Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Війна у натовпі 📚 - Українською

Читати книгу - "Війна у натовпі"

504
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Війна у натовпі" автора Дмитро Олександрович Корчинський. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 81 82 83 ... 86
Перейти на сторінку:
спалюючи і бензин супротивника. Під час скандалу, який коштував командиру 245-го танкового полку Сергію Ч-бісову посади, коли бригада в 12 чоловік спалила в ущелині 60 одиниць бронетехніки, ніхто так і не спромігся підрахувати, скільки в дійсності згоріло і було скинуто в безодню, а скільки віддано чеченцям, — списали на бойові втрати.

Не секрет, що при танкових наїздах на Грозний більшість машин було спочатку покинуто екіпажами, а вже потім пограбовано і спалено для приховування слідів.

Ще один недолік чеченців — деяка обмеженість кругозору, породжена, як не дивно, тією ж практичністю. Коли при обороні Грозного люди Гилаєва рили окопи, то робили це тільки з поваги до свого начальника, а не з розуміння, навіщо це потрібно. Зрештою це їм втовкмачили артобстріли й авіанапади.

Коло технічних знань чеченця обмежене: зброя, відеомагнітофон, кнопковий телефон, ще автомобіль. Отримавши до рук, наприклад, пістолет, вони відразу ж сідають його розбирати. З вибухівкою складніше. В Шалі довгий час виставляли протитанкові міни, забувши поставити їх у бойове положення. Підривники, артилерісти, водії бронетехніки — майже завжди "інтернаціоналісти" або навіть полонені. Я знав одного хлопця з Ленінграда, який зі своїм другом чеченцем потрапив на війну дивним чином. Вони попрямували до Грозного і вирішили так: якщо більше лютують російські, приєднуються до бойовиків, якщо чеченці, повертаються в Пітер і починають їх там "мочити". Хлопець був танкіст. За зиму горів двічі: вперше — в МТЛБ, вдруге — в Т-72. Обидва рази стріляли з гранатометів свої ж. Добре, що люки були відкритими і надлишок тиску від кумулятивного потоку скидався через них. У відповідь на його мат і нагадування про зелений прапор на антені чулися схожі роз'яснення такого роду:

— Танк, розумієш. Туди їздить, назад. Я думаю, стріляти — не стріляти. Вирішив стріляти, тому що танк.

Рефлекс, як бачимо, безумовний. У чеченців немає тактики, узгодженість дій бойових груп грунтується все на тих самих взаєминах у колективі. Можливість залучати для подальшого навчання "воєнспеців" обмежується відсутністю можливостей. Хто і навіщо буде за це платити, і хто та яким чином буде цьому навчатися?

Грудневий "наїзд" на танковий батальйон федеральних військ у Дагестані знову воскресив на ОРТ кампанію пошуку закордонних "воєнспеців". Випливло ім'я йорданця Хаттаба, мифічні учні якого буцімто здавали таким чином випускний іспит.

Якось на Балканах мої сербські друзі-філологи дивувалися, чому в українців слово "яничар" має таке негативне значення. З давніх-давен "потурнаки", той же Мехмед-паша Соколович, користувалися повагою у своїх менш процвітаючих соплемінників.

Дійсно, обстановка в Чечні така, що на кожному кроці змушує або розправляти плечі, а потім крила, або опускатися все нижче. Як свідчить відома закономірність — "орел теж птах, як і півень". Чеченці справді вражають. Кожен, хто хоче виглядати, як вони, вести і відчувати себе подібним чином, але не має свого за душею, вже підпадає під їхній вплив.

У чеченцях їхні шанувальники знаходять те, що зовсім відсутнє в них самих. У тому числі і таланність. Кілька перестрілок, декілька замахів, коли тобі ще немає тридцати років, переконують, що і ти, взагалі-то, крутий. А уникнення давно заслуженої "відповідальності" свідчить про деяку частку талану. Але твої однолітки в Чечні водять за собою, і водять у відкриту, не п'ять-шість, а тридцять-п'ятдесят чоловік. Це вражає і спокутує.

"Очеченілий" щасливий своєю приналежністю до світу "надлюдей". Дивишся на такого, уявляєш, як виглядали яничари і постачальники "козачого м'яса" на ринки Стамбула. Вони, дійсно, були осяяні світлом "істинної" віри.

На іншому полюсі — аби. В ході бойових дій багато говорили як про "лицарство" так і про "варварство" чеченців. Полон, арешт самі по собі є приниження та нещастя, але зарікатися від них навіть твердим наміром "не датися живим" нерозумно. Тепер я розумію шляхетні помисли творців сталінського статуту: "Ніщо, навіть загроза смерті..." Хотіли як краще, а сталось як завжди.

Я спостерігав різне ставлення до полонених. Найбільш неконструктивною, європейсько-лицарською, була поведінка Масхадова. В підвалі урядового будинку він зібрав десь п'ятдесят солдатів і офіцерів, дозволив їм підтримувати військову дисципліну й субординацію. Солдати чистили начальству чоботи, мили у них підлогу. На дзеркалі у офіцерів був свій куточок, де вони вішали фотографії близьких. Дивним чином ця доброта обернулася для полонених смертю. При відступі в районі "Хвилинки" вони майже всі загинули під обстрілом федеральних військ.

Гилаєв одразу ж відправляв полонених у гори будувати чи пасти вівці. Майже всі залишилися живі. Ми, європейці, перший час губилися, коли бачили "білих рабів". Давалися взнаки недоліки гуманістичного виховання. Коли бачив полонених, спочатку виникала думка: "Хліба їм дати, чи що?" Потім виявилося, що достатньо й однієї сигарети на трьох.

Основна маса рядових практично одразу ж опускалася, чеченці, надто гидливі у побуті, пропонували полоненим піти помитися, випрати одяг. Ті відмовлялися. Як в усіх війнах і в усіх арміях, ініціаторами будь-яких знущань були тиловики. Хлопчаки десяти-дванадцяти років, але вже з гранатою і "борсом" (чеченським автоматом), насолоджувалися своєю владою над десантниками зростом у два метри.

Солдати добірних військ охоче виконували гімнастичні вправи, танцювали "калинку-малинку". Ніяково зізнатися, але це спочатку забавляло — за аналогією з народною сценкою з "російським ведмедем", який тримає в лапах молоток і балалайку — показники працьовитості і незакомплексованості тварюки. Менш безневинними були сексуальні пантоміми в стилі "мама миє раму, а тато прилаштовується ззаду". Дітей вибачає хіба що період статевого визрівання.

Били рідко. При побутових звичках чеченців їм було достатньо для приниження й звичайних у нашому розумінні госпробіт. Мене завжди вражала пасивність жертв, навіть зважаючи на неминучу й очевидну смерть. Людині впритул ціляться поміж очей з автомата, а вона спокійно стоїть. Коли розправлялися з "контрактниками", ті виконували всі команди катів: "Лягай!", "Підбери руки!", "Підігни ноги!". Жертвам досить глибоко перерізали шию, піддівали трахею і пересікали її, як при забої худоби. Видовище не з приємних: людина харчить, смикається хвилин п'ятнадцять. Перед тим, як кинути в спільну могилу, все одно доводилося дострілювати.

Є щось незмінне у звичаях війни. Один старий солдат так пояснював, чому не брали в полон іспанців з "блакитної дивізії":

— Я солдат, і німець — солдат. Нас погнали на війну під страхом смерті. А цей — доброволець.

Від часів громадянської війни в Іспанії бере свій початок і правило розправлятися з авіанавідниками. Я був свідком того, як у Масхадова в підвалі виявили такого серед полонених. Все сталося, як у шаблонному кінофільмі про війну. Знайшовся доброхот з числа українців, оскільки чеченці спочатку не знали, як це робиться. Гєна Ключников (до речі, воєнний

1 ... 81 82 83 ... 86
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Війна у натовпі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Війна у натовпі"