спа­ти! Три­д­цять па­чок маємо, се чень вис­та­не! А ли­це за­раз те­п­лою во­дою і ми­лом,- ані зна­ку не бу­де. Ну, що то ска­же за­вт­ра Іц­ко, як прот­ве­ре­зиться! Те­пер уже пев­но, що сам по­біг­не по шан­да­рів!

Але Іц­ко­ві бу­ло не до шан­да­рів. Чор­на пітьма за­ляг­ла йо­го ка­бі­нет і мерт­ва ти­ша. Він усе ще си­дів на кріс­лі, з ру­ка­ми, опер­ти­ми на бюрі, з очи­ма ви­ба­лу­ше­ни­ми, але дав­но вже не чу­ти бу­ло йо­го важ­ко­го са­пан­ня. Так зас­та­ло йо­го й ра­нішнє сон­це, ко­ли ви­зир­ну­ло з-по­над чор­них бо­рис­лавських да­хів і крізь вік­но заг­ля­ну­ло йо­му в мерт­ві, скля­ні очі. Так зас­та­ла йо­го й служ­ни­ця, так зас­тав йо­го й ци­ру­лик, і дру­гі зна­ко­мі, що на її крик поз­бі­га­ли­ся, і ніх­то не знав, що се та­ке з ним зро­би­ло­ся. Ци­ру­лик го­во­рив, що Іц­ка «шляк тра­фив», бо на ті­лі йо­го не бу­ло ні­яких най­мен­ших слі­дів на­сил­ля, одіж бу­ла в по­ряд­ку і ні­що не свід­чи­ло о якім-не­будь на­па­ді. Служ­ни­ця, прав­да, го­во­ри­ла про який­сь ше­лест, про якесь сту­пан­ня вно­чі і чу­ла, як пан від­ми­кав две­рі, але все те го­во­ри­ла во­на ду­же не­пев­но і не­яс­но, не зна­ючи, чи се був сон, чи дій­сна ява. Да­лі прий­шов і уряд гро­мадський, зре­ві­зо­ва­но весь дім і все до­око­ла, але ні­чо­го пі­доз­ре­но­го не най­де­но. От­во­ре­но ка­су: в ка­сі бу­ли гро­ші і цін­ні па­пе­ри. Прав­да, ко­ли зве­де­но до­ку­пи ра­хун­ки, над кот­ри­ми вчо­ра ще си­дів не­біж­чик, то по­ка­за­ло­ся, що в ка­сі не стає трьох ти­сяч ринських. Тільки ж і тут най­шли­ся суч­ки. Ра­хун­ки, оче­вид­но, бу­ли нес­кін­че­ні, пос­лід­ня циф­ра на­пи­са­на бу­ла тільки до по­ло­ви­ни: мо­же бу­ти, що не­біж­чик сам іще ку­ди-не­будь ви­дав ті гро­ші. А по-дру­ге, ко­ли б тут був ра­бу­нок, то ра­бів­ни­ки, пев­но, заб­ра­ли б бу­ли й реш­ту го­тів­ки - ще звиш дві ти­ся­чі. При­тім же го­дин­ник і пу­ля­рес з дріб­ни­ми гріш­ми - все бу­ло в ки­ше­нях не­біж­чи­ка не­ти­ка­не, так що го­ді бу­ло уві­ри­ти в прав­до­по­діб­ність ра­бівн­ицько­го за­бій­ст­ва. Тільки дві чи три пля­ми з кип’ячки на ли­ці і бі­лій со­роч­ці не­біж­чи­ка на­во­ди­ли всіх на якесь не­яс­не пі­доз­рін­ня, кот­ро­го од­на­ко ж ніх­то не міг ви­яс­ни­ти. Бу­ли го­ло­си між жи­да­ми, що, мо­же, в тім бу­ла ру­ка ріп­ни­ків, кот­рі ду­же не­на­ви­ді­ли Іц­ка, і го­ло­си ті, без­пе­реч­но, не од­но­го предп­риємця прой­ма­ли таємною дро­жею, але на­го­лос усі сьому пе­ре­чи­ли, тим більше, що су­до­ва об­дук­ція

1 ... 62 63 64 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."