Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Політ ворона. Доля отамана 📚 - Українською

Читати книгу - "Політ ворона. Доля отамана"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Політ ворона. Доля отамана" автора Ганна Ткаченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 68 69 70 ... 100
Перейти на сторінку:
я тебе туди випущу? Ти ж тільки-но розцвітати стала», – погладить її по голові та поцілує, тільки б не просилася. Забули про вечорниці й інші, бо як поїхали їхні повстанці, так і пропав вільний дух, без якого й пісня не співається.

Сиділа в зажурі й Грицева мати. Хотілося хоч з кимось поговорити, адже за останні півроку всі стали мовчазними. Ніде й не збиралися навіть узимку, кожен пряв удома мовчки, аби більше полотна наткати, бо червоним і те здавати потрібно. А щоб зібратися, погомоніти та поспівати – страшно. «Коли й не ходить слідом хитрий москаль, його вуха скрізь усе чують», – чи жартувала баба Палажка, чи правду говорила, але їй ніхто не заперечив. І тільки навесні трохи полегшало – відігрілися, борщу зеленого зварили, але журба і смуток з хати так і не вийшли. Тепер усе поглядають на зелену пшеницю, у якої колос уже наливається. Ждуть нового врожаю, бо ще ніколи так довго не стояв млин без роботи та не нудився мірошник. Уже й змастив його старий Хведір, і прокрутив не раз, аби не скрипів, а пшениця ще й не збирається жовтіти. Тож чекати та й чекати…

Туди-сюди ходив по хаті дід Карпо, усе чухав потилицю та смикав сиву бороду, але дум у голові від того не меншало. «І що за напасть така? Ти їх у двері, а вони у вікно, – ніяк не міг позбутись. – Тримайся, Грицю, ти й без мене зрозумів, що в халепу вскочив, тепер думай, як із неї вискочити. Нікому шкоди не заподіяв, і то добре. Тож швидше шукай вихід, бо я його не бачу, інакше знову пани й паничі повернуться, – на тих словах навіть перехрестився. – Тоді навіщо було так багато крові проливати, аби потім опустити руки. – Тримайся й ти, Петре, – звертався до улюбленого полководця Болбочана, про арешт якого він уже почув. – Тебе не повинні стратити. Ти, може, й остання наша надія. Чуєш? – здається, його думка в цю хвилину була такою сильною, що могла долетіти аж на Правобережну Україну і знайти там цього справжнього патріота. – Якби ти тут був, хіба ж би в нас таке сталося! – журився та хитав головою. – Тепер, славний полководцю, надіємося на твоїх командирів, які не дадуть владі звести з тобою рахунки, – розмірковував із сумом. – А вони в тебе – справжні новітні козаки, – він давно за ними слідкував. – Тож нехай питають, нехай шлють листи у різні боки, кричать, змушують владу сказати правду: у чому ж звинувачують нашого полководця? Хоча й без того можна здогадатися: київські керманичі побачили в ньому Бонапарта, а то й справжнього Гетьмана, який зміг би відродити Україну й козацький лад. Добрався б і до них, а це – страшніше смерті. Тільки не той горішок трапився», – саме це найбільше тішило його душу.

– А ти, Омеляне, нікудишньою людиною виявився, – таке міг сказати прямо Волоху в очі, якби той йому зустрівся. – Я думав, ти – справжній патріот, коли в сімнадцятому зі своїми гайдамаками на «Арсеналі» більшовицьке повстання приборкав. Пишався тобою, коли ти одним із перших увійшов у Київ, прогнавши червоний набрід Муравйова. Через рік полюбив тебе, як батько сина, коли ти з Петлюрою створив «Гайдамацький кіш Слобідської України». Пізніше дякував тобі разом із Донеччиною, що ти й звідти вигнав більшовицьку армію. Навіть сльози потекли з моїх очей, коли почув, що на кордоні з Росією ти вкопав стовпи, розфарбував їх у жовто-блакитні кольори, ще й з усіх боків намалював тризуб. Уже як на Донбасі шахтарі та їхні сини стали тікати з Червоної армії, повіривши тобі і твоїм гайдамакам, мало не танцював від радості. А коли долетіло, що парубки і собі заводять оселедці та замовляють шапки зі шликами, аби бути на тебе схожими, навіть в дорогу збирався рушати, так хотілося побачити все на власні очі.

Після таких роздумів дід Карпо довго сидів мовчки, і тільки важко зітхне, як знову хитає головою.

– А коли почув, що ти Болбочана заарештував, повірити не міг. Я тебе і неуком, і неотесаним дядьком, і хамом обзивав, не розуміючи, як ти міг на таке погодитись. Ти ж поряд із ним звільняв свою землю від червоної чуми, бачив, який він чесний та порядний. Виходить, аби догодити Петлюрі, ти й на таке здатний. І що то за любов між вами така, зрозуміти не можу? Добре, хоч не розстріляв – видно, трохи розуму ще лишилося в твоїй кудлатій голові. Тільки не вірю я більше, що там можна знайти щось путнє, як і в твоїх київських патронів. Це ж треба! Повергнути Україну в такий хаос, із якого тепер хтозна чи вдасться вибратись! – усе сказавши, він довго стукав культею. – А був шанс! Навіть не один, тільки ви жодним не скористалися. То невже ви… зрадники?!.

Сказавши те слово, і сам налякався, усе ж ладен був знову його повторити, аби не так боліло в грудях. Тож знову сидів мовчки, навіть вії не кліпали. Якби хто обізвався до нього, міг би й упасти зі свого стільця.

– Мабуть, люди праві: у всьому винні партії, то, може, й зовсім вони не нужні, раз збивають людей з пантелику. Ще бозна-коли говорили: якби їх не було, київські керманичі ніколи не оточили б себе неуками-однопартійцями, шукали б професіоналів, які добре знають свою справу. А таких у нас завжди вистачало. Тоді й до такого, як зараз, не дійшло б, – він запалив люльку і довго пихкав, поки тютюн у ній не став диміти.

– Шкода, що так не пощастило нашому люду, – сам знову поглядав на вікно, за яким ще й не збиралося сіріти. – Як довго чекали тієї миті, коли можна буде всі пута скинути, і на тобі… – хитав головою.

– А ти, Омеляне, погано закінчиш, – хотілося йому договорити. – Якщо ще раз більшовицький заколот серед своїх військ піднімеш, твої гайдамаки тебе і пристрелять. А коли до червоних перекинешся – в одиночній камері сидітимеш. Не за провини великі і не за злочини, а просто, аби від тебе здихатись, – примруживши очі, дивився поперед себе, неначе перед ним була велика книга, в якій писалося про долі полководців, які взялися рятувати Україну. – Що ж у кінці, спитав би ти мене? – він знову завмер. – Велика братська могила

1 ... 68 69 70 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Політ ворона. Доля отамана», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Політ ворона. Доля отамана"