Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"

218
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Князь Єремія Вишневецький" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 76 77 78 ... 87
Перейти на сторінку:
пак і не по­ми­ри­тись, - мурк­нув князь Єремія й навіть не гля­нув кня­зеві Домінікові у вічі, а ди­вив­ся че­рез одс­ло­нені по­ли на­ме­ту ку­дись в да­лечінь.

- В Бог­да­на армія здо­ро­ва, а в нас те­пе­реч­ки два та­бо­ри, опрічні один од­но­го, - по­чав Ост­ро­рог, - кож­не царст­во, що розділюється, му­сить за­ги­ну­ти і за­на­пас­тись. Не одрізнюй­тесь од нас, кня­зю, а прис­таньте до на­шо­го та­бо­ру і ми вкупі пе­ре­мо­же­мо во­рогів.


- Як то мені прис­та­ти до вас? Прис­та­ти під ва­ше вер­хо­венст­во, чи що? - спи­тав, не­на­че одрізав Єремія і з ти­ми сло­ва­ми підняв ви­со­ко чо­ло і ки­нув гост­ри­ми очи­ма на Ост­ро­ро­га.


- Ми, кня­зю, не винні, що бу­ла та­ка во­ля й при­суд ви­со­ко­го сей­му. Ми не маємо пра­ва зріктись йо­го при­су­ду, й за­га­ду, - про­мо­вив князь Домінік, - але ми про­си­мо, кня­зю, твоєї лас­ки - прис­та­ти до на­шо­го та­бо­ру і злу­чи­тись з на­ми до­ку­пи, як рівний з рівни­ми.


Усі за­мовк­ли. Мов­чав і князь Єремія. В на­меті ста­ло ти­хо. Усім бу­ло ніяко­во од тієї мов­чан­ки.


Лащ мов­чить, ще й позіхає на похмілля.


«Вилупив на кня­зя баньки, не­на­че йо­го зро­ду не ба­чив, та й мов­чить», - по­ду­мав жва­вий Ко­нец­польський і ти­хенько штовх­нув Ла­ща ліктем під бік.


«Коли б хоч брех­ли­вий Лащ мерщій за­ки­дав свій мо­ту­зок на кня­зеві ро­ги, - по­ду­мав Зас­лавський, - а то хоч за­раз ви­ходь з на­ме­ту та й да­вай дро­па­ка до­до­му».


- Вашої ми­лості, кня­зю, сла­ва відо­ма по всій Польщі. Вас люб­лять жовніри, бо ви сміли­вий і прос­тий і при­па­даєте їм до впо­до­би, - по­чав Лащ. - Ви­пий­мо, кня­зю, при цій на­годі по жба­нові доб­ро­го вен­герсько­го та й зійде­мось з та­бо­ра­ми до­ку­пи. Що тут дов­го ба­ла­ка­ти! Ко­ли б швид­ше за­пи­са­ти мо­го­рич по згоді, або що.


- Випити мож­на. Чо­му пак і не ви­пи­ти, - обізвав­ся Єремія й ляс­нув в до­лоні.


В на­мет увійшов служ­ник. Єремія звелів йо­му по­да­ти ви­но й за­кус­ку. Жовнір приніс ви­но в здо­ро­во­му олив'яно­му жба­нові, а потім по­дав срібні не­до­рогі куб­ки і пос­та­вив на столі за­кус­ку на олив'яннх тарілках. Ті олив'яні тарілки при­га­ду­ва­ли сто­ли в мо­нас­тирських тра­пе­зах або на Зо­по­розькій Січі.


- В час війни, в час по­ходів я за­бо­ро­няю п'янство в своєму та­борі і сам їм прос­ту стра­ву, їм куліш з са­лом, щоб да­ва­ти зра­зець жовнірам. Війна це ве­ли­кий піст, а не мас­ни­ця. В за­по­рожців ка­ра­ють смер­тю п'яниць в час по­ходів. Ото прав­диві ли­царські но­ро­ви. Нам тре­ба бра­ти цей їх зви­чай собі за зра­зець, - ска­зав Єремія.


- Ой, ой, ой! Кня­зю Єреміє! Як­би в на­шо­му та­борі завівся цей за­по­розький зви­чай, то прий­шлось би пос­ти­на­ти го­ло­ви усім жовнірам, усім па­нам, і мені пер­шо­му. Пи­ти й ко­заків би­ти: от на­ша втіха! - ска­зав Лащ і за­ре­го­тав­ся так, що йо­го товсті гу­би роз­тяг­ли­ся тро­хи не до вух, а рот став здо­ро­вий, не­на­че вер­ша.


- По одній чарці ви­пи­ти мож­на й у по­ході: це не шко­дить і ніко­му не за­ва­дить, - ска­зав Єремія. Він по­час­ту­вав гос­тей. Гості ви­пи­ли по куб­кові ви­на й ста­ли тро­хи сміливіші й го­во­рючіші. Для зви­чаю і князь Єремія при­гу­бив чар­ку і став при­хильніше пог­ля­да­ти на пиш­но уб­ра­них гос­тей. Роз­мо­ва пішла вольніша. Самійло Лащ, ви­хи­лив­ши пу­гарів зо три смач­но­го ви­на, роз­ба­ла­кав­ся й справді до­по­ма­гав своїм верт­ким язи­ком вес­ти роз­мо­ву, що рва­лась щох­ви­ли­ни, ніби гни­ла рвач­ка нит­ка.


- Вже як хо­че­те, ва­ша ми­лость, а без вас, кня­зю, ми не роз­поч­не­мо бит­ви з ко­за­ка­ми. Ва­ша ру­ка, ваш ро­зум, ва­ша сміли­ва вда­ча потрібні нам те­пер, як ман­на не­бес­на бу­ла потрібна ізраїльтя­нам в пус­тині, - роз­по­чав роз­мо­ву Тиш­кевич.


Князь Єремія трохії по­добрішав. Тиш­ке­вич не­на­че пог­ла­див йо­го за шерс­тю.


- Тільки шко­да, кня­зю, що горілки не п'єш. Як­би ти пив так, як оце ми дуд­ли­мо, ти б дав­но прис­тав до зго­ди з на­ми, - бовк­нув Лащ, став­ши од­ра­зу за­панібра­та з кня­зем. - In vi­no еst pax. Це свя­та прав­да: ви­пий, кня­зю, до нас оцей цілий жбан та не бор­сай­ся й не бри­кай­ся.


Киязь Єремія спах­нув і ки­нув сер­ди­ти­ми очи­ма на Ла­ща.


- Ваші жовніри, кня­зю, вже ви­мушт­ро­вані в бит­вах з за­го­на­ми, вже приз­ви­чаєні до борні з ко­за­ка­ми, а наші ще й по­ро­ху не ню­ха­ли. В тобі си­ла, кня­зю, а не в нас. Ти пер­ший ли­цар на всю Польщу. Твої жовніри не вби­ра­ються в до­рогі ша­ти, не звик­ли до ла­сих пот­рав, - го­во­рив князь Зас­лавський.


- Твій табір, кня­зю, та­ким прос­тим здав­ся нам, що князь Домінік аж пе­ре­ля­кав­ся: ду­мав, що наші провідці, хло­пи, зап­ро­ва­ди­ли йо­го в який­сь загін Кри­во­но­са або Вов­гу­ри. На взір твій обоз - чис­тий хлопський загін: жовніри в прос­тих жу­па­нах чи в сви­тах, но­чу­ють в со­лом'яних ку­ре­нях, їдять куліш з са­лом. Зовсім не по-шля­хетсько­му! - ви­па­лив, як з руш­ниці, дур­ний Лащ.



Єремія схо­пив­ся з дзиґли­ка, на­че опе­че­ний, і не­на­че зашк­вар­чав, як вишк­вар­ка на ско­во­роді.


- На ко­заків-гай­да­мак і я гай­да­ма­ка. Гай­да­ма­ка князь не рівня кня­зям гетьма­нам польсько­го війська.


Єремія од­ки­нув по­лот­ни­ще завіси до дру­гої по­ло­ви­ни на­ме­ту, вско­чив ту­ди, спус­тив завісу й схо­вав­ся там.


Усі па­ни вста­ли і витріщи­ли очі. Лащ ки­нув лож­ку в куліш і ви­ря­чив з ди­ва очі на завісу. Завіса ще хи­ли­та­лась, але за завісою не чу­ти бу­ло навіть ду­ху.


Магнати пос­то­яли, по­ди­ви­лись один на од­но­го і мовч­ки вий­шли з на­ме­ту.


- Ну та й те­леп­нув же ти, Ла­щу, не­на­че обу­хом по го­лові! - ска­зав князь Домінік.


- Ото «до сто дзяб­лув!» Вже був і за­ли­гав за ро­ги кня­зя, та не довів до Глинсько­го та­бо­ру. Не вдер­жав на­ли­га­ча. бо князь геть-то вже на­ту­рис­тий та брик­ли­вий. Хіба сам чорт за­ли­гає кня­зя Єремію за ро­ги. Як­би він пив горілку! От­тоді я по­са­див би йо­го в пляш­ку та й повіз в наш табір до Гли­нян, як Со­ло­мон чортів на вавілонське по­ле. Але цей князь хитріший за са­мих чортів. Тре­ба пре­муд­ро­го Со­ло­мо­на, щоб йо­го за­ли­гав та при­волік до на­шо­го та­бо­ру в Гли­ня­ни, - про­мо­вив Лащ.


- А бо­дай не­чис­тий був за­ли­гав тобі язи­ка! - ви­ла­яв­ся Тиш­ке­вич та зак­рек­тав з до­са­ди, лізу­чи в ка­ре­ту.


Пани сіли в ка­ре­ти і, пох­ню­пив­ши го­ло­ви, поїха­ли до Гли­нян. Навіть коні од ве­ли­кої спе­ки не бігли, а йшли підтюп­цем. не­на­че зна­ли, що ве­зуть сум­них панів.



XIV



Тим ча­сом Адам Кисіль, виїхав­ши з коміса­ра­ми на Ук­раїну ще два­над­ця­то­го серп­ня, блу­кав по уся­ких містах поміж ко­зацьки­ми за­го­на­ми тро­хи не цілий місяць і не доб­рав­ся ні до Бог­да­но­во­го та­бо­ру, ні до Києва. За­го­ни зу­мис­не не пус­ка­ли Кисіля і чи­ни­ли йо­му в до­розі усякі при­ти­чи­ни, щоб не до­пус­ти­ти

1 ... 76 77 78 ... 87
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Князь Єремія Вишневецький, Нечуй-Левицький"