Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Борислав сміється, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Борислав сміється, Франко І. Я."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Борислав сміється" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 7 8 9 ... 86
Перейти на сторінку:
на міс­ток, від­ки ули­ця по­ча­ла знов пі­дій­ма­ти­ся до­го­ри, по­між дво­ма ря­да­ми ви­со­ких ясе­нів, по­ки не ур­ва­ла­ся на­вер­ху, де блис­ку­чий по­зо­ло­че­ний хрест мер­ко­тів до сон­ця. Тут же за мос­том нап­ра­во по­чи­нав­ся об­шир­ний сад, об­му­ро­ва­ний ви­со­ким му­ром. Да­лі мур кін­чив­ся, за­мість нього йшли шта­хе­ти з ду­бо­вих лат в му­ро­ва­них стов­пах з блис­ку­чи­ми чор­ни­ми на­го­лов­ни­ка­ми з по­ли­ва­ної гли­ни. За ти­ми шта­хе­та­ми був уже не сад, але ого­ро­дець цві­то­вий, до­сить за­пу­ще­ний, ок­ру­жа­ючий ста­рос­вітський, без­по­вер­хо­вий, а за­то ши­ро­ко роз­ло­же­ний дім під гон­та­ми. Від ули­ці ве­ла до нього ши­ро­ка в’їздо­ва бра­ма і по­біч не­ве­лич­ка хвір­точ­ка для пі­шо­хо­дів. То бу­ла Гер­ма­но­ва осе­ля. Тут він жив від кількох літ, хоть мав ще кілька до­мів по ін­ших час­тях міс­та і три ка­ме­ни­ці в рин­ку. Всі ті бу­дин­ки він ви­пус­кав у на­єм, а сам не мав охо­ти ру­ша­тись із сього ста­рос­ві­т­сько­го ви­гід­но­го гніз­да. Дім сей ра­зом з ве­ли­ким са­дом, ого­ро­дом, под­вір’ям, стай­ня­ми і вся­ки­ми зна­до­ба­ми він за­ку­пив від вдо­ви по од­нім польськім па­ну з ве­ли­ко­го ро­ду. Пан той дав­ні­ше мав ве­ли­кі маєтки, кілька сіл око­лиш­ніх. Але най­більша часть то­го маєтку піш­ла на під­пи­ран­ня не­щас­ли­вої ре­во­лю­ції в 1831 р.; що ли­ши­ло­ся опіс­ля, бу­ло по­т­ра­че­но в дов­го­літ­ніх про­це­сах о якесь нас­лідст­во, так що по ска­су­ван­ні пан­щи­ни дав­ній ді­дич очу­тив­ся не­мов на льоду і не міг наз­ва­ти своїм ні­чо­го, крім сього од­но­го до­му з са­дом та па­рою ко­ней. Тут він і до­жив сво­го ві­ку в за­тиш­ші, а по йо­го смер­ті жін­ка спро­да­ла й сей пос­лід­ній шма­ток давньої ве­ли­чі і заб­ра­ла­ся з тих сто­рін. За­мість ста­ро­го польсько­го ді­ди­ча нас­тав но­вий пан в тих му­рах - Гер­ман. Він то­ді іно що по­чав по­рос­та­ти в пір’я; за­куп то­го до­му був пер­ший крок до йо­го піз­ні­шо­го ба­гатст­ва; мо­же, для то­го він і звик­ся так із тим ста­рим жит­лом.

Впрочім, Гер­ма­на ма­ло зай­ма­ло внут­рішнє улад­жен­ня до­му,- тим мен­ше зай­мав йо­го сад, в кот­рім дав­ній влас­ти­вець про­сид­жу­вав, бу­ва­ло, ці­ле лі­то і в кот­рім, як го­во­ри­ли в су­сідст­ві, і те­пер ще не раз мі­сяч­ної но­чі мож бу­ло ви­ді­ти йо­го ви­со­ку стать з дов­ги­ми ву­са­ми і бі­лим, як мо­ло­ко, во­лос­сям, бро­дя­чу в гус­тій ви­со­кій тра­ві,- мож бу­ло ви­ді­ти, як він ог­ля­дає кож­де де­ре­во, мов ста­ро­го зна­ко­мо­го, ча­сом за­ла­мує ру­ки або зіт­хає важ­ко. Гер­ман хоть і чув ті слу­хи, смі­яв­ся з них, але до са­ду все-та­ки йо­го не тяг­ло. Він вдо­во­лив­ся тим, що кож­дої вес­ни по­чис­лив де­ре­ва і від­так ви­пус­кав сад в арен­ду са­дів­ни­ко­ві, сам же до нього ма­ло ко­ли й заг­ля­дав.

І в са­мім до­мі Гер­ман ма­ло які по­ро­бив змі­ни. Ста­рос­ві­т­ські меб­лі об­би­то но­вим реп­сом, за­мість ста­ро­польських ве­ли­ких пе­чей по­му­ро­ва­но но­ві, ках­ле­ві, між вік­на­ми по­ві­ша­но ве­ли­кі дзер­ка­ла, та й го­ді. На сті­нах, по­біч де­яких но­вих шти­хів, ви­сі­ли по­чор­ні­лі від ста­рос­ті порт­ре­ти дав­ніх польських маг­на­тів, з гус­ти­ми бро­ва­ми, гріз­ни­ми ву­са­ми і ого­ле­ни­ми ло­ба­ми. Див­но виг­ля­да­ла то­та су­міш ста­рос­віч­чи­ни з нев­мі­ли­ми і не­мов слу­чай­ни­ми про­ба­ми но­ви­ни, але Гер­ма­на се ма­ло об­хо­ди­ло, він і так за­ня­тий був ін­ши­ма, важ­ні­ши­ми ді­ла­ми, йо­го зав­дан­ня бу­ло - гро­ма­ди­ти, а не ужи­ва­ти, і він гро­ма­див, зби­рав, мно­жив, док­ла­дав з яки­мось га­ряч­ко­вим пос­пі­хом, не дба­ючи, хто бу­де ко­рис­ту­ва­тись йо­го над­бан­ням;

- От і моє гніз­до! - ска­зав Гер­ман, от­во­ря­ючи хвірт­ку і впу­с­ка­ючи Ле­она на­пе­ред. Ле­он пер­ший раз ни­ні всту­пав в йо­го по­ро­ги.

- Ах, як ту ви­гід­но, як ту прос­тір­но! - скри­ку­вав хви­ля від хви­лі з чем­ною пе­ре­са­дою Ле­он, об­зи­ра­ючись по под­вір’ю. Под­вір’я бу­ло ви­ло­же­не пли­та­ми. На­се­ре­ди­ні бу­ла кир­ни­ця під даш­ком, з ве­ли­ким ко­ле­сом на два від­ра. Да­лі збо­ку вид­но бу­ло стай­ню, а по­біч неї вхід до са­ду.

- Простірно то прос­тір­но,- від­ка­зав Гер­ман,- але, прав­ду ка­жу­чи, тро­ха мов пус­то. Ви­ди­те, чо­ло­вік уже в та­ких лі­тах, ко­ли йо­му не до­сить се­бе са­мо­го, ко­ли рад би ба­чи­ти­ ся се­ред ці­лої ку­пи ма­леньких, ве­се­леньких…

- О, так, так,- пе­рер­вав Ле­он,- се імен­но й ме­ні за­раз прий­шло на дум­ку. Справ­ді, що ту жи­ти се­ред ку­пи мо­ло­до­го по­томст­ва, то був би рай, прав­ди­вий рай!..

- А те­пер що? - го­во­рив да­лі Гер­ман.- Син наш у Льво­ві… Ну, тре­ба, що­би мо­ло­дий чо­ло­вік за­мо­ло­ду чо­гось нав­чив­ся…

- Певно, пев­но!

- А ми з жін­кою, двоє нас, а ще во­на хо­ро­ви­та… приз­най­те, що ча­сом чо­ло­ві­ко­ві прик­ро ро­биться.

Вони ввій­шли до по­коїв.

- Правда? - ка­зав Гер­ман.- Ти­хо, як в мо­ги­лі… Слуг не де­р­жи­мо мно­го: віз­ник, ку­хар­ка та й по­коївка, більше нам не тре­ба. І так ту ці­лий день. Ме­не зви­чай­но й так рід­ко ко­ли до­ма ви­да­ють, все ді­ла.

- Ой так, так,- ска­зав Ле­он,- важ­ке на­ше жит­тя. Го­во­рять: що́ хи­бує ка­пі­та­ліс­то­ві,- не­ро­ба, жиє со­бі та гро­ші зго­р­тує. А тут би во­ни пог­ля­ну­ли, по­жи­ли кілька день на­шим жит­тям, то, пев­но би, від­ки­ну­ли­ся й тих ка­пі­та­лів і то­го жит­тя.

- О, пев­но, ру­чу вам! - пот­вер­див Гер­ман.- Хоть в тій хви­лі й миг­ну­ла йо­му по го­ло­ві зби­точ­на дум­ка, що пре­цінь при всій тій тяж­кос­ті, при всіх не­до­го­дах жит­тя якось ні один ка­пі­та­ліст не ки­нув ще доб­ро­вільно сво­го маєтку, ані не по­мі­няв­ся ним за па­ли­цю й тор­би жеб­рацькі.

Герман пе­рей­шов із своїм гос­тем уже три по­кої. Всю­ди бу­ло ти­хо і пус­то. Він шу­кав своєї жін­ки, але не міг її дог­ля­ну­ти. Пе­рей­шли до чет­вер­то­го по­кою, об­шир­но­го, як ма­ш­тар­ня. Гер­ман озир­нув­ся, і тут не бу­ло ні­ко­го.

- Що за ди­во, де во­на по­ді­ла­ся? - ска­зав пів­го­ло­сом Гер­ман, ко­ли втім із су­сіднього по­кою, спальні йо­го жін­ки, по­чу­лось йо­му щось, не­мов го­лос­не хли­пан­ня.

- А се що? - ска­зав він, прис­лу­ху­ючись.

- Чи не пла­че хтось? - ска­зав, і со­бі ж нас­лу­ху­ючи, Ле­он.

- Будьте лас­ка­ві, ко­ха­ний су­сі­до, сядьте ту, спо­чиньте хви­льку, ось, про­шу, пе­рег­ляньте альбум моїх зна­ко­мих, мо­же, по­ба­чи­те й со­бі зна­ко­мі ли­ця… І пе­реп­ра­шаю вас, що вий­ду на хвильку, пог­ля­ну, що се та­ко­го…

- Але ж про­шу, про­шу,- від­ка­зав Ле­он, сі­да­ючи на кріс­лі ко­ло круг­ло­го сто­ла. Він узяв альбум до­ рук, але не мав охо­ти пе­рег­ля­да­ти йо­го. Хви­лю си­дів без ру­ху і дум­ки. Ро­зіг­рав­ша хви­ля йо­го фан­та­зії на­раз із­сяк­ла, втих­ла під впли­вом сеї ти­ші, сього не­мов мо­гильно­го хо­ло­ду, який па­ну­вав в тім до­мі. Він сам не знав, чо­му ся ти­ша йо­му не по­до­ба­лась.

- Тьфу до чор­та, якась мов роз­бій­ницька корш­ма, аж чо­ло­ві­ко­ві мо­то­рош­но!.. Здаєтся, що от-от хтось ви­па­де з-за две­рей

1 ... 7 8 9 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Борислав сміється, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Борислав сміється, Франко І. Я."