Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"

218
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Князь Єремія Вишневецький" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 73 74 75 ... 87
Перейти на сторінку:
пильно, що аж за­нидів і змізернів на ви­ду.

Приїхав на коні Домініків шу­рин Ко­нец­польський, що дер­жав Гри­зельди­ну сест­ру, прис­ка­кав князь Зба­ражський, так са­мо пе­ре­вер­тень з слав­но­го ук­раїнсько­го ро­ду князів Ост­рожських. Панів наз­би­ра­лось пов­ний на­мет. Ко­ли це десь за су­гор­ба­ми заг­ра­ли му­зи­ки. І на до­лині з'явив­ся полк київсько­го воєво­ди Тиш­ке­ви­ча. По­пе­ред пол­ка ма­нячіло здо­ро­ве зна­ме­но. За пол­ком в блис­кучій ка­реті їхав Тиш­ке­вич. За ним тяг­ла­ся дов­га вал­ка з сотні возів з уся­ки­ми по­жит­ка­ми ви­пе­ще­но­го ста­ро­го маг­на­та. Князь Зас­лавський за­раз пос­лав до йо­го верхівця з зап­ро­си­на­ми на бен­кет. Не­за­ба­ром ка­ре­та при­ка­та­ла до на­ме­ту. Два жовніри ви­са­ди­ли попід ру­ки з ка­ре­ти ог­ряд­но­го Тиш­ке­ви­ча. Він був уб­ра­ний в но­ве ба­га­те уб­ран­ня, не­на­че зібрав­ся на бен­кет до са­мо­го ко­ро­ля в двір. Усі три при­водці вис­ту­пи­ли з на­ме­ту до йо­го на­зустріч і по­ве­ли йо­го попід ру­ки в на­мет, не­на­че ста­ро­го глад­ко­го біску­па. Прис­ка­кав на коні й Самійло Лащ в но­во­му уб­ранні, здо­ро­вий, на­че ка­довб. І замішав­ся в блис­ку­чий на­товп в на­меті. Для йо­го ве­ле­тенської пос­таті на­мет був і низький і тісний. Лащ по­вер­тав­ся в на­меті, не­на­че си­тий товс­тий ведмідь в кучі.


Згодом наз­би­ра­лось панів так ба­га­то, шо во­ни не вміща­лись в на­меті й по­ви­хо­ди­ли в по­лот­няні навіси над сто­ла­ми. Слу­ги по­вий­ма­ли з возів стільці та дзиґли­ки, об­биті чер­во­ним та жов­тим сап'яном з ви­дав­ле­ни­ми зо­ло­ти­ми гер­ба­ми та князівськи­ми ко­ро­на­ми Зас­лавсько­го. Гос­по­дар поп­ро­сив гос­тей пи­ти по чарці, за­ку­шу­ва­ти та сіда­ти за довгі сто­ли. Гості пи­ли, ба­ла­ка­ли, кри­ча­ли та ре­го­та­лись, про війну й мо­ви не бу­ло в їх.


- Шкода, що оце не­ма з на­ми слав­но­го гетьма­на По­тоцько­го, - про­мо­вив князь Домінік, - десь по­невіряється в по­лоні в Кри­му. От би хто зро­бив по­ша­ну моїм ви­нам та горілці! - ска­зав князь Домінік.


- Зробимо й ми без йо­го вам, кня­зю, цю по­ша­ну, - обізвав­ся Лащ, - за це не журіться! А все-та­ки шко­да, що мені не­ма па­ри за сто­лом з ви­на­ми та ме­да­ми. Од­жеж ніхто ме­не з вас, па­но­ве, не пе­реп'є! Один гетьман По­тоцький був мені під масть.


- Не жу­ри­ся, па­не Ла­щу! Ми од те­бе не одс­та­не­мо, - го­во­ри­ли де­котрі па­ни, ви­пи­ва­ючи по чарці й заїда­ючи хо­лод­ною за­ячи­ною.


Князь Домінік зап­ро­сив гос­тей сіда­ти за сто­ли. При­водці Тиш­ке­вич, Ко­нец­польський, князь Зба­ражський та інші князі сіли за сто­лом в на­меті. Інші мо­лодші па­ни посіда­ли за довгі сто­ли під навіса­ми. Підня­ли над на­ме­том Домініко­ве чер­во­не здо­ро­ве зна­ме­но. На при­гор­ку вда­ри­ли з гар­мат. Заг­ра­ли му­зи­ки. Гості всілись. По­чав­ся бен­кет та­кий розкішний, по­ча­лись такі збит­ки в на­по­ях, не­на­че па­ни бен­ке­ту­ва­ли не у військо­во­му та­борі, а в па­лаці кня­зя Зас­лавсько­го. Стов­пи­ще слуг та ку­харів за­веш­та­лось, забіга­ло. Па­нам по­да­ва­ли смачні й тривні пот­ра­ви. Па­ни го­моніли, ре­го­та­лись. Пот­ра­ва йшла за пот­ра­вою без кінця. Жба­ни й ва­зи з ви­на­ми та ме­да­ми спо­рож­ня­ли так швид­ко, що слу­ги лед­ве всти­га­ли на­ли­ва­ти їх з бо­чок, на­си­лу уви­ва­лись.


Над усіма на­ме­та­ми воєвод та полків попідніма­ли зна­ме­на та ко­рог­ви. Ба­гат­тя на су­горбі па­ла­ло. Колії різа­ли й білу­ва­ли ко­ро­ви, ба­ра­ни та пти­цю на ве­че­рю. Дим од ба­гат­тя підіймав­ся під синє га­ря­че не­бо ви­ще од дібро­ви. Па­ни кри­ча­ли й га­ла­су­ва­ли. В га­ря­чо­му повітрі роз­но­си­лись гострі па­хощі од пе­чені, пер­цю, інбіру, тхну­ло зга­ря­ти­ною од ба­гат­тя. Зда­ва­лось, ніби то давні царі давньої Ел­ла­ди з'їха­лись на Олімпійські ігри­ща, при­но­си­ли після ве­се­ло­го ігри­ща жерт­ву бо­гам, а потім сіли за жертівний бен­кет в праз­ни­ко­во­му уб­ранні вкупі з жер­ця­ми в пур­пу­ро­вих та шов­ко­вих уб­ран­нях, в зо­ло­тих вінцях та об­ру­чах на го­ло­вах.


- А що ви, па­но­ве, чу­ва­ли про табір Хмельницько­го? - спи­тав князь Домінік.


- Розташувавсь він та­бо­ром на Во­лині. Він оце не­дав­неч­ко розіслав лис­ти по всіх містах та се­лах, щоб охочі хло­пи прис­та­ва­ли до йо­го та­бо­ру та йшли в ко­за­ки, - про­мо­вив Лащ, - і вже оце звідусіль по­тяг­ли­ся ці сільські ли­царі хто на су­хо­реб­рих шка­пах, хто пішки з тор­ба­ми на пле­чах та в дра­них сви­тах. Хмельницький прий­має в ко­за­ки усю ту на­во­лоч і вчить їх мушт­рам. Ото, яс­но­вельможні па­но­ве, ма­ти­ме­мо суп­ро­тив­ників на про­ди­во! З та­ки­ми ли­ца­ря­ми й нам, па­но­ве, ще не до­во­ди­лось би­тись, од­ко­ли сутніє Польша.


- Доведеться та­ки по­пас­ку­ди­ти наші ли­царські шаблі та за­баг­ни­ти наші до­рогі кун­туші в бо­лоті, - обізвав­ся князь Зба­ражський. - Це нес­ла­ва для на­ших до­ро­гих ша­бель.


- Ото летіти­ме те дран­тя під на­ши­ми шаб­ля­ми, як ку­ря­че пір'я з ку­рей! Бу­де преціка­ва, пресмішна бит­ва. Ото бу­ду ре­го­та­тись, як ре­го­тавсь під Смілою тоді, ко­ли вирізав од­не се­ло. Ті дурні хло­пи під Смілою не тільки не обо­ро­ня­лись, але ще й ста­ва­ли на коліна та прос­тя­га­ли ру­ки до нас. А я як штурх­ну яку мо­ло­ди­цю спи­сом в гру­ди, то во­на так і геп­не навз­нак та й зад­риґає но­га­ми! Чис­то на­че заріза­на кур­ка! Ой бу­дуть дри­га­ти но­га­ми Бог­да­нові ли­царі під шля­хетськи­ми шаб­ля­ми! - го­во­рив Лащ і ре­го­тавсь.


- Чи ви чу­ли, па­но­ве, що Хмельницький оце на тім тижні оже­нив­ся з яко­юсь кра­су­нею Оле­ною Чаплінською, жінкою яко­гось шлях­ти­ча Чаплінсько­го, вби­то­го ко­за­ка­ми? - ска­зав один шлях­тич. - Ка­жуть й весілля оце не­дав­неч­ко справ­ляв в та­борі.


- Невже! - крик­нув жва­вий Ко­нец­польський. - Ото як­би оце за­раз бу­ла бит­ва! Ми б узя­ли в по­лон Бог­да­на з мо­ло­дою, з усім весіллям, з сват­ка­ми й світил­ка­ми. Вий­шов би пресмішний тріумф у Вар­шаві з світил­ка­ми та друж­ка­ми. Ми б за­га­да­ли їм на тріумфі ули­цею співа­ти весільних пісень.


Пани за­ре­го­та­лись, аж сто­ли зад­вигтіли. Вен­герські ви­на та міцні ме­ди підки­да­ли ве­се­лості в роз­па­лені спе­кою та ви­на­ми го­ло­ви.


Тим ча­сом нап­рикінці бен­ке­ту ку­харі пос­та­ви­ли па столі здо­ро­ву яли­ну, ви­роб­ле­ну з са­ха­ру. Під яли­ною біг лев з пе­ле­ха­тою го­ло­вою й наз­до­га­няв зай­ця. На го­лові в зай­ця стриміла ко­зацька шап­ка з чер­во­ним дов­гим вер­хом. Муд­рий ку­хар пот­ра­пив в тон ве­се­лої шлях­ти. Вглядівши та­ку ку­мед­ну емб­ле­му, па­ни за­ре­го­та­лись й за­га­ла­су­ва­ли.


- Віват! віват шляхті! Муд­ро зроб­ле­но! Віват кня­зеві Зас­лавсько­му, - за­га­ла­су­ва­ла шлях­та яки­мись ска­же­ни­ми го­ло­са­ми.


- Згине Бог­дан з ко­за­ка­ми! Не­хай жи­ве шлях­та! - крик­ну­ли па­ни. - Не­хай зги­нуть ко­за­ки й хло­пи!


- Не по­мо­жуть Бог­да­нові об­шар­пані хло­пи та усякі за­го­ни! - крик­нув Лащ і схо­пив­ся з місця.


Скотарна фа­цеція збу­ри­ла й роз­во­ру­ши­ла лег­ко­дум­них та го­но­ро­ви­тих панів до краю. Чванько­витість та нах­вал­ки прор­ва­лись на­верх, не­на­че патьоки з ки­пу­чо­го вул­ка­на.


- Ось ка­ра на бун­тарів! - крик­нув князь Домінік, ви­тяг свою до­ро­гу шаб­лю, підняв її вго­ру і по­ка­зав па­пам, але так, що шаб­ля схи­ли­лась за пле­че, а князь по­ка­зав па­нам пиш­не зо­ло­те дер­жал­но, по­цяцько­ва­не брильянта­ми. Він по­ка­зав те дер­жал­но, не­на­че ба­га­та пані ча­сом ви­со­вує

1 ... 73 74 75 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"