Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Метафізика 📚 - Українською

Читати книгу - "Метафізика"

1 318
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Метафізика" автора Арістотель. Жанр книги: 💛 Інше / 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 65 66 67 ... 100
Перейти на сторінку:
«небагато» або «мало», позаяк «багато» протистоїть також «небагато». А от два буде «багато», оскільки подвоєне є помноженим і слово «подвоєне» походить від слова «два»; тож одне — це небагато, адже у порівнянні з чим два буде «багато», якщо не порівняно з одним і «небагато»? Адже нічого меншого немає. [10] Далі, якщо відношення між «багато» й «небагато» там, де йдеться про множину, подібні відношенню між довгим і коротким там, де йдеться про довжину, і «багато» є множиною, а множина є «багато» (інакше може бути хіба що у випадку чогось суцільного, але при цьому обмеженого,), то й «небагато» буде певною множиною. Отож виходить, що одне є певною множиною, якщо воно також означає «небагато»; а воно ж з необхідністю означає «небагато», якщо два є «багато». Однак, [15] мабуть, хоча про множину говорять також у сенсі багато, проте між ними є різниця, наприклад, можна сказати «багато води», проте не можна назвати воду множиною. Натомість про те, що ділиться на частини, говорять як про «множину»: в одному сенсі — якщо є множина, що має надлишок, або загалом, або відносно чогось (і так само небагато є множина, що має нестачу), в іншому сенсі про множину говорять стосовно числа, і от тільки в цьому сенсі вона протистоїть [20] єдиному. Адже ми говоримо «єдине й множина» так, як ми би казали «єдине і єдині», або «біле й білі», тобто зіставляли речі, що вимірюються, з мірою. І так само говориться про багаторазове, оскільки кожне число є множиною, тому що містить у собі одиниці і тому що кожне число вимірюється одиницями, і саме як множині йому протистоїть одне, а не [25] мало. Таким чином і два є множиною, але не як множина, що має надлишок, або відносно чогось, або взагалі, а як перша множина. Взагалі ж два — це небагато, позаяк два — це перша множина, що має нестачу (а тому неправий був Анаксагор, коли уникливо сказав, що «всі речі були разом, безконечні і в сенсі множини, і в сенсі малості розміру»; [30] йому варто було замість «і в сенсі малості» сказати «і в сенсі нечисленності»; адже вони не могли бути безконечні за нечисленністю), позаяк небагато є не тоді, коли є щось одне, як говорить дехто, а тоді, коли є два.

Отже, єдине і множина в царині чисел протистоять одне одному як міра й те, що вимірюється; і вони протистоять одне одному як відношення, хоча як такі не є відношенням. Ми вже розрізнили [35] в іншому місці[150], що про відношення говориться у двох значеннях: з одного боку, як про протилежності, з іншого боку, як про відношення знання до того, що пізнається, яке називається відносним, тому що щось інше відноситься до нього.

[1057α] [1] Ніщо не заважає тому, щоб одне було менше чогось, наприклад, двох; але «менше» не означає також «небагато». Рід, до якого належить число, — множина, позаяк число є множиною, що вимірюється одиницею. Одне та число певним чином протистоять одне одному, але не як протилежності, [5] а як певне відношення (про що вже йшлося). Вони протистоять одне одному як міра й те, що вимірюється, а тому не все, що є одне, є числом, наприклад, якщо щось є неділимим. Але хоча відношення знання до того, що пізнається, вважається подібним, воно не є подібним. Справді, може здатися, що знання є мірою, а те, що пізнається, [10] вимірюваним, проте насправді хоча будь-яке знання є тим, що можна знати, не все, що можна знати, є знанням, оскільки певним чином знання вимірюється тим, що пізнається. Множина ж не є протилежністю ані «небагато» (натомість йому протилежне «багато» як множина, що перевищує, — множині, що перевищується), ані єдиного жодним чином; однак вона є протилежною єдиному, [15] як уже йшлося, по-перше, як подільне неділимому, по-друге, як відношення подібно знанню і тому, що пізнається, якщо вона є числом, а єдине мірою.

7

Оскільки між протилежностями може бути щось проміжне і між деякими протилежностями таке проміжне справді є, то воно необхідно має складатися з протилежностей. Адже все [20] проміжне належить до того самого роду, що й ті протилежності, між якими воно є проміжним. Справді, ми називаємо проміжним те, у що з з необхідністю має спершу перейти те, що змінюється (наприклад, якщо переходити від найнижчої струни ліри до найвищої через найменші проміжки, то ми прийдемо спершу до проміжних звуків, і також у кольорах, якщо переходити від білого [25] до чорного, то перш ніж прийти до чорного, ми прийдемо до пурпурового та сірого; і так само в інших випадках); одначе переходу з одного роду в інший рід, наприклад, із кольору у фігуру, не буває, хіба що побіжно. Отже, необхідно, щоб і саме проміжне, і ті протилежності, між якими воно є проміжним, належали до одного й того самого [30] роду.

При цьому все проміжне є проміжним між якимись речами, що протистоять одна одній; адже тільки між ними може відбуватися перехід, зумовлений внутрішньою природою (тому немає сенсу говорити про проміжне там, де речі не протистоять одна одній; адже не може бути переходу там, де немає протиставлення). Натомість якщо брати такий вид протиставлення, як суперечність, то тут не може бути проміжного. Адже суперечність — це таке [35] протиставлення, в якому одна чи інша частина належить будь-якій речі, і тому немає нічого проміжного; серед решти ж протиставлень одні є відношенням, другі — позбавленістю, а треті — протилежностями.

Серед відношень же там, де немає протилежностей, немає і проміжного; причина цього полягає в тому, що такі речі належать до різних родів. [1057β] [1] Справді, що може бути проміжним між знанням і тим, що пізнається? Натомість між великим і малим проміжне є.

Якщо ж проміжне належить до одного й того самого роду, як було показано, і є проміжним між протилежностями, то воно з необхідністю складатиметься з цих протилежностей. Адже вони або матимуть певний спільний рід, або ні. А якщо [5] цей рід існує таким чином, що передує протилежностям, то переднішими будуть видові відмінності, що утворюють протилежності, які утворюють протилежності як види роду; адже види складаються з роду та видових відмінностей (наприклад, якщо біле та чорне є протилежності, причому перший — це колір, що розпорошує, а другий — колір, що збирає, то ці відмінності, [10] — те, що розпорошує, і те, що збирає, — є переднішими; тож вони

1 ... 65 66 67 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Метафізика», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Метафізика"