Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дожити до весни 📚 - Українською

Читати книгу - "Дожити до весни"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дожити до весни" автора Надія Павлівна Гуменюк. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 73 74 75 ... 93
Перейти на сторінку:
суниці та лісова малина – ягоди, які дуже любили ченці.

І ось із семи легендарних велетів зостався лиш один, та й на того вже чигають гострі зуби бензопилки.

– Як же ви добре знаєте лісових істот! Ніби самі в болоті з упирами виросли. А як щодо законів людських? Може, скажете, що маєте дозвіл на вирубку? – обірвала балакуна.

– Авжеж, маємо. – Тайсон мацнув себе за кишеню, поплескав по ній широкою чорною долонею. – Маємо, але не покажемо. Бо у вас документів немає.

Чоловік грався в поштаря Пєчкіна. Йому чомусь було дуже смішно. Прокурені жовті зуби ніяк не хотіли ховатися за обвітреними губами, вищирялися та вищирялися з-під ріденької борідки.

– Документ у мене є – журналістське посвідчення. Я матеріал для газети готую – про те, як мої землячки ліс нищать, рідкісні дуби спилюють і за Буг вивозять. А сміється той, хто сміється останнім.

– То ви журналістка, значить? Так би й сказали зразу. Ха!.. А я папа Римський, Тайсон Тринадцятий. От і познайомилися. То питаєте, чи є в нас дозвіл? А нам він – як собаці п’ята нога чи як п’яте колесо до воза. Ми люди прості, в інститутах не вчилися, дипломів не отримували, і наше діло маленьке, зовсім-зовсім малюсіньке: хазяїн наказав – ми зробили, ну й трохи заробили, на сто грамів і пончик. Не положено нам, простим людям, думати. Хай кінь думає, бо в нього голова велика, або хазяїн, бо в нього грошей багато.

– Ну й проповідь ти закатав, папо Тайсоне Тринадцятий, – просто як наш отець Никанор з амвону. А воно тобі тре’? Відкусив би їй краще вухо або носа, щоб не стромляла його, куди не просять. Чи, мо’, ми цю довбану мавку просто, по-тихому… Тобто назад у дупло вербове запхаємо. Разом із лижами. І замуруємо, – похмуро запропонував Базиліо.

– «Шукати будутьнескоро знайдуть…», – весело затягнув Тайсон.

Від того дурнуватого сміху та співу стало моторошно. Прості люди, яким «не положено» думати, які за гроші «на сто грамів і пончик» зроблять усе, що хазяїн велить, а там – хоч трава не рости чи, як сказав Омелян, після нас – хоч потоп. Яка бездумність і байдужість – до лісу, до землі, до того, що було й що буде, навіть до самих себе. Вона дістала-таки сховану під курткою берданку.

– Зачепите ще й цього, останнього дуба – пристрелю.

– Оглашенна! Тобі що, дерев у лісі мало? Та їх тут рубати – не перерубати! А як і всі вирубаємо, то нові виростуть. Може… Колись… Мабуть… – блазнював Тайсон.

– Та вона блефує, – Базьо зняв чорні окуляри й витріщився на рушницю. – В тому ружжі вже ворона сто років яйця відкладала та вороненят виводила. Не стрельне воно.

Анабель вистрелила.

Тайсон зібрав у вузлик розтягнені в нахабній посмішці губи, сховав нарешті прокурені зуби й хутко відступив до трактора, заховався за причеп.

– Ну-ну, це ми ще побачимо, хто буде сміятися останнім! – Базьо знову одягнув окуляри, витер кулаком притрушені інеєм вуса й пішов до напарника. – Ти, малахольна, ще Омеляна не знаєш! Він тобі покаже, де дідькам роги крутять.

Але щось у її погляді було таке, що чоловіки не стали сперечатися, зібрали лісорубське причандалля, повантажили бензопилки, повсідалися до кабіни трактора й поїхали з лісу.

Анабель підійшла до дуба, розкинула руки, припала вухом до стовбура, як робив колись Лука. Стояла і прислухалася, ніби чекала, що крізь броню старезної кори обізветься серце дерева. Невдовзі й справді почула ритмічне постукування – то десь неподалік запрацював дятел.

«Чудна, – усміхнулася сама до себе. – Ти ж зібралася жити тільки до весни. То що тобі до цих дубів? Що тобі до старого вовка? Чи тобі не однаково, що коїться довкола?»

А таки не однаково.

***

Чорнява голова Киці рвучко скинулася над столом, темні очі під густими бровами здивовано округлились.

– О! Яка гостя! І що ж це усе-таки змусило таємничу пані Баскаль покинути свій райський острів посеред моря самотності та повернутися до людей?

Коли ж почула історію з дубами, опустила голову. Конкретно про ці дерева вона ще не знала, але загалом про те, що робиться в навколишніх лісах, відомо всім. Скоро уже й чорниць не буде де назбирати, бо на вирубаних, полисілих ділянках волинська ягода рости не хоче – їй потрібні затінок і волога. А що вдієш? Ці лісові володіння – парафія не сільради, а лісгоспу, а над лісгоспом – іще вище начальство є. Такі, як Омелян Сорочук, якось добувають собі дозволи на вирубку. Як саме? Хіба важко здогадатися? Тож наївно було б сподіватися, що ті, хто вчора дозволили, сьогодні каратимуть. Ворон ворону око не виклює. Щоправда, на паперах зазвичай ідеться про заготівлю непридатної деревини, а спилюють і рубають вони самі бачите що. Лісопильні в селах працюють від рання до смеркання, мало не щодня до кордону з Польщею тягнуться лісовози, а звідти вивезене повертається євриками та доларами – просто до кишень спритників, яким наплювати на те, що станеться з їхньою ж землею чи лісом. Отакий вигідний бізнес, такий швидкоокупний і миттєво прибутковий: зрубав, обчухрав, перевіз – і зразу в дамках. Украв – продав – заробив. І навіщо з бульбою на полі

1 ... 73 74 75 ... 93
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дожити до весни», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дожити до весни"