Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів 📚 - Українською

Читати книгу - "Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів"

404
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів" автора Петро Михайлович Кралюк. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 78 79 80 ... 143
Перейти на сторінку:
кілька їхніх смислових блоків. Спочатку маємо вірші, в яких прославляється Сагайдачний, описуються його військові походи. Згадується взяття ним Кафи в 1616 р., участь у польсько-російській війні 1617—1618 рр., у військових діях на теренах Прибалтики і, звісно, участь у Хотинській битві 1621 р. Після цього зустрічаємо вірші, в яких йдеться про смерть.

Далі маємо вірші, в яких викладається біографія Сагайдачного, йдеться про його походження, навчання, участь у різних битвах. Останні вірші – своєрідний заповіт гетьмана. Спочатку він ніби звертається до своєї дружини, потім – до товаришів, близьких йому людей. Саме зверненням до живущих, яке є епілогом, і завершуються «Вірші…»

Для нас найбільш цікавою є вступна частина, де говориться про козацтво. Автор акцентує увагу на хоробрості козаків, їхній мужності, військовій доблесті – рисах, які були притаманні й Сагайдачному:

«Як мужність запорожців королі пізнали, То їм за герб такого рицаря признали. Вітчизні він готовий завжди послужити І за її свободу голову зложити. А треба, то землею він пройде, водою, До всього має вправність і прудкий до бою»491.

На початку Сакович вдається до деякого моралізаторства, говорить про велику цінність вольності (свободи), називає її золотою, твердить, що її прагнуть здобути народи. Концепт свободи мав значне поширення в суспільній думці Речі Посполитої. Шляхта цієї держави прагнула максимальної свободи, що часто межувала з анархією. Козаки, які намагалися дорівнятися до шляхти, теж зробили свободу своїм ідеалом. Правда, козацька свобода мала специфіку. З одного боку, її легко було досягнути на «нічийній землі», якою й були переважно терени, де «гуляли» козаки й татари. Але, з іншого боку, цю свободу треба було захищати зі зброєю в руках, про що й говорить автор:

«Та не кожному може вона бути дана, Тільки нам, що боронять вітчизну і Пана. Мужньо рицар у війнах до неї простує, Не грішми, але кров’ю свободу купує»492.

Сакович вважає, що козацтво вибороло для себе свободу зі зброєю в руках:

«Запорозькеє військо ту вольність здобуло, Бо служило вітчизні старанно і чуло. І у хроніках давніх про те написали, Як вони противенців вітчизни збивали Морем, долом, і пішо, і кінно, бувало, Хоча ворог при зброї находив навалом»493.

Далі, як і в «Протестації…», маємо звернення до історії Київської Русі та намагання представити козаків продовжувачами її славних традицій. При цьому автор «Віршів…» іменує козаків «племенем», для нього вони є окремою етнічною спільнотою:

«Плем’я те із насіння іде Іафета, Що батьківського з Симом ховає секрета. За Олега Роського монархи гуляли І по морю човнами Царград штурмували. Їхні предки із роським монархом хрестились — З Володимиром, – стійко у вірі лишились І ту віру несхитно тримають, статечно, Бо за неї вмирати готові конечно»494.

Маємо звернення до сюжетів, які в середовищі ієрархів Феофанового свячення стали «загальновизнаними» – похід князя Олега на Царгород, Володимирове хрещення. Говорячи про останнє, спеціально підкреслювалась християнська ревність козаків.

У «Віршах…» говориться про велике значення козацтва для оборони українських земель від татар. Саме козаки, стоячи на «українах», обороняють землі Речі Посполитої:

«Запорозькеє військо – належить вважати — Для вітчизни потрібне, пора це вже знати. Україна тим військом себе захищає, Де ж нема запорожців – татарин гуляє. Це посвідчити можуть міста на Поділлі, Також белзькі, підгірські – пізнали на ділі. А де кров християнську поганин розлив, Тих, котрі залишились, у рабство повів»495.

Підкреслюється також, що козаки не мають належного озброєння, але це не заважає їм визволяти невільників:

«В козака хоч ні зброї, ані шишака, Дожене поганина, лиш дай лошака, І хоча він здоров’ю ушкоду вчиняє, Та невільників завше з біди визволяє»496.

Сакович також полемізує з противниками козаків, вказує, що є люди, які б

1 ... 78 79 80 ... 143
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Півтори тисячі років разом. Спільна історія українців і тюркських народів"