Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

275
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 69 70 71 ... 86
Перейти на сторінку:
гнів­но Гот­ліб.

- Не бу­ду, син­ку, не бу­ду!..

Але вість то­та якось не ду­же вті­ши­ла Гот­лі­ба. Чи то зад­ля то­го, що ще так дов­го тре­ба бу­ло жда­ти тої щас­ли­вої хви­лі, чи зад­ля то­го, що ма­ти ска­за­ла йо­му то­ту вість так якось хо­лод­но, зло­ві­що, не­ра­до,- до­сить, що Гот­ліб не по­чу­вав та­кої ра­дос­ті, як би йо­му ба­жа­ло­ся. Він ішов мовч­ки з ма­тір’ю аж ід до­мо­ві. Тут во­ни ро­зій­шли­ся: Риф­ка до сво­го по­кою, а Гот­ліб до го­те­лю, де про­меш­ку­вав, по­ки­нув­ши нуж­ден­ну ха­ти­ну вуг­ля­ра.

Дома Риф­ка вже не зас­та­ла Гер­ма­на. Та­ка са­ма вість і о тім са­мім ча­сі, як і до Ле­она, прий­шла й до нього, і він, схо­пив­ши­ся, сей­час ка­зав зап­ря­га­ти і враз із Морт­ком, що при­ніс йо­му сум­ну вість про ро­біт­ницьку змо­ву, пог­нав до Бо­рис­ла­ва. По пе­ре­бу­тих зру­шен­нях Риф­ка як бу­ла вбра­на, так і ки­ну­ла­ся на фо­тель і по­то­ну­ла в своїй без­мис­ній ме­лан­хо­лії. Гот­ліб в го­те­лі хо­див по своїй світ­ли­ці взад і впе­ред, роз­ду­му­ючи о своїм щас­ті і си­лу­ючись бу­ти щас­ли­вим. Тільки бід­на Фан­ні, кот­ра з-за две­рей в бо­ко­вій сті­ні чу­ла всю роз­мо­ву Риф­ки і Ле­она, ки­нув­шись на свою соф­ку і нак­рив­ши ли­це хуст­кою, гір­ко-гір­ко пла­ка­ла.

 

 

 

Герман Гольдкре­мер пер­ший раз ни­ні не знав, на яку сту­пи­ти. Но­ва, не чу­ва­на до­сі в Бо­рис­ла­ві по­дія ро­біт­ни­ць­кої змо­ви зав­да­ла йо­му за­гад­ку. Приїхав­ши вчо­ра ве­чо­ром до Бо­рис­ла­ва, він дов­го вно­чі не міг зас­ну­ти, роз­ду­му­ючи над тим, що чув і ба­чив. Як же бо змі­нив­ся Бо­рис­лав від ча­су, як він пос­лід­ній раз виїхав з нього! Не­мов яка ча­ро­дій­ська си­ла пе­ре­вер­ну­ла все в нім до­го­ри ко­ре­нем. Що впе­ред бу­ва­ло жи­ди хо­дять гор­до куп­ка­ми по ву­ли­цях і зго­ри по­зи­ра­ють на ро­біт­ни­ків, те­пер жи­да на ву­ли­ці не по­ба­чиш, а за­то ку­пи ро­біт­ни­ків, мов рої шер­ше­нів, хо­дять ули­ця­ми, го­мо­нять, ре­го­чуться, гро­зять, то спі­ва­ють. Що впе­ред, ку­ди бу­ло глянь по ямах, усю­ди кор­би кру­тяться, сот­ні рук ру­ша­ються, ро­бо­та ки­пить,- те­пер ко­ло ям, по ко­ша­рах мерт­во, пус­то, кор­би бов­ва­ні­ють, мов бруд­ні кос­ті, з кот­рих об­па­ло ті­ло, а млин­ки за­зи­ра­ють своїми тем­ни­ми гир­ла­ми до ям, не­мов за­пи­ту­ючи, чи не жа­дає там хто сві­жо­го воз­ду­ха. За­то на то­ло­ці, по­ко­нець Бо­рис­ла­ва, там те­пер жит­тя, там рух! З Гер­ма­но­во­го вік­на вид­но дим, що ку­риться з ог­ни­ща під ве­ли­чез­ним кіт­лом, в кот­рім ро­біт­ни­ки ва­рять со­бі ка­шу. З Гер­ма­но­во­го вік­на чу­ти го­мін на­рад, чу­ти ок­ли­ки вар­ти, розс­тав­ле­ної по всіх до­ро­гах, по всіх стеж­ках, ве­ду­чих до Бо­рис­ла­ва.- Чорт би їх поб­рав! Що во­ни со­бі га­да­ють? - ду­ма­лось Гер­ма­но­ві, і він не­тер­пе­ли­во ждав восьмої го­ди­ни, о кот­рій ма­ли до нього пос­хо­ди­ти­ся на на­ра­ду по­зап­ро­шу­ва­ні влас­тив­ці ям.

- Ні, се так не мо­же бу­ти! - го­во­рив він сам до се­бе, хо­дя­чи по світ­ли­ці.- Ми му­си­мо пе­ре­лама­ти їх опір. Ме­ні кон­че пот­ріб­но ро­біт­ни­ків, ба­га­то ро­біт­ни­ків, ще сього тиж­ня. Я кон­че му­шу ще сього тиж­ня від­да­ти «Спіл­ці ви­зис­ку­ван­ня» ці­лих п’ятде­сят ти­сяч сот­на­рів вос­ку і взя­ти від неї гро­ші. Чорт би там з ни­ми дов­ше зво­лі­кав! І «Спіл­ка» ле­да день бевх­не, і ті прок­ля­ті роз­бій­ни­ки осьде го­то­ві якої по­га­ні на­ро­би­ти. Або я ду­рень ри­зи­ку­ва­ти! Ко­би ще дві ти­ся­чі сот­на­рів ви­до­бу­ти, за­раз від­даю тим па­нам від «Спіл­ки» на міс­ці,- а во­ни най со­бі роб­лять, що зна­ють, лиш ме­ні най гро­ші пла­тять. А доб­ра то річ бу­ла, що я по­ді­лив за­конт­рак­то­ва­ну ма­су вос­ку на дві ра­ти,- те­пер ще па­ру день, та й пер­ша ра­та бу­де го­то­ва. Чи тре­ба бу­де ще й дру­гу пос­та­ча­ти, се хі­ба бог свя­тий знає, але як тре­ба бу­де, то для ме­не ще тим ліп­ше.

От так мір­ку­вав со­бі Гер­ман, хо­дя­чи по світ­ли­ці, і все мір­ку­ван­ня йо­го ви­хо­ди­ло на той кі­нець, що все бу­ло би ду­же доб­ре, ко­би лиш ро­біт­ни­ки не бун­ту­ва­ли­ся, а ста­ли до ро­бо­ти,- все бу­ло би доб­ре!

- Але во­ни му­сять! То не мо­же бу­ти!..- го­во­рив він да­ль­ше.- Хоч би-м мав і пе­реп­ла­ти­ти, все-та­ки я тілько їм не пе­реп­ла­чу, кілько ме­ні зис­ку прий­де!

Аж втім, він при­га­дав со­бі, що вчо­ра піс­лав Морт­ка, що­би зби­рав по Дро­го­би­чі вся­ку го­ло­ту, всіх не­зай­ня­тих жи­дів і хрис­ти­ян, ро­біт­ни­ків і не­ро­бів, во­до­но­сів, сміт­тя­рів та гли­на­рів, що­би по­обі­цяв їм доб­ру пла­ту і про­ва­див усе те до Бо­рис­ла­ва. Гер­ман знав доб­ре, що ро­бо­ти з тої го­ло­ти не бу­де, він хо­тів тільки та­кою пе­рех­рес­ною шту­кою зла­ма­ти упір бо­рис­лавських ро­біт­ни­ків. «Се ж і най­ліп­ший лік на їх не­ду­гу,- ду­мав він, за­ти­ра­ючи ру­ки з ра­дос­ті.- Як по­ба­чать, що я мо­жу без них обій­ти­ся, що маю своїх ро­біт­ни­ків, то то­ді са­мі прий­дуть, ще й нап­ро­шу­ва­тись бу­дуть. Ану­-ко, по­ба­чи­мо, чия возьме!»

Дивний який­сь го­мін, що йшов від то­ло­ки і зма­гав­ся чим­раз дуж­че, при­тяг­нув Гер­ма­на до вік­на. Але дог­ля­ну­ти він не міг ні­чо­го, ок­рім ці­лої ку­пи за­ля­ка­них жи­дів, що спі­ши­ли ву­ли­цею до йо­го до­му.

- Се що там та­ко­го? - спи­тав їх Гер­ман че­рез вік­но.

- Бійка якась! Б’ються! - від­по­ві­ли хо­ром жи­ди.

- Хто з ким б’ється?

- Тутешні ро­біт­ни­ки б’ються, але не зна­ти з ким. Якась гро­ма­да на­дій­шла від Гу­бич, во­ни не хо­тять їх пус­ти­ти до Бо­рис­ла­ва, ну, і роз­по­ча­ла­ся бій­ка.

Гомін три­вав іще хви­лю, а від­так за­чав по­во­лі при­ти­ха­ти.

- Гурра! гур­ра! - роз­ляг­лось за тим у воз­ду­сі. Всі жи­ди, не вик­лю­ча­ючи й са­мо­го Гер­ма­на, чо­гось поб­лід­ли і зат­рем­ті­ли, але ніх­то не ка­зав і сло­ва. Ні­мо і три­вож­но слу­ха­ли да­лі.

- Гурра! гур­ра! - роз­да­ва­ли­ся да­лі ра­діс­ні кри­ки, але, ок­рім то­го «гур­ра», не мож­на бу­ло ні­чо­го більше ро­зіб­ра­ти.

- Прошу, па­но­ве, хо­діть до по­кою, по­ра­ди­мось,- ска­зав по дов­гій мов­чан­ці Гер­ман.

Ледве ввій­шли жи­ди, лед­ве усів­ся го­мін при­ві­тан­ня, аж тут ство­ри­ли­ся две­рі і впав блі­дий і за­ля­ка­ний Ле­он Гам­мерш­ляг. Оде­жа на нім бу­ла за­по­ро­ше­на, а де­ку­ди й по­шар­па­на, він ди­хав тяж­ко і, вле­тів­ши до по­кою, ки­нув­ся на кріс­ло, і дов­гий час са­пав, ні­чо­го не ка­жу­чи. Жи­ди обс­ту­пи­ли йо­го і гля­ді­ли на нього з ви­ра­зом та­кої три­во­ги, не­мов се був ві­щун їх не­хиб­ної по­ги­бе­лі.

- Що ста­ло­ся, гос­по­ди бо­же, що ста­ло­ся? - до­пи­ту­ва­ли во­ни, але Ле­он неш­вид­ко спро­міг­ся на сло­во.

- Gott soll sіe stra­fen! 11 - крик­нув він вкін­ці, зри­ва­ючи­ся з кріс­ла.- Во­ни нас усіх ви­рі­за­ти хо­тять, от що! Роз­бій­ни­ки змо­ви­ли­ся на на­шу ду­шу!

1 ... 69 70 71 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."