Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 66 67 68 ... 86
Перейти на сторінку:
вій­ни в су­по­кою. Обі во­ю­ючі сто­ро­ни, зру­ше­ні і зат­ри­во­же­ні но­вою і не­бу­ва­лою до­сі по­явою, ста­ра­лись ви­са­па­ти­ся, ус­по­коїти­ся, зіб­ра­ти свої мис­лі до­ку­пи, розг­ля­ну­ти­ся в но­вім по­ло­жен­ні. Свят­ку­ючі ро­біт­ни­ки якось нес­мі­ло хо­ди­ли по ву­ли­цях, не зби­ра­ли­ся в більші ку­пи, а тільки ма­ли­ми куп­ка­ми гро­ма­ди­ли­ся по за­тил­лях та роз­мов­ля­ли о тім, що да­лі ді­яти. Тільки за Бо­рис­ла­вом, на то­ло­ці бу­ла більша ку­па: там ва­ри­ли ка­шу і роз­ді­ля­ли між пот­ре­бу­ючих, в най­більшім по­ряд­ку, піс­ля ко­шар; там та­кож був осе­ре­док ра­ди, бу­ли всі поб­ра­ти­ми, був Бе­недьо.

Бенедьо був на вид спо­кій­ний, го­во­рив рів­ним звуч­ним го­ло­сом. Тільки очі, нез­ви­чай­но блис­ку­чі, ли­це, нез­ви­чай­но блі­де, і сві­жі, гли­бо­кі мор­щи­ни на чо­лі свід­чи­ли о тім, що дум­ка йо­го пра­цю­ва­ла з ве­ли­кою на­ту­гою. Рада йшла над тим, які пос­та­ви­ти жа­дан­ня жи­дам на слу­чай уго­ди. Май­же всі ра­ди­ли жа­да­ти не­ба­га­то, щоб се тим пев­ні­ше одер­жа­ти. На те ска­зав Бе­недьо:

- Правда ва­ша. Хто мен­ше жа­дає, борше діс­та­не. Але знов в на­шім ді­лі гір­ша річ бу­ла би жа­да­ти за­ма­ло. Ад­же ж ко­ли ми під­ня­ли вій­ну, то вже тре­ба, щоб ма­ли з неї якусь поз­на­ку. А го­лов­на річ, як я га­даю,- пос­та­ви­ти та­кі жа­дан­ня, кот­рі би нам не тілько влек­ши­ли на­ше що­ден­не жит­тя, але за­ра­зом поз­во­ли­ли би нам ще ліп­ше ввій­ти в си­лу, ста­ти ще міц­ні­йше на но­гах. Бо то, ви­ди­те, й так мо­же бу­ти, що жи­ди те­пер, під на­тис­ком, прис­та­нуть на все, особ­ли­во, як по­ба­чать, що ми ні са­мі не ро­би­мо, ні дру­гих не до­пус­ка­є­мо до ро­бо­ти. Але по­то­му, ско­ро ми прис­та­не­мо на їх обі­цян­ки і по­ки­не­мо вій­ну, а во­ни бух - і на­зад прик­ру­тять нас ще гір­ше, ніж по­пе­ред бу­ва­ло. Про то я й ка­жу: тре­ба нам та­кі жа­дан­ня пос­та­ви­ти, щоб ми за­без­пе­чи­ли­ся в ра­зі не­до­дер­жан­ня сло­ва, щоб ми ма­ли си­лу в кож­дій хви­лі на­но­во роз­по­ча­ти та­ку са­му вій­ну, ко­ли то­го тре­ба бу­де.

Всі приз­на­ли спра­вед­ли­вість тої бе­сі­ди. Бе­недьо го­во­рив дальше:

- Досі, чень, усі ми пе­ре­ко­на­ли­ся, що си­ла на­ша ле­жить в гро­ма­ді, ле­жить в тім, ко­ли всі бу­де­мо дер­жа­ти­ся ку­пи. До­ки ми жи­ли кож­дий про се­бе, не дба­ючи о дру­гих, до­ти не мог­ло у нас і мо­ви бу­ти о якій­сь по­мо­чі, а те­пер, як са­мі ви­ди­те, спільни­ми си­ла­ми ми дій­шли до то­го, що мог­ли роз­по­ча­ти та­ке ве­ли­ке ді­ло - вій­ну з ба­га­ча­ми. І ме­ні здаєся, що, до­ки ми бу­де­мо дер­жа­ти­ся ку­пи, до­ти ба­га­чам не вдасться взя­ти верх над на­ми. От­же, тре­ба те­пер по­пе­ред усього пос­та­ви­ти їм та­кі жа­дан­ня, що­би опіс­ля на­ша гро­ма­да не тілько не роз­па­да­ла­ся і не бу­ла роз­би­та, але, про­тив­но,- зміц­ню­ва­лась чим­раз більше. Що­би на­ша ро­біт­ницька ка­са не ви­по­рож­ню­ва­лась, а все більша­ла. Бо доб­ре то який­сь ска­зав: де доб­ре гро­ма­ді, там доб­ре й ба­бі; як бу­де на­ша гро­мадська си­ла міц­ні­ти і роз­ви­ва­ти­ся, то при тім і кож­до­му поєдин­чо­му бу­де ліп­ше, бо гро­ма­да змо­же йо­го в кож­дій бі­ді за­ря­ту­ва­ти, і жи­ди бу­дуть му­си­ли нас бо­яти­ся і не пос­мі­ють зла­ма­ти сво­го сло­ва, не пос­мі­ють об­хо­ди­ти­ся з ро­біт­ни­ка­ми, як з ху­до­бою або й ще гір­ше.

- Так, так! - за­го­мо­ні­ли кру­гом ро­біт­ни­ки.- Але чо­го ж на та­кий спо­сіб жа­да­ти?

- Я би га­дав ось чо­го: по-пер­ше, ро­зу­міє­ся, що­би плат­ню нам під­ви­ще­но: тим, що до ями йдуть, най­мен­ше два­над­цять шіс­ток, тим, що на­вер­ха, ринсько­го, а най­мен­ше ві­сім шіс­ток; по-дру­ге, що­би ніх­то не смів по­би­ра­ти ні­яко­го ка­сієрно­го; по-т­ретє, що­би до ро­біт­ницької за­по­мо­го­вої ка­си, крім ро­біт­ни­ків, да­ва­ли вклад­ки та­кож і па­ни, кож­дий най­мен­ше по ринсько­му мі­сяч­но; дальше, що­би в ра­зі не­щас­ли­во­го ви­пад­ку, смер­ті, ка­ліцт­ва обов’яза­ні бу­ли пла­ти­ти за шпи­таль і лі­ки, а та­кож ря­ту­ва­ти оси­ро­ті­лу ро­ди­ну ро­біт­ницьку хоч че­рез пів­ро­ку. Я га­даю, що се жа­дан­ня не над­то ве­ли­кі, а для нас і з них вий­шла би знач­на пі­льга.

- Так, так,- крик­ну­ли гур­том ро­біт­ни­ки.- То­го три­май­мо­ся! А як у нас бу­де від­так своя ка­са, то й піз­ні­ше бу­де­мо мог­ли дальших ус­ту­пок до­би­ва­ти­ся.

Жиди не зна­ли ні­чо­го о тій на­ра­ді. Чим ближ­че до но­чі, тим більший страх огор­тав їх пе­ред ро­біт­ни­ка­ми. Ха­ти бу­ли по­за­ми­ка­ні. На ули­цю рід­ко хто по­ка­зу­вав­ся. Тільки глу­хий го­мін і ше­піт, і три­вож­на дрож хо­ди­ли по Бо­рис­ла­ві, мов по­ши­ба­юча ти­ся­чі лю­дей за­ра­за, мов осін­ній стог­ну­чий ві­тер по гаю.

 

 

 

Фанні, Ле­оно­ва оди­нач­ка, си­ді­ла са­мотньо, в за­ду­мі на м’я­кій со­фі в пиш­нім по­кою. Во­на час від ча­су по­зи­ра­ла на го­дин­ник, що ти­кав обіч неї під криш­та­ле­вим дзво­ном на мар­му­ро­вім сто­ли­ку.

- Третя го­ди­на,- ска­за­ла во­на знуд­же­ним го­ло­сом.- Як по­во­лі той час іде! Батько по­вер­не аж по п’ятій, а ти, Фан­ні, си­ди са­ма!

Як мно­го го­дин, як мно­го днів во­на про­си­ді­ла вже отак са­ма, на тій м’якій соф­ці, по­біч мар­му­ро­во­го сто­ли­ка з го­дин­ни­ком під скля­ним дзво­ном! Як мно­го ра­зів на­рі­ка­ла во­на на той лі­ни­вий хід ча­су! Чи у неї в ру­ках бу­ла яка ро­бо­та, про кот­ру зна­ла, що во­на ні­ко­му не пот­ріб­на і ні­ко­му ні на що не здасться, чи книж­ка, кот­ра її ні­ко­ли не мог­ла за­ня­ти,- все то­та нес­тер­пи­ма ну­да, то­та са­мо­та да­ви­ли її, вси­са­лись їй усі­ми по­ра­ми в ті­ло, не­мов гризька баг­ню­ка. Її жи­ва, кро­вис­та на­ту­ра ни­ді­ла і сох­ла в тій хо­лод­ній без­дільній са­мо­ті. В жи­лах ки­пі­ла мо­ло­да кров, фан­та­зія ще до­да­ва­ла їй жа­ру, а між тим кру­гом са­мо­та, хо­лод, од­нос­тай­ність. Їй ба­жа­лось лю­бо­ві з чу­до­ви­ми, ро­ман­тич­ни­ми при­го­да­ми, па­ля­чих ус­тис­ків яко­гось ге­роя, дог­роб­ної вір­нос­ті, безг­ра­нич­но­го пос­вя­чен­ня. А між тим дро­го­бицьке то­ва­рист­во, а ще то­ва­рист­во дро­го­бицьких «па­нів еман­ци­по­ва­них», глу­пих а за­ро­зу­мі­лих жид­ків, бу­ло для неї тим, чим хо­лод­на во­да для ог­ню. Во­на не­на­ви­ді­ла їх з їх віч­ни­ми, з кни­жок вив­че­ни­ми комп­лі­мен­та­ми, з їх мал­пя­чим надс­ка­ку­ван­ням, в кот­рім ви­раз­но вид­ні­ло­ся більше уша­ну­ван­ня для батько­во­го маєтку, ніж для її прик­мет.

- Як по­во­лі той час іде! - пов­то­ри­ла во­на в за­ду­мі, ти­хі­ше, ніж­ні­ше якось і нес­мі­ло ви­зир­ну­ла крізь вік­но на ули­цю. Чи жда­ла ко­го? Так, жда­ла, жда­ла йо­го, сво­го ге­роя, то­го ди­во­виж­но­го мо­лод­ця, що від кількох тиж­нів, мов яр­кий ме­те­ор, нес­по­ді­ва­но, таємни­че по­явив­ся на її не­боск­лоні. І по­явив­ся зов­сім від­по­від­но до її ро­ман­тич­них мрій: ко­ро­ле­вич в жеб­рацькій оде­жі! Бід­ний вуг­ляр­чук, кот­ро­го чор­ні ве­ли­кі очі так і по­жи­ра­ли її, кот­рий так пе­ре­ля­кав її, вче­пив­ши­ся ген­то за брич­ку і по­ва­лив­ши­ся на ули­цю, кот­рий так різ­ко, так нам’єтно виз­нав їй свою лю­бов, кот­рий від­так не­ма­ло

1 ... 66 67 68 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."