Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу 📚 - Українською

Читати книгу - "Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу"

227
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу" автора Йошка Фішер. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 71 72 73 ... 110
Перейти на сторінку:
title=" «За три роки по закінченні війни постала держава Ізраїль. [...] Народження єврейської держави було здійсненням сіоністської мрії. Втім, перш ніж пощастило досягти цієї мети, європейське єврейство лягло в могилу». Walter Laqueur: Der Weg zum Staat Israel. Geschichte des Zionismus, Wien 1975, S. 586. ">[223]. Утім, якраз тому проблема існування для Ізраїлю та єврейських громад за межами Ізраїлю мала аж ніяк не військово-політичне і навіть академічне звучання, — йшлося при цьому просто про заклик «Більше ніколи!», що ґрунтувався на досвіді Голокосту і вбивчого антисемітизму німецького нацизму, який прагнув вигубити дощенту єврейський народ. І держави Ізраїль не існувало б, якби цей народ від самого початку не боронив і не убезпечував своє існування від ворожого оточення за допомогою «політики сили», за допомогою своєї не лише військової, а й економічної, технологічної, наукової та політичної переваги. Слабкість і безпорадність були для Ізраїлю після Голокосту речами вже неприйнятними, на рівновагу він приставав із неабиякими застереженнями, та й вона являла загрозу його існуванню. Хіба що перевага перед ворогами-сусідами могла убезпечити існування держави і нації, а також окремих її громадян. Цей принцип ізраїльської політики не змінився й досі.

З іншого боку, від початку відмова Ізраїлю у праві на існування з боку арабо-палестинців мала фатальні наслідки. Напад арабських армій стався наступного дня після проголошення Держави Ізраїль і обернувся суттєвими територіальними втратами. Якби в той час арабські держави пристали на план розділу, запропонований Організацією Об'єднаних Націй 1948 року, то територія Палестини нині була б набагато більшою, ніж простір у межах кордонів 1967 року, який виділили палестинці і міжнародне співтовариство на створення палестинської держави. Палестино-арабська сторона своїми спробами перемогти Ізраїль у війні і звести нанівець факт його заснування не тільки щоразу наражалася на невдачі, а й спричинилася до багаторічної трагедії палестинців. Мрія про войовниче завоювання обернулася таборами біженців, десятиліттями окупації і дедалі більшими територіальними втратами. Бо законне право палестинців на власну державу не випадало і не випадає обстоювати шляхом війни проти Ізраїлю, оскільки ця стратегія просто означає загрозу існуванню Ізраїлю. Досягти цієї законної національної мети палестинців можна лише у балансі з Ізраїлем і у мирний спосіб, тобто шляхом компромісу щодо історичних територій.

А проте історія конфлікту на Близькому Сході складалася по-іншому. Обидві арабо-із-раїльські війни 1948 і 1967 рр. призвели до значної втрати територій Палестини та арабських держав-сусідів Ізраїлю, і досі їх пощастило лише частково надолужити дипломатичним шляхом завдяки ізраїльсько-єгипетському мирному договору. Ізраїльсько-йорданський мирний договір уже не охоплював Західний берег і Східний Єрусалим, адже раніше Йорданія відмовилася від цих двох областей на користь палестинців. Під час холодної війни конфлікт на Близькому Сході правив за частину глобальної конфронтації Сходу і Заходу, а з кінцем її дійшло до стратегічного перерозподілу ваги на користь Ізраїлю. Єгипет був виключений з народного фронту визволення Палестини ще раніше, а з розпадом Совєтського Союзу й інші великі арабські держави, що ворогували з Ізраїлем, втратили вирішальну політичну та військову підтримку. Крім того, Організація визволення Палестини (ОВП) через свою підтримку іракського диктатора Саддама Хусейна після його вторгнення в Кувейт опинилася практично в ізоляції і в арабському світі. Ізраїль під час першої інтифади збагнув, що законні інтереси палестинців до своєї держави не випадає постійно ігнорувати, не завдаючи при цьому серйозної шкоди як країні зокрема, так і демократії взагалі. Всі ці події нарешті проклали шлях мирному процесові в Осло.

Мирний процес був заснований на двох передумовах: по-перше, перспективі порозуміння двох держав з метою припинення конфлікту, а по-друге, створенні нового Близького Сходу, в якому Ізраїль співпрацював би на засадах міцного миру в регіоні. За передумову, однак, правило визнання права Ізраїлю на існування, припинення всіх військових дій на постійній основі, відмова від окупації, ліквідація поселень і створення палестинської держави. Цей процес мав би відбуватися поступово. Він скінчився нічим, по суті, з трьох причин: так і не прийнятого рішення палестинської сторони щодо заснування і розбудови держави з одного боку і приєднання до збройної боротьби із застосуванням терору проти Ізраїлю з іншого, з непевності, ще ж надто — розбіжності з приводу остаточного статусу (тобто щодо території майбутньої палестинської держави), отже, тривалої поселенської діяльності Ізраїлю на окупованих територіях, і, нарешті, браку планування щодо палестинського державотворення і «будівництва нації» в цьому мирному процесі з боку дійових осіб, з обох боків, а також з боку міжнародного співтовариства.

В результаті цей розпочатий в Осло мирний процес звівся до постійного терору проти Ізраїлю, а тоді дійшло до повного розірвання перемовин. Наслідками цього краху стали подальші територіальні втрати для палестинців через продовження поселенської діяльності, посилення окупації і загостреної у руслі так званої «другої інтифади» терористичної війни проти Ізраїлю, що призвело до важких втрат серед цивільного населення з обох сторін. На цьому етапі стався терористичний напад на Сполучені Штати 11 вересня 2001 року, і конфлікт знову перейшов у інше стратегічне середовище — у «війну з терором», яку провадила Америка. Тим-то стратегічний позиційний виграш Ізраїлю у світлі конфлікту Схід-Захід вкотре збільшився, бо було цілком ясно, що США і далі провадитимуть проти всіх форм тероризму політику цілковитої нетерпимості. Проте найбільше ця нова політика наддержави, наляканої жахіттям Нью-Йорка і Вашингтона, стосується мусульманського арабського світу, а також терористичної війни, спрямованої проти Ізраїлю.

Вже великою політичною помилкою було припущення, що завдяки подвійній стратегії перемовин і насильства можна наблизитися до мети окремої палестинської держави. Для Ізраїлю-бо перспектива появи по сусідству палестинської держави, з теренів якої виходив би жах для ізраїльтян, є справжнісіньким кошмаром, отже, це є річ цілком неприйнятна. Кампанія терору зробила Ізраїль не те що безкомпроміснішим, а просто непоступливим, адже на її тлі знову постало питання про існування, отже пролунав заклик «Більше ніколи!». Відтак ізраїльська сторона доскочила межі компромісу, і дійшло до цілковитої втрати довіри до палестинців. Відтепер знову важили тільки перевага і витривалість. Ще серйознішою помилкою стало ігнорування після подій 11 вересня фундаментальних змін парадигми в політиці США. Внаслідок цього палестинці загналися у ще більшу ізоляцію і підупали на силі.

Ізраїль, з іншого боку, після червневої війни 1967 року з окупацією Західного берега, Східного Єрусалиму і сектора Гази теж потрапив у стратегічну та демографічну скруту, бо частка арабського населення під управлінням Ізраїлю значно виросла. З огляду на суттєво вищі темпи зростання арабського населення в Ізраїлі і

1 ... 71 72 73 ... 110
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу"