Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

222
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 78 79 80 ... 97
Перейти на сторінку:
пев­но нічо доб­ре…

Наталка відга­да­ла все і не пи­та­ла більше. Раз про­си­ла навіть ста­ру не зга­ду­ва­ти їй, що в її комірниці діється.


Одного ран­ку, вже потім, влетіла ру­мун­ка до неї зап­ла­ка­на, розгніва­на і ви­повіла [137] меш­кан­ня.


- Чому? - спи­та­ла На­тал­ка зчу­до­ва­на.


- Та яко­го ли­ха сидіти мені тут дов­ше! - відповіла і, зап­ла­тив­ши на­лежні гроші, кот­ри­ми ору­ду­вав батько Ок­са­ни, ви­летіла, мов фурія, тріснув­ши две­ри­ма за со­бою. За кілька днів прий­шла до неї поп­ро­ща­ти­ся. Між іншим ска­за­ла:


- Орядину скажіть, що най же­ниться, з ким хо­че, ме­не то нічо­го не об­хо­дить. Він нічо не зас­лу­жив доб­ро­го.


- Скажіть йо­му то самі, пані, - відповіла На­тал­ка.


- О, він те­пер до ме­не не прий­де! - ска­за­ла і усміхну­ла­ся гірко. - Ви не знаєте, який він. Нині за­па­литься, обіцяє світ, а завт­ра вже хо­лод­ний, мов лід. і муд­рий, як той Со­ло­мон. О, я ко­го не­на­вид­жу! Скажіть йо­му оце, він до вас прий­де.


- Нехай не при­хо­дить, - ска­за­ла дівчи­на гор­до.


- Еге, ви все такі чудні! - за­го­моніла. - Я знаю, що він та­ки прий­де ко­лись до вас. Заціка­виться знов чим-не­будь і зай­де; тоді скажіть!


Наталка не обізва­ла­ся. Він не заціка­виться більше нею, бо во­на ос­та­ла­ся та са­ма, впрочім, що об­хо­ди­ли її зно­си­ни сих лю­дей? Для цеї жінки не ма­ла во­на ані крих­ти по­ва­жан­ня, а йо­го не мог­ла во­на цілком га­ни­ти.


- Знаєте, що я зав­ва­жа­ла? - го­во­ри­ла ру­мун­ка таємни­чо. - Я заміти­ла, що він вас боїться. Пе­ред ва­ми хо­че якимсь іншим бу­ти. Це як­раз доб­ре. Раз, ще дав­но, ска­зав, що ви «модні», а раз, що побідить ва­шу гордість і що це бу­де най­кра­ща хви­ли­на в йо­го житті! А раз був у ме­не і ди­вив­ся за чимсь у вікно. Са­ме тоді вер­та­ли ви з про­хо­ду і пе­ре­хо­ди­ли го­ро­дець пе­ред ве­ран­дою, а ва­ша Діана віта­ла вас ве­се­ли­ми ско­ка­ми. Ви зігну­лись до неї і поп­лес­ка­ли по го­лові.


«Чи пан­на Вер­ко­вичівна не при­хо­дить ніко­ли до вас те­пер?» - спи­тав, не зво­дя­чи з вас пог­ля­ду.


«Ні», - відповіла я.


«Розуміється, - відповів глум­ли­во, - во­на скор­ше за­ги­не, ніж піде про­ти сво­го пе­ре­ко­нан­ня. Во­на все ще та­ка са­ма. - По йо­го ус­тах пробіг див­ний усміх, і він до­дав по хви­лині: - Ко­лись пе­ре­ко­нається, що її пог­ля­ди не відповіда­ють жит­тю і що та­кою, якою влас­не є, не вдер­житься в нинішніх ча­сах».


- Опісля ви­пи­ту­вав­ся, хто до вас най­більше за­хо­дить, чи у вас ши­ро­ка ко­рес­пон­денція, і з ким ви най­більше схо­ди­те­ся. О, він суп­ро­ти вас див­но, див­но наст­роєний, і мені все здається, що ви мог­ли би йо­му не од­но ска­за­ти.


Відтак, ка­же ру­мун­ка, їй во­диться, що він оже­ниться ду­же ба­га­то, бо раз ока­зав їй, що та, що схо­че йо­го ім'я но­си­ти, му­сить ма­ти трид­цять ти­сяч; він кру­титься ко­ло якоїсь ба­гач­ки, полька, але рівно­час­но обсміює її: він не вірна на­ту­ра, не вірна, мов та со­ба­ка, во­на йо­го не­на­ви­дить. І об­няв­ши дівчи­ну, при­тис­ну­ла її до се­бе, мов­би про­жи­ва­ла з нею цілий час в найбільшій при­язні, і пішла. На­тал­ка би­ла­ся дов­го з дум­ка­ми, роз­би­ра­ючи ті її сло­ва, а замітка, що він наст­роєний суп­ро­ти неї див­но, зво­ру­ши­ла її чи­ма­ло.


Ні, ні, го­во­рив який­сь го­лос в ній, він її не лю­бив уже. Все те бу­ло лиш відго­мо­ном якоїсь гор­дості і помс­ти. То лиш во­на не мог­ла відвер­ну­ти­ся від йо­го цілком, чу­ва­ла над ним зда­ле­ка, в за­тиш­ку, чу­ва­ла дум­ка­ми і сер­цем, не тра­ти­ла віри в йо­го і в те, що їй зда­ва­ло­ся в нім сильне і не­по­хит­не. Де­ко­ли зви­ня­ла­ся пе­ред со­бою за ті дум­ки. Жит­тя та­ке од­нос­тай­не (вмов­ля­ла в се­бе), а він при­га­дує їй, що во­на мо­ло­да; крім то­го, все те не ва­ди­ло їй ані в праці, ані в чім іншім. А в то, що він хо­че ба­га­то же­ни­ти­ся і без лю­бові, зна­чить лиш зад­ля гро­шей, в то во­на не віри­ла. Він був прист­рас­ний, несп­ра­вед­ли­вий, пал­кий, не­постійний, але до то­го він нез­дат­ний. Він ос­тав­ся про те все в грунті той сам Оря­дин, за кот­рим не раз так ту­жи­ла гірко і кот­ро­го во­на луч­че зна­ла, хоч і як відда­лив­ся від неї.


А Мар­ко?


Про йо­го чу­ла ду­же зрідка. Ок­са­на не спо­ми­на­ла йо­го пе­ред нею май­же ніко­ли, а ко­ли спімну­ла, то хіба те, що він зна­хо­диться там або деінде і що не має надії вер­ну­ти­ся ско­ро до­до­му. Раз спімну­ла їй, що він пи­сав між іншим і те, що в вільних хви­ли­нах опи­сує по­до­рожі по всіх досі звид­жу­ва­них кра­ях і що це ма­ле діло пос­вя­че­не ко­мусь. Але ко­му во­но пос­вя­че­не, Ок­са­на не ка­за­ла, а во­на й не пи­та­ла. Об­раз йо­го бліднів чим­раз більше в її душі, і знай­омст­во з ним зда­ва­ло­ся їй те­пер лиш яко­юсь пре­гар­ною мрією…



***


Вона скінчи­ла пи­са­ти свою повість, о котрій ка­за­ла своїм то­ва­риш­кам, що в неї вло­жи­ла цілу свою ду­шу і пи­са­ла її кров'ю сво­го сер­ця. На ту пра­цю пок­ла­да­ла, як ка­за­ла, всю свою бу­дучність.


Обставини, в яких жи­ла, не бу­ли найліпші, і во­на про­жи­ва­ла не раз гіркі хви­ли­ни упо­ко­рен­ня. Це бу­ла прав­да, що во­на за­роб­ля­ла гроші і гол­кою, од­нак що ж бу­ло ро­би­ти? Меш­кан­ня ма­ла да­ром, ма­ла та­кож де­який за­ро­бок із своїх уче­ниць, але те все не вис­та­ча­ло на ви­мо­ги жит­тя, а хоч во­на і жи­ла і одя­га­ла­ся скром­но, то за­те пот­ре­бу­ва­ла гро­шей і на такі речі, без кот­рих ніяк не мож­на обійти­ся інтелігент­но­му чо­ловікові.


Одного ве­чо­ра зібра­ли­ся в неї її то­ва­риш­ки, і во­на чи­та­ла їм свою повість вго­лос. На­раз заміти­ла, що ма­ляр­ка пла­че. Це вра­зи­ло її так сильно, що аж поблідла і на хвильку в чи­танні за­дер­жа­ла­ся. Все то вра­зи­ло й Ок­са­ну.


- Чого ти пла­чеш, Софіє? - спи­та­ла На­тал­ка ма­ляр­ку і ви­ди­ви­ла­ся на неї своїми сіяючи­ми, зво­ру­ше­ни­ми очи­ма.


Молода ар­тист­ка не відповіда­ла.


- Не мо­жеш нам цього ска­за­ти? Чи во­но ти­кається праці, чи ме­не, чи нас обох? Ска­жи, про­шу!


Дівча по­хи­та­ло го­ло­вою, стис­ну­ло їй щи­ро ру­ку і при­си­лу­ва­ло се­бе до спо­кою.


- Це нічо­го, На­та­лоч­ко, нічо­го, - ка­за­ла, - це лиш нер­ви!


Наталка ди­ви­ла­ся на то­ва­риш­ку че­рез хви­ли­ну до­пит­ли­вим пог­ля­дом, і її об­гор­ну­ли не­ви­мов­не сумні чут­тя; од­нак лиш на хвильку; тро­хи зго­дом ус­по­коїла­ся цілком і чи­та­ла далі. Чим дов­ше чи­та­ла, тим більше зміняв­ся виг­ляд жінок, що не­ру­хо­мо їй прис­лу­ху­ва­ли­ся. Во­ни ди­ви­ли­ся на неї так, мов­би пе­ред їх очи­ма за­хо­ди­ла з нею зміна, мов во­на пе­ред їх очи­ма пе­рет­во­рю­ва­ла­ся в щось но­ве, не­ти­кальне…


Вкінці ска­за­ли, що во­на мо­же з певністю надіяти­ся

1 ... 78 79 80 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"