Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"

218
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Князь Єремія Вишневецький" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 69 70 71 ... 87
Перейти на сторінку:
по­ро­хом на па­лець. В ма­ленькій пе­карні ку­хар го­ту­вав обід для кня­гині. Для че­ляді го­ту­ва­ли обід се­ред сад­ка, розк­лав­ши ба­гат­тя на про­га­лині. Втікачі по­ля­ки поп­ри­мо­щу­ва­лись по сад­ках, до повітках. Жи­ди та шлях­тичі ме­ту­ши­лись, сно­ви­га­ли по тісних ули­цях. Зда­ва­лось, що увесь Зба­раж не­на­че зби­рав­ся ку­дись тіка­ти або ждав на­па­ду во­рогів. Місто й улиці ста­ли схожі на який­сь чуд­ний обоз, ніби на ча­со­ву стійку для од­по­чин­ку яко­гось давнього на­ро­ду, що при­ко­чу­вав звідкільсь, ніби з да­ле­ких азійських степів, прис­тав на од­по­чи­нок і от-от не­за­ба­ром ла­ден ру­ши­ти з місця й од­ко­чу­ва­ти ку­дись далі в інші краї.

В той час Єремія Виш­не­вецький сто­яв з своїм військом ко­ло Ста­ро­го Кос­тян­ти­но­ва. До йо­го дійшла звістка, що за­гон­щи­ки вже зруй­ну­ва­ли Виш­не­вець, спа­ли­ли йо­го осе­лю й то­ки, що Гри­зельда втек­ла в Зба­раж. Він поїхав до Зба­ра­жа, щоб одвіда­ти Гри­зельду та сво­го си­на Ми­хай­ла.


Вже в об­ля­ги при­був Єремія до Зба­ра­жа. Гри­зельда ще не спа­ла. Над­ворі бу­ла стра­шен­на ду­хо­та. В тісних кімнат­ках ди­ха­ти бу­ло важ­ко. Ба­ба Ган­на пос­те­ли­ла постіль ма­ло­му Ми­хай­лові на скрині, а са­ма ляг­ла долі. Інші двірські пан­ни по­ля­га­ли спа­ти по­ко­том то в хаті на долівці, то в сінях. Гри­зельда сиділа на скрині край од­чи­не­но­го вікон­ця. Її не брав сон. Во­на сиділа, по­хи­лив­ши свою гор­ду го­ло­ву, спер­ту на до­ло­ню, і за­ду­ма­лась. В розкішних ру­ся­вих ко­сах вже бли­ща­ли сиві во­ло­си­ни, не­на­че срібні нит­ки. За ті страшні дні во­на змізерніла, змарніла, пос­таріла; ли­це осу­ну­лось, і очі не­на­че при­гас­ли.


Гризельда вста­ла, поп­ра­ви­ла по­душ­ку під го­ло­вою си­на, знов при­мос­ти­лась на скрині і важ­ко зітхну­ла. Во­на оки­ну­ла оком убогі тісні кімнат­ки з ма­леньки­ми віко­неч­ка­ми, з узеньки­ми две­ри­ма, і їй нес­подіва­но спав на дум­ку розкішний па­лац в Луб­нах, прос­торні по­кої та за­ли, ус­те­лені до­ро­ги­ми перськи­ми ки­ли­ма­ми, ви­сокі стелі, ви­мальовані й обліплені ара­бес­ка­ми. І дві сльози по­ко­ти­лись по змарнілих що­ках і впа­ли на до­ло­ню.


Вона зга­да­ла, що той па­лац, мов пиш­ний сон, був та й за­гув, не­на­че йо­го вітром роз­нес­ло, як роз­но­сить вес­ня­ний ту­ман га­ря­чо­го май­сько­го ран­ку. Май­нув пе­ред нею і вбо­гий поліський Бра­гин, се­ред мо­чарів та борів, май­ну­ла і страш­на ос­тан­ня ніч в виш­не­вецько­му па­лаці. І їй зда­ло­ся, що во­на па­дає все ниж­че та глиб­ше в якусь бе­зод­ню, що та бе­зод­ня, на­че якась не­пе­ре­мож­на си­ла. все тяг­не її на­низ, вси­сає її з жит­тям, з усіма маєтка­ми, і пог­ли­не її й кня­зя Єремію, і її си­на Ми­хай­ла.


«Де то те­пер по­вер­тається князь Єремія? Чи жи­вий він, чи мо­же йо­го вже й на світі не­ма?»


Рипнули узенькі двері, а потім заск­рипіли й зах­рипіли, не­на­че не­ма­за­на вісь. В кімна­ту нес­подіва­но всту­пив князь Єремія, при­па­лий пи­лом. Гри­зельда крик­ну­ла й схо­пи­лась з місця. Князь Єремія здав­ся для неї ма­рою, що з'яви­лась пе­ред її очи­ма нес­подіва­но; їй зда­ло­ся що власні її дум­ки обтіли­лись і з'яви­лись в за­па­леній та зчорнілій Єреміїній пос­таті.


- Не ля­кай­ся, Гри­зельдо! це я опізнив­ся в до­розі. Оце я при­був, щоб те­бе одвіда­ти в горі та в без­та­ланні, - ска­зав князь по­шеп­ки, ниш­ком, здер­жу­ючи свій крик­ли­вий го­лос.


Гризельда зап­ла­ка­ла й ки­ну­лась обніма­ти Єремію. Во­на при­па­ла го­ло­вою до йо­го су­хор­ля­во­го пле­ча й не пе­рес­та­ва­ла пла­ка­ти та хли­па­ти.


- Не плач, ко­ха­на Гри­зельдо! Сльоза­ми нічо­го не вдіємо, не за­ра­ди­мо ли­ху, не за­ря­туємо се­бе. Сядь та роз­ка­жи мені про виш­не­вецькі при­го­ди, про своє про­бу­ван­ня в Зба­ражі.


- Нема чо­го й оповіда­ти. Он по­ди­вись навк­ру­ги! Сам ба­чиш, як ми бідуємо тут в Зба­ражі, - про­мо­ви­ла Гри­зельда, хли­па­ючи. - Хіба це князівське жит­тя? Це жи­вотіння вбо­гих се­люків-хлопів. Он до чо­го ми дійшли!


- Боже мій! ти по­ча­ла сивіти! ти пос­таріла! Ста­ла якась ніби ос­тар­ку­ва­та на ви­ду! - крик­нув Єремія.


- Ізстаріла ме­не ли­ха го­ди­на. Ізстаріла во­на й те­бе, мій ко­ха­ний. І ти вже сивієш, а ти ж ще та­кий мо­ло­дий! - про­мо­ви­ла Гри­зельда. І во­на роз­ка­за­ла, яку страш­ну ос­тан­ню ніч во­на пе­ре­бу­ла у Виш­невці, роз­ка­за­ла, як ба­чи­ла на свої очі по­же­жу в твер­дині, як ко­за­ки зруй­ну­ва­ли й підпа­ли­ли твер­ди­ню, спа­ли­ли па­лац і то­ки, і всі за­бу­ду­ван­ня в оселі.


- Посивію, за­нидію, а не здам­ся ли­ху. Я нез­дат­ли­вий зро­ду. Будь же й ти муж­ня до краю і не впа­дай сер­цем. Пе­ре­бу­де­мо ли­ху го­ди­ну, і знов для нас яс­но засвітить сон­це.


Гризельда тільки ру­кою мах­ну­ла й знов сіла край вікон­ця і по­хи­ли­ла го­ло­ву.


- На польську шлях­ту не­на­че впав по­пуст бо­жий. Про­па­ла навіки для нас Лу­бен­щи­на, про­па­ла й Виш­не­веч­чи­на. - обізва­лась зго­дом Гри­зельда, - про­пав і па­лац в Луб­нах, а од давнього па­ла­цу слав­них князів Виш­не­вецьких зос­та­лись тільки попіл та руїни. Усе сли­ве твоє доб­ро, усі сли­ве твої маєтності вже ми втра­ти­ли мо­же й навіки. Ми зу­божіємо й не ма­ти­ме­мо швид­ко нігде жад­но­го при­тул­ку.


- Цього я ніко­ли не по­пу­щу, до­ки жи­ти­му на світі.


- Зоставатись тобі в Зба­ражі дов­го не мож­на, - про­мо­вив Єремія зго­дом, - ко­зацькі за­го­ни вкри­ли всю Ук­раїну, дійшли вже на Білій Русі до Мо­ги­ле­ва й Боб­руй­ська. Їдь звідсіль за­раз, їдь в Га­ли­чи­ну до Льво­ва або й далі. Не дляй­ся й не гай­ся й завт­ра або після­завт­ра, доб­ре од­по­чив­ши, ру­шай в Га­ли­чи­ну до Пе­ре­миш­ля.


Єремія розп­ро­щав­ся з Гри­зельдою, поцілу­вав сон­но­го си­на й виїхав з дво­ру до війська.


Єремія за­рані приїхав до сво­го та­бо­ру. Йо­го військо сто­яло не­да­ле­ко од Ста­ро­го Кос­тян­ти­но­ва над баг­нис­тою річеч­кою Пи­ляв­кою. Війська в йо­го бу­ло два­над­цять ти­сяч. Вже сон­це ви­со­ко підби­лось вго­ру, як Єремія при­був в табір. Усей табір не­на­че ви­мер. Скрізь бу­ло ти­хо.


ЄремІя спи­нив ко­ня ко­ло сво­го на­ме­ту. Од­на по­ла на­ме­ту за­во­ру­ши­лась, її одс­ло­ни­ла чи­ясь біла ви­пе­ще­на ру­ка. Із шат­ра вий­шов шлях­тич Дзеньковський. Він тільки що при­був з Вар­ша­ви. Йо­го прис­ла­ли Єреміїні побічни­ки, вар­шавські па­ни з не­доб­ри­ми звістка­ми.


- Неприємну звістку приніс я з Вар­ша­ви, яс­но­вельмож­ний кня­зю, для ва­шої яс­но­вельмож­ності! - про­мо­вив Дзеньковський.


Єремія навіть не привітав­ся га­разд з пос­лан­цем, ско­чив з ко­ня, увійшов в на­мет і сів на ни­зенько­му прос­то­му де­рев'яно­му дзиґли­кові.


- Кажи, па­не, які там звістки з Вар­ша­ви, - ска­зав Єремія й на­су­пив свої чорні густі бро­ви.


Голос йо­го впав од­ра­зу. Він про­мо­вив ці сло­ва, не­на­че про­шепів.


- Варшавський сейм вже пос­та­но­вив зібра­ти й вис­та­ви­ти про­ти Хмельницько­го трид­цять шість ти­сяч війська. Наші польні гетьма­ни в по­лоні. Че­рез те сейм не доз­во­лив нас­та­нов­ля­ти но­вих гетьманів над військом, а нас­та­но­вив тільки при­водців. За при­водців обібра­ли кня­зя Домініка Зас­лавсько­го, мо­ло­до­го Ко­нец­польсько­го та ста­ро­го Ми­ко­лая Ост­ро­ро­га. Вас, кня­зю, най­ліпшо­го, най­здатнішо­го вой­ов­ни­ка, по­ми­ну­ли, - ска­зав пос­ла­нець ти­хим та сум­ним го­ло­сом.


- Коли те­пер ме­не по­ми­ну­ли, то ко­ли б потім не жал­ку­ва­ли,

1 ... 69 70 71 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"