Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман 📚 - Українською

Читати книгу - "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака" автора Річард Фейнман. Жанр книги: 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 64 65 66 ... 99
Перейти на сторінку:
чим вони займалися, мене не цікавило). Був факультет домашнього господарства, філософський факультет (особливо безглуздий), факультети різних штук, пов’язаних із культурою, — музичний і всяке таке. Звісно, в університеті були люди, з якими мені дуже подобалося спілкуватися. На математичному факультеті працювали професор Кац і професор Фелер, на хімічному — професор Кельвін, на зоологічному був видатний учений доктор Гріфін — він показав, що кажани орієнтуються по відлунню. Але люди вони були зайняті, поспілкуватися випадало не так часто, як хотілося, а решта університетської публіки, по-моєму, вміла говорити тільки про всякі дурниці. Та й Ітака була маленьким містечком.

І з погодою їй не щастило. Якось я їхав на машині, і почав іти сніг — із тих снігів, що починаються несподівано, ти до них не готовий і думаєш: «А, пусте, зараз перестане, поїду далі».



А снігу стає все більше й більше; машина починає пробуксовувати — треба надягати ланцюги на колеса. Виходиш, розкладаєш ланцюги для снігу, надворі холодно, мерзнеш, дрижиш. Відкочуєш машину назад, щоб вона стала на ланцюги, і — тоді це було великою проблемою, не знаю, як зараз, — треба замкнути ланцюг, з внутрішнього боку стояв гачок, спершу треба було зачепити його. Ланцюг має обхоплювати колесо дуже щільно, тому гачок важко зачепити, його не видно. І от стоїш намагаєшся щось зробити, пальці закоцюбли і не слухаються. Сніг валить, на вулиці холод, пальцям боляче, а цей чортів гачок не хоче зачіплятися — і, пригадую, саме в цей момент я подумав, що це божевілля, — мають же бути на світі краї, де цих проблем не виникає.



Я кілька разів бував у Калтеху на запрошення професора Бейчера, який до того працював у Корнелі. Коли я приїхав, він вчинив дуже розумно. Бейчер знав мене як облупленого і сказав:



— Фейнман, у мене є зайва машина, я дам тобі ключі. Поїдь у Голівуд, на бульвар Сансет. Розважайся.



Я щовечора їздив його машиною на бульвар Сансет у нічні клуби й бари, в епіцентр нічного життя. Красиві дівчата, знаменитості, всяке таке — мені ще в Лас-Вегасі це сподобалося. Бейчер знав, як заманити мене в Калтех.



Знаєте історію про віслюка, який стоїть рівно посередині між двома копицями сіна і не знає, за яку взятися, бо все перебуває в абсолютній рівновазі? Ну так це в жодне порівняння не йде зі мною. Корнел і Калтех почали робити мені пропозиції. Щойно я вирішував, що в Калтеху буде краще і треба переїжджати, як Корнел піднімав ставки; а коли я схилявся до того, щоб лишитися в Корнелі, ставки піднімав Калтех. Уявіть, що віслюк стоїть між двома копицями, тільки йому ще важче: щойно він зробить крок до однієї копиці, як інша стає більшою. Як тут вибрати?!



Вирішальним аргументом став «суботній» рік. Я хотів знову поїхати у Бразилію, цього разу на десять місяців, і якраз заробив свій «суботній» рік у Корнелі. Не хотілося його втрачати — і це врешті-решт продиктувало вибір. Я написав Бейчеру про своє рішення.



Калтех відповів: «Ми наймаємо вас негайно і перший же рік постановляємо суботнім». Бачте, як вони діяли: зробиш крок в інший бік, а вони підсолоджують контрпропозицію. Так що свій перший рік у Калтеху я провів у Бразилії. Я приїхав у Калтех викладати тільки на другий рік. Ось як це сталося.



Я працюю в Калтеху з 1951 року, і мені тут дуже подобається. Це саме те, що треба для такої «однобічної» людини, як я. Тут багато людей з вищої наукової ліги, вони щиро віддані своїй роботі, і я маю щасливу нагоду з ними спілкуватися. Я прекрасно почувався в їхньому середовищі.



Але одного дня на початку моєї роботи в Калтеху був сильний смог. Куди гірший, ніж буває зараз, — принаймні очі боліли більше. Я стою на вулиці, очі сльозяться, і думаю: «Це якась дурня! Це абсолютне БОЖЕВІЛЛЯ! У Корнелі такого не було. Треба повертатися».



Дзвоню в Корнел і питаю, чи можна мені повернутися. «Звісно, — кажуть вони, — ми все владнаємо і подзвонимо вам завтра».



Наступного дня мені пощастило прийняти правильне рішення. Бог, напевно, вирішив дати мені підказку. Я йшов у свій кабінет, підбігає до мене якийсь хлопець і каже:



— Привіт, Фейнман! Ви чули, що сталося? Бааде30 виявив, що існує два різних типи зоряного населення! Усі відстані до галактик ми вимірювали на основі змінних цефеїд одного типу, а є ще інший тип, а значить, Всесвіт удвічі, утричі, а то й учетверо старіший, ніж ми думали.



Я чув про цю проблему. У ті часи здавалося, що Земля старша за Всесвіт: вважалося, що Землі чотири з половиною мільярди років, а Всесвіту — два-три мільярди. Це була велика загадка. І це відкриття її розгадало: Всесвіт тепер виявився суттєво старіший, ніж доти вважалося. І ця новина дійшла до мене одразу — хлопець підбіг до мене і розповів.



Не встиг я пройти через кампус у свій кабінет, як до мене підійшов інший хлопець — Мет Мезельсон, біолог, який займався ще й фізикою. (Я засідав у вченій раді, яка присуджувала йому докторський ступінь). Він створив перший прилад, який називається центрифугою градієнтів щільності, — він може вимірювати щільність молекул. Мезельсон сказав: «Подивіться, які результати дав мій експеримент».



Він довів, що коли одна бактерія породжує іншу, то від однієї бактерії до іншої переходить ціла й неушкоджена молекула, — як ми тепер знаємо, це молекула ДНК. Бачте, нам весь час здається, що бактерії діляться і віддають половину новій бактерії. Але це неможливо: десь є найменша молекула, яка містить генетичну інформацію і не може ділитися навпіл; бактерія має створювати свою копію — і відправляти одну копію новій бактерії, а іншу лишати собі. І Мезельсон це довів: він спершу виростив покоління бактерій у «важкому» азоті, а потім у звичайному. По ходу експерименту він зважував молекули в центрифузі градієнтів щільності.



Вага молекул хромосом бактерій першого покоління лежала точно посередині між вагою молекул, сформованих у «важкому» азоті, і вагою молекул, сформованих у звичайному азоті, — цей результат можливий тільки якщо все ділиться, включаючи молекули хромосом.



Але в наступних поколіннях, коли, по ідеї, вага молекул хромосом мала становити одну четверту, одну восьму і одну шістнадцяту різниці ваги «важкоазотних» і «звичайних» молекул, вага молекул розподілялася тільки на дві групи. У першій групі

1 ... 64 65 66 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака, Річард Фейнман"