Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Ті, кого немає 📚 - Українською

Читати книгу - "Ті, кого немає"

281
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ті, кого немає" автора Світлана Федорівна Клімова. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 70 71 72 ... 110
Перейти на сторінку:
немов зібрався самохіть покинути ці береги.

– Агов, братуха, як тебе звать? Ти де живеш? – знову донеслося з-за спини. У Родіона аж засвербіло між лопатками. – Куди боржок занести? Юра Чуковський слово держить… Гей, клює, клює в тебе, ох, падло, тягни давай, тягни!.. Ет, пішла…

«От недоумок, зараз я йому вріжу…» – Родіон круто повернувся, ледве втримавшись на слизьких дошках, але цього типа, який до чортів поламав йому всю риболовлю, вже не було.

Коли рано-вранці в неділю двері за чоловіком і Мартою зачинились, Олександра знову взялася за отой лист. Від жінки, про існування якої вона зовсім нещодавно навіть гадки не мала.

«…Наше життя незабаром зруйнувалось, і я, втративши все, трималася лише тим, що дуже хотіла тебе знайти. Я пишу про це не для того, щоб мене, не дай Боже, пожаліли. Я хочу, Надю, щоб ти все-таки зрозуміла те, чого вперто не хочеш бачити: лихо стоїть на порозі твого дому… Я пробачила Максима Смагіна, відпустила заподіяний мені біль – і не таке терпіла! Ну виставив бабу, заборонив бачитися з дочкою та онуками, ну зненавидів без причини… Чого лише не буває на світі! Але ти? Подумай про дітей, Надю. Чого ти боїшся? Адже твій чоловік – чужа тобі людина. Не хочеш оселитися зі мною – я не наполягаю. Але піди від нього, і ти побачиш, як усе відразу зміниться на краще, адже ти ще зовсім молода. І ніколи не кажи більше: “Мамо, видно, така доля…” Виправдовувати й пояснювати будь-яке насильство стосовно себе або інших – великого розуму не потрібно. Це від страху перед життям або, простіше, – від малодушної віри, що, якщо заплющити очі, то з тобою, саме з тобою, нічого не трапиться…»

Але чому вона не пішла від батька? Чому зберегла один-єдиний лист у конверті, позначеному цифрою двадцять три? Куди поділись інші листи?

Відповіді не було.

Про свою матір Олександра майже нічого не знала. Навіть точної дати її народження, – усе було за сімома печатями, як багато що в клані Смагіних. Але батька пам’ятала чудово. Особливо той день, коли мама вже не могла плакати – просто мовчки стояла перед ним посередині кімнати з безкровним обличчям, палаючими очима і презирливою посмішкою. Над верхньою, завжди ніби трохи припухлою губою блищали крапельки поту. Вона, Саша, п’ятирічна, ховаючись за спинкою старого розкладного крісла, обережно визирнула. Нічого до ладу не розгледіла: тільки мамин величезний живіт, обтягнутий линялим ситцем домашнього халата. І відразу – страшний липкий звук ляпасу, потім стриманий, тремкий голос матері:

– Дурень ти, Максиме!

– Курва! Заріжу! – проревів батько, і Саша знову шмигнула за крісло, згорнулася клубком, затулила вуха.

Тільки коли шкірою відчула – батька в кімнаті більше немає, насмілилася вибратися зі свого сховку. Мати лежала на підлозі в калюжі крові. Халат задерся до стегон, руки, вкриті синцями, міцно-міцно обіймали живіт. Почувши шерех, мама підвелася, сперлася на лікоть, знайшла її каламутним поглядом і безвиразно промовила:

– Не бійся нічого, Сашенько. Біжи, дитинко, до сусідів, нехай викличуть «швидку»… Скажеш: у моєї мами передчасні пологи…

«Швидка» прибула хвилин через двадцять. Бригада піднялася на третій, не чекаючи, доки приповзе ліфт. Двері їхньої квартири були незамкнені, батько з опухлим обличчям тупцював у передпокої, але його одразу відсунули. Саша протиснулася до відчинених дверей кімнати, де на підлозі, як і раніше, лежала її мати. «Перекладайте за моєю командою, – почувся звідти голос лікаря. – Жінка непритомна, крововтрата дуже серйозна… Давайте в машину, а я розпитаю чоловіка…»

На похорон її не взяли.

А через три тижні батько привіз додому молодшого брата. Місяців зо два Валентина годувала грудьми сусідка Зоя. Погодилася вона неохоче, але молока в її пухких грудях вистачало на двох, а гроші були потрібні. Ще до того з села приїхала тітка Галина – допомагати, привезла гарний візок і купу дитячих речей. Батько ні в чому не брав участі, постійно зачинявся в спальні. Олександру переселили у вітальню, а кімнату звільнили від мотлоху, вимили й вичистили. Тепер тут стояло біля стіни дитяче ліжечко, поруч – столик для сповивання, а ще – нічник і кушетка для тітки.

Що було далі?

Через два роки вона знову перебралася до себе.

Тітка поїхала, Валентин підріс, у будинку з’явилася нянька. Саша ходила до школи, доглядати молодшого брата більше не могла, а він до того ж хворів – його мучила якась нікому не зрозуміла алергія. Батько відкрито спав з нянькою, однак вона хоч ненадовго змусила його відмовитися від алкоголю. Ця мовчазна добра жінка середніх років раніше працювала медсестрою в туберкульозному диспансері. Вона купувала харчі, прибирала, готувала на всіх, дбала про дітей, а пізно ввечері поверталася додому, де на неї чекали чоловік і двоє синів-підлітків. Вона вірою й правдою служила Смагіним, доки Валентин пішов у перший клас.

Олександра не пам’ятала її імені, але саме вона підштовхнула її до думки коли-небудь стати лікаркою.

Савелій закінчив училище з відзнакою, начепив новісінький, пошитий на замовлення мундир з погонами старшого лейтенанта, а незабаром одержав призначення й відбув на Далекий Схід. Батько знову почав безпробудно пити, і для них з Валентином настало справжнє пекло. Вона навчилася варити супи й каші, смажити картоплю і яєчню, прати важезну постільну білизну й терпляче вистоювати в чергах. І не зводила очей з молодшого брата.

Вона мріяла стати кардіохірургом, однак в інститут без зв’язків було не пробитися, хоча навчання давалося їй легко. Тверезо все обміркувавши, після восьмого класу Саша вступила в медичне училище. Без особливих зусиль і чиєїсь допомоги.

Там у неї з’явилися подруги й приятелі, вона почала курити й огризатися матом; ну і вже на другому курсі дещо знала й уміла з медицини.

Але коли в батька трапився важкий напад стенокардії, навіть пальцем не поворухнула.

Їй було сімнадцять, Валентинові – на п’ять років менше. Того похмурого дощового вечора вона сиділа за столом у кухні, байдуже спостерігаючи, як батько неохайно їсть макарони з сиром, раз у раз підливаючи в склянку з «бомби» із кріпленим червоним. Просто чекала, доки він насититься й піде до себе, а тоді мала вимити посуд, протерти стіл і розкласти підручники. Завтра залік.

Коли пролунав раптовий гуркіт, вона здригнулася. Майже спорожніла пляшка покотилася зі столу, перед її очима застрибало багряне батькове обличчя з кривим мокрим ротом, що жадібно хапав повітря.

– Погано мені,– просипів він. – Води дай… Або зроби що-небудь… поклич… Я

1 ... 70 71 72 ... 110
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ті, кого немає», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ті, кого немає"