Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко 📚 - Українською

Читати книгу - "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"

501
0
12.02.23
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Шляхом бурхливим" автора Григорій Олександрович Бабенко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 65 66 67 ... 142
Перейти на сторінку:
хвилини атаки Дорош не чув і не бачив нічого, крім куряви, тупоту, брязкоту зброї, блиску шабель. Він навіть не розумів, що, власне, робиться, але інстинктовно почував, що треба отак бити коней стременами, розмахувати шаблями; треба, щоб отак гула земля і летіти назустріч орді. Страху у нього не було. Він навіть забув, що все це, мабуть, страшне, що кінь його може спіткнутися і впасти, і тоді вся ця лавина розтопче його, як комаху. Козаки щось кричали, кричав і він, але що саме – ніколи потім не міг пригадати. Раптом Дорош побачив, що він скаче у перших лавах, і військо, розкинувшись широким півколом, охоплює орду, а назустріч безладно скачуть якісь верхівці. Верхівці теж щось кричать і махають шаблями. Потім все змішалося в купу.

– Хек! Хек! – залунало щось і спереду, і ззаду, і праворуч, і ліворуч.

Коні іржали, хропли, налазили один на одного. Круг нього все кричало й лаялося то на зрозумілій, то на якійсь чужій мові. Раптом перед ним зовсім близько замаячіла кінська голова, бараняча шапка, вилицювате обличчя й косі очі татарина. Це було одну мить, але Дорош встиг помітити і скривавлений від впертої злості рот татарина, і білі вищерені зуби, і ліве вухо його, що вибилося з-під шапки, а на вусі сергу. Серга була срібна і теліпалася, коли татарин хитав головою.

– Бережись, хлопче! – почув Дорош голос свого курінного.

Щось задзвеніло коло самого Дорошевого вуха, наче дві шаблі схрестилися у повітрі; і раптом він почув, що валиться і йому темніє в очах.

«Що таке зі мною?» – промайнула і пропала, як блискавка, думка в Дорошевій голові.

Він розплющив очі. В голові почувався якийсь тупий біль, все крутилося круг нього, наче він тільки-но грав у «дрібушечки». Але згодом це пройшло. Над головою було високе блакитне небо, пливли білі хмарки і ширяв шуліка. Раптом до шуліки підлетіло три ворони. Вони почали нападати на шуліку, а він – великий проти них, як дуб проти душогубки3, – ухилявся од бою, перевертався у повітрі і нарешті якось боком пірнув попід гайворонням і зник з поля зору Дорошевого. Гайвороння закрякало і теж зникло у чистій блакиті неба.

Хлопець підвівся. Знову все закрутилося і попливло перед очима, у вухах задзвеніло, наче хто бив у клепала, але він переміг себе і сів.

Недалеко від нього жеврів огонь багаття, над багаттям висів великий казан. Дорош потягнув носом: варився куліш із бараниною. Коло казана сидів кашовар на ім’я Безвухий. Його зразу впізнав Дорош по безвухій голові. Давно, років п’ятнадцять тому, він утік з турецької неволі з Озову. Татари спіймали його коло Савур-могили і пригнали назад до Озову, а озівський беглербеґ звелів одрубати йому вуха. Другого року він знову втік і на цей раз щасливо доплентався до Слобожанщини, а відтіля прийшов на Січ. Далі було ще кілька козаків із стравою. В десяти кроках від Дороша лежало в ряд десятків з п’ять козаків. Всі вони з головою були вкриті жупанами, всі лежали на спині, і по тому, як відстовбурчувались жупани, можна було догадатися, що на грудях у них згорнуті руки. Ця картина знайома вже була Дорошеві: він знав, що це лежать трупи.

Далі Дорош побачив досить високі окопи, а на окопах постаті вартових. Тоді він зрозумів, що знаходиться у Сірковому новому таборі.

Кашовар повернув свою безвуху голову.

– Що, ожив? – спитав він. – А Глек думав вже, що ти й дуба даси. Добре тебе почастував татарин.

– А де козаки? Глек?

– Пішли добивати орду… і кошовий з ними. Не витримав таки старий. А осавул – молодець: встиг таки з військом, а то б була халепа, хоч ми й двічі вже одбили татарву.

Він помішав ополоником у казані.

– Добрий куліш буде. Не те що соломаха.

Дорош знову ліг.

– Що ти?

– Так… в голові крутиться.

– Нічого. Пройде. Мене хіба ж так лупцювала татарва, коли спіймала коло Савур-могили, а нічого – видужав. І ти видужаєш. Бачив я чимало усяких ран, а твоя нічого. Тільки ятритиметься довго.

Дорош помацав голову – на голові не було шапки, і вона була обв’язана якоюсь ганчіркою. На ганчірці було щось мокре й липке. Дорош подивився на руку: це була кров. «То я ранений?» – подумав хлопець.

Він почув раптом, що щось тепле потекло по лобі, небо і хмари попливли кудись убік, а земля закрутилася під ним, в очах потемніло, знову зашуміло й забило в клепала у вухах, і він знепритомнів.

Другого дня Дорош вже підвівся і ходив по таборі. Голова хоч і крутилася йому, але вже не дуже.

XXI. ЧОРНА ДОЛИНА

Степ. – Відпочинок. – Панас і Кальян. – Балачки серед потурнаків. – Сірко відпускає потурнаків до Криму. – Загін потурнаків. – Дівчинка в татарському халатику. – На бідарці

Військо з визволеними з неволі, ясирем і іншою здобиччю перейшло через Сиваш і знову перед очима подорожніх розкинувся степ. Увесь час був дужий північно-східній вітер, і сухий пожовклий степ шумів і хвилювався, наче він сердився й тікав від когось; а того, хто гнався за ним, не було видно, і трава прихилялась до самої землі і шепотіла свої сумні й журні розмови. Шуліки й ракші пролітали понад військом, сідали на кам’яних бабах, що стояли на могилах, або на кінських черепах та кістяках, що лежали то тут, то там на шляху, і чекали, поки військо підійде до них. Потім знову знімалися й летіли уперед і знову сідали, наче намагаючись зрозуміти, що саме бачать вони перед себе. Нарешті їм набридло це й вони, змахнувши крилами, плавно й низько неслися понад степом і зникали на синьому тлі обрію.

Ластівки літали понад самою травою коло кінських ніг перших лав їздців, і добре було дивитися на їхній швидкий легкий літ.

Табуни диких коней іржали, відгукуючись відкілясь здалека на іржання військових коней. Зайці вискакували майже з-під коней і тікали, ниряючи в траву.

– Атю! Атю! Гата! – кричали козаки, наче вони гналися за зайцями з хортами.

На заході збиралися темні сині хмари і в них ламалися сліпучі блискавки. Військо й ясир розтягнулися так, що коли Дорош од’їж-джав набік і дивився, він майже не бачив хвоста походу. А з боків йшли незлічені отари, що запорожці одбили у татар.

Козакам добре було їхати верхи, але бранцям-татарам з арканами на шиях та визволеним з неволі не дуже добре

1 ... 65 66 67 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"