Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Ціпов'яз, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Ціпов'яз, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ціпов'яз" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 6 7 8 ... 11
Перейти на сторінку:
дос­лу­хав­шись, як хтось жаліється, що не­ма ку­ди то­вар виг­на­ти, бо не­має па­со­виська, ки­дає в гро­ма­ду:

- Кажете: "не­ма па­со­виська", і не бу­де­те йо­го ма­ти! Дех­то звер­тається до йо­го. Ну, звісно, з пальця йо­го не ви­ко­лу­паєш!


- І по­ля не ма­ти­ме­те!..


- Оце ви­га­дав! Хіба йо­го хто відби­рає? І так то­го по­ля ма­ло…


- Мало! А тоді бу­де більше, як поділи­те ме­жи діти на гря­доч­ки? Тоді ж що бу­деш?.. А гроші тяг­ни з се­бе, мов жи­ли: по­дать дай, мирське дай, сю­ди дай, ту­ди дай, а по­ля в іншо­го скиб­ка, а в іншо­го й нічо­го, ви­па­су не­ма, ліс до­ро­гий!.. Тоді хоч ля­гай та вми­рай і "пробі" не кри­чи!


- Це та­ки прав­да!.. Це та­ки так!.. - за­шуміла гро­ма­да, мов зли­ва. - Ой, по­тер­пає шку­ра, як по­ду­маєш собі, до чо­го во­но йдеться… Вже й те­пер су­туж­но, вже й нині труд­но, як з каміння…


- Грунт мож­на роз­до­бу­ти!.. Бу­ли ми панські - те­пер вільні…Да­ли нам во­лю, да­ли й зем­лю… Ма­ло те­пер землі - да­дуть ще! - го­во­рив Се­мен, за­па­ля­ючись.


- Ой, ко­би-то дав гос­подь ми­ло­серд­ний, ко­би-то дав!.. А та­ки чут­но між людьми, що бу­дуть відби­ра­ти панські грун­ти та да­ва­ти лю­дям… Ко­би-то!


- Еге, "ко­би-то"! Ка­за­ти "ко­би-то" не труд­но… Тут тре­ба щось ро­би­ти, а не те­ре­вені-вені пра­ви­ти… Тут тре­ба по­да­ти "про­шеніє", та до са­мо­го ца­ря! Так і так, на­пи­са­ти, обідно нам, крив­да, про­па­даємо, землі нам тре­ба й дітям на­шим!.. Та щоб до то­го "про­шенія" всі поп­рик­ла­да­ли ру­ку, геть усі, ціла гро­ма­да, бо гро­ма­да - ве­ли­кий чо­ловік, си­ла… Або ще кра­ще. виб­ра­ти з гро­ма­ди чо­ловіка або двох, хай йдуть аж у сто­ли­цю, до са­мо­го ца­ря, хай роз­ка­жуть йо­му всю на­шу біду, всі наші пот­ре­би…


Люди, по­тов­пи­лись до Се­ме­на, ото­чи­ли йо­го. Зро­би­лось сум'яття. Одні кри­ча­ли, по­ри­ва­лись щось го­во­ри­ти, другі за­цитьку­ва­ли: цитьте, цитьте, най ка­же!..


- Я сам, - про­ва­див далі Се­мен, а очі й ли­ця па­ла­ли йо­му, - я сам піду, аби ва­ша зго­да! Я нічо­го не бо­юсь!.. Я піду, ку­ди тре­ба, я впа­ду нав­колішки, я виб­ла­гаю і при­не­су вам зем­лю!..


Громада за­гуділа, як рій! Кож­ний мав щось ка­за­ти, щось ви­гу­ку­ва­ти.


Роман сто­яв од­далік і мінив­ся на об­личчі. Він якось чуд­но осміхнувсь під ву­сом, слу­ха­ючи пал­ку бесіду Се­ме­но­ву. Але, по­чув­ши про мандрівку в сто­ли­цю від гро­ма­ди, Ро­ман рап­том стре­пе­нув­ся, очу­няв­ся. Пе­ред йо­го очи­ма про­май­ну­ли гроші, навіть за­ше­лестіли під пуч­ка­ми.


"А він не та­кий дур­ний, як я га­дав собі, - по­ду­мав він. - То зем­лю ку­пив, а те­пер, бач, хо­че манд­ру­ва­ти на гро­мадські гроші! Знаємо ми ті манд­ри з чу­жи­ми грішми!.. Їй-бо­гу, Се­мен ро­зумніший, ніж я мис­лив!.. Але нічо­го з сього не бу­де. Ку­ди та­ко­му мудьові та до та­ко­го діла! Вже як йти в сто­ли­цю, то ко­му ж, як не сільсько­му пи­са­реві, лю­дині, що і гра­мо­ту знав, і об­ду­ри­ти кож­но­го пот­ра­пить!.. Че­кай-но, бра­ти­ку, не ту­ди тобі ніс стир­чить…


Роман про­тов­пив­ся ме­жи гро­ма­ду.


- Чекайте, лю­ди добрі! - гук­нув він. - Це діло не­пев­не! Хо­ди­ли за ним тро­хи більші го­ло­ви, ніж Се­ме­но­ва, та й то по­вер­ну­ли ні з чим!.. Та ж би там, у сто­лиці, по­ба­чив­ши та­ке ди­во, за­раз би наг­на­ли ік лихій ма­тері: "Ачу, нев­ми­ва­не, на се­ло до ціпа!.." Не­ма ко­го виб­ра­ти, та ціпов'яза!..


- А що ж, те­бе післа­ти? - крик­нув хтось з юр­ми.


- Хіба я ка­жу, що ме­не?.. Хіба не­ма ко­го виб­ра­ти?.. О, як­би я пішов, я б уже знав, як там обер­ну­ти­ся, я б там знав, що, ку­ди і до чо­го!.. А то - ціпов'яз!.. Ха-ха-ха!..


Семен хотів щось ка­за­ти, але гро­ма­да так за­ме­ту­ши­лась, що ніхто нічо­го не чув, ніхто ніко­го не слу­хав. До мо­лод­ших прис­та­ли діди й за­шам­ка­ли.


Воно доб­ре бу­ло б так зро­би­ти, як ра­дить Се­мен, та це спра­ва не та­ка, як з горіхом: роз­ку­сив та й ви­лу­жив зер­нят­ко… Тут ще тре­ба помірку­ва­ти, ро­зу­мом роз­ки­ну­ти… Чи бу­де що з неї, з тої спра­ви, чи ні, а гроші дай… Гроші дай! Еге! Так-то те­пер лег­ко за гроші; вий­няв та й на!..


Громада по­го­моніла, по­го­моніла та й розійшлась.


Семен, ли­хий та сер­ди­тий, швид­ко поспішав з май­да­ну. Злість по­ня­ла йо­го.


"Турма… ота­ра, - ду­мав він, - а не гро­ма­да. Сеє-теє, теє-сеє, а як дійде до діла, то й роз­то­чуться, роз­пов­зуться, як тая ку­па чер­ваків на сонці… Тьху!.. Та дар­ма! Я сам зроб­лю діло, сам! Не тре­ба мені ніко­го!.. Обійдеться!.."



***


На жидівсько­му заїзді, в ма­ленькій кімнатці, ося­яні бли­ма­ючим світлом ша­басівки, близько си­дять оден ко­ло од­но­го Се­мен і жид-адво­кат. Витрішку­ва­тий ли­сий жид, підсу­нув­ши на чо­ло здо­рові оку­ля­ри і затк­нув­ши пе­ро за ву­хо, лю­бенько на­хи­лив­ся до Се­ме­на і пос­пи­тав:


- То вам "про­шеніє" на­пи­са­ти в суд, па­не ха­зяїн? Мож­на… Пев­но, по­би­лись з ким у корчмі?.. Ну, чо­му не по­би­ти­ся: на те дав бог свя­то й горілку".


- Та ні!..


- А мо­же до ми­ро­во­го: пев­но, су­ди­тесь з ким зи зем­лю…


- Та ні!.. На­пи­ши мені, Морд­ку, до са­мо­го ца­ря…


Мордко з жа­хом відки­нув­ся на­зад, підсу­нув оку­ля­ри аж на ли­си­ну і ви­ря­чив витрішку­ваті баньки на Се­ме­на.


- Чи ви не п'яні ча­сом, па­не ха­зяїн, бо­дай ви здо­рові бу­ли? - пос­пи­тав він з не­певністю в го­лосі.


- Ні, не п'яний… На­пи­шеш, що ска­жу… Тільки ка­жи, що тобі да­ти за "про­шеніє"? А не зап­рав, як за рідно­го батька!



Мордко, склав­ши ру­ки на че­реві, пус­тив млин­ка ве­ли­ки­ми пальця­ми і підвів вир­ло­окі баньки на сте­лю. Він щось ду­мав.


- Так, па­не ха­зяїн, - оз­вав­ся, врешті жид, - як я пи­шу в суд, то бе­ру кар­бо­ван­ця, як пи­шу до ми­ро­во­го, то дев'ять зло­тих, а як до ца­ря, то хіба ба­га­то бу­де - си­ню?


- Гм… а мен­ше не бу­де?


- Ні!


- Ей, бійся бо­га, спус­ти хоч тро­хи…


- Не мо­жу!


- Ну, то пи­ши…


Мордко швид­ким ру­хом ски­нув на ніс оку­ля­ри, поп­лю­вав на пальці, об'яснив ша­басівку і на­ла­го­дивсь пи­са­ти.


- Пиши так, - по­чав Се­мен, при­су­нув­шись ближ­че до жи­да, - пи­ши так: "Ясний наш ца­рю й батьку! Ми всі твої діти - і па­ни, і му­жи­ки. Му­жик дав рек­ру­та, му­жик пла­тить по­дать…"


- Ай-ай-ай, па­не ха­зяїн! Бійте­ся бо­га, чи ж я мо­жу пи­са­ти до ца­ря по-му­жицьки? - скрик­нув зди­во­ва­ний жид.


- Пиши так, як ка­жу. Ад­же не дур­но пи­шеш.


Мордко здвиг­нув пле­чи­ма, осміхнув­ся сам до се­бе і взяв­ся до пи­сан­ня, а Се­мен по­чав про­ка­зу­ва­ти. Йо­го дум­ки, що зро­ди­лись у серці, а зрос­та­ли в го­лові, плив­ли вільно, як про­зо­ра течія в зе­ле­них бе­ре­гах, і кла­лись ряд­ка­ми на па­пері. Ще ніяка супліка в світі не бу­ла на­пи­са­на в такій щирій,

1 ... 6 7 8 ... 11
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ціпов'яз, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ціпов'яз, Коцюбинський"