Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

276
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 65 66 67 ... 86
Перейти на сторінку:
за тим, що­би «ви­хід з не­во­лі єги­петської» від­був­ся се­ре­дод­ня, гро­мад­но, го­лос­но. Ад­же й так завт­ра ра­но ма­ло роз­по­ча­ти­ся «свят­ку­ван­ня»,- чо­му ж не да­ти жи­дам від­ни­ні по­ро­зу­мі­ти, від­ки ві­тер віє?

В не­ді­лю по хва­лі бо­жій по­ча­ли улиці Бо­рис­ла­ва в нез­ви­чай­ний спо­сіб за­пов­ню­ва­ти­ся ро­біт­ни­ка­ми і ро­біт­ни­ця­ми. Го­мін сто­яв, мов на яр­мар­ку,- ро­біт­ни­ків схо­ди­ло­ся чим­раз більше. По­ло­ви­на їх ма­ла че­рез пле­чі тор­би, під ру­ка­ми звит­ки, на со­бі всю свою одіж.

- Що се та­ко­го? Ку­ди ви зби­раєте­ся? - пи­та­ли жи­ди то сього, то то­го з-між ріп­ни­ків.

- Додому, на се­ла,- бу­ла зви­чай­на від­по­відь.

- Чого до­до­му?

- А що ж, тре­ба! Ще ро­бо­ти в по­лю, а ту й так ні­чо­го не за­ро­би­мо.

- Як не за­ро­би­те? Отже за­роб­ляєте.

- Е, з та­ким за­ріб­ком! І про­жи­ти не­ма за що, не то, що­би яку під­мо­гу для гос­по­дарст­ва. Бу­де з нас! Най дру­гі за­роб­ля­ють!

Рікою поп­лив на­род до­лів ули­ця­ми, су­по­кій­не, су­мо­ви­то. За Бо­рис­ла­вом, на то­ло­ці вже сто­яли но­ві гро­ма­ди. По­ча­ли про­ща­ти­ся.

- Бувайте здо­ро­ві, то­ва­ри­ші! Дай вам бо­же щас­ли­во до­кі­н­чи­ти, що за­ду­ма­ли! По­да­вай­те віст­ку, що ту бу­де чу­ва­ти!

- Ходіть здо­ро­ві! Швид­ко чей в ліп­шій до­лі знов по­ба­чи­мось!

Звільна на всі бо­ки, на го­ри і на до­ли, між лі­си і по­ля, ро­зій­шли­ся гро­ма­ди ро­біт­ни­ків, час від ча­су ози­ра­ючись на по­ки­не­ний Бо­рис­лав, що спо­кій­но мрів со­бі на сон­ці, мов без­жур­ний кіт виг­рі­вається, і прос­тя­гається, і мур­ли­кає близ за­ліз­ної зу­ба­тої сту­пи­ці, котра ось-ось клямс­не і вхо­пить йо­го че­рез­пів своєю за­ліз­ною па­щею і под­ру­хо­че йо­му реб­ра і лап­ки.

Правда, жи­ди бо­рис­лавські не кон­че бу­ли по­діб­ні до то­го ко­та. Ви­хід та­кої ма­си ро­біт­ни­ків зат­ри­во­жив їх не­по­ма­лу. Во­ни не мог­ли по­ро­зу­мі­ти, що се та­ко­го ста­ло­ся ро­біт­ни­кам і чо­го во­ни хо­тять. Але все-та­ки во­ни хоч по­час­ти ус­по­коїли­ся, мір­ку­ючи со­бі: «Що ж, по­ло­ви­на піш­ла, а по­ло­ви­на та­ки ос­та­ла­ся, а ко­ли б тих бу­ло за­ма­ло, то швид­ко на­дій­де но­вих більше, ніж тре­ба». З тою на­дією жи­ди спо­кій­но пе­рес­па­ли ніч. Але на­дія їх, хоч і ма­ла за со­бою ба­га­то прав­до­по­діб­нос­ті, сим ра­зом не спов­ни­ла­ся.

На дру­гий день ра­но ве­ли­ка часть ко­шар сто­яла зов­сім пуст­кою. То є, влас­ти­во не зов­сім: над­зор­ці поп­ри­хо­ди­ли, по­від­ми­ка­ли две­рі і чу­ду­ва­ли­ся, що ро­біт­ни­ки не при­хо­дять. Де­кот­рі лю­ти­ли­ся і прок­ли­на­ли гоїв, дру­гі, хо­лод­ні­шої вда­чі, по­сі­да­ли при вхо­дах на свої ла­воч­ки, обі­цю­ючи со­бі в ду­ші на­товк­ти доб­ре мор­ди по­га­ним нед­бай­кам за та­ке не­чу­ва­не за­піз­нен­ня. Але і од­но, і дру­ге на­дар­мо. Вже сон­це геть-геть пі­дій­шло на не­бі, а ро­біт­ни­ків як не бу­ло, так не бу­ло. Над­зор­ці бу­ли б, може, ще дов­го жда­ли, і ну­ди­лись, і не­тер­пи­лись, ко­ли б го­мін, а да­лі й кри­ки та лай­ки з су­сід­ніх ко­шар не бу­ли їм звіс­ти­ли, що й там, хоч ро­біт­ни­ки сну­ва­ли­ся, мов оси, а та­ки ста­ло­ся щось не­лад­не, нез­ви­ча­й­не і не­чу­ва­не. А ста­ла­ся прос­та річ. До кот­рих ко­шар при­й­шли ро­біт­ни­ки, то во­ни, став­ши ла­вою при две­рях, у мов­чан­ці до­жи­да­ли над­зор­ця. При­хо­дить над­зо­рець, від­ми­кає две­рі, ро­біт­ни­ки мов­чать і сто­ять, не йдуть до ко­ша­ри.

- Ну, до ро­бо­ти! - гу­кає над­зо­рець.

- Е, маємо час,- від­по­ві­дає хо­лод­но сей або той ріп­ник.

- Як то маєте час? - кри­чить над­зо­рець.- Але я не маю ча­су!

- Ну, то лізь і ро­би сам, ко­ли так квап­но дієся,- кри­чать ро­біт­ни­ки і ре­го­чуться.

Надзорець си­ніє зо злос­ті, стис­кає ку­ла­ки, го­тов пер­шо­му-ліп­шо­му заїха­ти в зу­би.

- Не лю­туй­ся, Шльомо,- ус­по­ко­ю­ють йо­го ро­біт­ни­ки.- Ми лиш то­го прий­шли сю­ди, що­би то­бі ска­за­ти, що не бу­де­мо більше ро­би­ти!

- Не бу­де­те ро­би­ти? - ле­по­че ого­лом­ше­ний над­зо­рець.- А то чо­му?

- Раз, що не хо­че­мо та­ко­го пса за над­зор­ця, як ти, а по-дру­ге, що нам за­ма­ло пла­тять. Бу­вай здо­ров! А пе­ре­ка­жи свой­ому па­ну, що як дасть нам ліп­шо­го над­зор­ця і по два­над­цять шіс­ток ден­но, то вер­не­мо на­зад до ро­бо­ти.

І се ста­ло­ся, ра­зом, рів­но­час­но, од­но­душ­но по всіх ко­ша­рах, по всім Бо­рис­ла­ві! Один ве­ли­чез­ний зойк зди­ву­ван­ня, гні­ву і не­по­рад­нос­ті вир­вав­ся з уст жи­дів і лу­ною по­ніс­ся від од­но­го краю до дру­го­го.

Деякі над­зор­ці пос­та­ва­ли, як стов­пи, з по­роз­ні­ма­ни­ми ро­та­ми, по­чув­ши то­ту не­чу­ва­ну, без­бож­ну бе­сі­ду. Дру­гі ви­бу­ха­ли без­мір­ним гні­вом, впа­да­ли в лю­тість, ки­да­ли­ся на ро­біт­ни­ків з ку­ла­ка­ми, нах­ва­ля­ючи­ся, що во­ни п’ясту­ка­ми і сту­са­на­ми зас­тав­лять їх ро­би­ти. Ін­ші знов не­до­вір­ли­во всмі­ха­ли­ся, бра­ли се за жарт, а ко­ли ро­біт­ни­ки й справ­ді роз­хо­ди­ли­ся, во­ни ма­ха­ли ру­кою, вор­ко­тя­чи: «Тьфу, що за на­род! Дується, мов по­ро­ся на ор­чи­ку. Не­мов то, крім них, ні­ко­го не­ма в Бо­рис­ла­ві. Най­де­мо, брат­чи­ку, най­де­мо, крім вас, ро­біт­ни­ків, і ліп­ших, і по­кір­ні­ших; ще й де­шев­ших!» Знов ін­ші над­зор­ці, мов наївшися ду­рій­ки, бі­га­ли ули­ця­ми до своїх нах­ліб­ни­ків, роз­по­ві­да­ли їм, що ста­ло­ся, і про­си­ли о дальші роз­по­ряд­жен­ня, що ді­яти в та­кім ра­зі. Але й нах­ліб­ни­ків сей удар тра­фив так са­мо не­ж­да­но-не­га­да­но, як їх вір­них вір­ни­ків. До са­мо­го по­луд­ня то­го по­не­діл­ка во­ни не зна­ли на­віть док­лад­но, чи справ­ді во­но так ста­ло­ся, чи справ­ді у всіх ямах, і ко­ша­рах, і ма­га­зи­нах, і наф­тар­нях ро­біт­ни­ки за­бас­ту­ва­ли ро­бо­ти. Во­ни до­в­го бі­га­ли по ули­цях, мов гін­чі пси, ха­па­ли кож­до­го стрі­ч­но­го ріп­ни­ка за пле­чі дри­жа­чи­ми ру­ка­ми, і хоч, оче­вид­но, пальці їх ра­ді б бу­ли, мов за­ліз­ні га­ки, не­роз­рив­но впи­ти­ся в ро­біт­ницьке ті­ло, то пре­цінь, хоч си­лу­ючись, во­ни пи­та­ли лас­ка­во-ури­ва­но:

- Ну, Гри­цю, чо­му не йдеш до ро­бо­ти?

- Не маю робо­ти.

- Як не­ма? У ме­не є.

- А мно­го зап­ла­тиш?

- Ни, не пи­тай, а йди ро­би. По­чо­му лю­ди, по­то­му й я.

- Не пі­ду. Ма­ло.

- Не пі­деш? Як то не пі­деш? А що ж бу­деш ро­би­ти?

- То вже моя річ. Не пи­тай!

Мов ска­жені, бі­га­ли жи­ди ву­ли­ця­ми, по­лю­ючи на ро­біт­ни­ків, але жи­во пе­ре­ко­на­ли­ся, що дар­ма їх ро­бо­та і що ро­біт­ни­ки, оче­вид­но, змо­ви­ли­ся. Прав­да, мно­гим не хо­ті­лось ві­ри­ти в мож­ли­вість змо­ви ро­біт­ницької в Бо­рис­ла­ві, а дру­гі хоч і ві­ри­ли, то так бу­ли ого­лом­ше­ні на­ра­зі тою по­дією, що й са­мі не зна­ли, що ро­би­ти і як со­бі ра­ди­ти. В своїй без­рад­нос­ті во­ни бі­га­ли, розп­рав­ля­ли о своїх мож­ли­вих стра­тах, о не­чу­ва­нім зух­вальстві ро­біт­ни­ків, о упад­ку ге­шеф­тів в Бо­рис­ла­ві, але ні­ко­му не прий­шло й на дум­ку по­ду­ма­ти о якій-не­будь по­мо­чі, ок­рім хі­ба жан­дар­мів. На­віть то­го не ста­ра­ли­ся роз­ві­да­ти жи­ди, чо­го влас­ти­во хо­чуть ро­біт­ни­ки. Так ми­нув пер­ший день

1 ... 65 66 67 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."