Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко 📚 - Українською

Читати книгу - "З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко"

60
0
07.07.24
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "З часів неволі. Сосновка-7" автора Левко Григорович Лук'яненко. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 76 77 78 ... 165
Перейти на сторінку:
не наслухався про життя в зонах, коли їхав конопляною поштою?

— Та чув багато, — кажу. — І все-таки я не буду бажати смерти іншому.

— Будеш, сину. Коли ми всі тут стоїмо в черзі на смерть, то кожен хоче, щоб спочатку помер ближній, а потім уже сам. Тому хай для тебе буде цим ближнім не українець.

— Хто ви, — питаю його.

— Я з Волині, — каже. — Моє прізвище Назарчук, звати Петром. Я був у кущовій боївці. В одному бою мене поранили в ногу. Санітар боївки перев’язав ногу, щоб зупинити кров, але тягнути мене не було як. Командир боївки думав відвести увагу роти червонопогонників пересуванням боївки вбік, відходячи поза кущами й ярами у напрямку лісу. Хлопці відступали з боєм, добре стріляли і багатьох ворогів побили. Проте, коли вже боївка сховалася під захист лісу і бій ущух, москалі, шукаючи своїх побитих і поранених, натрапили на мене. Я відстрілювався. Їхня куля ударила в диск мого автомата і його заїло. Гранат уже не було. І вони мене схопили. Вилікували. Трибунал засудив до 20 років каторги. “Хай бандит працює на радянську владу”, — сказали й відправили в Норильськ. Отак я тут опинився.

Мене влаштували були слюсарем механічного цеху. Це не важка праця і не на морозі. Більше року він мені був за рідного батька. А потім помер, царство йому небесне! Був страшенно сміливий. Щирий українець і вельми добра людина.

3. Відплата

Багато чого Володимир Юрків розповідав мені про минуле життя в концтаборах. Ось, скажімо, про взаємини політичних з “кримінальними” в’язнями. До початку 50-х років у зонах панували карні злочинці. Вони знущалися над політичними. За вбивство політичного давали один місяць карцеру або тюрми, переводили в іншу зону — тільки й того. У зоні був кримінальний пахан. Його боялася вся зона. Увесь кримінальний склад зони був організований відповідно до їхньої злодійської субординації, на верху якої — цей пахан. Навколо нього — чимала банда, що через шестірок по всіх бараках тримала в страху всю зону. Жив він десь окремо. Шестірки його охороняли і обслуговували. Свою владу над бандою він підтримував силою і ножем. Його боялися і запобігали так, що до його валянців зверталися на “ви”. Наприклад, так: “Чи не можна вас посунути трошечки праворуч, щоб я міг поставити свої валянці?”. Із кумом він пив горілку. Коли приходив пакунок комусь у зону, той мусив ділитися з ним та його бандою. Хто не хотів ділитися, у того відбирали весь пакунок. Чекісти орієнтували кума, кого бажано знищити, кум вказував на жертву пахану чи комусь із його банди, ті знаходили слушний момент і вбивали. Коли можна було сховати вбивцю, тобто не знайти, його не знаходили. Коли вбивство було скоєне на очах у людей і приховати неможливо, тоді вбивць судили, всього лише давали місяць критої тюрми чи карцеру і переводили в іншу зону.

Такі знущання над повстанцями тривали довго, десь від 1945 року й до початку п’ятдесятих. Потім політичні в’язні схаменулися: “Шляк би його трафив! То ми не боялися в Україні москалів цілої їхньої держави зі зброєю, а тут боїмося цих босяків. Треба посадити їх на місце!” Вирішили одного примочити. “Вони, — кажуть, — ясна річ, здогадаються, з якого боку повіяло. Побачимо, як поведуть себе. Якщо мало буде одного, примочимо ще пару і бандити далебі осядуть”. Домовилися. Визначилися з тим, кого вбити, щоб найбільше їх залякати і приступили до справи.

Виконати присуд випало Володимирові Юрківу з двома іншими. Одного підібрали з тим, щоб мав можливість приреченого бандюгу непомітно викликати з барака, передати їм, тим часом повернувшись назад. Обидва напарники Юрківа були з інших бараків, тож ніхто не міг знати про їхнє місцезнаходження на той час, коли відбувалася розправа.

Була зима. Вечірня пора. Темно. Всі поховалися в бараки. Наглядачі сиділи у штабі, а на вахті і в зоні ніхто не ходив. Той, з ким вони домовилися, вів пахана трапом. Юрків з товаришем пішли їм назустріч. Порівнявшись, Володимир схопив пахана однією рукою за шию, а другою за голову. У цей момент колега шворнем жахнув його по черепові. Він добре старався, тож, як на біду, шворінь, проламавши череп пахана, другим краєм сягнув пальця Юрківа і прямо на черепі його розтрощив. Руку шпигонуло різким болем. Проте той знайшовся на силі спільно з напарником відтягти трупа вбік і прикидати снігом. На трапі жодних слідів не лишилося. Посипали його тютюном (махоркою), щоб при пошуках собака не зміг взяти слід, і зникли.

Згарячу Юрків пальця й не чув, а коли сховали труп і замели сліди, накотився гострий біль. Мусив іти до санчастини. На щастя, санітаром був свій чесний повстанець. Сказав, що випадково дверима прищемив пальця і той хруснув. Санітар пильно поглянув на нього, все зрозумів і каже:

— Так, так, я чув, що це у третьому бараці сталося.

Зробив знеболюючий укол, прорізав трохи пальця уздовж, поправив друзки кісток, зашив, замазав чимось, забинтував і питає:

— Можете обійтися без пов’язки через шию?

— Можу, — повів Юрків.

— Поносите добу забинтований палець у кишені?

— Поношу.

— Підете завтра на роботу, зробите вид, що це сталося на роботі. Я завтра вийду в робочу зону для обходу, через когось гучно покличете мене. Я зроблю вам перев’язку і оформлю виробничу травму. Постарайтеся, щоб вас ніхто не бачив з цією пов’язкою сьогодні і завтра до нашої зустрічі в робочій зоні.

— Добре, — відповів. — Дякую.

Вийшов із санчастини, поблукав між бараками, доки не забамкали до сну. Зачекав, заки підмітайло вимкне світло, зайшов до барака і ліг на своє місце. Палець не дав йому заснути до ранку. Лише перед самою побудкою зімкнув очі на півгодини.

Уранці ще ніхто не знав, що одного з центрових бандитів уже немає. Його друзі почали шукати й не могли знайти пропалого цілий день. За цей час санітар зробив Володимирові перев’язку, оформив виробничу травму і так “легалізували” його вавку.

На вечірню перевірку, як звичайно, до кожної секції барака прийшло по офіцерові та сержантові з гарнізону, вчинили ретельну перевірку особового складу в’язнів. Не дорахувавшись одного з в’язнів, ударилися в пошуки. Із-за зони прийшли солдати з собакою і стали уважно обходити всі стежки й закутки. Махорка таки зробила свою справу — не знайшли.

Враження це справило величезне. Босяки притихли й принишкли. Свої зрозуміли, що переходять в наступ

1 ... 76 77 78 ... 165
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "З часів неволі. Сосновка-7, Левко Григорович Лук'яненко"