Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Рогнеда 📚 - Українською

Читати книгу - "Рогнеда"

254
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Рогнеда" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 73 74 75 ... 92
Перейти на сторінку:
class="book">Знаходиться за 12 км від Мінська на річці Свіслоч при впадінні її в Заславське водосховище. Залізнична станція на лінії Мінськ – Молодечно.

В історичних довідниках можна прочитати, що Заславль – літописний Ізяслав, Іжеславль, Жеславль, згідно з історичним переданням, збудований наприкінці X століття київським князем Володимиром Святославичем, який віддав його своїй жоні Рогнеді і сину Ізяславу, на честь якого місто й було назване. Вперше згадується в літописах за 1127–1128 рр. у зв’язку з походом великого князя Київського Мстислава Володимировича на Полоцьку землю – «на кривичі», в ході якого місто було розорене.

Місце для міста вибрав сам Володимир під час походу на ятв’ягів.

У 1159 році місто потрапило в чергову міжусобицю і було пограбоване.

До речі, якийсь час Ізяслав був центром удільного Ізяславського князівства. Після 1159 року місто майже на два століття зникає з літописів. З археологічних розкопок видно, що тоді в місті відбушувала величезна всеспопеляюча пожежа.

З XIV ст. Ізяслав був у складі Великого князівства Литовського і тоді ж почав йменуватися Заславлем.

В XVI ст. в Заславлі існувала друкарня, у якій була видана Біблія Симона Будного.

Наступного сторіччя Заславль був центром Заславського графства, що складалося з чотирьох войтівств, усього 28 вьосок (сіл) та фольварків (поміщицьких господарств), 13 застінків – сільських поселень, що лишилися на землі, яку розмежували. Наприкінці XVII ст. у ньому було трохи менше сотні будинків.

З 1793 року Заславль – у складі Росії, як містечко Мінського повіту.

Ще через століття в місті відкрили школу при костьолі – для дітей шляхтичів, була заснована і єврейська школа.

Монастир мав бібліотеку, що нараховувала майже 500 томів.

В 1924–1959 роках Заславль був центром Заславського району.

У 1941–1944 роках місто перебувало під німецькою окупацією.

З 1959 року Заславль – міське селище в Мінському районі.

З 1985 року – місто обласного підпорядкування, що складається з чотирьох мікрорайонів (перший – історичний центр). І все в ньому так нині, як і має бути в місті обласного підпорядкування. Є навіть етнографічний музей та музей-заповідник «Заславль».

6

Існує серед біографів Володимира та Рогнеди і така думка: припинення непростих подружніх стосунків Рогнеди з Володимиром і переїзд її в Ізяслав стало найбільшим благом для полоцької княжни. Адже, повернувшись на батьківщину, Рогнеда нарешті з безправної жони князя перетворилася на повновладну хазяйку власної долі. Вона була ревною християнкою і зайнялась поширенням віри Христової в Полоцькій землі. Заснувала один з перших жіночих монастирів на Русі і стала у ньому наставницею для своїх послідовниць. Їй вдалося зібрати й згуртувати навколо себе багато людей, сформувати княжий двір, набрати дружину для юного сина…

Прийнявши нову віру, Рогнеда різко зміниться, стане зовсім іншою, як була до того – навіть сама тому дивуватиметься. Свого часу віддатися за Володимира (тоді юного новгородського князя) їй не дозволила власна гординя, коли вона вперто заявляла: «Не піду за Володимира, бо він син рабині». Правда, тоді слабенький голос заперечував: але ж Володимир – син князя і сам уже князь, та вона до нього не прислухалась. Власна гординя їй того не веліла, а за християнським віровченням гординя – один з найбільших гріхів. Дорого заплатить Рогнеда за свою минулу погорду, це вона збагне лише наприкінці свого життя, коли стане вже християнкою.

І подумки проситиме у Володимира прощення за свою гординю. Молячись, шепотітиме: «Коли б ти тепер мені трапився, не пішла за тебе, а – полетіла б! А тоді… Тоді гріх мене полонив, найбільший гріх у роду людському – гордовитість і я піддалась їй, своєю гординею і місто зруйнувала, і батька та братів погубила. Немає мені прощення й ніколи не буде…».

Стаючи навколішки перед іконами у своєму, нею заснованому монастирі, все вимолювала в Господа прощення – за те, що колись не була до Володимира щирою, а була гордовито-чванливою, а хіба ж можна так межи людьми? Це ж… це ж від диявола, гординя, а від Господа – любов.

І молилася, щоби всі люди любили одне одного…

Згадувала в молитвах і неньку рідну Володимира, древлянську Малушу. І відчувала в ній споріднену душу. Вони обидві зазнали однакового лиха. Малушу силоміць пригнали з Древлянської землі до Києва, а коли вона завагітніла від князя Святослава, вислали її з дитям із Києва в глухе село. Точнісінько, як і її, Рогнеду. Забрали її з Полоцька до Києва, а потім з дитям вигнали у село, заборонивши їй без дозволу й у стольному граді з’являтися – наче вона підневільна, наче рабиня яка. А вона ж княжна полоцька.

Точнісінько, як і Малуша, котра була княгинею древлянською, а вони з неї чи не рабиню зробили… Молячись, прохала й у Малуші прощення, сестрою її по нещастю в молитвах називала і від того хоч трохи ставало легше на душі.

«На тім світі, Малушо, зустрінемось і сестрами там житимемо».

7
1 ... 73 74 75 ... 92
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Рогнеда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Рогнеда"