Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Спомини 📚 - Українською

Читати книгу - "Спомини"

1 005
0
29.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Спомини" автора Йосип Сліпий. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Езотерика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 70 71 72 ... 334
Перейти на сторінку:
— доктор богослов’я, у 1922–1929 — ректор Малої семінарії та професор духовної семінарії у Львові. З 1929 — єпископ-помічник митрополита Андрея Шептицького, у 1930-х роках брав активну участь у громадському житті. У 1939 р. виїхав з візитацією до Південної Америки, з 1940 р. жив у США, був генеральним вікарієм Філадельфійським. З 1942 — представник УГКЦ при Ватикані. Після війни у 1945 р. заснував Український допомоговий комітет у Римі, виступав в обороні української політичної еміграції в Европі. У 1946 р. призначений апостольським візитатором українців-католиків у Західній Европі; з 1953 р. — титулярний архиєпископ Леокадійський. Помер 21 вересня 1974 р. Про нього див.: Мирослав Марусин. Архипастир скитальців. Архиєпископ Іван Бучко. Львів 2008. ">[361]. В катедрі св. Юра апостольський нунцій промовляв, а я перекладав його промову українською. Митрополит дав обід. Апостольський нунцій оглянув катедру і всі важніші українські установи у Львові, а один день присвятив академії, де був витаний дуже оваційно. Це зробило на нього велике вражіння, і його реляція про академію і семінарію була дуже прихильна. В Римі цілковито змінили погляд на нашу Церкву. Зі Львова апостольський нунцій Кортезі поїхав ще до Станиславова і до Перемишля. Те все було небувалою подією в історії нашої Церкви.

Дальшою великою прикрістю була несподівана смерть єпископа Йосифа Боцяна, який заслаб на інфлюенцу. Його особистий і семінарський лікар — доктор Вахнянин[362], оглянувши, сказав, що нема жодної небезпеки. Тим часом він, на другий день, вийшовши з кімнати, впав з ослаблення і помер. То було незвичайно прикре вражіння. Похорон коштував багато здоров’я і енергії[363].

Мушу сказати, що таких прикростей я мав багато зі всіх боків, і дякую Богові, що я то все переніс, і дивуюсь, що я то міг перенести. Кожний мав якісь претенсії — і батьки питомців, і професори, і капітула, і польське правительство, і націоналісти, і редакції, і противники целібату. А втримати 300, а то й більше, питомців, то не була легка річ, а помочі великої я не мав, бо о. Малиновський потрафив ніччю випускати питомців на збори, а також і о. Лаба гойно давав всякі виходи поза моїми плечима. Кожний хотів, щоби я давав йому підмогу. Так, що нераз вже вичерпувалися всі резерви духовних і фізичних сил, і гадав я кинути усю імпрезу та й кудись забратися. Одначе багато людей розуміло цілу справу, прихильно ставилися і підбадьорували, щоби не кидати, бо як казав отець-професор Конрад: “Все завалиться, і будуть радуватися тії, що давно хотіли завалити семінарію і академію”. І він мав рацію, і не було іншої ради, як, незважаючи на прикрості, дальше нести свій хрест.

Загалом відчував я нехіть о. Галущинського, вже як професор, а опісля, як я був іменований ректором, то ще більше. Натомість він став ігуменом на Жовківській і дуже мало викладав, так що з того хісна не було. Отець Йосиф Осташевський, що мав близькі зв’язки з отцями-василіянами, говорив мені, що вони дуже невдоволені тим, що їм відібрано семінарію, і вичислив низку їх домагань в справі обсади єпископських катедр, провід у семінаріях та інше. Але такі самі непорозуміння і негодування були і з Перемиською єпархією. Отець Скрутень говорив мені, що єпископ Йосафат Коциловський, хоч бував у львівському монастирі, то ніколи не вступав до отця-протоігумена Калиша, а навіть і прошений. А отець-протоігумен Градюк казав мені в тюрмі, що він вже все зробив, щоб удобрухати[364] єпископа Коциловського. Піддавав йому навіть одного з отців-василіян на його коад’ютора. Деякі з отців-василіян були мені прихильні, от наприклад о. Кандюк[365] і о. Березовський. Цей останній навіть казав, що добре сталося, що о. Галущинський не став єпископом, бо і василіянам не подобалася його польонофільська політика, і тому його перенесено на духовника Колеґії св. Йосафата в Римі. Багато дисгармонії вносив і о. Головецький[366], він підтримував єпископа Григорія Хомишина в його антивізантинізмі[367]. Одначе, коли його усунули з ректора колеґії, то в часі одного мого побуту в Римі він прохав мене зайти до нього, оправдував себе і показував мені свої “вота” (опінії) про патріярхат. Одначе пізніше він відновив свою кампанію проти “Літургікона”

1 ... 70 71 72 ... 334
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Спомини», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Спомини"