Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Розплата, Дмитро Олексійович Міщенко 📚 - Українською

Читати книгу - "Розплата, Дмитро Олексійович Міщенко"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Розплата" автора Дмитро Олексійович Міщенко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 67 68 69 ... 123
Перейти на сторінку:
земля, чужий люд. Чи знайдемо прихисток?

— Тобі не все одно? Літо попереду. Де присів, там і заночував. А люд слов’янський по всьому Подунав’ю є, прикриє.

— Підемо — побачимо.

— Ано, то найліпша достовірність: піти й побачити. Отож боги в поміч, братіє.

— Боги в поміч.

— Запам’ятайте, — уже навздогін напучував Буєслов, — зустрічаємось у Сірмії, на першій седмиці поліття. Коли ж хтось вивідає достойне негайного звідомлення, не ждіть того дня, правтесь мерщій і звідомляйте князів на Тивері, а то й тих, що в Києві.

Якийсь час у діл вела одна путь, і та давно торована. Та ось стали траплятися й такі, що вели обіч. Там — ліворуч, там — праворуч. На них і звертали попарно. А все ж скільки виділи одні других, стільки й зглядалися: чи не покличуть часом, чи не скажуть чогось втішнішого, аніж сказали?

X

Минуле поліття було для Дандала суцільним святом. Сівши на стіл вітця свого, те й робив, що об’їздив стійбища, приймав дарунки та величання, милував тих, котрі трималися за володарювання вітця у чорнім тілі, і не скупився на обіцянки всім іншим. Зима, щоправда, трохи погамувала в ньому відчуття величі і святковості, а все ж не так аж надто. Щедрішими, ніж досі, були на ласки жони, не забували його й соратники в недавніх походах — терхани. Коли не один, то другий відвідував у святкові дні, і кожен норовив потішити новообраного кагана не лише веселою бесідою в застіллі, а й щедрим дарунком. Не втямить до пуття, сам устиг дати їм привід чинити так чи узвичаєна поведенція попередників дозволяє, одначе мало не всі, хто відвідував у святкові дні, вважали за доцільне і пристойне винагороджувати младомладими полонянками, а деякі такі щедрі, що не шкодують для кагана виплеканих матерями й наділених божественною ліпотою сестер, ба навіть власних доньок. «Лише ти достойний такої, — кажуть, — лише, тобі має належати така».

Як відмовиться, коли дарунок справді такий, що сліпить очі? І як може не винагородити терхана за такий дар?

Одначе були й такі, що псували йому настрій. Чомусь усі брати і не тільки рідні, двоюрідні також — взяли собі до тями, що Дандал, яко повелитель, має винагородити кожного чільнішим, ніж мав досі, місцем у каганаті, ішли й натякали про це, а деякі дозволяли собі навіть канючити.

«Я десь не так повівся з кревними, — став на мислі Дандал. — А де? Тут, коли повернувся з походу і став каганом, чи там ще, в Антії? Бігме, схоже, що там ще. Усі знають: помщаючись Апсихові за Башира, я опирався передусім на братів. Форисина послав на дулібів та й посадив у Дулібії, Хафіза залишив своїм довіреним на Тивері, Єлемунда призначив хакан-бегом, ще кількох возніс, поставивши на місце призначених. Отож всі інші й подумали: каган опирається на кревних, нагадаймо йому, що й ми не останні. А де наберу для всіх чільних місць? І як можу прибрати котрогось із терханів, коли вони ходили зі мною в походи і є достойні серед достойних? Ні, маю притлумили розбуджені бажання кревних, і то негайно, коли трапиться нагода, при всіх».

Її не треба було шукати, сама підвернулася. Як повіяли з моря теплі вітри і сніг у долах почав братися водою, прибув до стольного стійбища терхан Кочагир, один із тих Дандалових братів, яким за віком належало б бути більше знаними в каганаті, ніж є знані. Ще вітець їхній, світлої пам’яті каган Баян поставив його старшим над оджаками, які кочували між слов’ян, у тих їхніх землях, що сусідили з франками. Дандал не вникав тоді в діла і помисли вітця, одначе чув одним вухом: то неабияка повинність. Кочагир мав бути поблизу одних і других, знати, що замишляють слов’яни, а що — франки.

— З чим прибув до нас, брате? — не приховував своєї цікавості Дандал. — Зайшло вже на безпуття. Невже тривога погнала в таку негоду?

— Не так тривога, як бажання бачити тебе, кагане.

— Хіба ти не був на великій раді?

— Чом ні, був.

— То це ж не так давно було. Щось скоїлось-таки?

Кочагир зиркнув на присутніх і вже потім мовив:

— Хай опісля, як залишимося один на один.

Щось схоже на торжество заговорило в серці кагана.

— У мене, Кочагире, не водиться так: приховувати від своїх терханів таємниці.

— А коли це саме та, яку не всім належить знати?

— Ну, гляди. Сідай, будь гостем. Про те, з чим приїхав, поговоримо пізніше.

Терхани не засиділися в кагановім наметі. Розуміли, видно, приїхав брат, і приїхав он із якого далека, хай погомонять на самоті. Та не встигли засідлати коней, як їх знову покликали.

— Брат мій помилився, терхани, — зустрів їх сумирним і дещо вибачливим тоном Дандал. — Те, що повідав мені, стосується усіх нас. Отож хочу порадитися. Кажи, Кочагире.

— Таж казав уже: є нагода потручати франків. Коли каган дозволяє, візьму те на себе.

— Чули, терхани мої, має намір потручати франків. Чи є така потреба?

— Це ж не хто-небудь, достойний, це франки. Чи варто зчіпатися з ними?

— Кочагир уповає на те, що коли піде купно з слов’янами, успіх походу буде забезпечений.

— Чому слов’яни йдуть на франків?

— Аби помститися за кривди, як і за наїзди.

— У них, можливо, й є така потреба, — знову заговорив Дандал, — та чи варто нам, аварам, втручатися в ту пірку і зчіпатися з франками? Що ми здобудемо там? Землю? Нам її й без франкської вистачає. Живність? Після підкорення антів і живність матимемо. Хочуть богемці, морави, всі інші слов’яни поквитатися з франками, замати щось у них, хай ідуть. Чи те, що здобудуть там, не буде нашим?

— А так! — підхопилися терхани. — Слава мудрому каганові! Чи здобуте слов’янами не буде нашим, коли самі слов’яни ходять уже під нами?

Висловлювалися всі разом, висловлювались потім і поодинці. Кочагир силився спершу нагадати всім, в тім числі й Дандалові, що здобуте слов’янами без участі аварів не стане набутком аварів; хіба забули, слов’яни не платять данини, а набутим у січах діляться тоді лиш, коли здобувають його купно з аварами. Та його не слухали.

— То колись було, віднині інакше буде, — відмахнувся Дандал, і тим до решти пригасив бажання сперечатися з ним, тим паче, що терхани, здавалось, і

1 ... 67 68 69 ... 123
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Розплата, Дмитро Олексійович Міщенко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Розплата, Дмитро Олексійович Міщенко"