Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко 📚 - Українською

Читати книгу - "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"

501
0
12.02.23
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Шляхом бурхливим" автора Григорій Олександрович Бабенко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 69 70 71 ... 142
Перейти на сторінку:
Він підтримує Дорошенка, що приятелює з татарами, і б’є спільників Дорошенко-вих – татар. Він завжди проти Москви й Самойловича, а сам дарує бранців поповичу.

– Треба ж кудись діти цю татарву. Всіх, все одно, хан не викупить з неволі. Він викупить своє панство – мурзів та беїв, а до простого люду йому байдуже. Ось через що, мабуть, Сірко, і віддає цих татар Самойловичеві.

– А я так думаю, – сказав Дорош, – що Сірко великий лицемір: він і приятель Дорошенка, він і ворог його. Він і ворог Москві і Са-мойловичеві і одночасно хоче показати, що він їхній друг. Я не можу бачити Сірка, відколи він звелів перебити усіх потурнаків у Чорній долині, – додав хлопець.

З тиждень ішли так козаки з подарунком Сірковим гетьманові. Згодом до них став долітати рев Кодацького порогу і праворуч зачорніли руїни кодацької фортеці й замку. Дорош з зацікавленням розглядав високі вали, що позаростали вже бур’янами, бо він багато дечого чув від старих козаків про цю фортецю і про те, як добували її козаки.

– Це той самий Кодак, що зруйнував Хмельницький? – спитав він Глека.

– Ні – це старий Кодак. Його зруйнував кошовий Сулима. Давно це було, не менш як років сорок. Мій батько тоді був ще молодим парубком.

– А він що ж, був у Січі ще за Сулими?

– Атож. Він із Сулимою і в турецькій неволі на каторзі до лави ланцюгом прикутий був. Багато розповідав мені батько про ці галери. Сидиш день і ніч на лаві, тут і спиш, тут і їси. А сиро й темно, як у льоху. Тільки й світу, що пробивається у дірку, куди весло встромлене. Хвиля б’є галеру, гойдає її, як тріску, а ти греби, бо як захорієш, тебе турки живого у море викинуть. Думав, що йому й пропадати доведеться на галері, як собаці.

– Як же вони визволилися?

– Сулима підбив потурнака, що доглядав за ним, щоб розкував кайдани. Визволившись, козаки перев’язали яничар, що були на галері, і подалися до італійського берега. Це було якраз тоді, як турки воювали з італійцями. Прибився Сулима з козаками до італійського берега і подався до самого Папи Римського. Тут яничари козакам у пригоді стали: подарував Сулима цих яничар Папі Римському і той так зрадів, що навіть іконку свою подарував Сулимі.

– Яку іконку?

– Та іконку, що на ній намальовано було цього папу. Ще й грошей дав козакам і відправив їх додому.

– Коли ж Сулима зруйнував Кодак?

– Це вже було, як він повернувся до Січі. Він якось чайками пішов аж на Озівське море; зруйнував Озів, визволив багато наших з неволі і щасливо повернувся до Січі, хоч його стерегли турки. От прийшов до Січі та й питає в товариства: – Ну що, діти, чи все гаразд дома? – Усе, – кажуть, – гаразд, батьку, тільки ляхи пса коло самого Кодацького порогу посадовили! – Якого пса? – питає. – Та фортецю збудували коло Кодацького порогу: ні з Січі на Вкраїну, ні з України на Січ не виберешся. – А ви ж, – каже, – чого не вгамуєте того пса? – Еге, – кажуть, – вгамуєш його, коли там такі гармати, що аж на той бік Дніпра б’ють. І залога велика. З цього часу як збудовано цю фортецю, і борошна з України не бачили… – І дурні, – каже. Та зібрав з тисячу козаків, підкрався до Кодака вночі, узяв фортецю, а сонних ляхів перебив. Казав батько – у них був за полковника добрий вояка, не з ляхів, а якогось іншого роду. Дарма, – каже, батько, – що його, наче бабу, Мар’яною4 звали, а бився він добре.

– А Сулима що ж після того?

– А Сулима підняв повстання та пішов бити ляхів, і, може, до чого б і добився, так свої ж приятелі – реєстрові козаки, щоб запобігти панської ласки, зрадницьки захопили його й віддали на поталу ляхам, а ті одвезли його у Варшаву. Там його стято. Не врятувала його ні іконка папська, ні те, що він у католика перекинувся, думаючи врятувати свою шкуру. А потім, як ляхи приборкали козаків, вони знову збудували фортецю – Новий Кодак. Так оцю фортецю вже зруйнував Хмельницький.

Згодом козаки з татарами підійшли до перевозу і переїхали на той бік Дніпра. Дорош повеселішав, коли ватага пішла селами та хуторами Гетьманщини. Він за ці три роки, що був у Січі, так одвик бачити жінок та дівчат, що йому дивно було зустрічати їх на вулицях. Прочувши, що йдуть запорожці і женуть татар, селянство висипало на вулиці і вітало козаків, а татар лаяло й плювало їм в вічі, особливо баби; а були й такі, що виносили бранцям хліба й води і годували їх, почувши, що ці бранці – подарунок Сірків гетьманові Самойло-вичеві. Жодного доброго слова не чув Дорош про гетьмана. Хлопець значно виріс і порозумнішав, відколи попав на Запоріжжя. Йому впало в очі, що люди й села на Гетьманщині були бідні; усюди балакали люди, що старшина козацька – полковники та сотники – багатіли, мали силу худоби, віддавали шинки в оренду, брали за перевози й греблі з кожного проїжджого, мали млини, ставки й пасіки, а селянство жило з ласки цього новонародженого панства. Гетьман лизався з Москвою, а панство лизалося з гетьманом, випрошуючи у нього грамоти на ґрунти та ліси, а селянам не залишалося нічого іншого, як іти у піддані до цих панів.

Козаки гнали татар шляхом, що йшов од Дніпра на Цариченьку, а з Цариченьки на Нові Санжари й Полтаву. Щодалі ватага заходила у глиб Гетьманщини, то більш подорожніх зустрічалося на шляху. Ось ватага наздогнала купку старих бабів, що йшли на прощу, мабуть, до Печерської лаври. За спинами у них торби, у руках ціпки. Обличчя вкриті густим шаром пороху. Побачивши запорожців і страшних татар, вони звернули з дороги і почали хреститися, і довго ще стояли, роззявивши рота, і дивилися услід ватазі, потім пошкандибали далі, а на спинах у них трусилися торби й на боці підскакували за кожним кроком боклаги з водою.

Іноді козаки зустрічали мандрівного дяка, що, вивчивши молодиків у будь-якому хуторі або селі, йшов до другого села, маючи на думці зайняти посаду бакаляра. Дяк ішов завжди бадьоро й весело, наспівуючи пісень. У нього навіть не було торби і все своє він носив із собою, зав’язане у хустку. Клуночок цей ніс

1 ... 69 70 71 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"