Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Війна у натовпі 📚 - Українською

Читати книгу - "Війна у натовпі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Війна у натовпі" автора Дмитро Олександрович Корчинський. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 73 74 75 ... 86
Перейти на сторінку:
польотів Мі-8, який здійснював перевозки, здебільшого в тилових районах. За відсутності повітряного транспорту доводилося долати південну зону безпеки на автомашинах разом з грузинськими міліціонерами. Якось нашу машину у районі Зугдіді зупинили "миротворці". Солдатик одразу поліз до кузова сшибати сигарети. Йому запропонували "Приму". Кацапчук залишився незадоволений:

— А з фільтром немає?

— А відсосеш? — Того як вітром здуло.

Навіть територією самої Абхазії грузинські партизани пересувались досить вільно. Заходять і за ріку Бзиб. На заході від Марукського перевалу знаходиться місцевість, пойменована "аеродром", — крайня точка просування німецько-фашистських військ на даному напрямі. Повсюди в горах здійснювалася розвідка посадочних майданчиків для гелікоптерів, готувалися криївки для вантажів.

У той же час російські війська переймалися хіба що обороною власних блокпостів. Командир одного грузинського загону розповів характерну історію. Його група діяла в районі ріки Кодорі. Вони захопили вантажівку "Урал" і вночі виїхали на околицю Сухумі. У командира були в місті справи: його дружина, за національністю абхазка, зійшлася з іншим, і він мав намір з цим покінчити. Десь на півшляху до нього дійшло, що він вже не встигне повернутися до світанку, і довелося завертати машину. На блокпосту "Урал" зупинили. "Миротворець" відгорнув запону, заглянув до кузова. Там сиділо чоловік п'ятнадцять брудних, неголених чоловіків — група перебувала в рейді понад два тижні, на головах хустки, всі зі зброєю.

— Хто такі?

— МВС, — малось на увазі абхазьке, — виловлюємо Дезертирів.

Солдатик мовчки опустив запону, зістрибнув з кузова. Думаєте, він їм повірив? Звичайно ж, ні. Але своя шкіра дорожче.

На нашому напрямку російські миротворці — 12 солдатів і 2 офіцери — відокремлювали грузинів від абхазів. Деморалізація зачепила й федеральні сили. Симптоми ті самі: горілка, наркотики. В Гальському районі, населеному здебільшого грузинами, "миротворців" ненавидять. По всій Грузії ставлення до росіян прохолодне. Спекулюючи поняттям "українулі", вдавалося уникати непорозумінь на мовному грунті та оплати за дрібні покупки.

— Що, наша вода подобається (боржомі)? Навіщо гроші, бери так.

У тому ж Ханші навіть міліціонери вважали за свій обов'язок підійти привітатися, вказати на кращу крамницю, харчевню. В Тбілісі ми отаборилися в одному барі. В місті нам приписувалося перебувати в цивільному і розмовляти між собою російською мовою, проте над стійкою висіла велика емблема УНСО. Грузинські військові охоче розбирали українські кокарди з тризубом.

Дороги в Абхазії і без нашої участі були в жалюгідному стані. Наша колона долала Ходжальський перевал таким похідним порядком: бульдозер (розгрібає завали), "Урал", за ним ще один бульдозер (підштовхує його), ще "Урал" і пара ГАЗ-66, за ними ми в пішому строю. Переправа через р. Кодорі відбувалася по двох сталевих канатах. По них ми перенесли на собі кожний не менше 350 кг вантажу. На зворотному шляху, в паводок, рівень води піднявся на 6 метрів, і от тоді я зрозумів, що таке справжнє стихійне лихо. В Києві таким вважали підйом води в Дніпрі на 80 см. Коли йдеш по канатах, навіть крізь шум води чуєш, як по дну з більярдним стуком перекочуються величезні валуни.

В горах більше за все виснажували переходи. За 10- 11 годин ми переборювали понад силу 3-5 км. Крутизна серпантинових стежок була такою, що ноги попереднього знаходилися на рівні очей наступного. Бракувало спорядження. У нас були десантні ранці, бушлати (все радянське, навіть патрони 7.62x39 1982-84 рр. випуску, калібру 5.45x39 до 1982 р.), також американські черевики та спальники. Спальники і бушлати нещадно всмоктували вологу. На щастя, не докучав надлишок важкої зброї: 1- СВД, 1-ПК, 1-РПГ-7 на групу. Але все ж таки на маршруті панувала одна-єдина думка: "Якщо впаду, не встану".

У відповідь на пропозицію майора Вассо, нашого офіцера зв'язку і представника грузинського командування, виконати той або інший обсяг робіт, скажімо, за 4 дні, свани, зазвичай, висували альтернативну пропозицію — 8 днів. Ми, бувало, вкладалися і в один день.

Говорити про власне бойові дії не потрібно. Негода, сніг і дощ допікали нас більше за противника, якщо б такий раптом об'явився. Інструкції, які діставали грузинські партизани, перебували в явному протиріччі з наміром відновити грузинське панування в Абхазії. Згадую, як мене інструктував один високий міліцейський чин.

— За Інгурі друзів немає. Побачив череду — пастуха вбий, череду пережени сюди. Не можеш перегнати — заріж.

Наказували руйнувати все: дороги, мости, підпорні стіни, будинки, лінії електропередач, трансформатори. Аби вивести з ладу останній, доводилося вночі вибиратися на околицю села і протикати місткість з трансформаторним маслом багнет-ножем. Позначався і брак вибухових засобів. Приводилось задовольнятися кустарними "дистанціонками" й уповільнювачами з будильників. З вибухових речовин використовувся пластит і тротил.

Ефективність диверсій в Абхазії знижується легкістю відповіді. Лінія електропередач від Інгурі ГЕС у напрямі на Грузію спочатку йде територією Гальського району і лише звідти — на Тбілісі. Після кожного особливо дошкульного вибуху абхази на день-два відключали електропостачання.

Про природу Сванетії залишилося лише кілька споминів. Перший з них — ненавість до олеандрів. Адже це підступна рослина. Пролізти через них не можна, а варто лише стати ногою на серпантині, і поїдеш вниз, як по рейках. А вдома, у Києві, їх саджають у горщики, поливають водою "наполовину з кров'ю". Ще докучали ліани — суцільні тенета, крізь які треба продиратися з усіх сил. Виявивши найтовщу з ліан, Обух одразу ж склав її "стремінцем" і спробував влізти нагору — потягнуло до предків. Одразу, звичайно ж, впав. Але і без нього мавп у горах Абхазії вистачало.

Відомий розплідник розгромили ще в 1993 році. Хтось пустив чутку, ніби мавп у наукових цілях заражали найстрашнішими хворобами, щось на зразок СНІДу або віруса Ебола. Коротше, в ході бойових дій їх відстрілювали всі конфліктуючі сторони. Та за оповідями сванських мисливців, гамадрили все ж вижили. Якщо їх не чіпати, вони немовби не проявляють жорстокості. Радили: побачиш цю мавпу, обминай стороною.

Я був знайомий з цими нахабними тваринами по Африці й без будь-яких вагань приготувався прикінчити першу ж з них. Ще за часів Давнього Єгипту павіани практично поголовно перейшли на харчування плодами рук людських, нещадно плюндруючи плантації та пасовиська цариці Савської. Про "людей з песячими головами", що мешкають у "країні голомозих", згадував у своєму "Ходінні за три моря" й Афанасій Нікітін. Через бурів, які звинувачували мавп поряд з тубільцями в тому, що вони розривали ягнятам животи лише задля того, аби спробувати добре перевареного овечого молочка, ненависть до павіанів передалася і іншим білим колонізаторам. Пам'ятаєте у Лівінгстона: "Зустріли негра й павіана. Обох пристрелили".

В даному випадку

1 ... 73 74 75 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Війна у натовпі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Війна у натовпі"