Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко 📚 - Українською

Читати книгу - "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Шляхом бурхливим" автора Григорій Олександрович Бабенко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 76 77 78 ... 142
Перейти на сторінку:
А ми з Панасом підійдемо трохи пізніше. А де там найти твого батька?

Дорош коротенько розповів запорожцеві, де їхня вулиця й хата, зліз з воза й пішов поміж возами і ятками додому. Він піднявся вгору по узвозу, що вів з Подолу до города, і пройшов Троїцькі ворота. Туди й сюди крізь ворота йшло багато народу; більшість ішла з города на Поділ на ярмарковий майдан. Але й у городі було багато яток з крамом на площі коло Успенської церкви. Стіни города стали наче ще темніші, тільки на Тайницькій башті, на самому шатрі, що заросло зеленим мохом, біліли дві нові дошки. Коло з’їжжої, як і раніше, тьмяно виблискувала міддю гармата, Дорош приглядався, чи не побачить сторожа Микити, але коло з’їжжої не було нікого. На ґанку Приказу стояв якийсь чоловік у високій боярській шапці, мабуть, новий воєвода, бо старого воєводу Дорош знав добре, а перед воєводою стояли без шапок троє харківських міщан.

Дорош пройшов площу, дивуючи з того, що не зустрів нікого з знайомих хлопців, але народу було так багато на площі, що харків-чан майже не помітно було серед натовпу. Тільки перед яткою з взуттям стояв шинкар Череда і торгував червоні чоботи, мабуть, для дочки. Далі Дорош побачив ще одну знайому постать: пан ба-каляр Цурка своєю власною особою стояв коло крамниці, де були рушниці, пістолі, порох та всяке мисливське знаряддя, і цілився з рушниці в сулію, що стояла під сусідньою яткою. Він то прикладав кольбу до плеча, то спускав рушницю, то розглядав курок, то, поставивши рушницю на землю, придавлював долонею дуло і дивився на долоню, наче читаючи на ній, чи добра рушниця. Бакаляр зовсім не змінився, і коса його була товстюча, як і раніш; тільки ніс, здається, став трохи червоніший. Видно було, що він вже трохи ковтнув пінної. Побачивши Дороша, він почав блимати очима і терти очі кулаками, наче побачив яку мару, а не свого молодика, потім перехрестився й сказав:

– Свят, свят, свят… Відкіля це тебе, чортяка, чи то пак… Біг приніс, хлопче?

– Добридень, пане дяче! – привітався Дорош і побіг далі.

– Та стій! – крикнув йому бакаляр, – стій, вишкварку!

– Ніколи! – відповів Дорош і махнув рукою.

Ось шинок кума Череди. Коло дверей шинку стояли два добре підпилі козаки і держали один одного за пояси і за плечі. Вони балакали враз і кожний не слухав, що казав другий.

– От вип’ємо ще по чарці, а тоді вже на ярмарок! – долетіло до Дорошевого вуха.

Ось Дорош і дома. Усе так, як і було: і хата, і клуня, і тополя, що стоїть коло хвіртки у садок, і навіть Бровко. Собака зірвався з місця, побачивши хлопця, і люто кинувся на нього.

– Бровку! – крикнув Дорош. – Не пізнав?

Бровко заверещав з радости, плигнув на хлопця, мало не збивши його з ніг, і намагався лизнути в губи. Дорош ніяк не міг одбитися од собаки, а вже хтось обіймав його, пригортав, і плакав, і сміявся коло його:

– Синку мій! Любий мій! Де ж ти узявся на радість мені та де ти так довго був?

Трохи згодом Дорош, умитий, у чистій батьківській сорочці, бо його старі сорочки не налазили на нього, сидів за столом, снідав і розповідав про свої пригоди, а проти нього, підперши рукою голову і не зводячи очей з любого сина, сиділи мати, батько, що пухкав своєю люлькою, і братик Івась із книшем у руці.

Мати схудла й зблідла, батько став зовсім сивий і все якось горбився, а Івась виріс і дуже скидався на Дороша. Тільки не було сестри Галі.

Дорош з запалом, перескакуючи з одного епізоду свого бурхливого життя на другий, розповідав про те, що було з ним, відколи він виїхав з дому. Мати охала, жахалася, плакала, а тим часом підкладала вареників і сметани і всього, що було у неї в коморі.

– А одного запорожця, – згадав Дорош, глянувши на сметану, – так і звали – Сметана. Так його порубали москалі коло Ар-темівки, і білий він був, як сметана!

– Та їж, вже їж! – казала мати.

– А в Січі козаки їдять тетерю, а вареників ніколи не буває. А я скучив за варениками!

– Ну, то їж.

Нарешті Дорош наївся і схаменувся, що він ще й не запитав, як тут живуть його рідні. Все про себе та про себе!

– Ну, а ви ж як? – запитав батьків.

Мати якось раптом засмутніла, а батько похмурився і ще дужче запухкав своєю люлькою.

– Чи все гаразд дома?

– Гаразд, та не дуже! – обізвався батько.

– А що таке? – здивовано підвів брови хлопець.

– Усього було. І в колодках сидів, і батогів кацапських куштував, і самого князя воєводу бєлгородського бачив!

– За що ж вас бито батогами та у колодки забивано?

– Та все ж за твого Глека!

– Як за Глека?

– Та так… Ото, як поїхав ти в Артемівку та пропав десь, пройшла чутка, що великий татарський загін пройшов коло Мерефи. Поки зібралися ми з полковником та погналися за татарами, вони встигли попалити кілька сіл та хуторів і з ясирем пішли геть з Слобожанщини Муравським шляхом. Ну, ми за ними. Коли дивимось, ідуть назад наші слобожани, що їх забрали татари в полон, а скоїлося таке, що татарський загін, женучи ясир, натрапив на самого Сірка з запорожцями. Дав їм доброго чосу Сірко: розбив загін, а полонених визволив, одпустив додому.

– Я це знаю, – сказав Дорош, – і татар тих бачив, у Сірковому коші.

– Ну, от… Повернувся і я з козаками додому. А де Дорош? – питаю. – Нема, – каже мати, – ще не вертався, – а сама плаче. Я в Артемівку до Сербина. Чи не було, кажу, мого хлопця у тебе? – Був, – каже Сербин, – та тільки того самого дня поїхав з запорожцями. Добре, думаю, зробив хлопець: утік на Запоріжжя і мені нічого не сказав. І прикро мені стало й сумно.

– Та я зовсім не збирався їхати на Запоріжжя! – перебив батька Дорош.

– Тепер і я знаю, що ти не збирався, а тоді не знав. І ще сказав мені Сербин, що в лісі коло Артемівки знайшли побитих москалів та запорожців.

– Я бачив, як вони рубалися, – додав Дорош, – а з ногайця мурза звелів кишки випустити.

– Тут вже я не знав, що й думати: чи ти справді пішов на Січ, чи тебе

1 ... 76 77 78 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Шляхом бурхливим, Григорій Олександрович Бабенко"