Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

276
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 63 64 65 ... 86
Перейти на сторінку:
тру­па й справ­ді ви­ка­за­ла, що Іцик умер від апоп­лек­сії, до кот­рої здав­на мав ор­га­ніч­ний нак­лін.

По­хо­ло­ну­ло в сер­ці у Бе­не­дя і у дру­гих поб­ра­ти­мів, ко­ли на дру­гий день по­чу­ли о Іц­ко­вій наг­лій смер­ті. Во­ни й хви­лі не сум­ні­ва­ли­ся о тім, що то­та наг­ла смерть стоїть в без­по­се­ред­нім зв’язку з учо­рашньою бе­сі­дою Се­ня Ба­са­ра­ба. А ко­ли ве­че­ром знов зій­шли­ся до Ма­тієвої ха­ти, то дов­гу хви­лю всі си­ді­ли мовч­ки і по­ну­ро, мов по­чу­ва­ючись до спі­ль­ної ви­ни в які­мось по­га­нім ді­лі. Пер­ший пе­рер­вав мов­чан­ку Сень Ба­са­раб.

- Ну, що ж ви так по­сі­да­ли та й си­ди­те, мов во­ди в ро­ти наб­ра­ли? - ска­зав він, гнів­но сплю­нув­ши.- От­че­на­ші від­мов­ляєте за Іц­ко­ву ду­шу, чи що? Чи тре­ба ме­ні при­ся­га­ти­ся пе­ред ва­ми, що я ні­чо­го зло­го йо­му не зро­бив і що ко­ли йо­го шляк тра­фив, то з влас­ної во­лі? А впро­чім, хоч би й ні, то що з то­го? То, що я зро­бив, то зро­бив на влас­ну ру­ку, а ви бе­ріть від ме­не вклад­ку і ро­біть своє ді­ло. Ось вам три ти­ся­чі ринських! Що Іц­ка шляк тра­фив, се на­віть ліп­ше для нас, бо не бу­де впо­ми­на­ти­ся, а дру­гі не дог­лу­па­ються, бо я нав­мис­но реш­ту гро­шей ли­шив і ні­чо­го зреш­тою не ти­кав! А впро­чім, що ве­ли­ко­го, що од­ною п’явкою на сві­ті мен­ше! Де дро­ва ру­ба­ють, там тріс­ки ле­тять! Ад­же ж не ви­ки­не­те ті гро­ші для то­го, що во­ни не ду­же чис­тим спо­со­бом нам діс­та­ли­ся! Не бій­те­ся, се не Іц­ко­ва пра­ця, се на­ша пра­ця, на­ша кров, і бог не по­ка­рає нас, ко­ли нею по­ко­рис­туємо­ся. А впро­чім, чи ж то ми для се­бе їх пот­ре­буємо? Ні, а для гро­ма­ди! Бе­ріть!

Ніхто не від­по­ві­дав на то­ту Се­не­ву бе­сі­ду, тільки Бе­недьо, мов під тис­ком якоїсь важ­кої ру­ки, прос­тог­нав:

- Чисте ді­ло чис­тих рук пот­ре­бує!

- Певно, пев­но,- від­ка­зав жи­во Анд­русь Ба­са­раб,- але будь ту муд­рий зро­би­ти що-не­будь чис­ти­ми ру­ка­ми, ко­ли, крім рук, тре­ба ще й пі­дой­ми, міц­ної пі­дой­ми! А по-мой­о­му, ко­ли хо­чеш трам під­ня­ти, то бе­ри пі­дой­му, яка є, чи чи­с­та, чи не­чис­та, що­би тілько міц­на!

- Гній же не шов­ком ви­мі­ту­ють, а гной­ови­ми ви­ла­ми! - до­ки­нув з ку­та Прий­де­во­ля. І прий­шлось Бе­недьові хо­тя-нехо­тя по­да­ти­ся. Впро­чім, і ви­хо­ду дру­го­го не бу­ло!

По тій важ­кій пе­реп­ра­ві поб­ра­тимст­во знач­но ожи­ви­ло­ся. Всім не­мов по­лег­ша­ло, не­мов ка­мінь хто зняв з пле­чей. По­ча­ли на­рад­жу­ва­ти­ся над тим, що те­пер ро­би­ти. Звіс­на річ, за­гально­го ро­біт­ницько­го збо­ру скли­ка­ти ні­ко­ли, се знов би роз­бу­ди­ло ува­гу жи­дів,- вій­на му­сить ви­бух­ну­ти рап­то­во, нес­по­ді­ва­но, му­сить при­го­лом­ши­ти і змішати їх, і тілько в та­кім ра­зі мож­на на­ді­яти­ся по­бі­ди. Тре­ба за­тим пе­ре­да­ва­ти за­га­ло­ві ро­біт­ни­ків уся­кі віс­ті без шу­му, без гвал­ту, най­ліп­ше че­рез ок­ре­мих вис­лан­ців та че­рез ка­сієрів част­ко­вих кас. З ни­ми та­кож на­ра­ди­ти­ся над спро­вад­жен­ням жив­но­с­ті до Бо­рис­ла­ва на час вій­ни і над тим, кот­рих ро­біт­ни­ків на той час тре­ба і мож­на бу­де ви­да­ли­ти з Бо­рис­ла­ва. Ви­да­лю­ван­ня, звіс­на річ, му­си­ло бу­ти доб­ро­вільне: кож­до­му, хто від­хо­див з Бо­рис­ла­ва, ма­ло­ся да­ти де­що на до­ро­гу, і ви­хо­ди­ти ма­ли во­ни звільна день по­за день, ма­ли­ми гро­мад­ка­ми і бу­цім­то з різ­них по­во­дів. На склад жив­нос­ті урад­же­но ви­най­ма­ти шпих­лі­ри в су­сід­ніх се­лах: в По­пе­лях, Ба­ні, Гу­би­чах та Тус­та­но­ви­чах, де ма­ла та­кож сто­яти ро­бі­т­ницька вар­та. Тут же урад­же­но вис­ла­ти за­раз двад­цять хло­па в різ­ні бо­ки, що­би йшли по се­лах і го­ло­си­ли лю­дям - не йти че­рез па­ру не­діль до Бо­рис­ла­ва, по­ки та­мош­ні ро­біт­ни­ки не ви­бо­рють со­бі і всім вза­га­лі ліп­шої пла­ти. Як­най­скор­ше, а ко­ли мож­на, то й за­раз завт­ра ма­ли виб­ра­ти­ся Ма­тій і Сень Ба­са­раб до Дро­го­би­ча для за­куп­лен­ня хлі­ба. Ма­тій мав там зна­ко­мо­го пе­ка­ря і на­ді­яв­ся, що че­рез нього мож­на бу­де без шу­му і без пі­доз­рін­ня за­мо­ви­ти та­ку ве­ли­ку мно­го­ту му­ки і хлі­ба, а пе­ре­вез­ти бо­дай більшу по­ло­ви­ну за­мов­ле­них за­па­сів мож­на бу­де ще пе­ред ви­бу­хом, в про­тя­гу тиж­ня, в боч­ках та па­ках, в яких зви­чай­но во­зять ве­ли­кі ла­дун­ки вос­ку і наф­ти. Та­ким спо­со­бом усі при­го­ту­ван­ня мог­ли б зро­би­ти­ся швид­ко і нес­пос­те­ре­же­но, а імен­но в тім ле­жа­ла би най­більша по­ру­ка вда­чі для ро­біт­ни­ків, бо жи­ди пе­ре­ко­на­лись би о їх си­лі і о доб­рій ор­га­ні­за­ції ці­ло­го за­мис­лу, а й са­мі ро­біт­ни­ки, ви­дя­чи­ся за­без­пе­че­ни­ми від го­ло­ду і нуж­ди, наб­ра­ли б смі­лос­ті і пе­в­нос­ті. Так са­мо мав Анд­русь Ба­са­раб з Дер­ка­чем пі­ти по су­сід­ніх се­лах і у знай­омих газ­дів (бра­ти Ба­са­ра­би бу­ли ро­дом з Ба­ні в най­ближ­чім су­сідст­ві Бо­рис­ла­ва і зна­ли ба­га­то газ­дів по ­око­лиш­ніх се­лах) по­за­мов­ля­ти від­по­від­ні бу­дин­ки для своїх скла­дів. Про­чі поб­ра­ти­ми ма­ли ос­та­ти­ся в Бо­рис­ла­ві і надг­ля­да­ти, щоб усе йшло в по­ряд­ку і щоб жи­ди зав­час­но не діз­на­ли­ся о тім, що́ та­ке за­га­да­ли зро­би­ти ро­біт­ни­ки.

Позаяк то­го дня бу­ла не­ді­ля і на­ра­да скін­чи­ла­ся до­сить зав­ча­су, то поб­ра­ти­ми роз­біг­ли­ся, щоб за­раз ще скли­ка­ти на на­ра­ду част­ко­вих ка­сієрів і об­го­во­ри­ти з ни­ми, як сто­їть ді­ло. Дов­го в ніч жи­во бу­ло в Ма­ті­євій ха­ти­ні; ста­рі й мо­ло­ді, по­жовк­лі і рум’яні ли­ця мелька­ли в сла­бо ос­віт­ле­них вік­нах, по­ки вкін­ці, геть уже по пів­но­чі, не по­роз­хо­ди­ли­ся всі по до­мах. Бо­рис­лав під пок­рит­тям тем­но­ти спав уже дав­но гли­бо­ким сном, тільки десь да­ле­ко на Но­вім Сві­ті з од­но­го шин­ку до­но­сив­ся хрип­лий спів якоїсь під­пи­тої кум­па­нії ро­біт­ницької:

 

Ой, не жа­луй, моя ми­ла, що я п’ю,

Тогди бу­деш жа­лу­ва­ти, як я вмру!

 

 

 

Ще тиж­день три­ва­ла ти­ша в Бо­рис­ла­ві. Ще тиж­день без­жур­но шни­ря­ли жи­ди ву­ли­ця­ми, хо­ди­ли за своїми ге­шеф­та­ми, тор­гу­ва­ли, шах­ру­ва­ли, бра­ли і ви­да­ва­ли гро­ші, за­ня­ті тільки бі­жу­чою хви­лею і бі­жу­чи­ми ра­хун­ка­ми. Ро­біт­ни­ки та­кож хо­ди­ли по-давньому нуж­ден­ні, по­хи­ле­ні, об­ма­за­ні кип’ячкою; во­ни по-давньому ла­зи­ли до ям, кру­ти­ли ко­р­ба­ми, їли су­хий хліб і ци­бу­лю, рід­ко ко­ли куш­ту­ючи теп­лої стра­ви, а за­то більше вжи­ва­ючи го­ріл­ки. Прав­да, го­лос­них, гуч­них, бе­зум­них пи­ятик те­пер не вид­но бу­ло, в шин­ках не за­сид­жу­ва­ли­ся гро­ма­ди лю­дей, але шин­ка­рі, кот­рі зви­чай­но за­ра­зом бу­ли і влас­тив­ця­ми ям, не ду­же на те бі­д­ка­лись: по­ра бу­ла жар­ка, ро­бо­та ду­же пок­вап­на, з усіх бо­ків іш­ли за­мов­лен­ня на віск, а з тве­ре­зим ро­біт­ни­ком все-та­ки більше мож­на бу­ло зро­би­ти, ніж з п’яним. Жит­тя тек­ло, мов річ­ка, плит­ка і на­му­лис­та, і ба­чи­лось, що так во­но бу­де плис­ти до­ві­ку. А між тим се був пос­лід­ній тиж­день!

І в Ма­тієвій ха­ті, кот­ра пос­лід­ні­ми ча­са­ми ста­ла­ся прав­ди­вим осе­ред­ком ро­біт­ницько­го ру­ху, ку­ди що­но­чі, чи дощ, чи по­го­да,

1 ... 63 64 65 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."