Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 72 73 74 ... 97
Перейти на сторінку:
і привітний суп­ро­ти ме­не: вза­галі не бу­вав ніко­ли та­ким, як те­перішні муж­чи­ни, що поп­рос­ту не ма­ють ли­ця, що пе­ред ним му­сять дівча­та упо­ко­рю­ва­ти­ся! О, во­на не лю­би­ла, як ка­за­ла, мод­них муж­чин!

- Це прав­да, - обізва­ла­ся за­дум­чи­во Ок­са­на, - те­перішні под­руж­жя інші; навіть і щас­ливі под­руж­жя.


- Вірність ви­хо­дить з мо­ди, - го­во­ри­ла завсігди ба­бу­ня жур­ли­во.


- Цього я не ска­за­ла би, - за­ки­ну­ла мо­ло­да жінка, - але те­пер всі такі «всез­навці», такі зів'ялі! Я не знаю, але ме­не об­гор­тає сум, ко­ли чую не раз, як на­ша мо­лодіж кеп­кує собі з ста­рих. Оця безілюзійність на­ших часів змог­ла­ся вже аж до край­ності і ро­бить людськість не раз бру­тальною, а мо­лодіжі во­на зовсім не до ли­ця. Мо­же бу­ти, що са­ме те­пер па­нує лиш дух тве­ре­зості і ума, але чи і доб­ра? - Опісля до­да­ла з відтінком гіркості в го­лосі: - Те, що я ка­жу, ди­ше та­кож ста­росвітчи­ною, прав­да, па­не Оря­дин?


- О, що­до то­го, то я згод­жу­юся зовсім з ва­ми! - відповів він. - Для ме­не не­ма нічо прикрішо­го над не­дозрілу філо­софію!


«Що зве­те ви не­дозрілою філо­софією?» - хотіла я в нього спи­та­ти, од­нак за­мов­ча­ла. Са­ме в тій хви­лині по­чув­ся був свар­ли­вий го­лос жіно­чий, лоскіт от­ви­ра­них і за­пи­ра­них две­рей, і не­за­дов­го по тім відмик­ну­ли­ся двері моєї кімна­ти, та увійшла моя комірни­ця.


Це бу­ла ру­мун­ка, мо­ло­да, ма­юча, бездітна жінка, що спро­ва­ди­ла­ся з своїм му­жем, інже­не­ром при залізниці, на який­сь час до Бу­ко­ви­ни. Виг­ля­да­ла в сій хвилі роз­лю­че­на, од­нак, по­ба­чив­ши у ме­не муж­чи­ну, по­га­му­ва­ла­ся. З Ок­са­ною поз­най­оми­ла­ся вже давніше в ме­не.


- Я по­див­ляю ваш смак, пан­но Вер­ко­вичівно! - го­во­ри­ла ли­хою Німеч­чи­ною га­лас­ли­во, ко­ли поз­най­оми­ла­ся з Оря­ди­ном. - По­що три­маєте та­ке стра­хо­ви­ще, як оця ва­ша Діана? Чи знаєте? О один во­ло­со­чок, а бу­ла би роз­дер­ла мою до­ро­геньку ма­сюп­цю Фітіцу! (так зва­ла­ся її суч­ка). Роз­дер­ла б цілком! Во­на так на­ля­ка­ла­ся, що й пе­ре­до мною хо­вається. Ме­не то так роз­лю­ти­ло! - Ска­зав­ши це, ки­ну­ла­ся на со­фу і шпур­ну­ла шну­рок якихсь ко­ралів, кот­рих не пус­ка­ла, після зви­чаю сво­го краю, май­же ніко­ли з рук, на стіл впе­ред се­бе, мов­би бу­ла на смерть утом­ле­на.


- Страх!


Я по­ча­ла її жа­лу­ва­ти, так са­мо Ок­са­на і Оря­дин. Оря­дин при­див­ляв­ся їй з ве­ли­кою цікавістю, ру­мун­ка не слу­ха­ла нас.


Вона бу­ла і чим іншим утом­ле­на, не лиш тим. Це дур­ни­ця, з цього не ро­бить собі во­на нічо­го, і во­но хіба ли­ше при­га­да­ло їй все про­че, що її тут ни­щить! Я, На­талія, зна­ла це вже. Мені го­во­ри­ла во­на о тім справді вже сот­ню разів, го­во­ри­ла при кождій стрічі.


Нехай собі лиш хто-не­будь уявить, як їй тут діється. Тут му­сить во­на са­ма хо­ди­ти за глу­пи­ми оруд­ка­ми для кухні і до­му, а там у них хо­див її муж. (Там все хо­дять по такі оруд­ки муж­чи­ни). То псує їй за кож­дий раз гу­мор на цілу дни­ну, а на­ос­тан­ку на­хо­дить та­ке, що все, що ку­пи­ла, ку­пи­ла зле. Нині лу­чи­лось їй знов та­ке. До ли­ха! Вже щоп­рав­да, а тут і пуд­ру не мож­на діста­ти доб­ро­го!


Ми розсміяли­ся, а во­на, ніби все ще гнівна, го­во­ри­ла дальше.


Дійсно тут чується во­на ду­же не­щас­ли­вою і пла­че вже відте­пер, що бу­де му­си­ла, мо­же, ще з півро­ку тут му­чи­ти­ся. Во­на влас­ти­во не знає, що собі її муж ду­має! Ох, що за глу­по­та бу­ти інже­не­ром!


Орядин замітив, що її муж про­бу­ває, пев­но, ду­же час­то в до­розі.


- Розуміється, що в до­розі. Вдо­ма він май­же гість. Ка­жу вам, я ги­ну з нудьги!


- Чим зай­маєте­ся зви­чай­но? - спи­тав її.


- Чим? - спи­та­ла зчу­до­ва­на і ви­ди­ви­ла­ся на йо­го своїми гар­ни­ми, блис­ку­чи­ми чор­ни­ми очи­ма. - Чим же маю зай­ма­ти­ся? - А по ко­роткій за­думі, під час кот­рої гриз­ла свої чер­воні ви­ко­чені ус­та, відповіла: - Ча­сом гаф­тую, де­ко­ли пе­чу са­ма тістеч­ка (те­пер не ва­рю до­ма, бо до тих слуг нес­тає мені си­ли), п'ю чор­ну ка­ву, ви­ход­жу на прохід, пе­рег­ля­даю жур­на­ли, бав­лю­ся з Фітіцею, ку­рю… що ж маю ро­би­ти?


- Дійсно, що ж маєте ро­би­ти! - ска­зав Оря­дин… - Так самій жи­ти!


- Не прав­да? - звер­ну­ла­ся во­на до йо­го жи­во, мов­би по­чу­ла з йо­го слів відгомін сво­го ду­шев­но­го го­ло­су. - Не­ма до ко­го й сло­ва про­мо­ви­ти. До­ма, в Яс­сах, та хоч і ос­та­юся са­ма, та вже маю своїх знай­омих, маю хоч з ким піти до те­ат­ру, а тут! - Во­на усміхну­ла­ся глум­ли­во. - Тут на­ро­би­ли би мої знай­омі жінки та­ко­го кри­ку, ко­ли б я пішла з яким муж­чи­ною са­ма до те­ат­ру, що аж мій муж на­ля­кав­ся би! Чис­то міщанські дог­ля­ди! Як же мені тут жи­ти?!


- На вашім місці я не ро­бив би собі нічо­го з то­го! - ска­зав Оря­дин. - Жив би собі після впо­до­би. Що ме­не чиїсь пог­ля­ди об­хо­дять?


- Я собі навіть так ду­маю, - відповіла во­на згор­да. - Я не при­вик­ла жи­ти мов на шнур­ку. В нас ужи­ва­ють жінки іншої сво­бо­ди, роб­лять, що хо­тять. В нас і не ди­вує то ніко­го, ко­ли чо­ловік з жінкою роз­во­диться, а тут…


Послідні сло­ва ска­за­ла з лютістю, не­на­чеб хотіла роз­вес­ти­ся з своїм чо­ловіком, а лю­ди «ди­ву­ються», і те здер­жує її від роз­во­ду.


- Так, так, - звер­ну­ла­ся до ме­не і до Ок­са­ни. - Ви іншо­го жит­тя не знаєте. Ви не знаєте, що то зна­чить сво­бо­да. Не раз як зай­ду тут до од­ної з моїх кількох знай­омих, то мені аж во­лос на го­лові ди­бом стає. Жінки і ва­рять самі, і пря­та­ють в хаті, і ши­ють, і бав­лять діти, і вчаться - все на­раз! А ко­ли який муж­чи­на всту­пить в ха­ту, то втіка­ють, як­би на них на­летів са­мий не­чис­тий. А вже за­бав­ля­ти­ся з муж­чи­на­ми, то - вай ді міні ші ді міні! [126] І, по­хи­ту­ючи жаліємо го­ло­вою, розсміяла­ся; - Ні, я дя­кую за та­ке жит­тя!


Нараз звер­ну­ла­ся до Оря­ди­на.


- Чого ди­ви­те­ся так на ме­не! - І при тих сло­вах вди­ви­ла­ся на йо­го са­ма ожи­да­ючим пог­ля­дом.


- Чи я ди­вив­ся?


- Розуміється! - Во­на го­во­ри­ла в сим­па­тичнім, а за­ра­зом розд­раз­ню­ючім тоні. - Луч­че скрутіть мені си­га­рет­ку і оповіджте що-не­будь інте­рес­не. На те я й прий­шла сю­ди. Чи ви не ру­мун? - спи­та­ла йо­го, хоч доб­ре зна­ла, що він ук­раїнець.


- Ні.


- Ну, я ду­ма­ла, що ви ру­мун, бо ви такі смаг­ляві.


Він усміхнув­ся і ска­зав, що ук­раїнець.


Ах так! Мос­калів во­на знає, але ук­раїнців ні, хоч знає, що во­ни ма­ють прек­расні пісні. До них до Мол­да­ви за­хо­дять ук­раїнці з Бу­ко­ви­ни на ро­бо­ту, а во­на, при­бу­ва­ючи не раз

1 ... 72 73 74 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"