Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Іловайськ. Розповіді про справжніх людей 📚 - Українською

Читати книгу - "Іловайськ. Розповіді про справжніх людей"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Іловайськ. Розповіді про справжніх людей" автора Євген Вікторович Положій. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 79 80 81 ... 114
Перейти на сторінку:
class="empty-line"/>

Забара відкрив двері погребу і задивився – немов у новорічну ніч, пітьму розсікали спалахи вогнів, тільки зараз у небі, яке ледь світлішало, палали не безневинні феєрверки, а заряди реактивної артилерії. Він поглянув на годинник – четверта ранку, на землі, на відміну від неба, не світилося ще жодного вікна. Втім, учора ввечері, коли вони прорвалися на околицю села, їх також зустріла віконна темінь – люди покинули свої будинки. «Все одно не може такого бути, щоб всі виїхали, – роздумував Єгор. – Хтось та залишився. Так завжди буває, хтось завжди, з різних причин, але обов’язково залишається. Такий закон життя. Навіть якщо йдуть всі до одного». Він вирішив, поки артилерійська війна гриміла осторонь, обережно пройтися селом – хоч би дізнатися, якщо пощастить, назву, щоб потім зорієнтуватися на місцевості. Село виявилося невеликим, три вулички на дев’яносто-сто будинків. У двох із них Забара помітив рух ближче до п’ятої ранку, підкрався ближче і побачив діда, що порався на подвір’ї біля кіз. Кого підтримував дід – українців або сепаратистів – вгадати неможливо, адже міг і видати, але Єгор вирішив ризикнути, сподіваючись на своє уміння говорити з людьми.

– Доброго ранку! – привітався.

– Здорово, – відповів, не обертаючись, старий. Певне, він примітив солдата раніше.

– Як ваше село називається?

– Берегове.

– А далеко звідси до Комсомольського?

– Далеченько.

– А відвезти нас нікому? Ми заплатимо.

– Ні, всі виїхали, – дід, нарешті, нагородив Забару поглядом. – Тут довкола росіяни, здаватися вам треба.

– Звідки ви знаєте, що росіяни? – Забара не здивувався цій новині. За характером вчорашнього бою йому було зрозуміло, що воюють вони не з ополченням, а з регулярною армією.

– Вони ж у магазинах лише рублями розраховуються. Ще радіють, що пиво таке дешеве. Вас тут давно чекали, з двадцять третього числа. Обкопалися, танків нагнали, гармат наставили…

– А де вони?

– Та вони тут скрізь, я ж тобі кажу! – дід розсердився, що його словам не довіряють. – Не вибратися вам звідси, ідіть у полон. І машину свою від хат заберіть, а то стріляти почнуть, не подивляться, що тут люди живуть.

Відігнати вантажівку виявилося нелегкою справою. На виході з кільця «урал» отримав пошкодження, і тепер то заводився, то глох, то їхав, то зупинявся. Забара кілька разів спробував активізувати мобільний телефон, але як тільки йшов зумер, починався обстріл – напевно, безпілотники все пеленгували. Довелося сховатися знову в підвал, де вони довго сперечалися, не звертаючи увагу на бій, який поновився кілометрів за десять, що робити далі: виходити пішки або ремонтувати машину. Сперечалися, доки дозорець не побачив шістьох офіцерів, які з автоматами бігли до села. Вчора, коли стояло питання, що робити далі, Забара наполіг на тому, що ніч потрібно перечекати тут – можливо, хтось вийде ще. «Треба вирушати!» – звучали різкі голоси проти, але куди вирушати, точно ніхто не знав. «Ми не мусимо кидати своїх!» – повторював Забара, не знаючи, чим вони зможуть допомогти товаришам у разі їх порятунку. Але з 92-ї ніхто більше в Берегове до них не дійшов. Шість молодих лейтенантів, які тільки закінчили військові училища, виявилися з 51-ї бригади. Вони сиділи в погребі зі стопками в руках і круглими від страху і порожніми від безвиході очима, не вірячи, що залишилися живі.

– Що там? – запитували у них мінометники.

– …м-м-м, – мугикали у відповідь лейтенанти, не розуміючи, з якої букви починати розповідь про жах, який вони пережили.

Випивши по п’ятдесят грамів із рук невтомного Санька і закусивши солоними огірками з діжки, хлопці трохи відійшли від шоку і розповіли, що сьогодні зранку колону, у складі якої вони рухалися, накрили за горбом під Новокатеринівкою. Забара і Саньок перезирнулися: чи це не те саме місце, від якого їх відвернули вертольотчики? Не може ж такого бути, щоб учора вдень, по прибуттю в частину, ті не доповіли своєму командуванню про ворожий укріпрайон? Проте сьогодні зранку в цю саму засідку потрапляє чергова колона, яка йде на допомогу батальйонам, застряглим в «Іловайському котлі». Як таке можна пояснити?

Вантажівку, нарешті, завели і навіть поміняли колесо. Коли ремонтувалися, під’їхала синя «шестірка», з якої вийшов священик і привітався гарною українською мовою.

– Хай вам Господь допомагає, – сказав батюшка, і солдати здивовано перезирнулися. У них давно склалася загальна думка, що на цій території всі священики виступають проти української армії.

– Нам би вирватися звідси, – не посоромився жартівливо поскаржитися Саньок. – А то ні зв’язку, нічого. То хай допоможе…

– Я помолюся за вас, – виважено відповів священик.

– А подзвонити за нас ви можете, батюшка? – запитав Забара.

– Звичайно, можу. Давайте номер. Я зараз на похорони їду в Старобешеве, небіжчика відспівувати. Там зв’язок мусить працювати.

Бійці недовірливо переглядалися. Так, священик, але все одно якось… незвично.

– Я з УПЦ Київського Патріархату, отець Георгій мене звати.

– Як же вас, отче Георгію, – запитав підозріло Саньок, – як представника ворожої церкви, сепаратисти досі не розстріляли?

– Хотіли розстріляти – так прихожани не дали. Всім селом піднялися: і баптисти, і віряни Московського Патріархату, і наші, і навіть невіруючі. Господь не допустив.

Забара продиктував телефон і звання-прізвище комбата.

– Я після похорону до вас сюди повернуся, – сказав на прощання отець Георгій.

– Та нас тут уже не буде! – крикнув услід «жигулям» Саньок, але, як виявилось, погарячкував.

Пішов дрібний неприємний дощ. Вантажівка, як на зло, знову заглухла, не встигнувши проїхати і двохсот метрів. Щоб «урал» не маячив посеред села, бійці скотили його під гору в очерети, до річки, де він і застряг, тужливо заскавчавши на прощання зчепленням. Водій із брудними від масла руками похнюплено сидів на капоті й дивився на двигун, ніби чекаючи одкровення.

– Нє, ну ти подивись, краща ж машина в батальйоні, в дорозі жодного разу не ламалася! Щоб тебе, б…, – лаялися бійці, але навіть це не допомагало. Тепер нічого іншого, як виходити ногами, не залишалося, а дощ – це навіть на краще, безпілотники не запеленгують.

– Давайте, мужики, – сказав Забара, – рухаємося.

– Куди рухатися? Довкола росіяни! Не вийдемо! – декілька чоловік зібралися в купку і виглядали зовсім деморалізованими. – Треба здаватися!

– Не треба здаватися, – порадив Забара. – В даній ситуації – це порушення присяги…

– А під розстріл нас вести – це порушення чого?!

На щастя, більшість бійців підтримали суддю. Той, наводячи аргументи, міркував логічно, розсудливо описував ситуацію і навіть не підвищував голосу.

– Хто сіятиме паніку, на п’ятнадцять діб посаджу! – пожартував він під загальний сміх.

На тому і порішили: за загальним умовчанням, не звертаючи уваги на те, що в підвалі ховалося близько десятка молодших офіцерів, командування непомітно перейшло до

1 ... 79 80 81 ... 114
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Іловайськ. Розповіді про справжніх людей», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Іловайськ. Розповіді про справжніх людей"